reklama

W końcu! Otwarcie nowego dworca w Wadowicach [FOTO] [AKTUALIZACJA]

Gospodarka, Wiadomości, 15.11.2023 12:01,
Z niemal rocznym poślizgiem na czwartek (16.11) zaplanowano otwarcie nowego, dwupoziomowego dworca autobusowego w Wadowicach.
W końcu! Otwarcie nowego dworca w Wadowicach [FOTO] [AKTUALIZACJA]
W środę konferencję prasową na nowym dworcu zorganizowali burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, marszałek małopolski Witold Kozłowski i Iwona Gibas z zarządu województwa. Pasażerowie będą mogli korzystać z niego od czwartku, 16 listopada.

- To bardzo ważne dla nas zadanie, nie tylko dlatego, że jest to serce komunikacyjne naszej gminy, ale również całego powiatu wadowickiego. To właśnie tutaj, na ten dworzec każdego dnia przyjeżdżać będą setki pojazdów z kilkudziesięciu linii komunikacyjnych – mówił w czasie konferencji prasowej burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Dworzec jest połączony z parkingiem typu Park&Ride, na którym można będzie zostawić auto, by w dalszą podróż ruszyć autobusem. Jest na nim 70 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym trzy przeznaczone dla pojazdów, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne. Są też dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, które zostaną uruchomione po wyłonieniu operatora.

Pod parkingiem znajdują się perony dla autobusów. Na dole umieszczono również stanowiska dla rowerów ze stacją serwisową. Obydwa poziomy dworcowego obiektu połączone są zarówno klatką schodową, jak i windą.

Za nim powstał dwupiętrowy budynek zaplecza, w którym mieszczą się biuro dyspozytorów, poczekalnia dla pasażerów oraz pomieszczenia przeznaczone na mały punkt gastronomiczny. Na początku grudnia odbędzie się przetarg, w którym wyłoniony zostanie dzierżawca tego lokalu.

Nowy dworzec autobusowy w Wadowicach wybudowano w ramach dużego projektu dotyczącego utworzenia zintegrowanego transportu miejskiego w mieście. Obejmował on również budowę dwóch innych parkingów Park&Ride – jeden znalazł się przy dworcu PKP, a drugi przy ulicy Sienkiewicza, na których jest w sumie 176 miejsc postojowych.

W ramach projektu powstały też wiaty i serwisy naprawcze dla rowerzystów, ścieżki dla jednośladów wzdłuż obwodnicy Wadowic oraz innych ulic o łącznej długości około 5 km, a także elektroniczne tablice informujące o godzinach odjazdów autobusów oraz ilości wolnych miejsc na parkingach Park&Ride. Te ostanie jeszcze nie działają. Są dopiero w fazie testów.

Całkowity koszt wymienionych inwestycji wyniósł prawie 26,7 mln zł. Gmina Wadowice pozyskała na nie 16,1 mln zł dotacji z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy