reklama

Nikt nie chce dokończyć rozpoczętej budowy Stawu Anteckiego

, Gospodarka, Wiadomości, 18.08.2022 19:00, eł
Kolejny przetarg zakończony unieważnieniem.
Nikt nie chce dokończyć rozpoczętej budowy Stawu Anteckiego

Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że sztandarowa inwestycja andrychowskich władz okaże się jedną wielka klapą. Kilka dni temu pisaliśmy o unieważnieniu przetargu na rewitalizację Pańskiej Góry. Teraz fiaskiem zakończył się kolejny, na dokończenie budowy Stawu Anteckiego.

W przetargu na wykonanie alejek i zieleńców na Pańskiej Górze w Andrychowie problemem okazała się wycena zaplanowanych prac. Wpłynęły cztery oferty, każda opiewająca na kwotę znacznie przekraczającą tę, którą włodarze gminy zamierzali przeznaczyć na realizację zadania. Pisaliśmy o tym tutaj.

Ogłoszony pod koniec lipca przetarg na dokończenie budowy Stawu Anteckiego zakończył się dzisiaj (18 sierpnia). O 9.00 upłynął termin na składanie ofert. Jak się jednak okazało, nie wpłynęła ani jedna... Czyżby potencjalnych oferentów zniechęciła historia ze spółką Arco System z Oświęcimia, która rozpoczęła inwestycję? O sprawie głośno było w mediach, zatem firmy zainteresowane realizacją przedsięwzięcia z pewnością o niej wiedziały.

Do rozwiązania umowy na budowę Stawu Anteckiego doszło z powodu konfliktu między wykonawcą a gminą Andrychów. Firma Arco twierdziła między innymi, że zleceniodawca bezpodstawnie wstrzymał prace i żądał zmiany realizacji przedmiotu zamówienia, określonego w postępowaniu przetargowym i umowie.

Domagał się także wykonania go w sposób niezgodny z wydanymi decyzjami. Z kolei władze gminy zarzucały spółce błędy w projekcie i niezgodne z dokumentacją wykonanie niektórych robót budowlanych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 22.08.2022 19:10

ANDRYCHOWIANKI I ANDRYCHOWIANIE, ZOSTAŁ WAM RÓWNO MIESIĄC CZASU NA SKŁADANIE UWAG DO PROJEKTU ZMIANY PLANU ZAGODPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO UMOŻLIWIAJĄCEGO ZBUDOWANIE W ANDRYCHOWIE SPALARNI ŚMIECI. I NIEWIELE WIĘCEJ NA ROZMOWY Z WASZYMI RADNYMI, KTÓRZY BĘDĄ GŁOSOWAĆ ZA LUB PRZECIW TEJ ZMIANIE. STOP SPALARNI W ANDRYCHOWIE ! ZACZNIJCIE DZIAŁAĆ, ABY NIE OGLĄDAĆ, SŁYSZEĆ I CZUĆ DO KOŃCA ŻYCIA KONSEKWENCJI DZISIEJSZEGO UDAWANIA, ŻE WAS I WASZYCH DZIECI TO NIE DOTYCZY ! Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie zmiany planu rozwiązaniami odbędzie się 30 sierpnia 2022r., w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7, o godz. 14:00 w imieniu naszych władz lokalnych serdecznie zapraszam.

puk puk , 20.08.2022 17:07

hahahahahahahah !!! koncepcja koncepcji, poprzedzona koncepcją chyba nie wypaliła. Guru Koncepcja na pewno ma nową koncepcję hahahahahaha !!!!

Zakolog, 19.08.2022 18:30

@FeelFree - Nie chcę, aby to zabrzmiało protekcjonalnie, ale wyjaśnienie naszym radnym tylko najważniejszych aspektów wpływu na środowisko i zdrowie ludzi, zanieczyszczeń płynących z instalacji przetwarzania odpadów wydaje się syzyfowe. Podążając za sugestiami autora „prognozy” trafiłem nawet do PubMed, samo opisanie tej bazy danych, osobom niezorientowanym zajęłoby szmat ich cennego czasu, a gdzie analiza poszczególnych prac badawczych. Dla Radnych mam jednak inne przesłanie. Szanowni Państwo nawet jeśli jesteście głęboko przeświadczeni o słuszności propozycji Burmistrza, ba jeśli uważacie, że nawet zwykła spalarnia rozwiązuje w dużej skali problem odpadów dla naszego miasta, to Waszym obowiązkiem jako organu uchwałodawczego i nadzorującego jest posiadać wpływ nad całym procesem budowy takiego rozwiązania. Na żadnym etapie nie możecie tracić możliwości jego kontrolowania, a nawet zablokowania. Jeśli zatem we wstępnej fazie procesu przegłosujecie zmianę planu zagospodarowania, to z punktu widzenia prawa oddajecie wszystkie prerogatywy władzy wykonawczej bez dalszej możliwości jej kontrolowania. Przy czym nie znacie wszystkich sił oddziałujących na Burmistrza w tej sprawie i nie macie żadnego wpływu na poza merytokratyczne jego decyzje. To właśnie biorąc na siebie trudny obowiązek odpowiedzialności za ten projekt częściowo luzujecie odpowiedzialność Burmistrza i umożliwiacie jego manewrowanie. Chcecie zabezpieczyć interes mieszkańców i ochronić Burmistrza, musicie przejąć pełny nadzór nad projektem. Może pan Burmistrz nie ma jak oficjalnie Wam tego powiedzieć, czasami należy pewnych oczywistości domyśleć się samemu !

FeelFree, 19.08.2022 15:44

https://bip.malopolska.pl/api/files/3001364

FeelFree, 19.08.2022 15:42

@tomekx - no słynie, słynie, strasznie słynie, a będzie wkrótce jeszcze słynniejszy...

tomekх, 19.08.2022 13:41

pisiorowska propaganda w natarciu bo nie może znieść że nasz burmistrz słynie na całą polskę ze swoich sukcesów !

FeelFree, 19.08.2022 12:12

https://bip.malopolska.pl/api/files/3001364

FeelFree, 19.08.2022 12:12

@polen2003 - każdy obywatel może sprzeciwić się zmianie w planie zagospodarowania...

polen2003, 19.08.2022 12:03

Po kolei firmy już omijają to miasto chyba, , że dostaną pieniądze z góry to może ktoś będzie chętny! Władza zlecić to zadanie usłużnemu Prezesowi Z. B. i ten to w ciemno wykona, a pieniądze no cóż podniesie się miesięczną opłatę za śmieci na 60 zł od osoby i tak pieniądze przypłyną!

FeelFree, 19.08.2022 10:16

@Zakolog - dokładnie... tylko to należy wyjaśnić naszym radnym w sposób zrozumiały dla nich. Przecież jak klepną zmiany w planie zagospodarowania to łatwo sobie wyobrazić scenariusz, w którym coś się nie uda (przykładów mamy dość jak pięknie Żak potrafi położyć inwestycje !) i nasze Żakosławy w ramach "ratowania" gminy będą forsowały sprzedaż działki firmie, która tam wybuduje zwykłą spalarnię śmieci. Po prostu będzie przetarg na jak działki na strefie osuwiskowej. Nie zdziwiłbym się gdyby chętny już był... brakuje im tylko do tego biznesu życia uchwały radnych, że zgadzają się na budowę spalarni w Andrychowie. Co może pójść nie tak? No choćby to, że marna jest szansa na dotację 260 mln, dla Gminy, która zmarnowała już tyle publicznej kasy. Nie "dostaniemy" tych pieniędzy; po prostu - z tego co wiem to nie dostaniemy...bo po prostu nie ma tej kasy... I cała reszta to mydlenie oczu, zasłona dymna, ściema, manipulacja, czcze gadanie o ekologii i zero konkretów co ma powstać na tej atrakcyjnej dla całego spalarniowego lobby działce i "inwestorów" mających za nic zdrowie i życie innych ludzi. Byle radni dali się nabrać na wizje i obietnice swego guru! Przy czym z wywiadu z wójtem wynika, że póki co to nie odróżnia nawet emitora od emitera... swoją drogą komin będzie, wbrew temu co mówi w wywiadzie i to nawet w tej wymyślonej, wymarzonej, wyimaginowanej planowanej, prototypowej instalacji, która spala tajemniczy syngaz, którego w Polsce nikt jeszcze nie spalał... czyli łgarstwo na łgarstwie i łgarstwem pogania (oczywiście ładnie przybrane w ekologię, nowoczesność i grę na megalomańskich zapędach niektórych obywateli i urzędników). Tylko TERAZ należy to pokazać radnym, bo inaczej gotowi narobić szkód na kilkadziesiąt lat za nasze wspólne pieniądze.

krl13, 19.08.2022 09:24

"Brawo", myślałem, że tylko PIS jest tak zniedołężniały a tu proszę. Dość mydlenia oczu mieszkańcom takimi inwestycjami z rozmachem, najwyższy czas się zająć priorytetami a nie kolejną droga miedzy domami czy niszczeniem przyrody w imię rewitalizacji. Chore.

glacier, 19.08.2022 09:10

Czy dalej w tej gminie nie ma ciekawszych tematów do rozwiązania? Na terenie tego stawu można byłoby zrobić jakiś park, ściana wspinaczkowa otwarta, boiska do siatkówki, kosza, z którego ludzie skorzystają. Można by budować ścieżki rowerowe do Sułkowic, na Kocierz, do Rzyk, Wadowic, Kęt itd. ten staw to budowa dla budowy jak CPK. Byleby była robota... ale nie ważne co się będzie budowało. Pietras wybudował bezsensowne fontanny, teraz mamy staw. No to ja się pytam...po co?!! Jaka jest motywacja? Jakie są cele takiego stawu? Co to przyniesie dla mieszkańców? Czy poprawi funkcjonowanie gminy? Czy tam nikt nie widzi rowerzystów, którzy co dzień jeżdżą na rowerach?

Zakolog, 19.08.2022 06:21

@FeelFree - Aby nie płakać po fakcie uczyniłem konieczne minimum i przeczytałem „Prognozę Oddziaływania na Środowisko”. Pierwsza refleksja jest taka, iż Tomuś z tym opracowaniem nigdy się nie zapoznał, gdyby je znał to nie włączyłby go w proces zmiany planu zagospodarowania. A jeśli Tomuś nie czytał, to szansa na przeczytanie przez choćby jednego tłuka z jedenastu jest zerowa. Czyli mamy do czynienia z klasyką gatunku w wydaniu obecnej Rady Miasta – podejmowanie decyzji, o których nie ma się zielonego pojęcia i bez wyobraźni konsekwencji z nią związanych. Aby wyostrzyć percepcję czytelników, którzy ewentualnie przeczytają to opracowanie, krótki cytat z dokumentu: „W końcu przeprowadzono ocenę możliwych oddziaływań na środowisko dla planowanej instalacji zgazowywania odpadów. Skupiono się w szczególności na zanieczyszczeniach powietrza i oddziaływaniach akustycznych. O ile prognoza oddziaływań akustycznych była dość łatwa do przeprowadzenia – ze względu na fakt, że dane i doświadczenie dotyczące źródeł hałasu są powszechnie dostępne. O tyle prognoza dotycząca emisji zanieczyszczeń powietrza była utrudniona. To przede wszystkim ze względu na fakt, że wybrana technologia zgazowywania odpadów nie jest powszechnie stosowana (raczej jest to rozwiązanie pionierskie) i stąd brak w dotychczasowej praktyce spójnych informacji. Z jednej strony twierdzi się, że metoda ta jest w zasadzie beze misyjna, z drugiej jednak podawane są nie tak optymistyczne wyniki prac badawczych. Do analiz przyjęto zatem mniej „optymistyczny” wariant – że jednak skutkiem procesu mogą być substancje i związki powodujące zanieczyszczenie powietrza”. Komentarz – Autor prognozy analizuje dwa różnorodne systemy utylizacji odpadów, ponieważ sam nie wie jaki system przez Gminę będzie wdrażany i opiera się tylko na luźnych deklaracjach Tomusia naszego. Oczywiście ten prosty fakt nie wyklucza, a nawet każe sądzić, iż na kolejnym etapie zamiast technologii mineralizacji będzie ordynarna spalarnia. Proponowana przez burmistrza Żaka zmiana planu zagospodarowania taką możliwość dopuszcza, a nawet preferuje.

Zibi33, 19.08.2022 06:11

"tomekх, 18.08.2022 20:54 pisiory tylko narzekać potrafią zamiast wziąć łopaty i pomóc w pracach." Ten komentarz człowieku wystarczająco świadczy za ciebie tkwisz w dawnej epoce PRL-owski dziadu

Zibi33, 19.08.2022 06:08

mafijna ferajna w tym mieście oraz "stado" starców w radzie miejskiej z betonowym myśleniem to są skutki tylko że pozwalają na to tzw. wyborcy niestety w tej gminie bardzo głupi wyborcy

FeelFree, 18.08.2022 22:56

https://bip.malopolska.pl/umandrychow,a,2148149,ogloszenie-o-wylozeniu-do-publicznego-wgladu-projektu-zmiany-miejscowego-planu-zagospodarowania-prze.html

FeelFree, 18.08.2022 22:56

Mam propozycję i apel aby, kto może zajął się zawczasu kolejnymi, planowanymi inwestycjami... żeby nie płakać po fakcie.

bycol, 18.08.2022 21:41

Każda większa inwestycja w gminie Andrychów kończy się w sądzie. Źle przygotowane inwestycje skutkują próbami zrzucenia odpowiedzialności na wykonawców. Tak było na basenie, strefie, Pańskiej Górze itd. Wykonawcy omijają Andrychów szerokim łukiem.

bycol, 18.08.2022 21:41

Każda większa inwestycja w gminie Andrychów kończy się w sądzie. Źle przygotowane inwestycje skutkują próbami zrzucenia odpowiedzialności na wykonawców. Tak było na basenie, strefie, Pańskiej Górze itd. Wykonawcy omijają Andrychów szerokim łukiem.

bycol, 18.08.2022 21:36

Każda większa inwestycja w gminie Andrychów kończy się w sądzie. Źle przygotowane inwestycje skutkują próbami zrzucenia odpowiedzialności na wykonawców. Tak było na basenie, strefie, Pańskiej Górze itd. Wykonawcy omijają Andrychów szerokim łukiem.

Koniczynka, 18.08.2022 21:02

I jeszcze jedno. Dlaczego straż miejska nie interweniuje, na chodniku codziennie naprzeciwko Alior banku stoją samochodami handlowcy z okolicznych sklepów. Jakby mogli to by samochodami wjechali do sklepu by mieć autko na oku!!!!!!!!

Koniczynka, 18.08.2022 20:59

Inwestycja zbyteczna. Teraz pora by burmistrz i radni którzy głosowali za tym śmiesznym stawem oddali miliony które poszły na tą inwestycję, wliczając oczywiście Pańską górę, śmieszny staw anteckiego, ruinę Bobrowskich. Gmina przez te głosowania została zbombardowana finansowo. Pora powiadomić prokuraturę i odwołać natychmiast wszystkie osoby które się do tego przyczyniły. To już nie są żarty,tylko kłania się kodeks karny!!!!!!!!

Archanioł Michał, 18.08.2022 20:44

Zdzisiek i co ty teraz zrobisz cała kampania w gruzach? No tak pozostaje chapanie z nagród ( @Benq22 rozumiem sprawdzona informacja ) na pocieszenie.

tomekх, 18.08.2022 19:54

pisiory tylko narzekać potrafią zamiast wziąć łopaty i pomóc w pracach.

Benq22, 18.08.2022 19:04

Proponuję wrzućcie tu jeszcze tabelkę z wysokościami nagród jakie sobie właśnie przyznali

Zibi33, 18.08.2022 18:59

Syf i nic więcej nie można powiedzieć o tym mieście

ernest, 18.08.2022 18:30

jak żaczek zaczął to niech kończy a jak nie to już po żaczku