reklama
reklama

Dom znanego pisarza przeniesiony w nowe miejsce

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 30.10.2022 07:49, eł
Będzie stał blisko krytej pływalni.
Dom znanego pisarza przeniesiony w nowe miejsce

W Naprawie (gmina Jordanów) ruszyła odbudowa domu nieżyjącego już od lat poety i prozaika Jalu Kurka. Rozgłos pisarzowi przyniosła powieść, w której uwiecznił tę właśnie miejscowość. Do dziś „Grypa szaleje w Naprawie” pozostaje jego najbardziej znanym dziełem.

Z Naprawy pochodziła matka Jalu Kurka (który naprawdę miał na imię Franciszek). W miejscu, gdzie niegdyś stała jej rodzinna chata, pisarz i jego żona Hanna Ablewicz-Kurek wybudowali w 1957 roku dom w stylu zakopiańskim. Groziło mu jednak, że w czasie budowy nowej zakopianki zniknie z powierzchni ziemi, ponieważ znajdował się zbyt blisko północnego wlotu do planowanego tunelu drogowego w Naprawie. Na szczęście, małopolski wojewódzki konserwator zabytków nakazał jego zachowanie. Trzeba jednak było go rozebrać i translokować w nowe miejsce.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykupiła dom Jalu Kurka jeszcze przed rozpoczęciem budowy trasy S7, a władze gminy Jordanów już prawie 8 lat temu przeznaczyły na jego odbudowę działkę znajdującą się w pobliżu krytej pływalni w Naprawie. Teraz właśnie w tym miejscu trwa odtwarzanie domu. Gdy prace się zakończą, na podstawie umowy darowizny dom przedzie na własność gminy Jordanów.

Jej poprzedniemu wójtowi Stanisławowi Pudzie bardzo zależało na tym, by jakoś uczcić Jalu Kurka w Naprawie. - Proponowałem, by jego imieniem nazwać tunel na zakopiance, ale sami mieszkańcy tej miejscowości byli temu przeciwni. Niektórzy do tej pory czują się urażeni sposobem, w jaki opisał życie w Naprawie w latach trzydziestych ubiegłego stulecia – mówił przed laty. Wówczas postanowił przynajmniej pozyskać grunt, na którym można by odtworzyć dom pisarza.

Foto: GDDKiA Kraków i Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy