reklama
reklama

Nauczyciel tłumaczy, dlaczego nie mógł skorzystać z pieniędzy na odkryty basen

MAGAZYN, Wiadomości, 03.11.2022 15:45, eł

Były tylko cztery dni, żeby to zrobić...

Nauczyciel tłumaczy, dlaczego nie mógł skorzystać z pieniędzy na odkryty basen

Wczoraj napisaliśmy o tym, że choć w gminie Andrychów kwota przeznaczona na zajęcia dla uczniów w basenie odkrytym wyniosła 20 tys. zł, szkoły wykorzystały z tego tylko 5160 zł. Okazuje się jednak, iż w tym roku bardzo trudno było zużyć te pieniądze zgodnie z przeznaczeniem, bowiem sezon pływalni pod chmurką okazał się wyjątkowo krótki.

Po publikacji artykułu na ten temat („Nie wszystkie szkoły skorzystały z basenu, choć mogły”) skontaktował się z nami Krzysztof Kubień, który jest radnym samorządu andrychowskiej gminy, ale również nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie – jednej z tych, która nie uszczknęła ani złotówki z pieniędzy przeznaczonych na zajęcia w odkrytym basenie. Jak nam wyjaśnił, trudno oceniać tę sprawę tylko i wyłącznie z punktu widzenia wykorzystanych środków.

- Basen otwarto 17 czerwca, na siedem dni przed końcem roku szkolnego, a czynny był tylko do końca wakacji. A zatem był tylko tydzień, kiedy szkoły mogły skorzystać z tych 20 tysięcy złotych, a jeśli odjąć sobotę, niedzielę i jeden niepogodny dzień, daje to raptem cztery dni na zajęcia z pływania dla uczniów. Wykorzystanie tych pieniędzy w tak krótkim czasie było nierealne. Ja, żeby pójść z uczniami na odkryty basen, muszę mieć spełnione dwa warunki – odpowiednią pogodę i zblokowane dwie godziny wychowania fizycznego, bo sam czas przejścia z naszej szkoły i z powrotem zajmuje znaczną część jednej lekcji – tłumaczy Krzysztof Kubień. - Gdy w innych latach basen był otwarty od 1 czerwca, to chodziłem tam z uczniami na każdej podwójnej lekcji.

Wuefista podkreśla też, że wbrew temu, co mówił na sesji Rady Miejskiej dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Andrychowie Andrzej Szafrański, nie ma czegoś takiego, jak środki przeznaczone specjalnie na zajęcia w basenie krytym. - Pieniądze na pływanie dla uczniów idą z budżetów każdej ze szkół. Albo zostaną przeznaczone na malowanie ścian w salach, albo na dzieci. Dyrektorzy próbują to jakoś wypośrodkować, ewentualnie dzielą tak, żeby większość poszła na zajęcia dla uczniów. Nie ma na ten cel nic ekstra z gminy. Jak dyrektor da więcej na pływanie, to zabraknie na coś innego – wyjaśnia Krzysztof Kubień.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 03.11.2022 22:22

Ps. Marek Drożdż ( komuch z komuchów andrychowskich ) zrezygnował z zarządzania tym bytem bo nie zgadzał się na to, co teraz tam się wyprawia !

Archanioł Michał, 03.11.2022 22:18

Z wyjaśnień wynika , że z funduszy oświatowych próbuje się, tzn TW grab jako wykonawca woli TW zdzisława próbuje, przekierować środki do bilansu baseników, a zwłaszcza w intencji odkrytego. Ten zarządzany jest przez ZGK . Tam wszelkie dziwy i upływy.

Koniczynka, 03.11.2022 19:26

Beskidku malutki dzieci ze szkoły podstawowej nr 5 w Andrychowie akurat korzystali z basenu krytego i pobierali bezpłatną naukę pływania. Najpierw pomyśl baranie a potem pisz głupoty.

Zakolog, 03.11.2022 19:22

Zapoznając się z wyjaśnieniami radnego Kubienia, przypomniałem sobie, że basen otwarty został nie 17 tylko 18 czerwca w sobotę. Ale niestety akurat w ten dzień wszystkie tory były zarezerwowane pod jakieś zawody. I teraz mam pytanie według cennika rezerwacja toru 130 złotych plus bilet wstępu, mamy osiem torów wynajętych przez 11 godzin, czyli 11400,00 złotych, niestety ktoś akurat w ten dzień zwolnił z opłat wszystkich uczestników zawodów, czyli tylko szacunkowo około 150 osób, co daje licząc po 25 złotych kwotę 3750,00 złotych. Kto i na jakiej podstawie zwolnił z opłat wszystkich uczestników zawodów i ile zapłacił wynajmujący tory pływackie za korzystanie z majątku wszystkich mieszkańców ? Kolego beskidmaly, ma Kolega jakieś przypuszczenia, kto mógł pozbawić zysku w tak wyrafinowany sposób andrychowian ?

beskidmaly, 03.11.2022 18:40

Dlaczego Szkoła nr 5 nie wykorzystała pieniędzy przeznaczonych na naukę pływania na basenie krytym jak nie było kiedy wykorzystać na basenie odkrytym. Od otwarcia basenu krytego są nauczyciele którzy nie byli na basenie nawet jeden raz a są nauczycielami wf.

Koniczynka, 03.11.2022 18:23

Czyli kasa niby była ale nie było kiedy chodzić. Kubień mądrze to wytłumaczył. A Szafrański niech uruchomi basen kryty dla dzieci. Tam można chodzić o każdej porze roku.