reklama
reklama

Słowne przepychanki na sesji. Radny i wiceburmistrz nie przebierali w słowach

Polityka, Wiadomości, 27.10.2022 15:41, eł

Poszło o sprawę Pańskiej Góry i Stawu Anteckiego.

Słowne przepychanki na sesji. Radny i wiceburmistrz nie przebierali w słowach

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, rewitalizacja Pańskiej Góry wraz z budową Stawu Anteckiego w Andrychowie to jedna z niekończących się lokalnych historii. Sprawa wywołuje spore emocje, tym bardziej, że spora część mieszkańców uważa te inwestycje za zbyteczne. A ostatnio okazało się przecież, iż będą one kosztowały dużo więcej niż gmina zakładała. O to, ile dokładnie, zapytał w czasie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Krzysztof Kubień.

- Ile gmina dopłaci do pierwotnego kosztorysu z 2019 roku? – dociekał radny. Jak bowiem nasi czytelnicy zapewne pamiętają, początkowo obie inwestycje miała przeprowadzić firma Arco System Sp. z o.o. z Oświęcimia. Zanim między nią a władzami gminy Andrychów doszło do nieporozumień, który zaowocowały obustronnym rozwiązaniem umowy, spółka wykonała dokumentacje projektowe dla obydwu przedsięwzięć i wykonała część prac związanych z budową Stawu Anteckiego. Na Pańskiej Górze nie zdążyła nic zrobić. Dokonaną tam wycinkę drzew przeprowadziła inna firm.

Niedawno doszło do rozstrzygnięcia przetargów na dokończenie budowy Stawu Anteckiego oraz wykonanie alejek na Pańskiej Górze. Najtańsze oferty opiewały jednak na kwoty wyższe o prawie 6 mln zł od tych, które władze gminy zamierzały przeznaczyć na te inwestycje. Radny Krzysztof Kubień chciał się dowiedzieć, jaka będzie realna różnica w cenie między pierwotnym a obecnym kosztorysem, zważywszy, że za część wykonanych już prac trzeba było przecież zapłacić.

Wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl przypomniał, iż zgodnie ze specyfikacją warunków pierwszego zamówienia, całość zadania została podzielona na trzy wycenione osobno elementy. Pierwszym było wykonanie dokumentacji projektowej za ponad 1,7 mln zł, drugim rewitalizacja Pańskiej Góry, która miała kosztować 6 mln zł, a trzecim budowa Zalewu Anteckiego z terenami rekreacyjnymi, oszacowana na 11 mln zł. – W ramach umowy było jeszcze czwarte wynagrodzenie, za prowadzenie tak zwanego nadzoru autorskiego. W przypadku zmian w projekcie czy konieczności ich wprowadzenia autor, czyli też firma Arco lub jej podwykonawca, miał wynagrodzenie odrębne w wysokości 154 tys. zł – mówił Mirosław Wasztyl.


Wszystko razem miało się zamknąć kwotą prawie 19 mln zł i być w całości pokryte dotacjami z funduszy unijnych oraz tak zwanych środków covidowych. – Te dwa źródła finansowania nadal są aktualne – dodał, zaznaczając, że aby nie przepadły, zadania muszą zostać przeprowadzone do końca sierpnia 2023 roku. Podał również, iż dokończenie budowy Stawu Anteckiego (łącznie z naprawą fuszerek pierwszego wykonawcy) i wykonanie alejek na Pańskiej Górze będzie kosztowało w sumie około 19,4 mln zł.

Choć Mirosław Wasztyl mówił przez prawie 20 minut, nie odpowiedział na pytanie Krzysztofa Kubienia. – Chodziło mi konkretnie o kwoty – jaka będzie różnica… - zaczął radny, lecz wówczas wiceburmistrz wszedł mu w słowo: - Przepraszam, że zaniechałem, ale pomyślałem tak, że podając wartości z umowy, mógłby się pan czuć obrażony, gdybym wykonał za pana ten prosty rachunek.

- Nie, nie. To nie o to chodzi. Chodzi o to, by publicznie, na sesji, padła kwota – powiedział Krzysztof Kubień, na co Mirosław Wasztyl odparł: - To niech pan sobie wyliczy. Po chwili podobnych słownych przepychanek dodał ironicznie: - Oczywiście, ja tę kwotę podam, bo widzę, że dla pana Kubienia, doświadczonego pedagoga, rachunek dodawania jest bardzo trudny.

