reklama

„Powinniście być dumni, że jesteście mieszkańcami gminy Andrychów” - grzmiał wiceburmistrz

Polityka, Wiadomości, 29.06.2023 14:17, eł

Udzielenie absolutorium i wotum zaufania włodarzowi poprzedziła kilkugodzinna dyskusja.

„Powinniście być dumni, że jesteście mieszkańcami gminy Andrychów” - grzmiał wiceburmistrz

Kilka godzin trwała podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie debata nad raportem o stanie gminy za 2022 rok. Padały głosy pochwalne, ale i gromy na działalność burmistrza Tomasza Żaka. O dziwo, cała dyskusja była jednak dość kulturalna na tle innych obrad tego samorządu, pozbawiona wzajemnych przytyków, a tym bardziej zniewag...

- Pan preferuje takie wielkie, wielomilionowe inwestycje, czego sztandarowym przykładem jest dla mnie jest strefa ekonomiczna, chyba najdroższa w Polsce, w przeliczeniu na metr kwadratowy. Leje pan tam beton, topi tam pan miliony w błocie, żeby ją zrobić. Oczywiście, pan ją zrobi, ale pytanie, jakim kosztem? Co z tego ma taki przeciętny mieszkaniec Andrychowa? Jakie korzyści? - dociekała Alicja Studniarz, zwracając się do burmistrza Andrychowa.

Radna nawiązała też do rewitalizacji Pańskiej Góry, która – w jej odczuciu – została zrujnowana przez prowadzone tam prace. - Tam pan leje beton wokół Stawu Anteckiego, asfaltuje pan ścieżki w lesie. Ludzie mnie pytają: „Ala, asfalt w lesie?” No, co ja mam odpowiedzieć? Przecież to ja nie ja leję ten asfalt... Za ciężkie miliony się to odbywa, za nasze, gminne pieniądze. A pan miał być dla ludzi, dla zwykłych mieszkańców. Dobrze, że pan nie jest burmistrzem Zakopanego, bo wyasfaltowałby pan szlak do Doliny Pięciu Stawów, a potem by pan te stawy jeszcze obetonował... - mówiła, zwracając uwagę na to, że w sołectwach gminy brakuje podstawowych udogodnień.

Na przykład w Targanicach mieszkańcy nie mają dostępu do kanalizacji, w Rzykach zmagają się z brakiem wody, W Sułkowicach i Targanicach Dolnych ludzie brną w błocie, by dotrzeć do swoich domów, w wielu miejscach brakuje oświetlenia. - Taka wizja gminy, jaką pan prezentuje, jest dla mnie nie do przyjęcia – skonkludowała.


Najmłodszy wiekiem radny Jakub Guzdek stwierdził: - Gospodarka finansowa naszej gminy jest prowadzona w sposób niezrównoważony, wręcz koszmarny. Mamy ogromne zadłużenie, ponad 81 milionów złotych, które rzutuje na rozwój całej gminy. Podkreślał, że środki z programu rewitalizacji miast średnich można było pozyskać na inne inwestycje, niekoniecznie tak niepotrzebne, jak - jego zdaniem - inwestycja na Pańskiej Górze. Na przykład na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie. Tak samo, jak twierdził, było w przypadku Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, z którego gmina też otrzymała dotację na rewitalizację Pańskiej Góry.

- Te pieniądze można było wydać w całej gminie na różne rzeczy, jak chociażby kanalizację – podkreślał. - Współczesna nauka mówi o tym, że gmina najpierw powinna realizować podstawowe, niedeficytowe inwestycje. A tutaj się robi Pańską Górę, jakby już wszystko inne było wykonane. Jakby Targanice, Rzyki i inne miejscowości miały kanalizację, jakby wszędzie były chodniki czy ścieżki pieszo-rowerowe oraz oświetlenie. Ja naprawdę jestem porażony tym wszystkim, co się dzieje w gminie Andrychów.

