reklama

„Daliśmy się omamić za garść srebrników!” – mówiła radna

Polityka, Wiadomości, 13.11.2023 18:00, eł

Poszło o możliwość rozwijania infrastruktury narciarskiej w Rzykach.

„Daliśmy się omamić za garść srebrników!” – mówiła radna

W październiku wszystkie gminy z Małopolski dostały do zaopiniowania projekt „Audytu krajobrazowego województwa małopolskiego”. W Andrychowie zwołano z tego powodu sesję nadzwyczajną. Dlaczego? Otóż przyjęcie projektu audytu w proponowanej formie mogłoby uniemożliwić rozwój tras narciarskich i infrastruktury z tym związanej w Rzykach. W czasie obrad radni mieli pojąć stanowisko w tej sprawie.

W projekcie „Audytu krajobrazowego województwa małopolskiego” uwzględniono jeden obszar krajobrazu priorytetowego na terenie gminy Andrychów, ujęty pod nazwą „Beskid Mały – Leskowiec”. Miałby on podlegać pewnej ochronie. W rekomendacjach dotyczących tego terenu „zaleca się zapobiegnie lokalizacji nowych tras narciarskich i infrastruktury w terenach leśnych i na śródleśnych polanach”.

Jak doskonale państwo wiecie, jesteśmy w trakcie sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Rzyki. Procedura trwa bardzo długo, gdyż cały czas jest problem z uzyskaniem zgody leśnej z Ministerstwa Środowiska, natomiast ta rekomendacja, która się pojawia w projekcie audytu, po jego przyjęciu może być dodatkowym utrudnieniem. Zarząd Województwa Małopolskiego mógłby na podstawie tej rekomendacji negatywnie uzgodnić projekt zmiany planu dla sołectwa Rzyki. My pozytywne uzgodnienie wprawdzie mamy, ale po otrzymaniu zgody leśnej może się okazać, że będzie tam konieczne wprowadzenie zmian, a wtedy będzie wymagało to ponownego uzgodnienia – tłumaczył Konrad Zadora, kierownik Wydziału Architektury i Urbanistyki w andrychowskim magistracie.

Jak dodał, negatywne zaopiniowanie projektu audytu w zakresie wspomnianej rekomendacji może sprawić, że zarząd województwa skoryguje ten zapis.

Temat obrad sprawił, iż radna Alicja Studniarz zwróciła się do koleżanek i kolegów z samorządu gminy z żarliwym apelem, aby poruszyć ich sumienia. – Szanowni państwo, pójdźcie po rozum do głowy. Mamy dziś wojnę – jedną za miedzą, na Ukrainie, a drugą na Bliskim Wschodzie, Czy naprawdę myślicie, że to jest czas na myślnie o wyciągach narciarskich? Ten właśnie temat w dzisiejszych niespokojnych czasach ma być przedmiotem sesji nadzwyczajnej? Ja uważam, że to wstyd. Z różnych stron i różnych mediów jesteśmy bombardowani informacjami, że mamy kryzys, że mamy inflację, że ludzie martwią się o jutro. Za chwilę naprawdę możemy mieć wojnę na naszym terytorium. Nie widzicie tego, że siedzimy na beczce prochu? A my dziś zastanawiamy się nad rozrywką na śniegu… – mówiła.

Prosiła radnych, aby zastanowili się nad tym, komu zależy na zniszczeniu naszego środowiska. – Mamy ocieplenie klimatu. Wszyscy biją na alarm. W sobotę stacja telewizyjna TVN24 podała, że tegoroczny październik był najcieplejszym od czasu dokonywania pomiarów, a rok 2023 będzie najcieplejszym w dziejach Europy. A my tu sobie siedzimy i uchwalamy jakieś absurdalne rzeczy? Nie ma wody Rzykach, bo już obecna infrastruktura wyciągnęła ją z pobliskich lasów. Drzewa schną, a wy chcecie pozwolić na dalszą wycinkę? – apelowała. – Jutro nas nie będzie, ale nasze nazwiska zostaną i staną się dla przyszłych pokoleń symbolem prywaty i wstydu, żeśmy się dali omamić za garść srebrników. Za ciepłą posadkę radnego oddaliśmy swój głos za zniszczeniem przyrody gór i lasów wokół Andrychowa. Tego już nigdy nie będzie można naprawić. Wzywam was do trzeźwego myślenia i rozsądku. Przyjmijcie, tak jak ja to zrobię, propozycję kierowaną do nas przez Zarząd Województwa Małopolskiego, który chce ochronić nasze lasy. Mam nadzieję, że moje słowa nie będą wołaniem na… puszczy.

Jej apel nie zrobił większego wrażenia na radnych. Większość zagłosowała za negatywnym zaopiniowaniem zapisu mogącego blokować budowę nowych tras i wyciągów narciarskich w Rzykach. Przeciwna była tylko Alicja Studniarz. Sześcioro radnych wstrzymało się od głosu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 14.11.2023 10:25

@beskidmaly - A nie przyszło Ci do głowy, że radna Studniarz posłużyła się metaforą i z pomocą najemników rosyjskich z grupy Wagnera oraz muzułmańskiego bractwa z Hamasu dokonała zestawienia z naszymi najemnikami i fundamentalistami z organizacji „Nasza Gmina Andrychów”, którzy dla jakiś groszy (w oryginale garść srebrników, pospolitego kruszcu w stosunku do złota) niszczą naszą przyrodę, nasze szanse rozwojowe i wspólne bogactwo ? Dla mnie ta przenośnia jest oczywista i pokazuje jak poszczególne egoizmy potrafią sprzedać wielkie wartości dla chwilowego poczucia wątpliwej jakości prestiżu.

beskidmaly, 13.11.2023 20:54

Radnej Studniarz ksiądz z Potrójnej napisał odezwę tak ze nawet przeczytać nie bardzo umiała. Naprawdę nie wiem jaki związek z wojna w Ukrainie ma zmiana planu zagospodarowania przestrzennego w Rzykach. Pani Radna dała na spotkaniu u Proboszcza Prezydentowi Dudzie petycję od księdza z Potrójnej ale nic to nie dało. Teraz wszyscy mogą wycinać drzewa tylko nie Rusinek. cha cha!

Nostradamus, 13.11.2023 19:55

Wybory w przyszłym roku. Zapamiętajcie kto jak głosuje.

Koniczynka, 13.11.2023 18:22

Emeryci Sarlej, Prus i Żydek wkrótce dostaną czerwone kartki. Wywalić ich z posady radnego. Alicja o dziwo mądre słowa powiedziała, ale cóż to się stało że reszta pisowców wstrzymała się od głosu... Bo radny Kobielus to już chyba sam nie wie po co został radnym...

tomekx, 13.11.2023 18:15

Radny Guzdek z Rzyk wstrzymał się od głosu.WSYD WSTYD i jeszcze raz WSTYD