reklama

Leasing samochodu najlepszym sposobem finansowania firmowego pojazdu

, Gospodarka, Wiadomości, 29.11.2021 16:45, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Prowadzenie działalności gospodarczej niesie ze sobą wiele stresu, stwarza jednak całkiem inne możliwości rozwoju osobistego, jak i ekspansji swojej działalności, co najczęściej przekłada się proporcjonalnie na zwiększenie zysków. Powiększanie majątku firmowego przez nabywanie np. pojazdów najeży robić mądrze, tak, by było to jak najbardziej opłacalne dla firmy. Dlaczego każdy prowadzący firmę powinien zapoznać się z ofertą leasingową?
Leasing samochodu najlepszym sposobem finansowania firmowego pojazdu

Dlaczego leasing samochodu jest najlepszym wyjściem dla firmy?

Przed dokonaniem dużego zakupu, jakim niewątpliwie najczęściej jest zakup pojazdu na użytek firmy, warto dokonać pewnych kalkulacji, które pozwolą nam uzyskać obraz tego, jak będą kreować się koszty danego sposobu inwestycji. Zakup pojazdu u dealera, czy w komisie dokonany za gotówkę, może zahamować dzielność firmy, ponieważ środki zostają w ten sposób zatrzymane – jednorazowo konieczne jest wyłożenie większej sumy, co blokuje przepływ środków w firmie, co jest szczególnie odczuwalne w mniejszych firmach. W przypadku klasycznego kredytu przedsiębiorstwo otrzymuje środek trwały, na raty, nie obniżając płynności finansowej, jednak na pewien okres zmniejsza swoją zdolność kredytową, co w przypadku pojawienia się nowych szans, które będą wymagały inwestycji, może tę drogę dla przedsiębiorcy zamknąć. Złotym środkiem okazuje się tu leasing samochodu. W tym przypadku zobowiązanie spłacane jest ratalnie, jednak nie cierpi na tym zdolność kredytowa firmy. Po ustaniu umowy leasingu firma może wykupić pojazd po atrakcyjnej, znacznie niższej, niż rynkowej cenie. W trakcie użytkowania właścicielem pojazdu od strony formalnej pozostaje leasingodawca, jednak w praktyce, to leasingobiorca rozporządza nim według swoich potrzeb.

Co daje leasing samochodu od strony podatkowej?

Leasing nowego samochodu niesie ze sobą wiele możliwości odliczeń podatkowych. Istnieje możliwość odliczania 50% podatku VAT, który naliczany jest od leasingu pojazdu, w przypadku, jeżeli używa się go w sposób mieszany, czyli prywatnie, jak i służbowo. W przypadku pojazdów użytkowanych jedynie do celów służbowych istnieje możliwość odliczania podatku VAT w pełnej wysokości. Kiedy jednak przedsiębiorca decyduje się na użytkowanie auta w sposób mieszany, należy pamiętać, że nieodliczone 50% VAT-u, staje się kosztem uzyskania przychodu, dzięki czemu zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania. W przypadku podatków znaczenie ma także rodzaj leasingu, na który się decydujemy. Wynajem długoterminowy (leasing all inclusive), kieruje się nieco innymi prawami – tutaj za koszt uznaje się pierwszą wpłatę w wartości netto, dodatkowo jest nim także każda rata także w ujęciu netto, jak i 50% podatku VAT, jednak tylko w przypadku, kiedy nie nastąpiło jego odliczenie od rat oraz kwoty czynszu w pełnym wymiarze. Kiedy mowa o leasingu finansowym, za koszt uznaje się amortyzację samochodu, a także określoną część rat leasingowych – wyłącznie tę, w której zawarte są odsetki. W przypadku mieszanego użytkowania pojazdu także istnieje możliwość odliczenia 50% wartości VAT.

Leasing pojazdu najbardziej opłacalny

Bez względu na to, czy decydujemy się na leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy (sprawdź ofertę - clicklease.pl/oferta/leasing-samochodow-sprowadzonych), czy wybierzemy leasing nowego samochodu, taka forma finansowania z punktu widzenia ekonomicznego, jest najkorzystniejsza. Leasing pojazdów służbowych będzie polecany, jako najkorzystniejszy, przez niemal każdą księgową. W przypadku innych form finansowania np. kredytu kosztem uznaje się jedynie amortyzację pojazdu, podczas umowy leasingowej, generowane są znacznie większe koszty, niż w przypadku kredytu, co jest oczywistą korzyścią dla leasingobiorcy, ponieważ dzięki temu zmniejszeniu ulega podstawa jego opodatkowania.

Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu najkorzystniejszego leasingu?

Na rynku działa naprawdę wiele podmiotów, które udzielają leasingu, kiedy więc prowadzący działalność gospodarczą zaczyna szukać firmy, okazuje się, że dostępnych jest bardzo wiele ofert. W takiej sytuacji warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy firmy specjalizującej się w udzielaniu leasingu. Dzięki temu to wykwalifikowani specjaliści zajmujący się leasingiem pomogą dobrać odpowiedni wariant leasingu do naszych potrzeb.

Podczas starania się o leasing znaczenie ma bardzo wiele czynników m.in. to, jak długi prowadzimy działalność, to czy leasingodawca sprawdza naszą wiarygodność w BIK, czy innych tego typu instytucjach. Ważne jest także to, jakiego pojazdu szukamy, jego wartość. Warto więc powierzyć profesjonalistom z clicklease.pl, by wśród naprawdę wielu ofert znaleźli tę najlepszą dla nas.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy