reklama

Wielki deficyt w budżecie gminy Andrychów

Gospodarka, Wiadomości, 21.11.2023 20:20, eł

Ponad 45 milionów złotych na minusie!

Wielki deficyt w budżecie gminy Andrychów

Gdy jedenaście miesięcy temu Rada Miejska w Andrychowie uchwalała budżet na rok 2023, nikt nie przypuszczał nawet, jak wielkim deficytem się on zamknie. Wprawdzie już wtedy planowano, że wydatki przekroczą dochody, ale różnica miała wynieść „tylko” 22,3 mln zł. W rzeczywistości będzie ponad dwukrotnie wyższa! Jak gmina sobie z nią poradzi, żeby spiąć budżet?

Tak zwany planowany deficyt budżetu nie jest niczym dziwnym ani szczególnie niepokojącym. W wielu jednostkach samorządowych, planując wydatki na kolejny rok, ustala się je na poziomie wyższym niż dochody. Nie inaczej jest zresztą w przypadku budżetu państwa. Jednocześnie wskazywane są źródła finansowania deficytu.

Tak było w uchwale budżetowej gminy Andrychów na rok 2023, w której zaplanowano, w jaki sposób zostanie „załatana” różnica między dochodami a wydatkami. Jak się jednak okazuje, będzie ona o wiele wyższa niż wynikało z przeprowadzonych w ubiegłym roku wyliczeń. Ujemny wynik budżetu wyniesie nie 22,3 mln zł, jak planowano, lecz 45,1 mln zł!


Jak władze gminy się z nim uporają? Na sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbędzie się 23 listopada, radni pochylą się między innymi nad projektem zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy na lata 2023-2035. Jest w niej dokładnie opisane, jak zostanie załatana dziura w budżecie. Zgodnie z nią ujemny wynik budżetu w wysokości 45,1 mln zł (wraz z rozchodami w kwocie prawie 8,4 mln zł) ma być zrównoważony między innymi emisją obligacji komunalnych o wartości 16 mln zł. Kilka miesięcy temu radni podjęli uchwałę w sprawie ich wypuszczenia, która wzbudziła wtedy spore kontrowersje (pisaliśmy o tym tutaj).

Innie źródła finansowania to głównie nadwyżka na rachunku bieżącym budżetu, wynikająca z rozliczeń kredytów z lat ubiegłych, przychody z niewykorzystanych środków pieniężnych i ze spłaty udzielonych pożyczek oraz planowany do zaciągnięcia kredyt w wysokości 9 mln zł, przeznaczony na wyprzedzające finansowanie inwestycji na Pańskiej Górze i Stawie Anteckiego w Andrychowie. Ta sprawa też budziła spory niepokój części radnych, o czym pisaliśmy tutaj.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 25.11.2023 19:27

Tylko z litości nic nie pisałem o Władku, choć faktycznie jego hołd lenny był gwoździem tego spektaklu. Ale w tym rytualnym całowaniu stóp przywódcy plemiennego, był jeden bardzo istotny i pouczający szczegół. Otóż Władek podzielił się z nami swoją osobistą traumą sprzed 13 lat. Opowiedział jak ówczesny burmistrz wraz ze skarbnikiem krzyczeli na niego. To przeżycie utkwiło we Władku i nadal jest częścią jego traumy. I tu dochodzimy do pierwszej cechy, która bezwzględnie eliminuje potencjalnego kandydata na radnego. Radny nie może bać się burmistrza, jeśli burmistrz atakuje, radny nie może uciekać z podkulonym ogonem, radny musi podwójnie wypłacić pięknym za nadobne. Ale jest i druga cecha eliminująca kandydata do rady miasta i jest nią skłonność do przyjmowania pochlebstw. Jeśli burmistrz poklepuje radnego mówiąc, jesteś dobry, mądry i piękny, to zawsze jest to nieprawda. Po prostu ludzie o tych cechach nie występują na świecie. Powyższy kij i marchewka znajduje się na wyposażeniu każdego burmistrza i od zawsze są przez burmistrzów stosowane. Natomiast ty szanowny Władku otrzymałaś już swoją ocenę od mieszkańców, jeśli mieszkańcy nie chcą abyś dalej był sołtysem, to pewnym jest, że również nie zechcą ciebie za radnego. I ten los czeka wszystkich twoich kolegów. Już nic nie da się zrobić, nie pomogą iluzje sprzeciwiające się budżetowym propozycjom burmistrza, to już nie zagra, to już jest koniec, już nie ma Was, musicie odejść. Ale styl w jakim zaplanujcie to odejście jeszcze ma znaczenie.

Archanioł Michał, 24.11.2023 21:45

@Zakolog skoro czerpiemy z ostatniej sesji to lepszym przykładem słusznie wspomnianego mechanizmu jest tyrada Żydka. Zażenowanie wygadywanymi bzdurami uratował przyboczny Mirek. "Sens" tej wypowiedzi: nie szukaj małolat żadnych prawniczych autorytetów tylko UWIERZ w zdziśka jak ja uwierzyłem. zdzisiek rozgrywa ich jak małe dzieci. Nimi są. Ciekawe co znalazł na Rządka ? @Bento bardzo dobre @Jasiek Szuwarek byłby z kolegi dumny ;).

Bento, 24.11.2023 20:15

@Zakolog - wiele zmiennych ma wpływ na wynik wyborów, część jest możliwa do przewidzenia, część nie. Natomiast niewątpliwie nie można głosować na kandydata, który skutecznie nie zgłosił swojej kandydatury na radnego czy wójta. Nie mogę głosować na panią Alicję Studniarz w wyborach na burmistrza, chociaż bym chciał, bo nie będzie kandydować. Czego żałuję, ale rozumiem powody. Podobnie pani Alicja Studniarz nie będzie mogła głosować na Zakologa, jeśli on nie wystartuje w wyborach do rady miejskiej, chociaż będzie żałować braku takiej możliwości, jednocześnie nie rozumiejąc powodów.

Zakolog, 24.11.2023 18:35

Podobno w demokracji nie ma żadnego znaczenia kto i jak głosuje, ale za to rozstrzygające znaczenie ma, kto określa granice tego głosowania. W naszej rzeczywistości jedną z ważnych granic jest społeczne imaginarium przynależne do dość licznej u nas grupy imitacyjnej inteligencji. Ta już prawie klasa społeczna, odcinająca się od reszty społeczeństwa swoimi manierami, symboliką a nawet zaklęciami oraz ogniskująca się wokół dla niej charakterystycznych postaci. Nie ten mądry, kto mądry, ale ten który głosuje na Żaka. To w panu Tomaszu pokładają swój status nie będąc wstanie oprzeć go na niczym innym. To dlatego przewodniczący Roman bezceremonialnie zaatakował radnego Guzdka wyśmiewając jego argumenty, choć sam nie jest wstanie rozróżnić tytułu magistra od stopnia naukowego doktora, a nawet zdefiniować pojęcia artykułu naukowego. W ich przekonaniu radny Guzdek sięgnął po instrumentarium przynależne tylko im i choć nie mają pojęcia jak tych narzędzi używać, to nie pozwolą ich kalać przez „byle kogo”. Jeśli chcemy społeczeństwa pluralistycznego o równościowym dostępie do wszystkich zasobów naszego miasta, to musimy, nie tyle pozbyć się Tomasza Żaka, ile zwalczyć wytworzone wokół niego imaginarium. Swoją drogą to dziwne słowo w Polsce zdefiniował i spopularyzował mocno lewicowy profesor Andrzej Leder, o czym nasi inteligenci, do czasu tego wpisu, również nie wiedzieli.

Bento, 23.11.2023 22:48

@Zakolog - Zacznę od początku. Nasz wspólny znajomy zanim stracił dostęp do pewnego serwera i ksywy (международный электронный почтовый ящик) pisał, że te książki niosą w jego odbiorze uniwersalne przesłania, chociaż faktycznie pewne pozycje, lub ich fragmenty silniej będą rezonować z czytelnikiem w określonym wieku, lub mierzącym się ze specyficznymi dylematami. Nie umniejsza to w jego ocenie wartości tych pozycji. W kwestii potencjalnie korzystnego składu rady miejskiej, mam nieco inne zdanie, chociaż byłbym w stanie bronić także Twojej, dość logicznej na swój sposób koncepcji. Celowo je (nieco?) przerysuję i sprowadzę do prostego i znanego schematu... Najkorzystniejszy skład rady miejskiej powstałby przy zastosowaniu zasady obowiązującej na arce Noego. W wypadku narzuconej ustawą liczebności naszej rady wybieramy po dwie osoby z danego zakresu wiekowego, w naturalnych proporcjach płci i gotowe. Ewentualnie z przesunięciem wg Twojej propozycji w zakresie wiekowym gwarantującym idealną wielkość ilorazu doświadczenia życiowego do prognozowanego stanu zdrowia przez najbliższą kadencję. W różnorodności i dynamice, którą gwarantowałaby taka grupa widziałbym nadzieję dla tej udręczonej przez Tomaszową pajęczynę gminie. Oczywiście to co piszemy to taki internetowy żart, i demagogiczne dywagacje, które nie mają prawie żadnego znaczenia w praktyce, gdyż zasady demokracji i znane prawidła psychologii społecznej, oraz paru innych nauk spowodują w wyniku końcowym zupełnie inny skład rady. Ostatecznie i tak największe ma znaczenie, przywołując koncepcje Gustawa L.B. ma prawdopodobnie to, kto wyczuje najlepiej duszę tłumu i skutecznie nią zawładnie. Zwłaszcza przy polskim systemie, który w praktyce równowagę władzy przesuwa na korzyść wójta, a nie radnych.

Zakolog, 23.11.2023 20:11

@Bento - Zacznę od końca. Ostatnio nasz, mam wrażenie wspólny znajomy, polecił mi książkę emerytowanego profesora na Uniwersytecie Stanforda, bardzo dobrą książkę, ale głównie przeznaczaną dla czterdziestolatków, a nie dla przekwitających pięćdziesięciolatków. Pewne problemy życiowe, choć niezmienne na linii życia intensywnie występują w określonych jego momentach. Bardzo podobnie jest z efektywnym sprawowaniem funkcji np. radnego. Najlepszym wiekiem dla sprostania obowiązkom wynikającym z tej zaszczytnej funkcji, jest właśnie wiek czterdziestu lat. Życiowe potrzeby przynależne do tego wieku, są optymalne z punktu widzenia całej młodszej i starszej społeczności. Kompletując przyszłą radę, polityczni liderzy powinni się skupiać na kandydatach z tego przedziału wiekowego i im powierzać obowiązki. Eliminując kandydatów starszych i powstrzymując jeszcze dużo młodszych. Mam nadzieję, iż nowa rada miasta będzie silna swą witalnością oraz bogata już zdobytym życiowym doświadczeniem. Szczególnie, że po tych geriatrycznych obecnie rządach będzie bardzo dużo do naprawiania i prostowania w naszym mieście.

Bento, 23.11.2023 10:31

"Odpowiedzialność za własne decyzje jest standardem dla ludzi honoru." Zakolog - czyżbyś zapomniał, że celem obecnej władzy Andrychowa jest władza? Nazwa rządzącego ugrupowania jest bardzo "uczciwa", tak "uczciwa", że aż bezczelna. I bardzo adekwatna do sposobu zarządzania gminą. Nazwa brzmi: Nasza Gmina - NASZA GMINA. Czego Ty nie rozumiesz? Gdzie w nazwie jest zapisane: Wszystkich Gmina? Wszyscy są równi? Honor ponad wszystko? Życie bez długów? Drogi do każdego domu? Andrychowianie mają takie władze jakie sobie wybrali. Wolność jest najwyższą wartością. WOLNOŚĆ. Także w konstytucji RP. I tak jest w rzeczy samej. Tylko, w jaki sposób każdy z nas z tej wolności korzysta to już zupełnie inna sprawa... A jak korzysta z władzy władza Andrychowa? Tak jak chce, aby realizować SWOJE cele i powiązanych z nią osób. Nie WSZYSTKICH. W Andrychowie zadłużenia na obywatela wynosi obecnie ponad 2 tysiące. Każdego mieszkańca Polski 43 tysiące. Podczas najbliższych wyborów na burmistrza przekonamy się, czy osoby, które oddały głosy, a zwłaszcza te, które ich nie oddały będą w stanie wyciągnąć wnioski z oglądania i doświadczania konsekwencji własnych wyborów. Serdecznie pozdrawiam z Suchej Beskidzkiej, skromnego miasteczka, w którym nawet wg rankingów żyje się naprawdę dobrze ( 6 miejsce w Małopolsce). No ale myśmy wybrali Stanisława, którego się nadal trzymamy, a który stara się dbać o wszystkich... a Wy trzymacie Tomka, który.... ehh. Przesyłam głębokie wyrazy współczucia. P.S. Proponują Ci kandydować do Rady Miejskiej. Może coś uda Ci się zmienić na lepsze. A na pewno będzie inteligentniej i zabawniej niż do tej pory ;-) Pozdrawiam raz jeszcze bardzo ciepło i serdecznie. Samuel Wilder

Zakolog, 23.11.2023 08:51

@Archanioł Michał - Nawet jeszcze nie cały miesiąc wcześniej nasi „honorowi” radni zapewniali mieszkańców, o zabezpieczającej formie tego kredytu 9 baniek, uspokajając andrychowian, że tenże nie będzie musiał być w ogóle wykorzystywany. Dziś jak widać z powyższego artykułu, kredyt będzie finansował powstały deficyt budżetowy. Jeszcze nie wiemy jakie konkretnie zadanie ma zostać z niego zapłacone, ale na dzisiejszej sesji może ta tajemnica zostanie wyświetlona. Propozycja umowy społecznej jest zaledwie nieśmiałą próbą wzięcia osobistej odpowiedzialności za podejmowane decyzje na koszt wszystkich mieszkańców. Odpowiedzialność za własne decyzje jest standardem dla ludzi honoru. Jak będzie zobaczymy ?

Archanioł Michał, 22.11.2023 22:45

@Zakolog z nimi HONOROWĄ umowę ?!

Zakolog, 22.11.2023 16:42

Propozycja Honorowej Umowy Społecznej, zawartej pomiędzy 14 radnymi głosującymi za wzięciem 9 milionów kredytu na koszt mieszkańców, a mieszkańcami Andrychowa. Podstawą umowy jest oświadczenie zastępcy burmistrza pana Mirosława Wasztyla, wygłoszone na sesji w dniu 26 października 2023 roku w brzmieniu : „... przysługuje nam zwrot 9 milionów złotych do budżetu miasta z Urzędu Marszałkowskiego.” oraz „...płatność tych środków do budżetu gminy na styczeń 2024”. Treść umowy – Jeśli do dnia 31 marca 2024 nie nastąpi zwrot 9 milionów do budżetu miasta z Urzędu Marszałkowskiego, to My czternaścioro radnych głosujących za kredytem, wycofujemy honorowo swoje kandydatury na radnych do Rady Miasta Andrychów, w wyborach samorządowych w roku 2024. PS Umowa obowiązuje wszystkich radnych głosujących za kredytem i nie wyklucza ich z kandydowania na funkcję burmistrza Andrychowa.

Krikol, 22.11.2023 08:06

Deficyt... deficytem, ale premia świąteczna pewnie będzie i to osobniczo prawie taką jak dochód roczny niektórych emerytów. Jak się pracuje to się ma, niezależnie od okoliczności

kaczor, 22.11.2023 00:26

Łowca... Byle zreflektowanie się nie polegało na wystawieniu dla niepoznaki Wojciecha Polaka bo tak naprawdę to jedno a taki ruch dla mnie byłby niczym innym jak próbą ogrania wyborców. Głosujesz na W Polaka a tak naprawdę dalej rządzi jego szef Tomasz Żak. Podobno w totalnej panice i takie pomysły chodzą po przegrzanych władzą głowach......

Obserwator, 22.11.2023 00:04

@referendum Tu chodzi tylko o dobro gminy... To co tutaj natworzył ten Pan przez te 13 lat to włos się jeży na głowie. Tyle nietrafionych inwestycji , z każdą wielkie problemy. Mam tylko nadzieję, że ludzie się otrząsną z amoku i wybiorą podczas wyborów opcje przewietrzenia andrychowskiego urzędu dla własnego dobra....

Łowca Dziewic, 21.11.2023 23:27

Może jeszcze Burmistrz Żak się zreflektuje jak prezydent Krakowa i nie będzie kandydował. W ten sposób odejdzie godnie, w innym wypadku wróci do Krakowa pokonany na tarczy

Burakz wiejskiej , 21.11.2023 23:08

mam pomysł żaku, sprzedać UM Izraelowi będzie piniondz. galeria ,kino ,wizan jedna buda więcej w centrum miasta dla żyduf nie zrobi różnicy

nick1, 21.11.2023 23:02

No i co z tego. Pan Burmistrz znajdzie rozwiązanie! Poza tym co? Marzą wam się rządy B „urzekła mnie władza” jaka zachowuje się jakby myślała że władza to jest po to żeby się najeść i napić się a dziecko powoziło się służbówką????? Na szczęście dzięki temu co mają i wiedzą M i J nie grożą nam takie rządy!!! Na nic wasze ujadanie. Prosto po kolejną kadencję panie Burmistrzu – metody są nieważne!!!!!!!

znanywmiescie, 21.11.2023 22:48

Andrychów powinien zmienić nazwę na Tomaszów Beskidzki. Była by adekwatna.

referendum, 21.11.2023 22:47

racja obserwator. Wieści niosą że Żak w panice dla zmyłki zamierza wystawić swojego wiceburmstrza. Nie dajmy się nabrać!! Wojciech Polak, Tomasz Żak i dalej : Roman Babski, Stanisław Prus, Dorota Magiera, Ewa Wątroba, Paweł Łysoń, Czesław Rajda, Rzadek z Inwałdu i jeszcze kilku - to jedna ekipa jakiej nie możemy dać się znów ograć. Ani biorą grube pensje, dobre diety a my mamy z tego 45 milionów długu w gminie jaka nie ma nawet 45 tysięcy mieszkańców i podwyżki cen śmieci, podatków i inne. Stop tej ekipie zanim nasze wnuki puszczą z torbami!!!!!!!!!!!!!!!!

referendum, 21.11.2023 22:45

racja obserwator. Wieści niosą że Żak w panice dla zmyłki zamierza wystawić swojego wiceburmstrza. Nie dajmy się nabrać!! Wojciech Polak, Tomasz Żak i dalej : Roman Babski, Stanisław Prus, Dorota Magiera, Ewa Wątroba, Paweł Łysoń, Czesław Rajda, Rzadek z Inwałdu i jeszcze kilku - to jedna ekipa jakiej nie możemy dać się znów ograć. Oni biorą grube pensje, dobre diety a my mamy z tego 45 milionów długu w gminie jaka nie ma nawet 45 tysięcy mieszkańców i podwyżki cen śmieci, podatków i inne. Stop tej ekipie zanim nasze wnuki puszczą z torbami!!!!!!!!!!!!!!!!

referendum, 21.11.2023 22:44

racja obserwator. Wieści niosą że Żak w panice dla zmyłki zamierza wystawić swojego wiceburmstrza. Nie dajmy się nabrać!! Wojciech Polak, Tomasz Żak i dalej : Roman Babski, Stanisław Prus, Dorota Magiera, Ewa Wątroba, Paweł Łysoń, Czesław Rajda, Rzadek z Inwałdu i jeszcze kilku - to jedna ekipa jakiej nie możemy dać się znów ograć. Ani biorą grube pensje, dobre diety a my mamy z tego 45 milionów długu w gminie jaka nie ma nawet 45 tysięcy mieszkańców i podwyżki cen śmieci, podatków i inne. Stop tej ekipie zanim nasze wnuki puszczą z torbami!!!!!!!!!!!!!!!!

tomekх, 21.11.2023 22:42

No i co z tego? Ważne że w Andrychowie nie rządzi PIS! OOO HA HA HA

Obserwator, 21.11.2023 21:20

W przyszłym roku wybory, ostatnia szansa żeby ludzie się opamiętali i zmienili władze , w innym wypadku po następnej kadencji gminę Andrychów czeka bankructwo. Taki będzie finał tych rządów. Burmistrz ucieknie do Krakowa i zostawi gminę w takim stanie, że na papier toaletowy do kibla w urzędzie miejskim nie będzie pieniędzy

Koniczynka, 21.11.2023 20:57

Żak skończy tak jak Żydek w Roczynach. Dalej połowa lamp ulicznych na Lenartowicza się nie świeci, za to sarenki w lesie na pańskiej górze mają asfalt oświetlenie i monitoring. Po jakiego grzyba całą noc przy śmiesznym stawie anteckiego świeci się sto lamp jak tam żywej duszy nie ma cały listopad. Inwestycje kompletnie nie przemyślana i zbyteczna.