reklama

Mała andrychowianka Misia powinna już chodzić, a nie może nawet raczkować

MAGAZYN, Wiadomości, 19.11.2023 12:11, eł

Aby jej pomóc, można przekazać fanty na licytację. Zbiórka odbywa się w andrychowskiej „czwórce”.


Mała andrychowianka Misia powinna już chodzić, a nie może nawet raczkować

Siedemnastomiesięczna Michalinka Michałek z Andrychowa to wcielenie dziecięcej słodyczy. Dziewczynka jest przepełniona czułością, uwielbia się przytulać i obdarowywać rodziców i siostry całuskami. A kiedy się uśmiechnie, to nawet najbardziej pochmurny, ponury dzień zaczyna się wydawać słoneczny i wesoły.

Ale Michalinka, choć potrafi wnieść tak wiele radości w życie swoich bliskich, napełnia też ich serca trwogą o jej przyszłość. Dziewczynka nie jest bowiem zdrowym dzieckiem. W komórkach jej ciała występuje dodatkowy chromosom 21, a jego obecność powoduje cały szereg wad, zwany zespołem Downa. Maluchy dotknięte tą przypadłością potrzebują dużo więcej troski niż inne, by mogły w miarę dobrze się rozwijać.

Na szczęście, Misia nie ma wady serca, która często występuje u dzieci z zespołem Downa. Ale nie brakuje jej innych problemów. Z powodu słabej odporności, często łapie infekcje płuc i oskrzeli. Bez okularów prawie nic nie widzi, a wada zgryzu sprawia, że może jeść tylko dokładnie rozdrobnione posiłki. Ponadto ma wiotkie mięśnie, z powodu których siada tylko z pomocą. Nie jest w stanie unieść się do pozycji na czworakach ani tym bardziej stanąć. Aby osiągnęła te umiejętności, potrzebuje intensywnej rehabilitacji. Więcej o Michalince pisaliśmy tutaj.

Teraz dziewczynka trafiła pod opiekę Fundacji Pomóc Więcej, która organizuje internetowe licytacje, by wesprzeć rodziców Misi w walce o jej sprawność. Odbywają się one tutaj. Każdy, kto mieszka w Andrychowie i chciałaby przeznaczyć jakieś przedmioty na licytacje dla Michalinki, może przynieść je do Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Włókniarzy 10A. Zbiórkę fantów prowadzą tam panie szatniarki. Potrwa ona od 18 do 30 listopada.

Kto woli wspomóc Misię jakąś kwotą, może to zrobić tutaj.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy