reklama

W sieci krąży petycja przeciwko kontrowersyjnej inwestycji w Andrychowie

, Gospodarka, Wiadomości, 07.09.2022 13:45, eł
Jej przeciwnicy chcą przekonać do swoich racji innych mieszkańców miasta.
W sieci krąży petycja przeciwko kontrowersyjnej inwestycji w Andrychowie

Władze Andrychowa planują budowę w mieście zakładu termicznego przekształcania odpadów, który ma się znaleźć na działkach przy skrzyżowaniu ulic Strefowej i Biała Droga. Burmistrz miasta zapewnia, że zostanie tam wykorzystana innowacyjna technologia, jakiej na próżno szukać gdzie indziej w Polsce czy nawet w większości krajów europejskich. Sceptycy twierdzą jednak, iż chodzi o najzwyklejszą spalarnię śmieci…

Niedawno pisaliśmy o burzliwym spotkaniu poświęconym tej sprawie (tutaj), a teraz w sieci pojawiła się petycja, przygotowana przez przeciwników inwestycji. Zaczyna krążyć za pośrednictwem mediów społecznościowych, a nawet SMS-ów. Towarzyszy jej wykaz zastrzeżeń do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która – jeśli zostanie przegłosowana przez radnych – umożliwi budowę takiego zakładu w Andrychowie. Autorzy petycji przygotowali go z nadzieją, że również inni mieszkańcy miasta zechcą podpisać te uwagi i dostarczyć do burmistrza miasta.

Napisali też apel, w którym wyjaśniają, skąd bierze się ich sprzeciw przeciwko inwestycji.

W ostatnich latach wiele samorządów usiłuje wbrew swoim wyborcom budować spalarnie śmieci. Bielsko-Biała, Żywiec, Oświęcim… To najbliższe nam miejscowości, gdzie trwają próby zlokalizowania spalarni śmieci. Władze lokalne wiedzą, że to ostatni moment, kiedy z uwagi na przepisy i prognozowane obostrzenia w gospodarce odpadami jest to w ogóle możliwe. Unia Europejska już nie dotuje spalarni! Lobby spalarniowe wywiera presję, ponieważ w innych krajach Unii Europejskiej nie mogą już realizować tego biznesu, biznesu który daje zyski porównywalne do pochodzących jedynie z handlu bronią. Próbują rozpaczliwie sprzedać swoje technologie i instalacje Polakom… Spalarnie śmieci budowane niedaleko ludzkich siedlisk budzą zrozumiałe protesty świadomych obywateli, coraz częściej usiłuje się więc uzyskać akceptację ludności poprzez używanie określeń, które nie kojarzą się ze spalaniem odpadów, a mówiących raczej o odzyskiwaniu energii, termicznej obróbce, zgazowywaniu, mineralizacji. Podkreślana jest rzekoma „ekologiczność” takich rozwiązań, spalarnie są nazywane na przykład „centrami zielonej energii”. Obiecuje się rzekome korzyści finansowe dla mieszkańców, tymczasem zyski czerpią tylko właściciele instalacji” – czytamy we wspomnianym apelu.

Pełna jego treść, a także petycja i lista uwag do projektu zmiany miejscowego zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dostępne są tutaj.

O sprawie pisaliśmy również tutaj:

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 09.09.2022 11:15

http://e-gospodarkaodpadami.pl/techniki-i-technologie/dlaczego-nie-warto-robic-benzyny-z-odpadow-piroliza-tworzyw-sztucznych-prawdy-i-mity?fbclid=IwAR0QhekGPLmr3iBD-_B9QG-I8EZ_dr1qhULvFKHQ0Ws4D3hA5jXTISqFiZU

FeelFree, 09.09.2022 11:15

@Redakcja mamNewsa - z okazji weekendu proponuję, krótką lekturę w celu przygotowania się do merytorycznych dyskusji z władzami miasta w kwestii cudownych instalacji produkujących złoto, instalacji tak cudownych, że wójt Żak nie może o nich mówić... Odcinek pierwszy: piroliza - link

ashley, 09.09.2022 06:15

6 lipca 2022 r. do Burmistrz Andrychowa dostarczył opinię Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie mgr Rafał Rostecki. FRAGMENT: "Niezależnie od powyższego w związku z brakiem jednoznacznych ram w zakresie zapotrzebowania na instalacje termicznego przekształcania odpadów, co może prowadzić do sytuacji w których w obrębie jednego rejonu powstaje kilka instalacji spalania odpadów, niezbędne jest określenie racjonalnej wydajności tego typu instalacji, aby nie dochodziło do przeszacowania rzeczywistego zapotrzebowania na rynku odpadów. Skutkiem takich sytuacji jest obawa o zapewnienie wystarczających, ciągłych dostaw surowców (jako paliwa), który to argument stanowi jeden z głównych postulatów przeciwników spalarni odpadów. W związku z kierunkiem rozwoju systemu gospodarowania odpadami, polegającym przede wszystkim na znacznie wyższym poziomie odzysku odpadów poprzez ich recykling, co może przyczynić się do ograniczenia dostarczania odpadów najbardziej kalorycznych do instalacji MBP, a dalej na spalarnie odpadów, wskazanym byłaby rzeczywista ocena konieczności powstawania instalacji i sposobu zapewnienia surowców kierowanych do termicznego przekształcania."

FeelFree, 07.09.2022 20:54

@Zakolog - ja się na tym nie znam (ustaliliśmy to już tutaj wielokrotnie), więc opieram się na prymitywnym, ale dość zdroworozsądkowym założeniu, że należy używać wszelkich możliwych sposobów w celu reagowania na tak głupie pomysły jak ten andrychowskich władz. Budowa w mieście produkującym rocznie co najwyżej 4 tysiące ton kwalifikujących się do spalarni odpadów aparatury do zanieczyszczania środowiska i trucia ludzi o wydajności 36 tysięcy ton rocznie? I to wszystko za 330 milionów złotych… do tego 100 metrów od Rodzinnych Ogródków działkowych, 200 metrów od domów w Wieprzu, 2 kilometry od centrum miasta,4 kilometry od otuliny parku krajobrazowego itd. Wszelkich sposobów, czyli poczynając od tych, które słusznie masz na myśli, poprzez głos społeczeństwa i wiele innych, a na Zysce kończąc. Inicjatywa z tymi petycjami pożyteczna, chociaż według mnie niewystarczająca. Oczywiście również zachęcam do wzięcia w niej udziału i do osobistego kontaktu z radnymi i wójtami.

nick1, 07.09.2022 20:03

Andrychowianki i andychowianie - możecie sobie pogadać w Internecie i tylko tyle. Nic a nic nie możecie poradzić na plany Burmistrza! Burmistrz z Radnymi i zainteresowanymi przedsiębiorcami zrealizuje swoje plany. I nie martwcie się nikt nie jest tak głupi żeby nazwać tego zakładu tak źle kojarzącą się nazwą jak "spalarnia". Bez żartów. Nazwa będzie zupełnie inna. Jaka będzie technologia zastosowana tam? A to już tajemnica do jakiej nie będziecie mieć jeszcze długo dostępu!!! I co zrobicie? Napiszecie kolejny bezsensowny apel?????

Zakolog, 07.09.2022 15:40

Zakład termicznego przekształcania odpadów versus spalarnia. Nawet redaktor Edyta nie czyta moich komentarzy, choć miałem nadzieję, iż oprócz FeelFree i Archanioła Michała, przynajmniej Ona się nad nimi pochyla. Już o tym pisałem, ale grafomani nigdy dość, więc jeszcze raz. Artykuł 155 Ustawy o odpadach – Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach..., czyli nie ma prawnej możliwości wybudowania instalacji, nawet tej kosmicznej lub nie z tego świata poza spalarnią. Najpierw spalarnia potem dodatkowe instalacje. Jest jeszcze gorzej, w przypadku instalacji do zgazowywania, oprócz spalarni konieczne jest wybudowanie instalacji likwidującej wszelkie produkty tego zgazowywania. PS FeelFree, Archanioł Michał wzorując się na najlepszych muszę na klika dni wyjechać i opuścić Was, czyli będziecie mieć trochę spokoju od mojej twórczości, a redaktor Edyta znaczącą poprawę komfortu pracy. PS2 Pani Alu niestety wrócę i będę miał dla Pani keys prawny, w mojej ocenie dający podstawę do odrzucenia na sesji projektu uchwały. Oczywiście odrzucenia na wniosek radnej opozycji. Sam nie mogę jeszcze uwierzyć, że nasz Tomek, perfekcyjnie dbający o procedurę prawną, aż tak się walnął. Dlatego wszystkich Mieszkańców bardzo zachęcam do podpisywania i składania petycji i uwag, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że to ja jednak się walnąłem !

Archanioł Michał, 07.09.2022 14:05

MN to bardzo miło z waszej strony. Buziaczki :).

Koniczynka, 07.09.2022 12:02

Żadnej spalarni w Andrychowie nie będzie. Ludzie nigdy się na to nie zgodzą by codziennie tony śmierci przywożono do miasta. Miasto stałoby się szczurowym miastem, smrodem, padliną i okoliczni mieszkańcy musieliby się wyprowadzić a ich nieruchomości nikt by nie kupił.