reklama
reklama

Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia

Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 02.05.2024 09:00,
Będzie można zobaczyć efekty poszukiwań prowadzonych nad Sołą przez Tomasza Pudełko z Kóz.
Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego zaprasza na wystawę prezentującą pierwsze archeologiczne odkrycia z terenu Kęt.

„Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia” – bo tak brzmi nazwa całego przedsięwzięcia – to efekty poszukiwań prowadzonych nad Sołą przez Tomasza Pudełko z Kóz. Pan Tomasz był jedną z czołowych postaci ważnego projektu prowadzonego przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, a związanego z odnalezieniem skarbów z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, jakiego kilka lat temu dokonano u stóp Beskidu Małego w Kobiernicach i Porąbce. W 2022 roku wystąpił o pozwolenie do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na podjęcie badań właśnie w Kętach.

Wystawa „Na szlaku...” organizowana przez kęckie Muzeum prezentuje zabytki archeologiczne związane głównie z funkcjonowaniem tzw. „starej drogi bielskiej”, która wiodła przez Kęty, a także z eksploatacją miejskiego lasu od średniowiecza aż po czasy nowożytne. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ślady zbrojnego starcia, do jakiego mogło dojść tutaj w czasach św. Jana Kantego.

Chcieliśmy pokazać również, jak podróżowano w wiekach średnich i u progu epoki nowożytnej oraz jak mieszkańcy korzystali z nadanego im w pierwszych przywilejach bukowego lasu, zwanego Burgewaldem – mówi kuratorka wystawy Paula Wojewodzic. Obiektem, który przykuje uwagę, będzie zapewne tulejowa siekierka datowana na wczesną epokę żelaza (czyli licząca 2500 lat!).

Zbiory kęckiej placówki pozyskane od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie uzupełniają także eksponaty wypożyczone z Muzeum Archeologicznego w Krakowie i Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Całość domykają kwestie związane z konserwacją zabytków oraz stanowisko dla młodszych odbiorców. – Do projektu zaprosiliśmy specjalistów w dziedzinie archeologii, a wystawie towarzyszy publikacja, którą będzie można u nas nabyć – dodaje dyrektor Muzeum w Kętach Łukasz Gieruszczak. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”

Wystawa w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach 11 maja – 4 sierpnia 2024

WERNISAŻ: sobota 11 maja 2024, godz. 16.00 (Noc Muzeów, w programie: kuratorskie oprowadzenie, stoisko dla najmłodszych) – zwiedzanie wystawy do godz. 21.30.

Sala wystaw czasowych (I piętro), Rynek 16

Wstęp bezpłatny. Publikacja towarzysząca wystawie: 10,00 zł


źródło: Muzeum w Kętach

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy