reklama
reklama

„Inwestycja na Pańskiej Górze jest zapłacona w stu procentach” - twierdzi wiceburmistrz

Gospodarka, Wiadomości, 29.10.2023 08:22, eł

Po co zatem gmina miałaby zaciągnąć 9 mln zł kredytu?

„Inwestycja na Pańskiej Górze jest zapłacona w stu procentach” - twierdzi wiceburmistrz

Kilka dni temu napisaliśmy o planach zaciągnięcia przez gminę Andrychów 9 mln zł kredytu „na wyprzedzające finansowanie” inwestycji na Pańskiej Górze (łącznie z budową Stawu Anteckiego). Pojawiło się bowiem ryzyko, że przeznaczona na to zadnie dotacja ze środków unijnych wpłynie na rachunek bankowy gminy dopiero w przyszłym roku. Jak zapewnił wczoraj (26 października) wiceburmistrz Mirosław Wasztyl podczas sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, nie oznacza to bynajmniej, iż gmina nie ma czym zapłacić wykonawcom.

W czasie obrad padły bowiem pytania na ten temat. Wiceburmistrz przekonywał jednak, że zadanie było finansowane na bieżąco. - Chodzi o zabezpieczenie zwrotu poniesionych wydatków. Zgodnie z upływającym końcem grudnia okresem aplikacyjnym, przysługuje nam zwrot dziewięciu milionów złotych do budżetu miasta z Urzędu Marszałkowskiego. Inwestycja jest rozliczona, zapłacona w stu procentach, bo to był warunek podstawowy, by wystąpić o zwrot środków. Ale istnieje pewne ryzyko proceduralne, że ich wpływ do budżetu gminy przesunie się na styczeń 2024 roku. Jednak te wydatki w stu procentach zostały sfinalizowane z budżetu gminy, z naszych środków – powiedział wyraźnie poirytowany Mirosław Wasztyl.

Uchwała w sprawie zaciągnięcia kredytu została przyjęta czternastoma głosami „za”. Miało ich być jednak o jeden mniej. Już po fakcie radna Alicja Studniarz powiedziała, iż chciała zagłosować przeciw, ale przez pomyłkę wybrała złą opcję. Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski wyjaśnił jednak, że nie ma jednak możliwości zmienić oddanego w elektronicznym systemie głosu.


Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 06.11.2023 18:27

Podobno najlepszym zabezpieczeniem na wszelki wypadek, jest brak wszelkiego wypadku. Jeszcze żaden kredyt nie został zaciągnięty bez potrzeby, to raczej potrzeby zaciągają kredyty. A ta sprawa z Arco ma wszystkie cechy najstarszej sztuczki sądowej, tak starej, że tylko najgłupsi radni jej nie znają i problemem nie jest głupota radnych, tylko cena jaką przyjdzie zapłacić za ten iluzjonistyczny pokaz. Wspólnymi pieniędzmi, to wszyscy będą płacić za nieuctwo radnych i ich tchórzostwo. To raczej ten kto zaciąga kredyt i naraża na prawomocne wyroki sądowe powinien udowodnić, iż wie co robi.

Zakolog, 06.11.2023 09:54

Dziś mija dziewiąty dzień od zadania przez największy andrychowski portal informacyjny, wielkiego pytania – Po co radni zaciągają dziewięć milionów kredytu ? I to w sytuacji ponad 100 milionowego zadłużenia Andrychowa i rocznych kosztów obsługi przekraczających już 10 milionów. Czy któryś z czternastu wybitnych przedstawicieli andrychowskiej społeczności (sorry Ala, ale sama się wpisałaś w to dobrane towarzystwo) udzielił na to pytanie mieszkańcom odpowiedzi ? A może niezależni redaktorzy z jedynie obiektywnego portalu „Nowiny Andrychowskie”, pomni swojej roli społecznej już wyjaśnili tę tajemnicę ? Tylko przypominam, że w kolejce czeka jeszcze drugie wielkie pytanie – Po co, tym razem jedenastka radnych zezwoliła na pozwanie firmy Arco za jedyne 200.000.00 tysi plus koszty zewnętrznego adwokata ? Według skromnych szacunków, ten pozew będzie kosztował wszystkich mieszkańców około dwie bańki, plus oczywiście wspomniane wcześniej koszty. Ale w tym przypadku jest bardzo wątpliwe, aby ci głosujący za byli świadomi tego numeru i na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

tomekх, 30.10.2023 00:00

Usłyszycie to pod każdą celą !

tomekx, 29.10.2023 22:03

guzdek jest z pisu a pis to ZŁO

Jack, 29.10.2023 19:17

@Koniczynka Śledzę działania Pana Radnego Guzdek od momentu kiedy napisał 2 uchwały i ostro walczył o zniesienie podatku od stodół. Żaden Radny nie napisał nigdy 2 uchwały. Dzięki niemu nie muszę płacić teraz tego niesprawiedliwego i bardzo wysokiego podatku. Wiesz co jeszcze zrobił? Dzięki niemu otworzyłem oczy i już nie będę głosował na Żaka. Odpowiedz mi na pytanie Koniczynko, co Ty osiągnęłaś w jego wieku? Czyżby nic i teraz sfrustrowana masz obsesję na Jego punkcie?

Łowca Dziewic, 29.10.2023 19:00

Co się tak wszyscy uczepili tego Guzdka? Jedyny młody w radzie miejskiej, według mnie powinno być więcej młodych w radzie, a nie tylko starsi Panowie z myśleniem z poprzedniej epoki

Koniczynka, 29.10.2023 18:47

Guzdek to nie jest pan tylko chłopiec który głosuje od dłuższego czasu jak wuefista Kubień. I bawi się w partyjniaka. Jako radny zero osiągnięć. Więc pora oddać kasę z diety radnego do budżetu miasta i gminy Andrychów i chwycić się uczciwej roboty. Nawet radna Studniarz już inaczej głosuje a potem się tłumaczy że sobie źle przycisła.

demokracja, 29.10.2023 16:52

Czy dobrze rozumiem kontekst artykułu i pytanie: "Po co zatem gmina miałaby zaciągnąć 9 mln zł kredytu?" Skoro Gmina zapłaciła zobowiązania wykonawcy/wykonawcom, to: 1. w jakim celu zaciągany jest kredyt na poczet przyszłego rozliczenia dotacji? Nie wystarczy poczekać na zakwalifikowanie środków i ich zwrot z Urzedu Marszałkowskiego? 2. z jakich środków gminnych została opłacona cześć tej inwestycji na poczet dotacji ? Nie przypominam sobie żeby takie środki były zabezpieczane w budżecie gminy i przesuwane z innych zadań, nie kojarzę uchwały RM na ten temat, ale może się mylę, może ktoś pamięta?

demokracja, 29.10.2023 16:52

Czy dobrze rozumiem kontekst artykułu i pytanie: "Po co zatem gmina miałaby zaciągnąć 9 mln zł kredytu?" Skoro Gmina zapłaciła zobowiązania wykonawcy/wykonawcom, to: 1. w jakim celu zaciągany jest kredyt na poczet przyszłego rozliczenia dotacji? Nie wystarczy poczekać na zakwalifikowanie środków i ich zwrot z Urzedu Marszałkowskiego? 2. z jakich środków gminnych została opłacona cześć tej inwestycji na poczet dotacji ? Nie przypominam sobie żeby takie środki były zabezpieczane w budżecie gminy i przesuwane z innych zadań, nie kojarzę uchwały RM na ten temat, ale może się mylę, może ktoś pamięta?

Zakolog, 29.10.2023 15:20

@Koniczynka - A ile Nowak oddał do budżetu gminy tych odsetek – dla Dorotki Skarbniczki pytam, bo dziewczyna chyba wstydzi się gdziekolwiek to zaksięgować ?

beskidmaly, 29.10.2023 14:20

Jack- Koniczyna od zawsze miała pytanie do prezesa ciepłowni Pana Nowaka kiedy odda miliony wiec teraz został jej tylko Radny Guzdek bo miliony zostały oddane a ona nie ma czym zaistnieć. Pozdrawiam!

Jack, 29.10.2023 13:41

@Koniczynka Pod każdym artykułem piszesz o Panu Radnym to ja pod każdym będę pisał tak: Jak wynika z Jego FB to Pan Radny Guzdek niedawno skończył studia dzienne i zdobył tytuł magistra. To jak miał pracować i jeszcze być radnym. A Ty co zrobiłaś w jego wieku? Pochwal się nam. Od kilku lat obserwuję, że Masz obsesję na Jego punkcie.

Koniczynka, 29.10.2023 11:12

A chłopiec Guzdek głosuje na nie bo nie... Chłopcze pora podjąć się zatrudnienia, wtedy też twoje dziecinne myślenie zmieni się o 180 stopni. Nie wstyd ci że w takim wieku unikasz pracy.....