reklama

Jan Zieliński i Tadeusz Woźniak dostali medale

MAGAZYN, Wiadomości, 27.10.2022 10:56, eł

Przyczynili się do nawiązania współpracy partnerskiej z niemieckim miastem Isny.

Jan Zieliński i Tadeusz Woźniak dostali medale

Jan Zieliński, radny dwóch kadencji, członek byłego Zarządu Miejskiego w Andrychowie, wieloletni nauczyciel i wicedyrektor andrychowskiej Szkoły Podstawowej nr 4, ekolog i artysta został odznaczony przez władze niemieckiego miasta Isny specjalnym medalem. To on był bowiem osobą, która w największym stopniu przyczyniła się do nawiązania współpracy między tą miejscowością a Andrychowem. Uhonorowany, ale w inny sposób, został również były burmistrz Tadeusz Woźniak.

Niedawno informowaliśmy o andrychowskiej delegacji, która pojechała do Isny, by świętować 25. rocznicę zawarcia partnerstwa. Zaproszony był również Jan Zieliński, ale na wyjazd nie pozwolił mu stan zdrowia. - Uczestniczyliśmy tam w uroczystej kolacji i wieczorze wspomnień, jak doszło do zawiązania tej przyjaźni i tam właśnie rada miasta Isny im Allgäu przyznała osobom, które przyczyniły się do zawiązania współpracy medale honorowe. Ze względu na to, że tym pomysłodawcą tak naprawdę był właśnie Jan Zieliński, a nie mógł z nami tam pojechać, dostałem upoważnienie od burmistrza Isny, żeby na ręce Janka przekazać to wyróżnienie, czyli medal 600-lecia wolnego miasta Isny – powiedział burmistrz Andrychowa Tomasz Żak przed dzisiejszą sesją Rady Miejskiej w Andrychowie. Tuż przed rozpoczęciem obrad wręczył Janowi Zielińskiemu wspomniane odznaczenie.

- Te początki były trudne, bo byliśmy w zupełnie innej sytuacji. Byliśmy w zupełnie innym miejscu w Europie niż wówczas Niemcy. Oni byli krajem bogatym, daleko przed nami, a my byliśmy po prostu biedni. Często taka przykrość z tego powodu, że nie mamy czego w tym momencie pokazać, sprawiała, że wiele osób bało się tych spotkań. Samo nawiązanie współpracy trwało wiele miesięcy, zanim Rada Miejska w Andrychowie przyjęła propozycję, która wyszła nie od nas, nie ode mnie, tylko od właśnie od mieszkańców Isny, a głównie jego przedstawiciela, który budował Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Helmuta Morloka. On tutaj przywiózł swoich przyjaciół, znajomych, współpracowników. A przy okazji zamieszkał w Rzykach, w miejscu, które sobie wybrał na pobyt w Polsce, na czas nadzoru architektonicznego nad budową, bo to on był twórcą projektu. Rzyki przypominały mu jego własne strony – wspominał Jan Zieliński. On sam wykonał rzeźbę dla owego Domu Spotkań Młodzieży.

Z kolei Tadeusz Woźniak, który był burmistrzem Andrychowa w okresie nawiązania współpracy partnerskiej z Isny, dostał od Tomasza Żaka wydane już jakiś czas temu medale z okazji 250-lecia Andrychowa i 25-lecia lokalnego samorządu, których nie było okazji przekazać mu wcześniej.


Foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy