reklama

Będzie kolumbarium na cmentarzu

Gospodarka, Wiadomości, 02.11.2023 16:30, eł
Na razie urny składane są w małych grobach.
Będzie kolumbarium na cmentarzu

Choć w naszym kraju wciąż najpopularniejszą formą pogrzebu jest tradycyjna, polegająca na złożeniu do grobu ciała w trumnie, to jednak coraz więcej osób decyduje się na kremację. Niestety, cmentarz komunalny w Wadowicach nadal nie jest przystosowany do pochówku urn. W końcu jednak ma się to zmienić. Budowa kolumbarium zapowiadana jest na przyszły rok.

Jest to ścianka z zamykanymi wnękami, w których umieszcza się urny z prochami. Na nekropoliach w dużych miastach takie obiekty są już powszechne. Istnieją również w wielu mniejszych miejscowościach. W naszym regionie kolumbaria znajdują się na przykład na cmentarzu komunalnym w Andrychowie. Ale w stolicy powiatu nadal nie ma ani jednego.

Obecnie na cmentarzu komunalnym w Wadowicach urny składane są do małych grobów, ale wiele osób uważa, że nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Otóż w sektorach wydzielonych dla pochówków kremacyjnych panuje spory chaos. Nagrobki stawiane na grobach zawierających urny są przeróżnej wielkości, zaś ich otoczenie jedni wybetonowali, inni wysypali drobnymi kamykami, wyłożyli kostką brukową lub pozostawili gołą ziemię. To wszystko sprawia wrażenie chaosu.

Gdy w ubiegłym roku dopytywaliśmy się, czy na cmentarzu w Wadowicach powstanie w końcu kolumbarium, kierowniczka Wydziału Promocji w wadowickim Urzędzie Miejskim Małgorzata Targosz Storch zapewniła nas, że są plany jego budowy. Nie podała jednak żadnego terminu ich realizacji. Dopiero teraz burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński napisał na swoim facebookowym profilu, kiedy może do tego dojść.

Włodarz pochwalił się, że tuż przed tegorocznym Dniem Wszystkich Świętych lampy na cmentarzu komunalnym w Wadowicach zostały wymienione na mocniejsze, ledowe. „Ale to nie wszystko. Już na wiosnę ruszy remont domu przedpogrzebowego. W przyszłym roku planujemy także dalszą rozbudowę cmentarza wraz z budową kolumbarium i nowym, drugim punktem poboru wody, co też bardzo się przyda. Kolumbarium powstanie po prawej stronie odnowionego w tym roku Wadowickiego Cmentarza Narodów” - napisał.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy