reklama
reklama

Budżet na przyszły rok skromniejszy niż tegoroczny. Na inwestycje „tylko” 49 mln zł

Gospodarka, Wiadomości, 16.11.2023 07:30, eł
Największą ma być budowa kaskadowej pompy ciepła wraz z farmą fotowoltaiczną.
Budżet na przyszły rok skromniejszy niż tegoroczny. Na inwestycje „tylko” 49 mln zł

Gmina Wadowice ma już gotowy projekt budżetu na przyszły rok. Plany są znacznie bardziej umiarkowane niż w tegorocznym. 12 miesięcy temu wyliczono, że wydatki na inwestycje w roku 2023 wyniosą ponad 106 mln zł. Na 2024 przewidziano znacznie skromniejszą kwotę - niespełna 49 mln zł. Oczywiście, to tylko plany. W ciągu roku budżet jest bowiem wielokrotnie korygowany.

Rzeczywiste dochody często różnią się od prognozowanych. Ponadto nie wszystkie zaplanowane wydatki udaje się zrealizować, a w ciągu roku pojawiają się też inne, których wcześniej nie można było przewidzieć. Wedle dostępnych teraz danych wyliczono, że dochody budżetu gminy Wadowice wyniosą w przyszłym roku 202,5 mln zł, zaś wydatki będą od nich wyższe o równe 40 mln zł. Ten deficyt zostanie pokryty w większości z zaciągniętych kredytów (26 mln zł), a częściowo z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych oraz niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczenia dochodów i wydatków.

Na przyszłoroczne inwestycje burmistrz Bartosz Kaliński planuje wydać w przyszłym roku prawie 49 mln zł. W dużym stopniu będą to przedsięwzięcia dofinasowane z programu Polski Ład oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Największą z planowanych inwestycji ma być budowa kaskadowej pompy ciepła wraz z farmą fotowoltaiczną o mocy prawie jednego megawata na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Termowad w Wadowicach. Jak twierdzi burmistrz, realizacja tego przedsięwzięcia oznaczać będzie dla mieszkańców tańsze ogrzewanie i gospodarkę zeroemisyjną, która sprawi, że stan środowiska w gminie zdecydowanie się poprawi. Na to zadanie pójdzie w przyszłym roku ponad 11 mln zł.

Dużym zadaniem będzie też budowa zaplecza szatniowo-sanitarnego na terenie Miejskiego Klubu Sportowego Skawa Wadowice wraz z wykonaniem trybun i zagospodarowaniem terenu. W przyszłorocznym budżecie przewidziano na ten cel prawie 5,8 mln zł. Z kolei 2 mln zł ma kosztować opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej Areny Wadowice, przedsięwzięcia zapowiadanego przez burmistrza już w czasie jego kampanii wyborczej.

W gminie Wadowice planowana jest w przyszłym roku wymiana oświetlenia na ledowe za 2,5 mln zł. 1,8 mln zł ma kosztować budowa ścieżek rowerowych typu singletrack na Jaroszowickiej Górze, a 2,7 mln zł wykonanie (wraz z projektem) Ogrodu Pielgrzyma przy ulicy Kościelnej w Wadowicach. Kwotę 2 mln zł burmistrz zaplanował na budowę parkingu w Stanisławiu Górnym.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy