reklama
reklama

Pasażerowie się skarżą, a przewoźnik milczy

Gospodarka, Wiadomości, 26.04.2023 18:45, eł

Władze gminy Andrychów chcą pomóc, ale na przeszkodzie stoi brak środków.

Pasażerowie się skarżą, a przewoźnik milczy

Jedyny przewoźnik drogowy, który zajmuje się przewozem osób na trasie między Andrychowem a Wadowicami, coraz bardziej irytuje pasażerów. Ludzie nagminnie skarżą się na pomijane przez kierowców kursy i nierespektowanie przez nich godzin odjazdów wyszczególnionych w rozkładzie. Czy jest szansa na poprawę tej sytuacji?

Jak już informowaliśmy, firma Bus Janiso zawiesiła ostatnio kursy między Bielskiem-Białą a Krakowem, pomimo że na tej linii również była monopolistą. Komercyjne kursy zachowała jedynie na trasie z Andrychowa do Wadowic i z powrotem. Realizuje też dotowane z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, czyli z budżetu państwa, przewozy w ramach miejskiej komunikacji publicznej w gminie Wadowice. O ile w tym ostatnim przypadku pojazdy przewoźnika jeżdżą z reguły punktualnie, o tyle na linii Andrychów – Wadowice pasażerowie nieustannie narzekają na jakość jego usług przewoźnika Janiso. Kto może, jeździ na tej trasie pociągami. Niestety, połączeń kolejowych jest zbyt mało, a godziny odjazdów odpowiadają tylko niektórym.

- To jest istna kpina, co ten Janiso wyprawia. Według rozkładu jazdy kursy powinny być realizowane co 20 minut (co, szczególnie w godzinach szczytu, jest absurdem). W rzeczywistości wiele z nich wypada z rozkładu jazdy, ponadto busy nagminnie jeżdżą przeładowane. Ostatnio od 15.17 do 16.00 nie było żadnego busa do Andrychowa, mimo że według rozkładu powinny jechać w tym czasie dwa... Gdy w końcu jeden przyjechał, na samym tylko dworcu w Wadowicach wsiadło do niego około 30 osób – mówi jeden z naszych czytelników.

Podobne sytuacje opisywaliśmy już wcześniej, na przykład w artykule: „Półtorej godziny czekałam na busa. Był mróz…”. Pasażerowie mają dość. Wiele osób skarży się też na zachowanie niektórych kierowców zatrudnionych u tego przewoźnika. Są wśród nich tacy, którzy w czasie jazdy często palą papierosy i rozmawiają przez telefon, a prócz tego nie grzeszą uprzejmością wobec podróżnych. Najbardziej drastyczny przypadek opisaliśmy w tekście: Przeżyła traumę. „Teraz boję się wsiąść do busa” - mówi.

Do firmy Bus Janiso nie udało nam się dodzwonić. Zresztą, nie tylko nam. Pisemnych wyjaśnień raczej też się z jej strony nie spodziewamy. Przewoźnik nie odpisał na ani jedną z wiadomości, które w minionych miesiącach, po kolejnych zgłoszeniach o nieprawidłowościach od pasażerów, wysłaliśmy do niego e-mailem.

Jedyną nadzieją na poprawę sytuacji pasażerów na trasie z Andrychowa do Wadowic jest uruchomienie dofinansowanej z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych linii, którą zamierzają rozkręcić samorządy obu tych miast. A właściwie tylko Andrychowa, bowiem udział ze strony władz Wadowic ma być tylko symboliczny. Sprowadza się jedynie do zgody na utworzenie takiej międzygminnej komunikacji i udziału finansowego w wysokości... 1 zł rocznie.

Niestety, władze Andrychowa nie otrzymały dotacji na ten cel z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, o którą się starały (pisaliśmy o tym tutaj). Twierdzą jednak, że nie rezygnują jednak z zamiaru uruchomienia linii. Ale ponieważ nie są w stanie finansować jej wyłącznie z własnych środków, czekają na kolejny nabór wniosków.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

annap, 28.04.2023 08:48

Firma Janiso powinna mieć odebrane koncesje na przewóz osób. Mamy dość przeładowanych, ciasnych, brudnych busów, z krzyczącymi na ludzi kierowcami, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad kultury, nie mówiąc o rozkładach jazdy.

obserwator2012, 27.04.2023 10:20

@ koniczynka : jak ktoś siedzi cały dzień przed kompem , to nie ma problemu, a tak się składa,że niektórzy uczciwi ludzie pracują w Wadowicach i mają problem. Lepiej zastanawiać się od rana na co wydać 500+ i pisać debilne komentarze. Liczę na to,że już wkrótce 500+ dla pracujących.

Jan_Korba, 27.04.2023 07:58

Samorząd rozkręci linię, a za 3-4 mieniące, gdy pasażerowie się przyzwyczają, Janiso zrobi stary numer z puszczaniem busa na 5 minut przed konkurencją, poparty dumpingiem cenowym biletów i ludzie znów przejdą do tej łajzy.

tomekх, 26.04.2023 20:33

Widzę, ale żeby na balkonie to robić ? może lepiej wejdź do pokoju :-)

Tedi, 26.04.2023 20:09

Jutro w Andrychowie ,po co ja mam szukać zrobią to oni ,już jestem podekscytowany

tomekх, 26.04.2023 19:39

Już zasłoniłem okno i polałem zimną wodą, spokojnie.

Tedi, 26.04.2023 19:26

O widzę że ciśnienie ci podnoszę, tomekxunciu ,nie poznaje Cie ,zmieniłeś partię ,czy ja tak działam na Ciebie

tomekх, 26.04.2023 19:09

Dla ciebie jełopie poprzednie wystarczy :-0

Tedi, 26.04.2023 19:06

Jeszcze jedno zdanie jełopie więcej nie zaszkodzi ,pod warunkiem że tomekxu masz policzone pod Kauflandem ,objętości wózków

tomekх, 26.04.2023 18:31

@Tyci całym zdaniem ? proszę bardzo: ja na to, to samo co masz w głowie czyli G.... :-) ha ha ha

Tedi, 26.04.2023 18:26

Co na to tomekx,tylko proszę pełnymi zdaniami ,wiem że od czasu wypadku masz problem ,ale mimo to wypowiedź się.

Koniczynka, 26.04.2023 18:13

No skoro jest tyle skarg to pora cofnąć uprawnienia i wycofać janiso z tej trasy. W czym problem??? Gdzie jest ITD??? To jak to jest są kursy widmo,czyli niby są a ich nie ma a te które są to o innym czasie niż na rozkładzie. Co w tej sprawie zrobił urząd miasta w Andrychowie z Żakiem i dwoma wiceburmistrzami??? Za co biorą kasę??? I kiedy prezes Nowak z elektrociepłowni odda te miliony złotych przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem do budżetu miasta i gminy Andrychów??? Gmina to nie jest bank, to nie jest Caritas by utrzymać z podatków wszystkich mieszkańców mieszkańców jedną elektrociepłownie. Zlikwidować radę nadzorczą która obciąża tylko finansowo wspomnianą elektrociepłownie.