Radny Władysław Żydek zripostował, że sztuka polega na tym, by dostrzec, który plany są rzeczywiście dalekowzroczne i potrzebne dla dobra przyszłych pokoleń. - Zarzuca się burmistrzowi miliony władowane w strefę, ale to jest nowa dzielnica Andrychowa. Nie wiem, czy ktoś sobie zdaje sprawę z tego, ile tam powstaje zakładów, ile ludzi znajdzie pracę, ile podatków gmina z tego będzie miała - powiedział. - Świadomie popieram burmistrza Tomasza Żaka. I wiem, że jeśli nadal będzie chciał rządzić w Andrychowie, to będzie to robił, dopóki będzie mógł. Gwarantuję, że ludzie go ponownie wybiorą, jeśli będzie startował. Jak dodał, niewykluczone jednak, iż tego nie zrobi, ponieważ może mierzyć wyżej, na stołek posła...

Długą i niezwykle żarliwą mowę wygłosił wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, który przekonywał, że radni powinni być dumni, że są mieszkańcami gminy Andrychów, której burmistrz ma wizję i konsekwentnie realizuje ponadprzeciętne, innowacyjne inwestycje, które mogą być przykładem dla innych samorządów. Nawiązywał tutaj między innymi do planowanej budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów i nowej elektrociepłowni

- Być może tak jest, że jego wizja państwu się nie podoba. Ale przez minione lata nie poznałem waszej. Co państwo oferujecie? Żwirowanie dróg, sto metrów kanalizacji? Nie tak rozwija się miasto – mówił. - Zupełnie nie trafia do mnie demagogia pana Guzdka. To jest publiczne kłamstwo. Programy rewitalizacyjne, o które się staraliśmy, miały jasno określone przedmioty działania. Uznaliśmy, że trzeba być może odejść od trudnych decyzji asfaltowania i żwirowania dróg, przyjąć na siebie słuszną krytykę radnych, ale podjąć się rewitalizacji dziedzictwa historycznego (pałacu Bobrowskich) i przyrodniczego, które jest chlubą tego miasta – Pańskiej Góry i Stawu Anteckiego – podkreślał. Za swoją przemowę został nagrodzony oklaskami.

- Każdemu z nas leży na sercu dobro tego miasta i jego mieszkańców. Możemy się spierać, dyskutować, krytykować się nawzajem i ta krytyka jest ze wszech miar ważna. Ale krytyka, a nie krytykanctwo. Chciałbym, żeby każdemu z nas pozostała satysfakcja z tego, co zrobił i szacunek ludzi oraz radnych. Wizjami możemy się różnić, ale nie psujmy tego, co jest wspólnie budowane – zakończył dyskusję burmistrz Tomasz Żak.

Po debacie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla włodarza, w którym szesnaścioro radnych opowiedziało się za jego udzieleniem. Przeciwne były tylko cztery osoby. Identycznie wyglądało głosowanie nad absolutorium dla Tomasza Żaka, które odbyło się po przedstawieniu sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. Poniżej podajemy, jak głosowali poszczególni radni.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 30.06.2023 08:57

@obserwator2012 - nie piję piwa, nie mam też zwyczaju wysługiwać się drugą osobą, to już Twoje fantazje na mój temat... błąd w pisowni, miało być swoim, a nie "swoich" wynika to z kontekstu. Tak jak niestety myślałem... odpowiedzi konkretnej i merytorycznej nie będzie. Również zachęcam do czytanie ze zrozumieniem, mam podobne wrażenia. Oczywiście można nie rozmawiać i tkwić w swoich przeświadczeniach będąc ich pewnym.... lub brać pod uwagę co piszą inni, Twój wybór. Pozdrawiam

obserwator2012, 30.06.2023 07:25

@Feel Free Sam sprawdź , a może Ci jeszcze zimne piwko mam przynieść, a tak nawiasem to może jesteś wodzem nieznanego mi plemienia, bo wypowiadasz się w imieniu "swoich mieszkańców". czytaj moje komentarze ze zrozumieniem , a poznasz ich sens.Twoje wypowiedzi zmierzają do jednego: "Nie, bo nie".

FeelFree, 29.06.2023 18:44

@obserwator2012 - bardzo proszę o podanie informacji czy gmina Andrychów ma, a jeśli tak to ile zdolności kredytowej. Z góry dziękuję za informację, w imieniu swoich i obecnych/przyszłych/byłych mieszkańców.

Zakolog, 29.06.2023 17:04

@obserwator2012 - W roku 2030 Andrychów jeszcze nie zacznie spłacać dzisiaj zatwierdzonych zobowiązań ! Ale jeśli naprawdę interesuje Cię przykładowy rozwój współczesnego miasta, to polecam zapoznać się z osiągnięciami nie wiele większego miasta od Andrychowa o nazwie Heilbronn w zachodnich Niemczech. Szczególnie zwróciłbym uwagę na takie firmy jak Novalung GmbH, czy tamtejszy uniwersytet. Osiągnięcia z którymi być może się zapoznasz przypisywane są jednemu człowiekowi o nazwisku Dieter Schwarz. Czy słusznie problem do dyskusji, ale na pewno nie są do skopiowania przez ludzi o mentalności pana Żaka, Wasztyla, Babskiego i ich intelektualnych pomocników z takim pietyzmem zasiadających w Radzie Gminy.

Koniczynka, 29.06.2023 16:49

Kiedy kapitalny remont szkoły podstawowej nr 5 w Andrychowie??????

Koniczynka, 29.06.2023 16:47

Żydek w nowej strefie to będą robiły maszyny a nie ludzie, tak jak jest CMC. Sztuką to jest podać się do dymisji. Jesteś już z całym szacunkiem bardzo starym człowieczkiem, więc odejdź że stanowiska radnego i sołtysa. Po co Ci to, wieku nie oszukasz, a mieszkańcy wsi coraz bardziej i ostro Cię krytykują.

Zakolog, 29.06.2023 16:28

Drogi @leon mogę się z tobą założyć, że ze spalarni będzie wielkie gówno, które nasz ZWiK będzie musiał utylizować z pomocą prywatnej firmy, płacąc jej z opłat wnoszonych przez mieszkańców za wodę. Po drugie pan Żak jeszcze nie wie czy będzie mógł startować w kolejnych wyborach i dlatego zabezpiecza się lansując tego delfinka Wojtusia. Jak delfinek jakimś cudem wygra to powoła pana Żaka na vice burmistrza, bo co innego pan Żak potrafi robić ? Co do pana Kobielusa, jego osiągnięciem życiowym jest funkcja kierownika pogotowia, a pan prezes Nowak może go tej funkcji w każdej chwili pozbawić i dla tego nasz kierownik zawsze będzie słuchał pana Nowaka a pan Nowak pana Żaka. Bo co by powiedziała żona pana kierownika gdyby ten został tylko ratownikiem. Reszta tej menażerii nawet nie jest godna opisu, po prostu szkoda na to klawiatury.

Koniczynka, 29.06.2023 16:26

Ogromne zadłużenie gminy na koniec tamtego czyli 2022 roku, to teraz jest już ile sto milionów??? Do tego obligacje więc suma już jest na poziomie 120 milionów,a może 150 milionów... Brawo burmistrz Żak. Jeszcze proponuję trzeciego wiceburmistrza jak szaleć to na całego, od razu go wciągnąć do rady nadzorczej elektrociepłowni. Albo dać ciepłą posadę na krytym basenie. Kto i z jakiego polecenia zatrudnił emeryta górnika na krytym basenie????

obserwator2012, 29.06.2023 16:06

@ Zakolog przedstaw proszę jak powinna wyglądać gmina Andrychów, oczywiście nie w 2023 r tylko np. w 2030,może moje wnuki skorzystają. a tak może dla przykładu dasz komentarz przez fb, bo chętnie bym Cię wdział w Radzie Miejskiej i to nie jest sarkazm z mojej strony. Nie bronię burmistrza, bo nie jest ideałem ,a mój komentarz odnosił się wyłącznie do stylu opozycji.

leon, 29.06.2023 15:52

to prawda że po wybudowaniu spalarni gmina może ( nie musi )mieć koło 160 - 170 milionów złotych długu i chyba wszycy są tego świadomi. Ale ponadprzeciętne inwestycje, powiem wwięcej - przełomowe inwestycje kosztują. Ważne że będziemy pierwsi w kraju i będziemy stawiani za wzór. Najpierw Pan Burmistrz Żak a potem ten którego On wskaże na stanowisko Burmistrza z takimi radnymi jak Pan Władek Żydek, Roman Babski, Staszek Prus, Tadek Sarlej, Dorota Magiera, Ewa Wątroba poradzą sobie z każdym wyzwaniem! Lepiej to zrozumcie i zróbcie to samo co Kobielus, Rzadek, Magiera - za przeproszeniem że tak to ujmę obrazowo - "ogon" pod siebie, dieta na koncie, właściwy przycisk na tak gdy tak chce Burmistrz. I jeszcze jedno - przestańcie żyłować się bo Burmistrz Żak będzie Burmistrzem tak długo jak będzie chciał. Chyba że postanowi pomóc PO i wystartuje w wyborach do sejmu.Wtedy wiadomo że osiągnie cel i opuści tę zapyziałą gminę z ludźmi którzy nie potrafią zrozumieć że nowoczesna, innowacyjna, nieznana dotąd w Polsce spalania śmieci jest ważniejsza niż jakieś boisko, kawałek asfaltu na wiosce albo ocieplenie jednego albo drugiego budynku.

referendum, 29.06.2023 15:38

po trzecie pan Wasztyl to ten sam jaki od Żaka tylko za jeden rok pracy dostał prawie 50 tysięcy nagrody (samej nagrody, obok jest pensja) "Oburzenie w Andrychowie. Burmistrz rozdał kilkaset tysięcy złotych premii dla urzędników. Tłumaczy, że im się należały. Najbardziej skorzystali na ekstra wypłatach zastępcy burmistrza Tomasza Żaka. W Andrychowie nie dość, że wiceburmistrzów jest aż dwóch (to jedyny taki urząd w powiecie), to jeszcze są sporym obciążeniem dla budżetu miasta. Na konto wiceburmistrza Mirosława Wasztyla wpłynęło 50 tysięcy złotych nagrody. "https://gazetakrakowska.pl/oburzenie-w-andrychowie-burmistrz-rozdal-kilkaset-tysiecy-zlotych-premii-dla-urzednikow-tlumaczy-ze-im-sie-nalezaly/ar/c1-15031146 Przypominam - to nagroda tylko za jeden rok pracy a było ich już chyba w Andrychowie koło 10.

referendum, 29.06.2023 15:34

po drugie p. Wasztyl wygłasza żarliwą mowę na temat wizji p. Żaka i ponadprzeciętnych inwestycji a zadłużenie gminy to już teraz ponad 81 milionów złotych!!!!! Do tego jeszcze może dojść kolenych 90 milionów jeśli zrealizują ponadprzeciętną wizję spalarni za 90cio milionowy kredyt!!!

referendum, 29.06.2023 15:32

"Długą i niezwykle żarliwą mowę wygłosił wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, który przekonywał, że radni powinni być dumni, że są mieszkańcami gminy Andrychów, której burmistrz ma wizję i konsekwentnie realizuje ponadprzeciętne, innowacyjne inwestycje" Po pierwsze Sam Wasztyl mieszka chyba w Oświęcimiu czy pod nim? Wygląda że sam nie chce być dumny z takiego burmistrza: )

Koniczynka, 29.06.2023 14:59

Guzdek ten chłopiec partyjniak się skompromitował. Chłopcze nie pchaj się na radnego tylko chwyć się uczciwej roboty. Są przyjęcia w Andorii. Dowiesz się wtedy co to życie i praca. A Studniarz co zrobiła w obecnej kadencji jako radna??. Za co Ona bierze kasę??? Odnoszę wrażenie że Studniarz sama nie wie po co jest radną... A ten kolejny pisowiec Biłko... Chłopie odejdź.

Zakolog, 29.06.2023 14:48

@obserwator2012 - mam dla Ciebie dwie wiadomości, niestety złą i bardzo złą. Pierwsza jest taka, że ze względu na niewystarczającą ilość połączeń synaptycznych nie posiadasz możliwości krytyki pani Studniarz. Bardzo zła jest natomiast taka, iż w obecnym systemie społeczno – gospodarczym, opisywanym jako gospodarka rynkowa oparta na kapitale, każde użycie kapitału musi prowadzić do wzrostu produktywności krańcowej, w przypadku Gminy np. do wzrostu bazy podatkowej. Wymień jedno przedsięwzięcie pana Wasztyla i Żaka, które spełniało ten warunek. Dla ułatwienia dodam, że np. kupno pałacu Bobrowskich nawet zlikwidowało istniejącą już bazę, podobnie jak budowa przedsięwzięć w strefie, gdzie już płacące podatki firmy w przyszłości otrzymają zwolnienie podatkowe, a do ich nieruchawości Gmina dołożyła z zebranych podatków połowę wartości za grunt na którym te nieruchomości mają wybudować.

FeelFree, 29.06.2023 14:00

@Mirosław Wasztyl, @obserwator20212; odnośnie: „Powinniście być dumni, że jesteście mieszkańcami gminy Andrychów” - grzmiał wiceburmistrz. Obywatele gminy nie mają problemu z identyfikowaniem się z gminą Andrychów i dobrem wszystkich Mieszkańców. Problem mamy z tymi, którzy nie są obywatelami - właśnie z Panem Wasztylem "mózgiem" i Panem Żakiem "twarzą" gminy, osobami, które realizują tu swoje wizje i plany nie będąc mieszkańcami gminy, oraz osobami które im przyklaskują w radzie miejskiej. Wójt Żak sprzedał podobno nawet budowę domu w Sułkowicach. Niegospodarność, niedbałość o dobro gminy wyraża się również w tym co się wydarzyło podczas dzisiejszej sesji, zezwolono na kolejne wzięcie pożyczki, tym razem w formie obligacji na kilkanaście milionów złotych, po to aby pokrywać zadłużenie spowodowane decyzjami Panów Żaka, Wasztyla i ich radnych. Zwalając odpowiedzialność na władze centralne... to tylko po części prawda. @obserwator2012 - jasne, że łatwiej jest krytykować niż coś wymyślić i zrealizować, problem polega na tym, że nasze władze mają obecnie władzę i naturalny jest głos ludu w sprawie ich działań; a władze są przekonane o swojej nieomylności i wspaniałości i nie słuchają głosów nawet bardzo konstruktywnej krytyki. Jeśli uda się osiągnąć jakiś sukces przypisują go sobie, robią fotki i prezentują powtarzane artykuły medialne, natomiast jeśli coś jest nie tak ? to winny jest zawsze ktoś inny: PiS, radna Studniarz itd. A "sukcesy" to nasza władza kupuje sobie zwykle na za nasze pieniądze z podatków, teraz są to pieniądze z kolejnego źródła kredytu. Z powodu braku realnych sukcesów są to często takie "sukcesy" jak KUPNO certyfikatów, toczące się sprawy sądowe, naprawy własnych pomysłów (osuwisko), oraz działania pokazowa pod publiczkę typu asfalt w lesie. P.S. Ależ się boicie, że Pani Studniarz wystartuje na stanowisko burmistrza...

Archanioł Michał, 29.06.2023 13:49

Ciekaw jestem co takiego się dzieje, że nawet Wasztyl robi z siebie idiotę?

obserwator2012, 29.06.2023 13:32

Brawo wiceburmistrz faktycznie łatwo krytykować czyjeś działania nie przedstawiając swojej wizji i być do tego oburzonym , ze to nie ja jestem od myślenia.Zazwyczaj tak bywa, że krytykanci nie umią sami czegoś wymyślić . NIech Pani Studniarz się nie boi i przedstawi swoją wizję Andrychowa chętnie ją skrytykuje