reklama

Mniej łóżek na oddziałach internistycznych, więcej na geriatrycznym

MAGAZYN, Wiadomości, 04.11.2023 17:50, eł

Dyrekcja szpitala zapewnia, że w sumie ilość miejsc dla pacjentów wzrośnie.

Mniej łóżek na oddziałach internistycznych, więcej na geriatrycznym

Przenosiny oddziałów chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Wadowicach do rozbudowanego o dodatkowe kondygnacje pawilonu E miały zapewnić lepsze warunki pacjentom jednego z nich. Tak rzeczywiście się stało, ale jednocześnie przeprowadzka doprowadziła do zmniejszenia ilości łóżek. Dyrekcja placówki zapewnia jednak, iż nie jest to powód do niepokoju, bowiem o dodatkowe miejsca internistyczne wzbogacił się oddział 60+, dawniej zwany geriatrycznym.

Gdy napisaliśmy o tym, że obydwa oddziały wewnętrzne działające w ramach Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach funkcjonują już w niedawno rozbudowanym pawilonie E szpitala, zaraz zaczęły docierać do nas sygnały, że mają one teraz mniej łóżek niż wcześniej. - Ubyło około dziesięciu miejsc. A przecież powinno ich być więcej, skoro szpitalny budynek został rozbudowany. Powstały dwa dodatkowe piętra, a nie ma gdzie pomieścić pacjentów? – denerwuje się jedna z naszych czytelniczek.

Dyrektorka ZZOZ Barbara Bulanowska przyznaje, że istotnie łóżek jest aktualnie mniej. - Faktycznie, na oddziałach wewnętrznych rozlokowanych obecnie na piątym piętrze pawilonu E doszło do zmian organizacyjnych, ze względu na przeniesienie ich do nowej lokalizacji. Jedną z nich jest zmniejszenie liczby łóżek, ze względu na ograniczoną powierzchnię możliwą do przeznaczenia na salę chorych. Należy pamiętać, że I oddział chorób wewnętrznych znajdował się w zupełnie innym budynku, gdzie przestrzenie były większe, a sale mieściły więcej łóżek z uwagi na to, że pokoje były pozbawione węzłów sanitarnych. W nowo nadbudowanej części każda sala chorych ma swój węzeł sanitarny, co podnosi jakość pobytu pacjenta na oddziale – podkreśla dyrektorka.

Zapewnia jednak, iż mniejsza ilość łóżek w tych konkretnych oddziałach nie stanowi powodu do zmartwień, bowiem szpital niebawem będzie w stanie przyjąć nawet więcej pacjentów internistycznych niż przed przenosinami. Jakim cudem? Otóż, jak twierdzi Barbara Bulanowska, wprowadzone w szpitalu zmiany wiążą się ze zwiększeniem miejsc internistycznych w oddziale 60+, czyli dawnym geriatrycznym. Razem z nim dwa oddziały wewnętrzne miały przed przeprowadzką 84 łóżka. Teraz będą w stanie przyjąć nawet 98 pacjentów.

- W związku z tym prosimy o cierpliwość, gdyż chwilowa ograniczona dostępność miejsc związana jest z przenosinami oddziałów do nowych lokalizacji. Jest to duże przedsięwzięcie logistyczne, które zaplanowane zostało tak, by móc w pełni zabezpieczyć pacjentów już przebywających w oddziale. Niebawem jednak w ramach oddziału 60+ będą funkcjonowały dwa odcinki szpitalne: odcinek przyjęć planowych (tak jak dawniej) oraz dodatkowo drugi - przyjęć ostrych, na który przyjmowani będą pacjenci cierpiący na choroby wewnętrzne – informuje Barbara Bulanowska.


Foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 04.11.2023 21:07

No i proszę wstrzymać się z zachorowaniami na nowotwory, choroby serca itd…. Na chorowanie przyjdzie czas.Jak mawiał klasyk Polska to nie jest kraj dla starych ludzi

cath, 04.11.2023 21:05

Proszę nie kłamać .Chirurgia ogólna zredukowana,za to ortopedia olbrzymia po co no po to by napędzać prywatnej firmie,z którą kwestia rozliczeń finansowych jest conajmniej dziwna ,cała rozbudowa sprawia wrażenie tworzenia możliwości dla prywatnych firm leczących swoich pacjentów, od czasu do czasu wykona się zabieg dla mieszkańca powiatu.Na ortopedii już tak jest najpierw pacjenci z gabinetu z Krakowa i Skawiny potem reszta.Z tego co się dowiadywałem wewnętrzne mają po 24 miejsca, czyli ten 60 plus(chyba pierwszy w Polsce bo nigdzie nie ma takiego cuda…)resztę tam gdzie był stary wewnętrzny i warunki były wg dyrekcji były be-to dla starszych pacjentów będą ok?Ta dyrektorka wie w ogóle co wygaduje?