reklama
reklama

Czy radni oddadzą diety na leczenie Zosi i Oliwierka?

MAGAZYN, Wiadomości, 25.11.2022 20:05, eł

Jest taki pomysł. Samorządowcy z jednej gminy wystosowali apel w tej sprawie.

Czy radni oddadzą diety na leczenie Zosi i Oliwierka?

Od miesięcy w całym powiecie wadowickim, a nawet poza jego granicami trwa istny wyścig z czasem. Na leczenie dwójki dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) trzeba zdobyć gigantyczne kwoty i to jak najszybciej.

Dlatego radni z gminy Tomice postanowili trochę przyspieszyć zbiórki na ich rzecz. Chcą oddać na ten cel swoje diety i nakłonić do tego innych samorządowców.

O trudnej sytuacji sześciomiesięcznej Zosi Pająk ze Skawinek i dziesięciomiesięcznego Oliwierka Komana z Wadowic pisaliśmy wielokrotnie (między innymi tutaj i tutaj). Obydwoje chorują na rdzeniowy zanik mięśni, straszną chorobę, która krok po kroku odbiera sprawność cierpiącym na nią osobom.

Atakuje wszystkie mięśnie w całym ciele, również te, które umożliwiają oddychanie i przełykanie. Oliwierek już nie jest w stanie samodzielnie łykać jedzenia.

Istnieje lek o nazwie Zolgensma, który skutecznie może powstrzymać rozwój choroby, o ile zostanie podany odpowiednio wcześnie. Niestety, ani Zosia, ani Oliwierek nie kwalifikują się do refundowanego leczenia tym specyfikiem. Tymczasem koszt jednej jego dawki (wystarczającej do przeprowadzenia całej terapii) to ponad 2,1 mln dolarów. Stąd też konieczność uzbierania kolosalnych kwot na tę dwójkę dzieci.

Dotychczasowe akcje charytatywne sprawiły, że na koncie Oliwierka jest już około 5 mln zł. W przypadku Zosi zebrana kwota to 2 mln zł. Do celu wciąż jest bardzo daleko, a tymczasem lek trzeba podać, zanim dzieci osiągną wagę 13,5 kg. Obydwoje coraz szybciej się do niej zbliżają…

Radni gminy Tomice zdecydowali się oddać na leczenie tych maluszków swoje diety za listopad i chcą zachęcić do takiego gestu również innych samorządowców. Podczas ostatniej sesji jednogłośnie przyjęli apel do radnych powiatu wadowickiego i wszystkich gmin na jego terenie o pomoc dla Zosi i Oliwierka. Pomysłodawcą tej inicjatywy był radny Zbigniew Kwaśny.

Zwracamy się do radnych gmin: Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Brzeźnica, Lanckorona, Mucharz, Spytkowice, Stryszów, Wieprz oraz radnych powiatu wadowickiego o przekazanie całej lub części diety radnego za miesiąc listopad na rzecz zakupu leku. Niech to będzie gest wsparcia i prezent na zbliżające się święta dla Oliwiera i Zosi” – czytamy w apelu.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 26.11.2022 23:00

(¬‿¬)

Zakolog, 26.11.2022 21:32

@FeelFree - Zastanawiając się nad podanym przez Ciebie cytatem wpadłem na pewną myśl, której efektem jest następujące pytanie – Kto wygłosił te słowa ? Czy są to słowa Ojca Kościoła papieża Jana Pawła II skierowane do ponad miliarda wiernych, czy słowa polskiego patrioty Karola Wojtyły dedykowane jego rodakom ? Na razie jeśli nawet masz ochotę nie odpowiadaj, może ktoś z naszych forumowych towarzyszy będzie gotów rozstrzygnąć ten dylemat. Może te pytanie będzie inspiracją do przemyśleń i intelektualnej spekulacji.

FeelFree, 26.11.2022 16:35

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

FeelFree, 26.11.2022 16:34

podoba mi się to pisanie "patykiem po ziemi" Zakolog

Zakolog, 26.11.2022 14:08

Pani Redaktor, chyba nie zażarło ! Co innego jest przekazać ECA dwie i pół bańki społecznych pieniędzy, czy przymknąć oko na ponad bańkę straty ZWiK, a co innego złożyć osobistą ofiarę z 1,5 tysia. Nawet mamuśki na fejsie jakoś mało wzmożone, beskidmaly chyba chory a tomekx akurat dziś ma wolne. Fantomowy ból przeszył ten i okoliczne folwarki, jak można tak bezceremonialnie wskazać palcem, kto ma ile dać. A co jak by tak ktoś wskazał mnie, ciebie, nas. Podjąć rezolucję do premiera, zarzucić rządowi brak empatii i chciwość to jest zrozumiałe, ale publicznie na oczach polskiego żywiołu wywoływać dobrych ludzi, to już jest super skurwysyństwo. I co ludowi powiedzieć, jak lud oceni nasze skąpstwo, przecież nawet pięciu stówek szkoda. Już te twarzyczki nie są takie bezbronnie niewinne.

Zakolog, 25.11.2022 22:05

Jestem pewien, że przewodniczący Roman w trybie ekstraordynaryjnym zwoła sesję nadzwyczajną na której Radni jednogłośnie uchwalą zobowiązanie do przekazania całej diety na tak szczytny cel. Ale to nie wszystko, ponieważ radny Czesław na pewno złoży do porządku obrad Rezolucję do burmistrzów Żaka i Wasztyla o honorowe przekazanie całości zwrotu składek zdrowotnych powyżej ich 30-krotności, w końcu to są składki zdrowotne, które powinny iść na leczenie.