reklama

Wąż koło domu przeraził mieszkańców. Wezwali pomoc

Na sygnale, Wiadomości, 18.08.2022 09:21, eł
Interweniowały dwa zastępy strażackie.
Wąż koło domu przeraził mieszkańców. Wezwali pomoc

To bynajmniej nie pierwsza taka sytuacja, że pojawienie się węża na prywatnej posesji zaowocowało wezwaniem służb ratunkowych. Jednak tym razem gad, choć pokaźny, okazał się zupełnie niegroźny.

Mieszkańcy jednego z budynków przy ul. Zjednoczenia w Kalwarii Zebrzydowskiej zauważyli we wtorek (16 sierpnia) sporego węża tuż obok swego domu. Gdy zadzwonili na nr alarmowy, na miejsce przyjechały zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wadowicach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Strażacy usunęli gada z posesji, aczkolwiek obyłoby się bez ich pomocy.

Choć bowiem wielkość węża budziła respekt, było to tylko niegroźny zaskroniec. Nie jest on w żaden sposób niebezpieczny dla człowieka, z reguły sam usuwa mu się z drogi, ale jeśli nie zdoła w porę uciec, nie staje się agresywny. Co najwyżej może zasyczeć, by wzbudzić respekt w przeciwniku, jednak jego najczęstszą taktyką obronną jest… udawanie martwego. Nierzadko zdarza się, że z tego powodu zaskrońce padają ofiarą kosiarek do trawy. Zamiast bowiem uciekać przed tymi urządzeniami, nieruchomieją.

Zaskrońce są pożyteczne, gdyż żywią się między innymi małymi gryzoniami. Mogą zatem pomóc oczyścić ogród ze szkodników. Ale jeśli nie chcemy ich obecności na posesji, łatwo je wypłoszyć. Wystarczy… tupać, idąc w kierunku węża. Kiedy zaskroniec wyczuje wibracje ziemi, szybko czmycha w bezpieczne miejsce. A jak odróżnić zaskrońca od żmii? Najłatwiej po żółtych plamach z tyłu głowy, otoczonych czarnymi obwódkami.

Foto: OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy