Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium. Wyjątkowo spokojna sesja w Andrychowie [FOTO]

, Polityka, Wiadomości, 03.07.2020 13:40, PG
Podczas sesji wyliczano sukcesy burmistrza Tomasza Żaka.
Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium. Wyjątkowo spokojna sesja w Andrychowie [FOTO]

W piątek (03.07.), podczas sesji Rady Miejskiej, radni debatowali nad raportem na temat stanu gminy Andrychów, który liczy aż 92 strony. Burmistrz Tomasz Żak wspominał o najważniejszych inwestycjach ubiegłego roku, czyli otwarciu krytego basenu oraz powołaniu gminnej spółki Andrychowskiej Elektrociepłowni. Następnie na sesji wystąpili mieszkańcy. Aby wystąpić na sesji trzeba było zebrać 50 głosów poparcia.

Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Janus z Towarzystwa Miłośników Andrychowa, podziękował włodarzom za zakup Pałacu Bobrowskich i 80 ha działek (chodzi m.in. o grunty na których stoi budynek liceum czy komisariat policji a nawet basen odkryty).


Następnie, w imieniu strażaków ochotników wypowiedział się Kazimierz Rajda i podziękował włodarzom gminy za zaangażowanie na rzecz pracy strażaków.


Przedstawiciel pracowników Andrychowskiej Elektrociepłowni (zatrudnionych jest tam 26 osób na etacie i jedna na pół etatu) podziękował burmistrzom za rozwiązanie kryzysu energetycznego i zachowanie miejsc pracy. – My jako załoga elektrociepłowni uważamy, że powołanie tej spółki było najlepszym rozwiązaniem ubiegłorocznego kryzysu. – mówił przedstawiciel pracowników AEC.

Następnie radny Stanisław Prus i radna Ewa Wątroba wygłosili peany pochwalne na cześć burmistrza.

- Niektórzy mówią, że nic się nie dzieje w gminie. W 2019 roku powstała pływalnia, powołano Miejski Ośrodek Sportu, Kultury i Turystki, oddano do użytku blok socjalnego (13 mieszkań), wybudowano obserwatorium astronomiczne, jedyne w promieniu 50 km, powstało centrum monitoringu czy zażegnano kryzys energetyczny. Czy nic się nie dzieje drodzy koledzy radni? 2019 był rekordowym rokiem pod względem inwestycji, na które przeznaczono 40 mln zł. - wymieniała radna E. Wątroba.

Następnie radna Alicja Studniarz i radny Wiesław Mikołajek przedstawili swoje zdanie (jako jedyni - krytyczne) na temat pracy burmistrza i ogłosili, że będą przeciwko absolutorium. Wspomniano tutaj powołany i szybko zlikwidowany Andrychowski Zakład Komunikacyjny czy zaciągane kredyty. Wyliczali, że zadłużenie gminy pod koniec 2019 roku wynosiło prawie 66 mln zł. Radny W. Mikołajek wspominał, że co roku od 6 lat słyszy o tym samych sukcesach w strefie ekonomicznej i budowie restauracji McDonald's, a nadal nic się nie zmienia.


Głos zabrał też radny powiatowy Tadeusz Sabat i wspominał czasy, kiedy 30 lat temu radni walczyli o szkołę w Sułkowicach – Bolęcinie, a długi były o wiele większe, i było dużo gorzej, ale wszyscy wzajemnie się szanowali. - Życzę Wam abyście byli dumni z burmistrza i pracowników urzędu - mówił radny powiatowy do radnych gminnych.

Ostatecznie burmistrz otrzymał wotum zaufania i absolutorium 15 głosami "za", a przeciwko byli: Tadeusz Biłko, Jakub Guzdek, Wiesław Mikołajek, Alicja Studniarz.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 07.07.2020 11:07

Czy w Andrychowie będzie cykl spotkań z mieszkańcami? czy tylko cykl spotkań z niektórymi radnymi?

FeelFree, 07.07.2020 11:06

https://bielsko.mamnewsa.pl/gospodarka/komunikat-ratusza-w-sprawie-spalarni-smieci

barte, 03.07.2020 21:01

Kubienia nie ma i jest spokój

",,**,,", 03.07.2020 17:14

Szlak trafia pisowcow ze w Andrychowie tyle się dzieje. Taka jest prawda.

Zakolog, 03.07.2020 17:03

Rozstrzygnięcie Pierwszego Gminnego Konkursu dla Radnych ! Uwaga, uwaga, zwycięzcą jest ….burmistrz Tomasz Żak, który już w pierwszej części swojej wypowiedzi podał rzeczywisty powód zmiany uchwały i nawet wskazał podmiot, który tę zmianę wymusił. Brawo dla Tomasza za odwagę i formę odpowiedzi w której zachował przypisywaną Otto von Bismarckowi zasadę - „ Im mniej radni wiedzą o prawie wekslowym, tym lepiej w nocy śpią i dłużej posiedzą”.

Skalpel, 03.07.2020 17:02

"Ludzie nie chcą prawdy, oni chcą utwierdzenia w swoich złudzeniach, gdyż to da im siłę i poczucie mądrości, a prawda burząca ich wizję świata to najgorszy wróg wykazujący, jak naiwni i głupi byli, dlatego na jej widok zaatakują bez chwili wahania, okrutnie i bezlitośnie. Zabiją i rozszarpią na strzępy by nie przyznać się do błędu - nie przed innymi, ale przed samym sobą. Bo jak to tak patrzeć potem w lustro ze świadomością, że ktoś dał się oszukać, że nie było się dość mądrym? Lepiej iść w zaparte, nawet jeżeli dziś schodząc z drogi błędu można jeszcze wszystko naprawić i żyć długo i szczęśliwie, oni wolą zginąć jutro lub skończyć w więzieniu, ale przeżyć jeszcze jeden cudowny dzień w złudzeniu, że mieli rację." Kazimierz Turaliński

FeelFree, 03.07.2020 16:49

Korzystając z okazji ponawiam pytanie: gdzie burmistrz Żak ma zamiar w wiekuistym spadku po swoich rządach pozostawić Andrychowianom pomnik ku swej chwale w postaci -zapewne najnowocześniejszej i najbardziej ekologicznej, czytaj najdroższej- spalarni? Andrychowianie mają prawo to wiedzieć. Nie ma znaczenia ile będzie kosztować spalarnia ani co sądzą mieszkańcy gminy, finalnie Radni i tak w stosunku głosów 11:10 (w najgorszym razie) zadecydują w imieniu 43 tysięcy mieszkańców o zaciągnięciu niezbędnego kredytu, czy to będzie 5, 50, czy 150 mln. Jeśli tylko wójt gminy będzie miał taki kaprys to zostanie on zaspokojony. Nawet kwiaty zostaną mu wręczone po puszczeniu przez spalarnię pierwszego dymka lub najpóźniej w dniu absolutorium. Jeśli, któryś z radnych będzie zaś mieć wątpliwości czy należy głosować za spalarnią i kredytem to zapewne zapisze się wzorem jednej z radnych na audiencję do Pana Żaka i jak wyznała z rozbrajającą szczerością Pani Ewa Wątroba w wywiadzie w Radio Andrychów po rozmowie z burmistrzem rozwieją się wszelkie wątpliwości. To, tak przy okazji świetny przykład na to jak na naszych oczach (vide każda sesja rady miejskiej) "błąd autorytetu"; choćby jedna z poprzednich sesji, gdy radni głosują wbrew przepisom prawa to co im podłożono. Szanowni Radni ! należy bardzo uważać jak wydaje się Wam, że Was "oświeciło" słowa Wodza, albowiem i oświecenie i oślepienie zaczyna się od błysku... bardzo łatwo pomylić. Apeluję tylko o to aby nikt nie sprawdzał w internecie na czym polega ten przywołany błąd autorytetu i do czego może prowadzić konkretnych ludzi, grupy społeczne lub całe narody. Prościej i przyjemniej jest żyć przecież kłamstwami. Sprawdzenie na czym polega błąd autorytetu każdy dokonuje na swoją własną odpowiedzialność. Pozdrawiam. Lew T.

bolo123, 03.07.2020 16:43

cyt. ..."Życzę Wam abyście byli dumni z burmistrza i pracowników urzędu - mówił radny powiatowy do radnych gminnych...." - no to teraz możliwy jest następny krok, czyli premie dla pracowników urzędu

Skalpel, 03.07.2020 16:23

@Helena Janiso czyżby tęsknota za ukochanym?

Skalpel, 03.07.2020 15:17

@beskidmaly punkt.7.https://bip.malopolska.pl/umandrychow,a,1755971,analiza-stanu-gospodarki-odpadami-komunalnymi-na-terenie-gminy-andrychow-za-2019-r.html

beskidmaly, 03.07.2020 14:58

Nie wiem ,czy jest taki plan aby budowac spalarnie bo to wydatek ok 50 mln ale przydalaby sie taka na 80.000 ton rocznie. Ale znajac pomysly Burmistrzow to moze i bedzie spalarnia.

Skalpel, 03.07.2020 14:45

@lojzek Strasz Wiejska w tym czasie sprawdzała pasażerów komunikacji miejskiej i młodzież w parku czy przestrzegają obostrzeń.

Skalpel, 03.07.2020 14:40

Brawa dla Staszka udało się przeczytać cały tekst, wyborcy są z Ciebie dumni. Na zaskakujące pytania Mareczka w Radiu Andrychów proponuję odpowiedzi wydrukować większą czcionką, żeby chłopina się nie męczył. Widzę że pojawił się beskidmaly, może wiesz gdzie w Andrychowie będzie spalarnia śmieci?

lojzek, 03.07.2020 14:09

A czy już zgłoszono brak masek służbom?

beskidmaly, 03.07.2020 13:33

Pan Radny Kubien pojechal robic kampanie PAD w terase wyborcza prze II tura.

kaczor, 03.07.2020 13:32

przy peanach niech radni od Żaka i tzw. klakierzy nie zapomną dodać peanów na cześć gigantycznych nagród jakie rozdał Żak jak rozumiem z kasy podatników. Kto wie może za rok będzie jeszcze więcej????

",,**,,", 03.07.2020 13:28

Płakać się chce jak się widzi takie sierotki w radzie typu studniarz guzdek bilko i mikolajek. Co Ci radni zrobili przez ostatnie 2lata? Kompletne zero!!!!! Jedna glosuje tu a myslami jest tam, taki guzdek w jego mniemaniu bezpieczeństwo na drodze to montaż progów zwalniających w Rzykach, bilko to ten Pan z AA??? A mikolajek fakt w gadaniu jest dobry. Ale w radzie się działa a nie gada!!! A gdzie radny Kubien lider pisowcow przyszywanych w radzie. Nigdy więcej partyjniakow w samorządzie!!!

beskidmaly, 03.07.2020 13:05

Popatrzcie jak cicho i spokojnie jak nie ma Pana Radnego Kubienia. Pani Radna Studniarz glosowala przeciw bo w 2017 byly bledy Burmistrza. Oceniany byl 2019 rok.

obserwator2012, 03.07.2020 12:55

Brawo Panie Burmistrzu,radnym z PIS jest po prostu wsyd,ale trzeba uszanować,że trzymają się wytyczonej drogi, żal i m tylko, że nie padły prany pochwalne dla PAD i MM jak to miało miejsce w Wadowicach podczas otwarcia inwestycji PKP.