reklama
reklama

Gmina Andrychów wypuści obligacje za 16 mln zł, żeby sfinansować deficyt budżetu

Gospodarka, Wiadomości, 29.06.2023 16:47, eł

A już teraz ma ogromne zadłużenie.

Gmina Andrychów wypuści obligacje za 16 mln zł, żeby sfinansować deficyt budżetu

Obligacje komunalne są niejako formą kredytu, udzielanego przez bank lub dom maklerski jednostce samorządowej. O tyle dogodną, że samorząd dostosowuje termin spłat do możliwości swojego budżetu. Ale czy gmina Andrychów, której zadłużenie przekracza już 81 mln zł, może sobie pozwolić na to, by zwiększyć je do blisko 100 mln zł?

W minionych dwóch latach gmina Andrychów wyemitowała 27 tys. obligacji komunalnych o łącznej wartości 27 mln zł, których wykup rozpocznie się w 2025 roku i potrwa 7 lat. W tym roku wypuści 16 tys. kolejnych papierów wartościowych, wartych w sumie 16 mln zł. Gmina ma je wykupywać w latach 2031-35. Pieniądze te potrzebne są na sfinansowanie tegorocznego deficytu budżetu.

Zanim doszło do głosowania w tej sprawie, niektórzy radni nie ukrywali swoich wątpliwości. - Dla mnie to by było śmieszne, gdyby nie było straszne – stwierdziła radna Alicja Studniarz. - Mam w tej sprawie dwa pytania. Pierwsze, to ile na tym można zarobić? No bo, jeśli ktoś będzie chciał wykupić takie obligacje, to będzie chciał na tym zarobić. Jeśli na przykład wyda 10 tys. zł, to ile na tym zyska? A drugie pytanie, które mi się nasuwa, to na co te pieniądze będą przeznaczone? W projekcie uchwały jest napisane wyraźnie, na co je skonsumujemy. Ale na co jeszcze? Czy na przykład na Szkołę Podstawową nr 5 w Andrychowie?

Rady Wiesław Mikołajek powiedział z kolei: - To, co próbujecie zrobić na dzisiejszej sesji, to jest jakiś żart. Pan wiceburmistrz Wasztyl, kiedy powiedziałem to na komisji, z rozbrajającą szczerością odparł: „Tak, to jest taki żart wyborczy”. Gratuluję panom takiego poczucia humoru...

Dociekał też, skąd w tegorocznym budżecie weźmie się tak wielki deficyt, że trzeba go będzie pokryć pieniędzmi z emisji obligacji. - Kiedy w grudniu otrzymaliśmy projekt uchwały budżetowej, proszę sobie przypomnieć, czy była tam jakakolwiek wzmianka o tym, że coś się nie będzie spinało, że trzeba będzie emitować obligacje? Gdzie te pieniądze w tym budżecie były zakopane, panowie burmistrzowie? - zapytał, po czym zaapelował do radnych, by nie zgodzili się na emisję papierów wartościowych.

Skarbniczka gminy Dorota Żywioł wyjaśniła, że obligacje komunalne różnią się od innych, ponieważ nie może ich nabyć „przeciętny Kowalski”. - Są one traktowane na równi z kredytem. To jest oferta kierowana do banku lub domu maklerskiego. W tym przypadku będzie to Bank Gospodarstwa Krajowego. To nie jest tak, że idziemy na rynek i sprzedajemy obligacje. Jak już powiedziałam, są one formą kredytu. Jest to bezpieczne źródło finansowania dla samorządu, dlatego że istnieje elastyczna możliwość przesuwania i ustalania sobie rat wykupu. Nie blokuje się w żaden sposób rozwoju gminy, bo w przypadku kredytu obowiązuje ustawa Prawo zamówień publicznych i specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Gdy sobie ustalimy te warunki, to potem nie możemy ich zmienić, a nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie. Nikt przecież nie przypuszczał, że będzie wojna na Ukrainie i tak wysoka inflacja. A przy obligacjach plusem jest, iż w każdym momencie możemy siąść do stołu z bankiem, aby negocjować te warunki – tłumaczyła.

Jak podkreśliła, zgodnie z ustawą o finansach publicznych, gmina może emitować obligacje między innymi na sfinansowanie planowanego deficytu i pokrycie wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Nie bezpośrednio na realizację konkretnych inwestycji. - Ale planowany deficyt to jest różnica między dochodami a wydatkami, przy czym, jeśli chodzi o wydatki bieżące, muszą się one bilansować z dochodami bieżącymi. A deficyt nam powstaje z wydatków majątkowych – zaznaczyła.

Ostatecznie za emisją obligacji zagłosowało dziesięcioro radnych, siedmioro było przeciwnych, a dwoje wstrzymało się od głosu.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 01.07.2023 21:31

Status nieobecności radnej Wątroby w głosowaniu nad 16 bańkami długu ! Każdy, kto oglądał sesję Rady Miasta mógł naocznie przekonać się, ile filiżanek kawy na koszt podatnika, elegancko podanej przez zatrudnione w urzędzie panie kelnerki, skonsumowała radna Wątroba. Przynajmniej w tej sferze pan Burmistrz zatrudnia w urzędzie profesjonalny serwis do obsługi radnych. Oczywiście głównym celem radnej Ewy nie są napoje kofeinowe, ale uczestnictwo w obradach ze szczególnym uwzględnieniem aktu głosowań. Pani radna ten obowiązek w dużej części wykonała, nawet przypilnowała uchwały o powołaniu zespołu do opiniowania kandydatów na ławników, w którym to gronie znaleźli się tacy wybitni znawcy prawa o ustroju sądów powszechnych, jak radny Prus, radny Babski, radna Magiera i oczywiście jej skromna osoba. Ale niestety pani radnej nie starczyło już wytrwałości, aby doczekać do punktu „16 baniek”. I tu dochodzimy do bardzo ciekawej sytuacji, w której nieobecność radnej, czyli brak spełnienia swojego obowiązku de facto stało się prawnie wiążącym oddaniem głosu za zaciągnięciem długu. Dlaczego ? Otóż polskie prawo nakazuje w przypadku uchwał zwiększających zobowiązania finansowe gminy przegłosowywać je większością bezwzględna. Zgodnie z wykładnią Naczelnego Sądu Administracyjnego „większość bezwzględna” to pierwsza liczba naturalna przewyższająca połowę ważnie oddanych głosów, czyli w naszym przypadku, gdyby radna spełniła swój obowiązek i głosowała np. wstrzymując się to uchwała nie zostałaby przyjęta. Matematycznie to wygląda tak – 20 radnych większość bezwzględna 11, 19 radnych większość 10. Jak wiemy za uchwałą głosowało 10 radnych, czyli gdyby radna uczestniczyła w głosowaniu, to aby uchwała została przyjęta musiałby głosować tylko „za” ! Ten sam efekt „za” radna uzyskała olewając swoich wyborców i nałożone na nią obowiązki.

Zakolog, 30.06.2023 19:16

@FeelFree - Jest znacznie gorzej ! Obecnie od ośmiu lat jesteśmy w popytowej fazie cyklu koniunkturalnego, trochę sztucznie i celowo wzmocnionej przez PiS( używam tej nazwy symboliczne, nie jako organizmu politycznego), ta faza charakteryzuje się nadwyżką towarową powstałą wskutek inwestycji z okresu PO(również symbolicznie) i kończy fazą niedoboru i inflacji, czego właśnie doświadczamy. Naturalną reakcją na niedobór i inflację jest reakcja technologiczna, która zawsze przechodzi w fazę nadwyżki towarowej i deflacji. W politycznej symbolice, to przejście będzie widoczne w zmianie władzy PiS na PO w jesiennych wyborach. I zmiana ta podyktowana jest prawami ekonomii, bez związku z wynikami ludzkich wyborów. PiS może wygra wybory, ale nie będzie rządził. W naszym przypadku chodzi oto, że w reakcji technologicznej i fazie deflacyjnej kapitał jest wysysany od ludzi i lokowany zasoby wytwórcze. Co oczywiście powoduje odczuwalny spadek stopy życiowej wśród ludzi utrzymujących się z pracy lub transferów socjalnych. Jeśli zatem nasz Janusz postanowił spieniężyć swoje andrychowskie aktywa teraz, aby użyć ich w nadchodzącej przyszłości, to naprawdę wie co robi. Jeśli prawdą jest, iż Tomuś opchnął swój niedokończany dom, to posłuchał dobrej rady Janusza i sprzedaje go w ostatniej chwili. Natomiast dla większości andrychowian ta zmiana oznacza, iż ich dzisiejsze zadłużenie będzie brutalnie egzekwowane, a im będzie coraz trudniej i z wyrzeczeniami obsługiwać ten dług. Oczywiście o uczestnictwie miasta w przemianach technologicznych nie będzie nawet mowy, ten obszar będzie tylko dostarczycielem kapitał innym ! I za to możemy podziękować Mirkowi, Tomkowi oraz ich tłukom.

FeelFree, 30.06.2023 17:06

Czyli jesteśmy dzięki Tomaszowi i spółce oraz Jarkowi rodziną szukającą takiego gminnego odpowiednika firmy Provident… ?

Zakolog, 30.06.2023 16:07

W obecnie obowiązującym prawie bankowym Andrychów nie ma żadnych szans na kredyt. Ostatni kredyt jaki przynajmniej ja wyszukałem był zaciągnięty w roku 2018 na kwotę 12,5 miliona i ma być spłacany do roku 2028. Dlatego właśnie Gmina emituje obligacje skierowane do wierzycieli nie objętych nadzorem KNF, oferując przy tym super atrakcyjne warunki dla wierzyciela. Ten stan można porównać na przykład do rodziny patologicznej, która sprzedaje i zastawia wszystkie swoje aktywa, aby tylko wyżebrać trochę kasy na bieżące życie. Przykład wpisanie na hipotekę krytego basenu na rzecz firmy Idea Money. Ponadto Andrychów nie posiada już zdolności kredytowej, a kredytowane wcześniej inwestycje nie są wstanie zwiększyć jego dochodowości. To miasto z punktu widzenia szans rozwojowych już jest trupem i takim pozostanie przez najbliższe 15 lat. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to musi podać parametry ekonomiczne, które temu przeczą. Ukrywanie tego stanu przez władze Andrychowa odbywa się na kilku poziomach i przy użyciu różnych sposobów, ale dzień w którym to wszystko walnie już jest widoczny i to widoczny przez osoby zainteresowane złapaniem ostatnich resztek. Dlatego mamy obecnie takie wzmożenie i przyspieszenie.

FeelFree, 30.06.2023 12:33

@Zakolog - dziękuję bardzo, osobiście miałem na myśli "uczciwą" pracę w znaczeniu innym niż pojęcie ekonomiczne. Taką zwykłą ludzką uczciwość miałem na myśli. Ale to mój problem. Czyli jeśli dajmy na to wójt cały dzień przyjmuje w swoim gabinecie osobiście obywateli i każdemu wyjaśnia dlaczego nie będzie asfaltu, kanalizacji, nowej wiaty i elewacji na SP5 to byłby to uczciwy dzień pracy. Wyjazd do Palermo po certyfikat lidera obligacji komunalnych w godzinach pracy i na koszt podatników uznałbym za "nieuczciwy" sposób zarabiania pieniędzy. Zostawmy to... Mam do Ciebie pytanie. Pytanie na które nie potrafi odpowiedzieć obserwator2012. Jaka jest pozostała (tu mój skrót myślowy) zdolność kredytowa gminy Andrychów? Lub inaczej na jaką kwotę są w stanie nas jeszcze zadłużyć nasi zaradni radni i dumni z bycia mieszkańcami Andrychowa burmistrzowie. Albo jeszcze inaczej: jaką jeszcze kwotę są w stanie nam pożyczyć banki itd. Albo jeszcze inaczej: czy jesteś w stanie sformułować to co mam na myśli (moje dyletanckie ekonomicznie suahili) w postaci sensownego pytanie zaadresowanego do wójta/skarbnika gminy w sposób umożliwiający otrzymanie rzeczowej odpowiedzi? Także w kwestii na której skarbnik unikała odpowiedzi jak ognia posługując się ogólnikami; bo to istotne czy jest tak źle, że musimy pożyczkami spłacać pożyczki, czy też oprócz tego kasa z obligacji ma swój ukryty cel, którego skarbnik nie ujawniła podczas sesji wskutek nieprecyzyjnie zadanych pytań.

beskidmaly, 30.06.2023 11:33

Koniczynka! Zapomniałaś o pozostałych radnych którzy są w kwiecie wieku dlaczego tylko trzech wymieniłaś. Tobie zyczę wielu lat życia w zdrowiu!

Zakolog, 30.06.2023 11:14

@FeelFree - W ekonomii nie istnieje pojęcie „uczciwej pracy”, a wyrażenie zarobił uczciwą pracą jest już kompletną aberracją. Owszem ekonomia posługuję się takimi pojęciami jak: prawo cyrkulacji kapitału, wytwarzanie wartości dodatkowej względnej i bezwzględnej, zasada kosztów komparatywnych (podaję, aby nie pozostawać tylko przy jednym nurcie ekonomi), kapitał przemysłowy, finansowy, a nawet intelektualny. I właśnie przynajmniej ja nie dysponuję wystarczającym kapitałem intelektualnym, aby skutecznie wytłumaczyć @tomekx jego błąd przypisujący burmistrzowi pojęcie uczciwej pracy, choć uważam tomekx za ponad standardowo bystrego. Co w przypadku Staszka, Władka, Ewy czyni to zadanie całkowicie niewykonalnym. Ale, aby nie zostawić czytelników w niedosycie posłużę się cytatem z pewnego filozofa zajmującego się tymi problemami - „Tajemnica samopomnażania kapitału polega na tym, że rozporządza on określoną ilością nieopłaconej cudzej pracy”. Do której kategorii – kapitału czy cudzej pracy, należy zaliczyć Burmistrza pozostawiam inteligencji i intuicji czytelników.

FeelFree, 30.06.2023 09:40

@tomekx - nawet wice Wasztyl "grzmiał", że należy być dumny z bycia mieszkańcem Gminy Andrychów, więc grzmiał do wójta Żaka, który niedawno sprzedał budowę domu w Sułkowicach... czyli -jak widać- nie bardzo jest dumnym mieszkańcem gminy Andrychów... nawet nim wcale nie został. No ale to ich sprawy, jak widać nie są też sami dumni z bycia obywatelami gmin, w których mieszkają, skoro pracują poza nimi. Odnośnie drugiej sprawy, tak dla jasności: wójt Żak źle zarządza gminą - najbliższy i najprostszy przykład: na 9 miesięcy przed końcem kadencji zadłużenie gminy wynosi 80 mln i planowane jest dalsze pożyczanie na spłacanie pożyczonych już pieniędzy i pokrywanie zobowiązań, które są już zaplanowane, a nie ma na nie kasy. P.S. Jestem za wyjazdem wójta Żaka na stałe do Australii. Zgadzam się nawet na pokrycie biletu lotniczego z pieniędzy, które nie zostaną wydane na wykonanie odwodnienia drogi gminnej, przy której mieszkam; zrzekam się też asfaltu, niech droga zostanie jaka jest jako symbol nieudolności i niesprawiedliwości społecznych za które odpowiada wójt Żak. Powodzenia w krainie kangurów i wombatów ! Odnośnie uczciwej pracy to wypowie się pewnie Zakolog, więc nie będę tracił czasu na pisanie o tym.

FeelFree, 30.06.2023 08:14

@Zakolog - Józef jeszcze "śpi" więc odpowiem. Wiedzą Ci, którzy mają wiedzieć, i tylko tyle ile mają wiedzieć, część nie wie nic, a część wie ale nie rozumie, a część nawet jakby wiedziała wszystko to nie zrozumie czegoś lub owegoś, a niektórzy prawie niczego, lub tylko zapamiętają, który mają wcisnąć przycisk na tablecie, a niektórzy będą pilnować, żeby ci co nie zapamiętają nawet tyle, wcisnęli jednak ten, który nakazuje wcisnąć Żak. Ta krótka notatka również jest raportem ze stanu naszej gminy, a właściwie bolesnym raportem z tragicznej kondycji naszej rady miejskiej. P.S. Każdy Obywatel gminy może zadać to pytanie, do czego z resztą gorąco zachęcam. Bo prawdziwym dramatem tej gminy jest to jak wielu Obywateli ma w ***** to co wyczyniają z tym miastem władze. Budzą się ze snu, w którym nie czują się odpowiedzialni sami za swoje życie, dopiero jak dym gryzie w oczy, zlikwidowano szkołę, drogi nie odśnieżono itd. Dobranoc

Zakolog, 29.06.2023 22:27

Drogi Józefie dziś radna Studniarz trzy razy zadała pytanie – na co będą przeznaczone obligacje i otrzymała wymijającą odpowiedź, że na sfinansowanie planowanego deficytu. Zwracam uwagę na określenie „planowanego deficytu”, czyli nie na nabytego, powstałego tylko planowanego. Co oznacza, że pomiędzy dniem przyjęcia budżetu, a dniem dzisiejszym powstał jakiś wydatek majątkowy w przyszłości, który nie był ujęty w budżecie na 2023 roku. Jaki to wydatek i czy jest on bezwzględnie konieczny, tego już pan Burmistrz nie określił. Jeśli deficyt jest planowany, to wystarczy go nie planować i nie zaciągać zobowiązań na kilkanaście lat. Szczególnie, że obecna kadencja za dziewięć miesięcy się kończy i takie decyzje powinien podejmować już nowo wyłoniony zarząd i rada. Jak myślisz czy radni mają wiedzą jaki to wydatek ?

tomekx, 29.06.2023 21:58

Ile PIS zadłużył Polskę?Za obecnych rządów dług przyrósł o kolejne ponad pół bln zł, a zgodnie z prognozą rządu na koniec 2023 r., czyli po pełnych dwóch kadencjach PiS, dług Polski będzie większy o blisko 850 mld zł. To ponad dwa razy więcej niż u poprzedników. To oznacza przyrost co minutę o ponad 200 tys. zł, co godzinę o 12 mln zł. cytat z internetu

tomekx, 29.06.2023 21:57

A co mnie to obchodzi kto gdzie co kupuje i gdzie sprzedaje.Zarobił uczciwą pracą?Zarobił.Ważne żeby dobrze rządził i z tego się wywiązuje a może nawet mieszkać w Australii

ashley, 29.06.2023 21:32

tomekx: z jakiego powodu burmistrz Żak sprzedał budowę domu w Sułkowicach ?

Koniczynka, 29.06.2023 20:32

Czy można już jeździć po pańskiej górze samochodem po nowym asfalcie??? Bo asfalt jest przeznaczony na ulicę. Więc co??? Ruszamy.

Koniczynka, 29.06.2023 20:29

Obligacje 16 milionów złotych. A żeby je wykupić to gmina ile musi dać??? 25 czy 30milionów????? Usunąć z rady miejskiej emerytów Prusa Żydka i Sarleja. Ruinę Bobrowskich trzeba zwalić bo co rok na te szpecące mury trzeba będzie dawać dziesięć milionów złotych.

ashley, 29.06.2023 19:52

tomekx: z jakiego powodu burmistrz Żak sprzedał budowę domu w Sułkowicach ?

tomekx, 29.06.2023 19:28

Alicja na burmistrza.Buhahahahahaha

Jožin Z Bažin, 29.06.2023 19:26

Jeśli w kontekście, który przedstawił człowiek o nicku Zakolog występuje nieuczciwe działanie, takie jak celowe zawyżanie wartości nieruchomości w celu osiągnięcia korzyści finansowej, mogłoby to być uznane za działanie nieetyczne lub potencjalnie niezgodne z prawem. W przypadku podejrzeń o nieprawidłowości finansowe lub podejrzeń o korupcję, zaleca się zgłoszenie sprawy odpowiednim organom ścigania lub skonsultowanie się z prawnikiem, który może zapewnić prawne wsparcie i poradę w zakresie dalszych kroków. Ważne jest przestrzeganie przepisów prawnych i etycznych norm w działaniach finansowych, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy mogą dokładniej ocenić sytuację i zapewnić odpowiednie wsparcie prawne.

Zakolog, 29.06.2023 18:51

Te obligacje w mojej ocenie, są formą bezgotówkowego zakupu nieruchomości od pana Janusza. Czyli Gmina przejmuje prawo własności płacąc za nie zobowiązaniami dłużnymi w przyszłości. Oczywiście zabezpieczenie jest krotnością własności nieruchomości, w tym przypadku powiększoną o oczekiwany zysk przy zamianie tych obligacji na gotówkę, dlatego obligacje na okaziciela. Tłumaczenie dla Staszka i Władka, Gmina kupuje własność o wartości X płacąc za nią ponad 1,5 X, nadwyżka 0,5 X jest dla inwestora, który wypłaci Januszowi jego X. Czyli Janusz otrzymuje swoje X po sprzedaży obligacji za gotówkę inwestorowi, który za swoje ryzyko otrzymuje 0,5 X, a na koniec Gmina Andrychów wykupuje obligacje za 2 X, co daje jedną nieruchomość w podwójnej cenie. Jak będzie zobaczymy ?

Koniczynka, 29.06.2023 17:48

Kiedy kapitalny remont szkoły podstawowej nr 5 w Andrychowie????

Koniczynka, 29.06.2023 17:35

Więc gdyby nieobecni i wstrzymujący się od głosowania byli przeciwko to żadnych obligacji by nie było. Prus Sarlej i Żydek tego spłacać nie będą bo za dziesięć lat już będą na cmentarzu więc nie powinni mieć prawa głosu. To jak pójdą obligacje, do tego dojdzie zadłużenie gminy z 2023 roku to łącznie gmina jest już zadłużona na ile ??? 150 milionów, a może już dwieście milionów złotych?????