reklama

Panele fotowoltaiczne na dwudziestu budynkach użyteczności publicznej

Gospodarka, Wiadomości, 25.09.2023 19:00, eł

Zaoszczędzą na rachunkach za prąd.

Panele fotowoltaiczne na dwudziestu budynkach użyteczności publicznej

Gmina Wadowice zapłaci 2,5 mln zł za zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, a także wymianę kotłów węglowych w dwóch obiektach na pompy ciepła. To niebagatelna kwota, ale znaczna jej większość pochodzi z budżetu państwa. Z gminnej kasy pójdzie na ten cel tylko 500 tys. zł.

- Pięknie prezentują się z lotu ptaka dachy naszych budynków pokryte panelami fotowoltaicznymi. Jeszcze pięknie będą się prezentować rachunki za prąd, kiedy to wszystko zostanie uruchomione! Trwa montaż odnawialnych źródeł energii, które zainstalowane zostaną na dachach dwudziestu budynków użyteczności publicznej – chwali się nową inwestycją burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd, który można wykorzystaćdo zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. Takie fotoogniwa widać już na wielu prywatnych domach w gminie Wadowice. Ostatnio zaczęły się pojawiać również na budynkach użyteczności publicznej.

W ramach realizowanego przez gminę projektu prąd z fotowoltaiki będą miały niebawem szkoły podstawowe w Wadowicach, Jaroszowicach, Kleczy Dolnej, Choczni, Wysokiej i Babicy (w sumie jest ich dziesięć), dwa wadowickie przedszkola, kryta pływalnia Delfin, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wadowicach, domy ludowe w Zawadce, Babicy i Gorzeniu Górnym oraz centrum kultury w Jaroszowicach – Zbywaczówce, kaplica na wadowickim cmentarzu komunalnym oraz budynek dawnej Telekomunikacji Polskiej S.A., w którym powstaje centrum monitoringu miejskiego.

W ramach tego samego projektu dwa z wymienionych obiektów (w Gorzeniu Górnym i Zbywaczówce) doczekają się wymiany źródeł ogrzewania. Kotły węglowe ustąpią tam miejsca pompom ciepła.

Foto: Facebook/Bartosz Kaliński

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Adam21, 01.10.2023 14:24

faktycznie oszczedności...2,5 mln i kiedy to się zwróci?

szpp, 25.09.2023 19:34

statystycznie mniej pożarów od fotowoltaiki niż od komina

titow21, 25.09.2023 19:02

Powinni w StS-ie zrobić zakład , która pierwsza się zapali od tej fotowoltaiki