reklama
reklama

Ultramaratończyk z naszego regionu szykuje się do pobicia kolejnego rekordu

MAGAZYN, Wiadomości, 15.09.2023 19:20, eł

770 km górskimi ścieżkami chce przebiec w mniej niż 6 dni 19 godzin.

Ultramaratończyk z naszego regionu szykuje się do pobicia kolejnego rekordu

Roman Ficek ze Skawicy w gminie Zawoja wydaje się człowiekiem z żelaza. W nieprawdopodobnie krótkim czasie radzi sobie z trudnymi górskimi trasami. W marcu tego roku w 35 godzin i 8 minut przebiegł dookoła całych Tatr, a kilka miesięcy wcześniej pobił rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego. 511 km pokonał w 93 godziny i 44 minuty. Teraz ma kolejny ambitny plan.

Co ciekawe, Roman Ficek nie zawsze miał tak niebywałą kondycję i zapał do biegania po górskich szlakach. Mało tego, przez długi czas czuł, że jego życie nie zmierza w dobrym kierunku. - Brak szkoły, stabilnej pracy, zagraniczne wyjazdy, poczucie braku perspektywy i pomysłu na przyszłość… Punktem zwrotnym było zimowe wejście na Babią Górę w pożyczonych wojskowych butach. Były śliskie, niewygodne, a na dodatek w zamian za wypożyczenie musiałem je... wypastować. Ale tego dnia moje życie się zmieniło. Zapragnąłem robić coś niestandardowego – wspomina Roman Ficek początki swej kariery ultramaratończyka.

Choć ma na koncie już wiele niebywałych wyczynów, wciąż mu mało. Teraz chce pobić rekord najdłuższego szlaku turystycznego na Słowacji. To Cesta Hrdinov Slovenského Národného Povstania, czyli Szlak Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego. Przecina on praktycznie całą Słowację z północnego wschodu na południowy zachód i ma około 770 km długości. Biegnie przez większość miejsc, w których toczyły się najważniejsze boje w czasach słowackiego powstania narodowego w 1944 r. oraz w trakcie wyzwalania kraju spod okupacji niemieckiej w latach 1944-1945. Aktualny rekord tego szlaku to 6 dni i 19 godzin, ale ustanowiony został ze wsparciem, czyli z pomocą osób, które dostarczają zawodnikowi napoje, żywność, odzież i buty na zmianę, dzięki czemu biegnie on bez bagażu.

Roman Ficek chce ten szlak pokonać w mniej niż 6 dni i 19 godzin bez żadnego wsparcia. - Tylko ja i czterokilogramowy plecak – mówi. W trasę ruszy już w najbliższy weekend.

O Romanie Ficku pisaliśmy między innymi w artykułach:

Przez 35 godzin non stop biegł po ośnieżonych zboczach

Już po raz drugi pobił rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego

Foto: Facebook/Roman Ficek Hoka Poland Team

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy