reklama

Tunel wkrótce zostanie otwarty. Wcześniej przetestują go służby ratownicze

, Gospodarka, Wiadomości, 02.11.2022 16:00, eł

Odbędzie się w symulacja wypadku drogowego.

Tunel wkrótce zostanie otwarty. Wcześniej przetestują go służby ratownicze

Prawdopodobnie już na długi weekend w przyszłym tygodniu, a najpóźniej w drugiej połowie listopada zostanie oddany do użytku tunel drogowy na zakopiance w Naprawie. Trwają już ostatnie przygotowania do jego otwarcia.

Prace nad budową odcinka drogi ekspresową S7 od Naprawy do Skomielnej Białej kosztowały prawie 969 mln zł i trwały sześć lat. Przez połowę tego czasu powstawał tunel pod górą Luboń Mały. Jego drążenie ruszyło w 2017 roku. Roboty trwały przez wszystkie siedem dni tygodnia, 24 godziny na dobę!

Tunel składa się z dwóch komór (zwanych też nitkami) o długości ponad 2 km i wysokości4,7 m. W każdej z nich znajduje się jezdna z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku (po 3,5 m szerokości), którym towarzyszą pasy awaryjne. W ramach inwestycji powstało też 11 nisz ewakuacyjnych, rozmieszczonych co 172,5 m.

Jedna z nich, zlokalizowana pośrodku, jest przejezdna dla służb ratowniczych. Po zewnętrznej stronie komór tunelu rozmieszczone są co 86 m nisze alarmowe i hydrantowe. W środku jest też zatoka postoju awaryjnego. Gdyby w jednej z nitek tunelu doszło do pożaru, podróżni będą mogli przedostać się do sąsiedniej i wyjść z niej na zewnątrz przez portal.


Obiekt pozytywnie przeszedł odbiór przez Państwową Straż Pożarną, aczkolwiek strażacy jeszcze będą go testowali. Zanim zostanie oddany do użytku, przeprowadzą w nim ćwiczenia, zorganizowane wspólnie z krakowskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pogotowie ratunkowym i policją. Odbędą się one 8 listopada o 10.00. Będzie to symulacja wypadku drogowego, po którym trzeba będzie ewakuować z tunelu poszkodowane osoby.


Foto: GDDKiA Kraków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

andryman321, 02.11.2022 16:11

Tunel w Naprawie? Dla pewności niech go dobrze pokropia, sama nazwa źle się kojarzy