reklama
reklama

W całym powiecie wadowickim ze służby odeszło aż 19 policjantów

Na sygnale, Wiadomości, 20.02.2023 20:00, eł

Nie wiadomo, kiedy uda się zapełnić wakaty.

W całym powiecie wadowickim ze służby odeszło aż 19 policjantów

Jak się dowiedzieliśmy, od początku tego roku Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach oraz lokalne komisariaty pożegnały w sumie 19 funkcjonariuszy, którzy przeszli na emeryturę. Do tej pory wciąż pozostaje 18 wakatów. I nie wiadomo, kiedy uda się je wszystkie zapełnić.

W sumie na terenie całego powiatu wadowickiego jest 240 etatów policyjnych, z których zapełnione są obecnie 222. - Należy podkreślić, że te wakaty w żaden sposób nie wpływają na funkcjonowanie wadowickiej komendy czy też podległych jednostek policji. Ciągłość służby jest zapewniona, wszystko płynnie funkcjonuje. Będziemy starali się sukcesywnie zapełniać te wolne miejsca, więc myślę, że to się z czasem wyrówna – twierdzi aspirant Agnieszka Petek, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

W tym roku przewidziano sześć terminów rekrutacji do służby policji - pierwszy już 27 lutego, a kolejne 5 maja, 3 lipca, 23 sierpnia, 27 października oraz 28 grudnia. Wymagania dotyczące kandydatów są dosyć wysokie. Wprawdzie wystarczy wykształcenie średnie, ale wyżej punktowane jest wyższe. Ponadto kandydat musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią, być niekarany i mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.


Ważna jest też jego sprawność fizyczna i zdolność psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której nie każdy jest w stanie się podporządkować. Mile widziane są różne dodatkowe umiejętności, jak znajomość języków obcych, prawo jazdy, tytuł ratownika lub pielęgniarki, uprawnienia do nurkowania i prowadzenia łodzi motorowej. W cenie są też instruktorzy sportów walki czy strzelectwa sportowego.

Co więcej, kandydat musi przejść kilka etapów postępowania kwalifikacyjnego. Pierwszym jest test wiedzy, drugim ocena sprawności fizycznej, która polega na pokonaniu toru przeszkód. Trzeci i chyba najtrudniejszy do przejścia to badanie psychologiczne, podczas którego sprawdzane są predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w policji. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, po której kandydat kierowany jest na komisję lekarską. To ciągle jeszcze nie koniec. Po badaniu stanu zdrowia przychodzi czas na postępowanie sprawdzające. Kandydat, który nie odpadnie na żadnym z tych etapów, zostaje umieszczony na liście rankingowej. Jeśli zdobyta przez niego ilość punktów będzie wystarczająca, policja przyjmie go w swoje szeregi z otwartymi ramionami. Gdy zaś trochę mu ich zabraknie, musi poczekać na swoją szansę. Może trafić do służby w jednym z kolejnych terminów.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy