reklama

Przysiółek Sokółka zostaje w gminie Brzeźnica

, Polityka, Wiadomości, 31.07.2021 09:30, PG
Nieudana próba aneksji części powiatu wadowickiego.
Przysiółek Sokółka zostaje w gminie Brzeźnica

Jakiś czas temu gmina Czernichów wystąpiła do Rady Ministrów o zmianę granic terytorialnych i gminy Czernichów (powiat krakowski) i gminy Brzeźnica (powiat wadowicki) w taki sposób, by granica ta przebiegała środkiem koryta Wisły, a leżące w korycie i na lewym brzegu Wisły w przysiółku Sokółka działki zostały wyłączone z gminy Brzeźnica i włączone do gminy Czernichów.

Posłowie z naszego regionu postanowili zareagować w tej sprawie i się udało.

Na piątkowym posiedzeniu (30.07) Rada Ministrów podejmując rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta nie wyraziła zgody na odłączenie od gminy Brzeźnica (powiat wadowicki) przysiółku Sokółka poprzez włączenie go do gminy Czernichów (powiat krakowski). Tym samym granice administracyjne ww. gmin i powiatów pozostają w niezmienionym kształcie.

- Dziesiątki rozmów, w tym na szczeblu rządowym, zaowocowały brakiem zgody Rady Ministrów na zmianę granic administracyjnych gminy Brzeźnica, a tym samym Powiatu Wadowickiego. Przysiółek Sokółka pozostanie częścią wsi Łączany! Dziękuję Panu Premierowi oraz Ministrowi Pawłowi Szefernakerowi. Historycznie ta ziemia zawsze była związana z naszym powiatem i wierzę, że to była ostatnia próba jej aneksji - mówi poseł na Sejm RP Filip Kaczyński.

- WSPANIAŁE WIEŚCI!!! Bardzo dobre wiadomości, szczególnie dla mieszkańców Łączan - dosłownie przed chwilą otrzymał Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos od Filip Kaczyński - Poseł na Sejm RP. Rada Ministrów na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, dzisiaj podczas obrad NIE WYRAZIŁA ZGODY na odłączenie od Gminy Brzeźnica przysiółku Sokółek. Dziękujemy wszystkim Posłom za zaangażowanie, a szczególnie posłowi Filipowi Kaczyńskiemu - napisano na oficjalnym profilu facebookowym urzędu gminy Brzeźnica.

Na terenach przysiółka Sokółka spółka gminna (100% udziałów gminy) pod nazwą Przedsiębiorstwo Eksploatacji Kruszywa prowadzi od 2000 roku działalność gospodarczą polegającą na wydobyciu żwiru i piasku. Zysk finansowy na poziomie 150 000 zł, który corocznie osiąga Spółka zasila budżet gminy oraz wpłacane są należne gminie podatki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - na 2020 rok jest to kwota około 30 000 zł.

Działa tam również elektrownia wodna, która zasila budżet gminy Brzeźnica o około 351 000 zł rocznie. Funkcjonuje tam także firma prywatna, która wpłaca do gminy około 16 000 zł rocznie z tytułu podatków. Z kolei wpływy z tytułu podatku od nieruchomości od osób fizycznych sięgają około 20 000 zł rocznie. Nie bez znaczenia jest również fakt istnienia na rzece Wiśle (terenie spornym) stopnia wodnego, z którego gmina czerpie podatki około 9 000 zł rocznie. Zauważyć można, że łączne dochody dla gminy Brzeźnica są znaczące, bo sięgają aż około 576 000 zł rocznie. Dochody dla gminy przeznaczane są na m.in. poprawę infrastruktury technicznej, rozwój bazy oświatowej, utrzymanie dwóch żłobków i trzech domów seniora.

foto: UG Brzeźnica

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy