reklama

Nie będzie dopłat do biletów miesięcznych dla uczniów. Może kiedyś się to zmieni...

Gospodarka, Wiadomości, 16.11.2023 20:30, eł
Nie będzie dopłat do biletów miesięcznych dla uczniów. Może kiedyś się to zmieni...

Na początku tego miesiąca radny powiatowy Sebastian Mlak skierował do starosty wadowickiego interpelację o wprowadzenie programu dofinansowania biletów miesięcznych dla uczniów powiatowych szkół ponadpodstawowych. Zarząd Powiatu w Wadowicach rozpatrzył sprawę, ale zadecydował się odrzucić propozycję.

Radny Sebastian Mlak za przykład wziął powiat chrzanowski, gdzie funkcjonuje Powiatowy Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych. Zakłada on dopłaty do wystawionych imiennie biletów miesięcznych dla uczniów, jeśli ich wartość przekracza 60 zł. Ułatwia to młodzieży wybór wymarzonej szkoły ponadpodstawowej, ponieważ zdecydowanie obniża koszty dojazdu do niej. Daje to uczniom również łatwiejszy dostęp do zajęć pozalekcyjnych i umożliwia rozwijanie zainteresowań.

Zarząd Powiatu w Wadowicach pochylił się nad tematem na posiedzeniu, które odbyło się 14 listopada. I zadecydował, by nie wprowadzać w tym roku szkolnym Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych. Dlaczego? Jak wyjaśnia starosta wadowicki Egeniusz Kurdas w odpowiedzi na interpelację radnego, powiat wadowicki współfinansuje komunikację publiczną dla wszystkich pasażerów podróżujących powiatowymi liniami komunikacyjnymi z Wadowic do Jaszczurowej i do Spytkowic przez Zygodowice, a w przyszłym roku będzie też dopłacał do kolejnej: WadowiceBachowice Miejsce. Dodatkowo od stycznia dopłaty będą wyższe ze względu na wprowadzenie większej ilości kursów i wyższe stawki za wozokilometr, których oczekują operatorzy.

Starosta podkreśla, że każdy uczeń, także ze szkoły podstawowej, ma prawo do ustawowej ulgi 49 % na zakup biletu imiennego miesięcznego. „Ceny biletów miesięcznych dla uczniów w organizowanych przez powiat liniach komunikacyjnych są atrakcyjne. Obecnie nie planuje się zmiany cennika w powiatowych przewozach pasażerskich, co będzie skutkować dodatkowymi kosztami dla powiatu w celu pokrycia deficytu” - argumentuje starosta. Zauważa jednak, że wprowadzenie Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych, funkcjonującego na podobnych zasadach co w powiecie chrzanowskim, jest interesującą inicjatywą, wartą do rozważenia w kolejnych latach.


Foto: Pexels

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy