reklama
reklama

Pierwszy krok na drodze do uruchomienia dotowanej linii Andrychów-Wadowice

Gospodarka, Wiadomości, 22.02.2023 13:15, eł

Jej koszty spadną na jeden samorząd, pomimo że ma służyć mieszkańcom dwóch gmin.

Pierwszy krok na drodze do uruchomienia dotowanej linii Andrychów-Wadowice

Gminy Andrychów i Wadowice łączą siły, by utworzyć nową linię autobusową na trasie łączącej te dwa miasta, wiodącej drogą krajową nr 52. Jak na razie, obsługuje ją tylko jeden prywatny przewoźnik, którego busy często są przepełnione. Jest też wiele zastrzeżeń co do jego punktualności i zachowania pracujących u niego kierowców.

Dzisiaj (22 lutego) Rada Miejska w Wadowicach jednogłośnie podjęła uchwałę, która umożliwi uruchomienie kursów. Przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków własnych gminy Andrychów, która ma być organizatorem transportu na tej trasie. Wadowice dołożą do tego tylko symboliczną złotówkę rocznie. Gmina Andrychów stara się pozyskać środki na ten cel z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, ale istnieją spore wątpliwości, czy to się powiedzie. Wprawdzie w terminie złożyła wniosek o dofinansowanie tej linii w uzupełniającym naborze, ale w tym czasie nie było jeszcze podjętych uchwał, które umożliwią jej utworzenie. Jedną podjęli dzisiaj radni gminy Wadowice. Drugą dopiero przegłosuje Rada Miejska w Andrychowie. Te uchwały trzeba będzie dołączyć do wniosku już po terminie na jego złożenie, który upłynął 15 lutego.

- Nie jesteśmy pewni, czy z tego powodu wniosek zostanie pozytywnie zaakceptowany. Decyzja tak naprawdę zależy od oceniającego go organu. Wiemy, że trzy inne wnioski w województwie małopolskim mają taką samą wadę formalną. Istnieje też możliwość, że będą kolejne nabory uzupełniające – powiedział podczas sesji wadowickiego samorządu burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

- Bardzo się cieszę, że pan burmistrz Andrychowa Tomasz Żak miał czas napisać o środki wtedy, kiedy trzeba było to zrobić. Widać, jak w gminie Andrychów wyglądają przystanki, świecące tablice informacyjne, jak to wszystko jest zorganizowane. Tylko się cieszyć, że będzie ona realizowała transport na nowej linii dla mieszkańców naszej gminy, naszego powiatu. A my poczekajmy, może nasz burmistrz też znajdzie czas, żeby coś zrobić w tym kierunku. Może za rok. Będziemy kibicować – skwitował sprawę radny Robert Malik.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 22.02.2023 16:28

Dziwne że Wadowice nie poniosą kosztów po połowie. Najbardziej ucierpi janiso. Z tego co widziałam już sprzedaje busy na olx. Wreszcie jakiś inny przewoźnik na bardzo obleganej trasie Andrychów Wadowice. Ale co z tego wyjdzie okaże się za kilka miesięcy...

Kola, 22.02.2023 16:17

Brak współpracy przez odmienne partie polityczne, to tylko szkodzi mieszkańcom. Niestety tak wygląda Polska polityka na każdym szczeblu.