reklama

Dron antysmogowy będzie krążył nad kominami w gminie Andrychów

Gospodarka, Wiadomości, 14.11.2023 20:33, eł

Można się go spodziewać w pierwszej połowie grudnia.

Dron antysmogowy będzie krążył nad kominami w gminie Andrychów

Podobnie jak w poprzednim sezonie grzewczym, również i w tym andrychowska Straż Miejska będzie kontrolować z powietrza, co spalamy w piecach centralnego ogrzewania. Wykorzysta do tego celu wypożyczonego drona antysmogowego.


Bezzałogowy statek powietrzny będzie się unosił nad kominami w gminie Andrychów w pierwszej połowie przyszłego miesiąca. Z każdego, nad którym się pojawi, pobierze próbkę dymu do analizy jego składu chemicznego. Niewykluczone, że pierwszy lot odbędzie się już końcem listopada.

- Przy jednorazowej sesji obejmujemy obszar około dwóch kilometrów kwadratowych. Myślę, że w takiej zabudowie skupiskowej (mam na myśli tutaj domy jednorodzinne) dron obleci od 60 do 100 budynków. Z tylu jest w stanie pobrać próbki. Najwięcej czasu pochłaniają kwestie startu drona i potem lądowania, podmiany baterii i ponownego startu. Ale gdy on jest już w powietrzu, to samo pobranie próbki zajmuje mu 30 sekund – informuje komendant Straży Miejskiej w Andrychowie Krzysztof Tokarz.


Kontrole będą prowadzone między innymi w miejscach, gdzie czujniki Airly wskażą największe zanieczyszczenie powietrza.

- Będziemy się posiłkować również zgłoszeniami, które przez cały rok napływają do nas z rejonów, gdzie występuje podejrzenie spalania odpadów. Trzeci czynnik, który bierzemy pod uwagę, to informacje z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć informację o źródłach ciepła, jakie ma zainstalowane w swoim budynku – mówi Krzysztof Tokarz. Nie ukrywa, że dron pojawi się również w miejscach, gdzie już wcześniej Straż Miejska wykryła przypadki spalania odpadów.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jank Chanowski, 15.11.2023 04:19

Ale chyba nie zrobiliście przerwy, że dopiero ma się zacząć monitorowanie, często wieczorami widać dziada jak lata nad domami w charakterystyczny sposób. Panie Tokarz a jak już zgłaszanie loty to tak żeby były dla innych użytkowników dronów widoczne na mapie a nie ukrywać się bo stwarzacie zagrożenie np. kolizji z innym dronem , nie jesteście jedyni we wsi.

Bento, 15.11.2023 01:02

@Straż Miejska - rozumiem, że każdy dym z kominów zabytkowej andrychowskiej odlewni będzie sygnałem do startu drona i kontroli czy aby elektrofiltry są uruchomione i sprawne ?