Zaznaczył, że podpisane ostatnio umowy na dokończenie prac opiewają na 19,4 mln zł, zaś poprzednia była na kwotę niespełna 19 mln zł. Prócz tego gmina zapłaciła firmie Arco System 525 tys. zł za odebraną część dokumentacji projektowej i około 4 mln zł za wykonane roboty budowalne. – W sumie zatem koszty inwestycji wyniosą 24 mln zł – powiedział w końcu.


Jak dodał, wszystkie te wyliczenia radny uzyskał już wcześniej, podczas posiedzenia komisji Rady Miejskiej. – Mimo to dalej, tylko z sobie znanych powodów, próbuje pan znowu urabiać opinię publiczną, że działania Urzędu Miejskiego są na szkodę mieszkańców. No więc, powiem panu inaczej. Uważam, że trzeba było wykazać się odwagą w interesie mieszkańców, przerwać tę inwestycję i ją naprawić – stwierdził Mirosław Wasztyl.

Dyskusja obydwu panów trwała jeszcze dużo dłużej i polegała już tylko na wymianie obraźliwych słów. Krzysztof Kubień nazwał wiceburmistrza najemnikiem, który przyjeżdża do Andrychowa z Oświęcimia, a ten nie pozostał mu dłużny. – Panu sprawia satysfakcję, że jedynym argumentem, który pan ma, jest ubliżanie każdemu i kwestionowanie kompetencji każdego. Ja nie kwestionuję Pana wybitnych kompetencji w zakresie kopyrtków, które Pan wymaga od uczniów – wytknął mu Mirosław Wasztyl (Kubień jest bowiem nauczycielem wychowania fizycznego)…

Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

sąsiad, 27.10.2022 20:39

5 czy 7 czy nawet 10 mln więcej - sorry ale macie już tak zadłużoną gminę że wątpię żeby to robiło różnice Ale sobie "wójta" wybraliście.

nick1, 27.10.2022 20:23

taka gmina jak Andrychów od zapłacenia 5 milionów więcej czy nawet 7 milionów więcej jeśli trzeba będzie to nie zbiednieje. Warto dodać że mieć cacko!

szppp, 27.10.2022 20:18

Czyli koło 5 milionów więcej zapłaci pani, pan, generalnie my podatnicy. Zakpaprak zadowolony, jego wesoła ekipa wycieczkowiczów ze Staszkiem, Ewą, Romkiem zadowoleni??? CO NAJMNIEJ 5 milionów więcej jakie mogły pójść na służbę zdrowia, drogi, szkoły i inne ważne rzeczy. Czy ktoś za to odpowie?

Archanioł Michał, 27.10.2022 19:33

@Zaokolog wydziobani są w tym kurniku idealnie. Wiadomo kto jest KOGUTEM ;)

Zakolog, 27.10.2022 19:12

@Archanioł Michał - Z tej iluzji sesyjnej najbardziej mi brak suportu Staszka i Ewy. Tak się Staszek rwał na scenę, a tu Romuś brutalnie go spacyfikował w stylu, nie podkładaj żabciu nóżki, kiedy konie machają kopytami.

Zakolog, 27.10.2022 19:02

@beskidmaly - Ciekawe spostrzeżenie, zakładające opcje właścicielskie na majątku Gminy Andrychów. Rozumiem , iż te 20 tysi miesięcznie dla burmistrza i trochę mniej dla vice, to renta kapitałowa a roczna premia to zysk z niewolników zamieszkujących własność ziemską panów Żaka i Wasztyla. Biorąc pod uwagę wysokość średniego dochodu na folwarku, to pańszczyźniani też lekko nie mają.

FeelFree, 27.10.2022 18:58

"beskidmaly, 27.10.2022 18:27 Radny Kubień nie tylko jest bez serca ,ale przede wszystkim bez rozumu i myśli ze on będzie przez 5 lat pluł na Burmistrzów a oni będą mu ocieplać i remontować szkole. Byliby chyba nie poważni." I TEN CYTAT POWINIEN SOBIE WÓJT I JEGO RADNI WPISAĆ JAKO HASŁO REKLAMOWE W NASTĘPNEJ KAMPANI WYBORCZEJ. Byłoby to przynajmniej szczere i prawdziwe pokazanie swoich dalszych zamiarów oraz podsumowanie sposobu rządzenia w gminie Andrychów w ciągu kilkunastu lat swoich rządów zarazem....

Archanioł Michał, 27.10.2022 18:47

@Zakolog należy dodać , że rozbestwiony Wasztylek do końca próbował ukryć rzeczywistą kwotę , którą wyłożą mieszkańcy ne ten projekt. Trzeba przyznać dość umiejętnie, te drwiny -odjąć. Na szczęście bez końcowego sukcesu : podniesiony głos , emocje dla Ewki i Staszka zupełnie wystarczające. No zwykłe "kurwiesyny ja bym ich zajebał gdybym tylko rewolwer miał " Kazik.

Archanioł Michał, 27.10.2022 18:39

@beskidmaly ty jednak jesteś nie tylko debilkiem ale i skończonym debilkiem. Właśnie przedstawiłeś clou sposobu zarządzania tą Gminą: jeśli wchodzisz do de burmistrzom możesz liczyć na załatwienie spraw, jeśli nie SPADAJ NA DRZEWO. Debilku to NIE JEST SZKOŁA KUBIENIA. Tam uczy się setki uczniów i pracuje dziesiątki nauczycieli i . ROZUMIESZ.

beskidmaly, 27.10.2022 18:27

Radny Kubień nie tylko jest bez serca ,ale przede wszystkim bez rozumu i myśli ze on będzie przez 5 lat pluł na Burmistrzów a oni będą mu ocieplać i remontować szkole. Byliby chyba nie poważni.

Zakolog, 27.10.2022 17:44

Uważam, że radny Krzysztof Kubień jest bez serca. Jak można było tak bezceremonialnie i to jednym pytaniem sfalsyfikować 20 minutowy występ burmistrza Wasztyla. Widać było, że Mirek do tego prestidigitatorskiego zadania długo się przygotowywał, zręcznie żonglował umowami, ich cenami, ani razu się nie pomylił, no może tylko to, że na staw Anteckiego był ogłoszony osobny przetarg, który również wygrała jak ten na całość firma ARCO. A radny Krzysztof jak ten chłopiec z baśni Andersena ogłosił wszystkim, że Mirek jest nagi. Z całej tej misternie skonstruowanej iluzji pozostało tylko te pięć milionów, które Gmina ze środków własnych dołoży do tej zabawy. Nam mieszkańcom pozostaje jedynie przekazać Mirkowi przestrogę, na wzór tej, którą obdarzył prezydent Aleksander Kwaśniewski marszałka Ludwika Dorna – Burmistrzu Wasztylu i Tomku, nie idzie tą drogą ! Skończcie ten staw Anteckiego, aby nie zwracać kasy covidowej, ale zostawcie już tę Pańską Górę w spokoju. Za ten bidny milion, co zostanie ze stawu, to Wy tych ścieżek i ławeczek za dużo nie narobicie.

Jeremiasz, 27.10.2022 17:22

A ja chciałbym się dowiedzieć jaki jest przewidziany koszt utrzymania tych obiektów? Bo jeśli ja osobiście decyduje się na prywatną inwestycję (abstrahując czy potrzebnej czy nie) to wiem mniej więcej jaki będzie koszt utrzymania inwestycji, rozumiem że tutaj nadal nie wiadomo? Za pewne w myśl zasady 'się zobaczy' albo 'ile będzie tyle będzie' Czy redakcja mogła by zapytać Pana burmistrza jaki jest stan prac/ status nad Monografią Andrychowa i okolic bo już kilka lat temu dzieło to miało zostać ukończone i miały pójść na to pieniądze z gminy ale chyba końca nie widać albo ja o czymś nie wiem? Bardzo proszę zapytać o to monumentalne dzieło które powinno się już dawno temu ukazać.

Koniczynka, 27.10.2022 17:05

Wasztyl wkrótce Ciebie i Żaka mieszkańcy wykopyrtają z Andrychowa. Inwestycje już ponad połowa mieszkańców uważa za zbyteczne. Chodzi o pańską górę, śmieszny staw anteckiego, a na co gminie potrzebna ruina Bobrowskich??? Do tego dochodzi mur oporowy, miliony wyrzucone na elektrociepłownie. A karetka pogotowia ratunkowego dalej stoi pod chmurką.