reklama
reklama

Są szanse, by Andrychów dostał dotację na budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów?

Gospodarka, Wiadomości, 23.02.2023 13:50, eł

Burmistrz pochwalił się, że wniosek o dofinansowanie inwestycji przeszedł wstępną weryfikację.

Są szanse, by Andrychów dostał dotację na budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów?

Ta inwestycja budzi ogromne kontrowersje, ale władze gminy nieustępliwie dążą do jej realizacji. W Andrychowie, przy skrzyżowaniu ulic Strefowej i Biała Droga ma powstać nowa elektrociepłownia, a także zakład termicznego przekształcania odpadów. Mieszkańcy obawiają się, że będzie to najzwyklejsza spalarnia śmieci, uciążliwa dla sporej części z nich.

Jesienią ubiegłego roku andrychowska Rada Miejska podjęła uchwałę wprowadzającą zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Andrychowa, która ma umożliwić budowę wspomnianego zakładu. Opinie samorządowców były mocno podzielone, bowiem prawie połowa z nich była temu przeciwna, ale sprawę przesądził jeden głos. Osób niechętnych tej inwestycji było 10, a popierających ją – 11 (pisaliśmy o tym tutaj).

Na czwartkowej (23 lutego) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie burmistrz Tomasz Żak powiedział, że wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie budowy kontrowersyjnego zakładu przeszedł akceptację pod względem formalnym. - Czyli wpisujemy się w ten program i jesteśmy w tej chwili oceniani pod względem merytorycznym. Również w trakcie tego okresu podjęliśmy działania o rozpoczęcie procedury uzyskania decyzji środowiskowej na tę instalację. Ona jest w trakcie procedowania, więc uzupełniamy taką informację do tego wniosku – wyjaśnił.

Gra jest o wielką stawkę, ponieważ koszty inwestycji mają być kolosalne. Do tej pory wymieniano różne kwoty, ostatnia opiewała na 330 mln zł.


Foto: Edyta Łepkowska (zdjęcie z dyskusji publicznej nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która miała umożliwić budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów)


Zobacz także:

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 09.05.2023 08:58

https://aleo.com/pl/firma/energia-andrychow-spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-andrychow?fbclid=IwAR3na4Fu0f0g0VV9rfwgScXIzOXkPz3jkuINJKm1DU2f55go3obnvps8xd8

Jank Chanowski, 28.02.2023 04:57

Czytaj, wniosek został przyjęty na dzienniku podawczym , koperta z dokumentami była zgodnie z wymaganiami opisana czytelnie czego dot. składany wniosek. Raczej nie jest to połowa sukcesu ale na wstępie nie trawił do kosza co się chwali.

znanywmiescie, 24.02.2023 09:11

Andrychów upada. Coraz bardziej.

Burakz wiejskiej , 23.02.2023 20:15

a staszek prus chciał koło swojego domu to co za problem

Polityk, 23.02.2023 19:45

No proszę Żak znowu w teleturnieju i to jaki pomysłowy żeby wylać nawóz naturalny na ziemię trzeba mieć zgodę a tu proszę postawią termo obieg biernego szamba bez zgody )))))))) oj coś było o odpadach Radni niech się wezmą za blok socjialny a właściwie za lokatorów którym tam rozdają mieszkania to też podlega ustawie modernizacji jak to w/w)))))))))))

Koniczynka, 23.02.2023 16:15

Prawdą jest że na radnego Babskiego dzieciaki mówią plastuś???

Koniczynka, 23.02.2023 16:13

Żak jest strasznie pewny siebie. A co jeśli przegra najbliższe wybory.... Z drugiej strony niby z kim ma przegrać jak w Andrychowie nie ma godnego kandydata.

Anett, 23.02.2023 16:08

cieszy to się może biznes jaki tu będzie ewentualnie prowadzić działalność, tu zarabiać kokosy a mieszkać na przykład w Krakowie bo przecież nie w mieście nazywanym spalarnią w jakim totalne korki i jeszcze śmierdzi

Anett, 23.02.2023 16:06

Szansa na co? Na to że Andrychów będzie nazwany spalarnią dla Małopolski i Śląska? Ze wartość domów spadnie o połowe? Ze będzie śmierdzieć wszędzie w okolicy? Ze zadłużą Andrychów na 100 lat?

Zakolog, 23.02.2023 15:36

Naszemu drogiemu Burmistrzowi tylko przypomnę, iż Gmina może prowadzić działalność gospodarczą za pośrednictwem zakładu budżetowego, a u nas takiego niet. Ponadto wsparcie NFOŚiGW może dotyczyć tylko jednostek samorządu terytorialnego ( nie urzędu gminy) lub przedsiębiorców. Czyj wniosek zatem przeszedł tę akceptację i kto wpisuje się w ten program i jest oceniany ? Mógłbyś Tomku to uzupełnić, aby mieszkańcy mieli pełną jasność.