reklama
reklama

"Możemy się tylko modlić". O kryzysie energetycznym w Andrychowie

Gospodarka, Wiadomości, 29.09.2022 19:00, eł
Co wyszło na jaw podczas dyskusji nad pewnym dokumentem.

Tematem, który wywołał bardzo ożywioną dyskusję w czasie dzisiejszych obrad Rady Miejskiej w Andrychowie był dokument zatytułowany „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta i Gminy Andrychów na lata 2022-2036 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko”. Uwzględnia on kontrowersyjną budowę zakładu zgazowywania odpadów na terenie miasta.

Jest to dość długie opracowanie, zajmujące ponad 200 stron, toteż nie wiadomo, na ile wnikliwie przestudiowali go samorządowcy. Radna Alicja Studniarz, która zapewnia, że poświęciła mu sporo czasu, powiedziała: - Mam pełną świadomość, że ten dokument gmina musi opracować. Przygotowanie go zostało zlecone firmie zewnętrznej, jak pan burmistrz powiedział, za 17 tysięcy złotych. Jednak analizując jego treść stwierdziłam, że na jego podstawie można by było pokusić się o stworzenie kabaretu. Dla mnie najbardziej śmieszne jest to, jaką według tego dokumentu gmina ma nadrzędną zasadę działania. Jest nią „poprawa jakości życia mieszkańców, rodzin, społeczności, organizacji oraz jednostek w każdym z obszarów aktywności – społecznym, gospodarczym, środowiskowym, przestrzennym oraz infrastrukturalnym. Wizja gminy Andrychów brzmi – gmina zaspokaja potrzeby wszystkich mieszkańców poprzez prowadzenie świadomych i skoordynowanych polityk”. Nie zamierzam za tym dokumentem głosować, ponieważ dla mnie jest on farsą. Powinien mieć chociaż trochę wspólnego z rzeczywistością.


Wiesław Mikołejk nawiązał do planowanej budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów. - Myślę, że wielu z was wie, że Wapienica od lat walczy z powstaniem takiego zakładu – zaczął swoją wypowiedź, którą przerwał przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, zarzucając mu kłamstwo. Niezrażony radny kontynuował ubolewanie nad „ jedną wielka bombą przyszłościową”, która czeka mieszkańców miasta.

Nawiązał też do wypowiedzi, których udzielili nam w ubiegłym miesiącu jego koledzy z Rady Miejskiej Stanisław Prus i Ewa Wątroba (więcej tutaj). Obydwoje nie ukrywali wówczas, że są zwolennikami budowy zakładu zgazowywania odpadów, toteż Wiesław Mikołajek dociekał, jakie korzyści - ich zdaniem - odniosą dzięki jego powstaniu mieszkańcy. A wiceburmistrza Mirosława Wasztyla zapytał: - Jaka firma czeka na decyzję w tej sprawie, żeby zacząć prace nad budową? Bo nie wierzę, że to gmina będzie inwestorem zakładu.

Zastępca burmistrza odparł, iż nie życzy sobie „kreowania takich fałszywych, kłamliwych stwierdzeń”. - Pan nie ma żadnej wiedzy ani kompetencji, żeby w ten sposób autorytatywnie stwierdzać, co będziemy budować – powiedział, podnosząc głos do krzyku i podkreślając, że planowana inwestycja nie będzie bazować na technologii spalania.

- Ten projekt ma tę przewagę, że jeżeli będzie miał możliwość, to zostanie poddany dokładnej analizie środowiskowej. I wtedy będziemy rozmawiać na temat tych idée fixe, które państwo wypowiadacie. Jesteśmy na początku tej drogi. Już państwu powiedziałem, że nie wyobrażam sobie realizacji tego projektu, jeżeli będzie niósł za sobą jakiekolwiek zagrożenia środowiskowe. Mówiłem to dwa lata temu, mówiłem to rok temu i mówię to teraz – podkreślał Mirosław Wasztyl.

Jak zapewnił, inwestycja nie może być zrealizowana bez akceptacji społecznej. - Zawsze znajdzie się garstka ludzi, którzy będą mieć obiekcje. Ale od tego jesteśmy, żeby na właściwym etapie te wątpliwości państwu wyjaśniać – mówił. Dodał jednak, że na to przyjdzie czas, gdy (i jeśli) dojdzie do uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która ma umożliwić powstanie zakładu. Zapewnił również, że nie wyobraża sobie, by tak strategiczną sprawę, jak gospodarkę w zakresie odpadów komunalnych oddać w ręce prywatne.

Radny Władysław Żydek nawiązał do sytuacji, z którą borykają się zarówno mieszkańcy, jak i elektrociepłownie – braku węgla. - A co się stanie, jeżeli nie będziemy mieli również gazu? Jaką mamy alternatywę? - pytał. Mirosław Wasztyl odparł, że w krótkim czasie żadnej. Powiedział, że gmina od 2019 roku jest w stałym zagrożeniu energetycznym. - Wtedy przeszliśmy pierwszy kryzys energetyczny, dlatego że przynajmniej połowa odbiorców ciepła była uzależniona od prywatnego dostawcy. W momencie zmiany warunków ekonomicznych, prowadzenie biznesu przez niego stało się nieopłacalne. To nie była spółka komunalna, nastawiona na działalność prospołeczną – mówił. - W roku 2021 stanęliśmy w obliczu poważnego zagrożenia. Dzisiaj jesteśmy wyśmiewani, ach eko-hero, jedna z pierwszych gmin, które w stu procentach przeszły na paliwo ekologiczne, czyli gaz ziemny. Praktycznie nie spaliliśmy ani jednego kilograma węgla. Ale wtedy nie przypuszczaliśmy, że grabież energetyczna na polskim narodzie, która dzisiaj następuje, może przybrać tak horrendalne rozmiary. Co możemy zrobić? Szanowni państwo – modlić się...

Jak wyjaśnił, z powodu drastycznych podwyżek cen gazu, bankructwo zagroziło nie tylko andrychowskiej elektrociepłowni, ale i wielu innym na terenie kraju. Dla Andrychowa ratunkiem okazał się kocioł węglowy, wyremontowany – jak twierdzi Mirosław Wasztyl – gruntownie w ubiegłym roku. Chyba jednak niezbyt gruntownie, skoro ostatnio przez półtora tygodnia pół miasta nie miało ciepłej wody z powodu jego awarii... - To jest kocioł czterdziestoletni, którego okres używalności upływa z końcem 2024 roku i daj Bóg, żeby on do tego czasu wytrzymał. Gdybyśmy nie mieli tego kotła, to jesteśmy jednym z pierwszych miast, w których panowałoby ubóstwo energetyczne – powiedział wiceburmistrz.

Jak zaznaczył, włodarze gminy nie tylko się modlą, ale też korzystają z koneksji politycznych, żeby zabezpieczyć 2000 ton węgla na pracę elektrociepłowni... - Ale ten kocioł nie może pracować jako własność gminy, ponieważ jest obciążony wieloletnimi karami z tytułu praw do emisji dwutlenku węgla. To jest rząd wielkości 20 milionów złotych. Dlatego w sytuacji. gdy znalazł się podmiot, który podjął się produkcji ciepła dla gminy, trzeba powiedzieć „dziękuję” - tłumaczył.

Dyskusja trwała jeszcze długo, zanim doszło do głosowania nad „Założeniami do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta i Gminy Andrychów na lata 2022-2036”. Za jego przyjęciem zagłosowało dziesięć osób, cztery były przeciwne, trzy wstrzymały się od głosu, a dwie w ogóle nie wzięły udziału w głosowaniu.


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

wybrykincydentalny, 03.10.2022 08:58

https://www.filemail.com/d/urlsufocfqbshgn

wybrykincydentalny, 03.10.2022 08:58

! NIC U NAS BEZ NAS ! ! STOP SPALARNI ŚMIECI W ANDRYCHOWIE ! ! STOP DZIAŁANIOM WŁADZY BEZ SZEROKICH KONSULTACJI SPOŁECZNYCH ! TO DOTYCZY CIEBIE ! ! ZADBAJ O PRZYSZŁOŚĆ SWOJĄ I TWOICH BLISKICH ! ! ŚCIĄGNIJ, WYPEŁNIJ, PODPISZ, WYŚLIJ, DZIAŁAJ ! UDOSTĘPNIJ KOMU MOŻESZ ! ! CZAS DZIAŁAĆ !

Archanioł Michał, 02.10.2022 21:36

@beskidmaly i co siedzisz jak przysłowiowe GÓWNO w trawie ;) , a w innych wątkach taki udzielający się. Dotarło do ciebie, ŻE JANUSZ ROBI NAM DŁUGI ! A MY CAŁY CZAS DOSTARCZAMY MU KASĘ.

Archanioł Michał, 01.10.2022 16:33

Czytaj gówniany propagandysta. Skoro twierdzisz , to co twierdzisz NAPISZ DLACZEGO. Podaj cytat , odniesienie do kodeksu prawa handlowego, który by mówił, że to , co napisałem jest nieprawdą. Owszem istnieje możliwość uprzywilejowania udziałów w zakresie zarządzania firmą, ale z możliwością upośledzenia korzystania z zysków i BRANIA NA KLATĘ STRAT nie czytałem. Oświeć mnie i czytelników. Proszę. ( to takie dyskretne przypomnienie o istnieniu, zmieniających rzeczywistość, magicznych słów ). ;)

beskidmaly, 01.10.2022 06:26

Archanioł zrozum ze to co piszesz jest absolutną bzdurą. Przepisanie przez właściciela długu 30 ciepłowni na byłą ciepłownię AZBP absolutnie nie powoduje przypisanie 5% długu na Urząd miasta tylko dlatego ze miał 5% udziału.Papa

wybrykincydentalny, 01.10.2022 00:26

https://www.filemail.com/d/urlsufocfqbshgn

Archanioł Michał, 30.09.2022 22:59

Kochany @beskidku nic nie zrozumiałeś. Też zażywasz polokokty ? Razem ze Zdziskiem sobie popijacie ? Ech te emocje z rozgrzanej wątroby. Jeszcze raz? Jeszcze raz. Skoro mamy 5% to w wale Janusza też mamy 5%. Skoro Janusz ma 90 baniek długo to 5% z niego jest nasze. Skoro Janusz powiększa dług to i nasz dług rośnie. Kumasz. Wiem , że magiczne słowa to ciężka sprawa i taka prosta.

beskidmaly, 30.09.2022 20:44

Archanioł ty nawet gnojem nie jesteś i co z tego ze ma 5% udziału Gmina Wadowice ma 49 % udziału w składowisku odpadów i ma tyle do gadania co Gmina Andrychów mając 5% w siłowni czyli nic tz tyle co ty w domu.

Archanioł Michał, 30.09.2022 15:56

Taki dopisek dla ciebie i czytającego: Ty zacząłeś obrzucać ludzi GÓWNEM i ty możesz to zakończyć jednym MAGICZNYM SŁOWEM. Wiesz jak brzmi? Gdybyś był zapomniał to słowo "PRZEPRASZAM".

Archanioł Michał, 30.09.2022 15:51

@beskidmaly gówniany propagandysto ! Przestań rozsiewać te KŁAMSTWA. Pisałem ci już gnoju jeden, że Gmina POSIADA 5% UDZIAŁU W biznesie Janusza. Zatem jak Janusz robi wał z niepłaceniem to MY mamy w tym udział.

FeelFree, 30.09.2022 13:18

no na pewno... można iść na audiencję do szefa gminy to wytłumaczy lepiej niż my tutaj

beskidmaly, 30.09.2022 12:43

nie wiem co to za firma BM recykling.

FeelFree, 30.09.2022 12:26

Konsorcjum firm.... oczywiście, że konsorcjum. Fajnie, że to napisałeś. Miejskich powiadasz.... jasne. Na pewno w tym konsorcjum nie będzie BM Recykling... I nie chodzi wcale o działkę ?

beskidmaly, 30.09.2022 11:44

Zakolog, a ja ci mowie ze będzie to konsorpcium firm miejskich. ale jeszcze do końca nie wiadomo ,

Zakolog, 30.09.2022 10:24

@beskidmaly - Twoja wypowiedź o kolejności działań przy zmianie planu zagospodarowania ma jeden feler. Aby rozpocząć proces jego zmiany, wpierw należy mieć jakiś tytuł prawny do gruntu, na którym chce się dokonać tej zmiany. W naszym przypadku pierwszym krokiem powinno być przekazanie własności Gminy na rzecz AEC, ponieważ tylko ta spółka posiada koncesje na wytwarzanie energii i tylko ona może budować i prowadzić te syngazowe elektrociepłownie. Czyli przed uchwałą zmieniającą miejscowy plan zagospodarowania, powinna być uchwała przekazująca własność pod konkretną działalność. Jeśli tego nie zrobicie, to odsłonicie swoje intencje i będzie czarno na białym o co tak naprawdę chodzi. A wszyscy jak tu piszemy wiemy, że tego nie zrobicie !

FeelFree, 30.09.2022 08:40

@beskidmaly - ostatnie na weekend... w związku z rozpoczęciem podczas wczorajszej sesji procedury odwoływania się przez wiceburmistrza Wasztyla do sił boskich pytanie: dlaczego wśród grzechów głównych katechizm KK na pierwszym miejscu stawia pychę? P.S. O Jezu tylko nie piszcie tego tutaj, to każdy może rozważyć używają własnego aparatu myślowego, jeśli ma taką wolę. Spokojnego weekendu.

FeelFree, 30.09.2022 08:27

@beskidmaly - to co piszesz to moim zdaniem nieudana próba manipulacji faktami i przeinaczania sensu czyichś słów napisanych w innym kontekście. Rozsądny inwestor zaczyna od dokładnego określenia swoich potrzeb, przeznaczenie budynku, czyli wybiera wielkość domu. I możliwości finansowych, czyli wybiera technologię, projekt itd. Liczy się z tym ile będzie go kosztowało późniejsze utrzymanie domu. Sprawdza czy miejscowy plan zagospodarowania pozwala na budowę takiego obiektu i jakie definiuje ograniczenia i nakazy bo to NIC nie kosztuje. Nie składa wniosku o zmianę planu bo wie ile to trwa i jak się to może skończyć, bo nie ma 11 posłusznych mu radnych do przegłosowania swojego "widzi mi się"; więc jak jest rozsądny to szuka działki przeznaczonej a priori pod interesującą go zabudowę. Nie planuje budowy domu na 12 rodzin, jeśli potrzebuje go dla swojej. Nie wybiera technologii, która jest niesprawdzona nigdzie na świecie, lub takiej, której sens ekonimiczny i ekologiczny został już kilka lat temu podważony, tylko po to żeby się pochwalić nowościami. Ktoś kto zaczyna od wniosku o zmianę planu zagospodarowania, i do tego nie podając co ma tam dokładnie powstać, albo ma nieczyste intencje, albo nie ma pojęcia na co się porywa. A kolejne nieudane i niedokończone inwestycje w mieście pokazują, że jest to zapwne pomieszanie tych motywów. Liczy się niestety spełnienie dziwacznych fantazji, zaspokojenie potrzeby władzy, potrzeba wójtów aby "być pierwszymi", nie patrząc na konsekwencje dla ludzi. Nie liczą się pieniądze, bo są nieswoje, publiczne. Inwestycje prowadzone są bez właściwego nadzoru, bez zapewnionego uprzednio finansowania. Gdybym tak budował dom lub kupował samochód jak robią to burmistrzowie z busami, to mieszkałbym nadal w wynajmowanym mieszkaniu, z długami za niedokończone budowy, i jeździł autem na którego utrzymanie mnie nie stać i ogłaszając upadłość konsumencką, do tego obwiniając innych za swoje niepowodzenia, nie widząc swojego udziału w własnoręcznie spowodowanej katastrofie. A różnica jest taka, że każdy z nas w życiu prywatnym ponosi konsekwencje swoich decyzji. A władza bezkarnie marnuje nasze wspólne miliony i szuka winnych swoich błędów zawsze w innych ludziach, instytucjach, organach, przeciwnikach politycznych itd. - nigdy w sobie samych. Głucha na głosy doradzające, przestrzegające i wołające o opamiętanie. Oczywiście do pozostałych podniesionych kwestii się nie odnosisz co jest znamienne. To tak w skrócie, bo moja praca nie polega na korespondencji z urzędnikami szczebla lokalnego. Życzę opamiętania się w tym co władza chce jeszcze zrobić Mieszkańcom tej gminy za tej kadencji ! P.S. Mam nadzieję, że władza zapoznała się z linkiem do artykułu...i tych tajemniczych, owianych aurą niemal boskiej wiedzy wytwórców magicznej instalacji proponuję zapytać o kwestię PCV w instalacji i oddziaływania chloru na aparaturę za ponad 300 baniek, których nie mamy.

Turboplazmotron, 30.09.2022 08:09

@beskidmały Po tych błędach które popełniliście w 2019 roku już nic nie da się zrobić. Janusz wygrał.

beskidmaly, 30.09.2022 07:54

Prywatne AZPB sprzedało prywatnemu ciepłownie nie informując o tym nikogo .To ,że nie płaci za emisje to problem Figla a nie urzędu.

beskidmaly, 30.09.2022 07:49

To jakie Pan widzi wyjście w obecnej sytuacji,

Turboplazmotron, 30.09.2022 07:39

"Wtedy przeszliśmy pierwszy kryzys energetyczny, dlatego że przynajmniej połowa odbiorców ciepła była uzależniona od prywatnego dostawcy." Obecnie jesteśmy uzależnieni od tego samego Janusza(niepłacącego za emisję CO2) tylko pod nazwą Figiel.

beskidmaly, 30.09.2022 06:04

Feel Free .Według mnie jeżeli ktoś stara się o pozwolenie na budowę domu to nie zaczyna tego od projektu, od wybrania technologii od kosztorysu i tak dalej bo to kosztuje. Nie robi tego dlatego aby na końcu nie dowiedział się, ze tam gdzie chce wybudować ten dom tego mu nie wolno zrobić. Zaczyna od lokalizacji wiec idzie go urzędu i pyta czy mu wolno tam gdzie chce to zrobić. Jeżeli mu nie wolno to składa wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego aby mógł wybudować dom tam gdzie chce i od tego zaczyna to robić urząd bo bez zmiany planu zagospodarowania na tej działce tego nie może zrobić. Dlatego plan zagospodarowania musi zostać zmieniony aby można było wykonywać następne zadania te które wymieniłeś w swoim komentarzu. Pozdrawiam.

FeelFree, 29.09.2022 23:52

Odnośnie słów wypowiedzianych podczas sesji przez obecnego wiceburmistrza: przeczy on sam sobie, oraz wypowiada obietnice niewiarygodne, bo sprzeczne z faktami. Proszę Czytelników o dokładne przeanalizowanie jego słów, a najlepiej zapisu z sesji gdy będzie już dostępna. Na razie ograniczmy się do treści artykułu Pani Edyty Łepkowskiej. Cytat: "Ten projekt ma tę przewagę, że jeżeli będzie miał możliwość, to zostanie poddany dokładnej analizie środowiskowej. I wtedy będziemy rozmawiać na temat tych idée fixe, które państwo wypowiadacie." I dalej: "Ale od tego jesteśmy, żeby na właściwym etapie te wątpliwości państwu wyjaśniać – mówił. Dodał jednak, że na to przyjdzie czas, gdy (i jeśli) dojdzie do uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która ma umożliwić powstanie zakładu." To jest nielogiczna kolejność działań. Jeśli ktoś stara się o pozwolenie na budowę, to najpierw wykonuje projekt, dokonuje uzgodnień, przygotowuje kosztorys, wybiera technologię i tak dalej. Z tym wszystkim ubiega się o pozwolenie na budowę, jeśli ma pieniądze. A władza życzy sobie uchwalenia zmiany planu zagospodarowania nie ujawniając planowanych szczegółów: co tam dokładnie ma być wybudowane; za ile, jak rentowne i tak dalej. Czyli mamy kupować kota w worku ? Od władzy, która tyle razy już zawiodła przy inwestycjach o dużo mniejszej skali? I dalej, cytat: "Zapewnił również, że nie wyobraża sobie, by tak strategiczną sprawę, jak gospodarkę w zakresie odpadów komunalnych oddać w ręce prywatne." Wiarygodność tych wyobrażeń, zapewnień czy obietnic jest zerowa ponieważ już dzisiaj płacimy prywatnej spółce Empol za odbiór, transport i składowanie odpadów. Już dzisiaj komunikacja gminna jest realizowana również przez prywatnych przewoźników. I już od dawna i nadal płacimy za ciepło w części miasta prywatnym firmom pana Szlanty, nawet teraz. A utrzymanie dróg gminnych realizowały również firmy prywatne. Taka to jest wiarygodność słów wicewójta Mirosława Wasztyla. Kończąc, jeszcze raz ten sam cytat: "I wtedy będziemy rozmawiać na temat tych idée fixe, które państwo wypowiadacie. Jesteśmy na początku tej drogi." No idée fixe to jest właśnie instalacja do zgazowywania reklamowana przez wójtów, bo nikt jej nie widział na oczy działającej w skali przemysłowej, w Polsce takiej nie ma, w USA się z pomysłu wycofano, ale już dzisiaj wiadomo, że ma kosztować co najmniej 330 milionów złotych - dobre sobie... nie wiemy co będziemy budować, powiemy jak uchwalicie nowy projekt zagospodarowania, ale już dzisiaj wiemy ile będzie kosztował zakład. Czy Andrychowianie nabiorą się na to wszystko ??? Bo 11 radnych wie jak głosować, chociaż jeszcze nie wiedzą dokładnie za czym...

FeelFree, 29.09.2022 22:20

https://resource.co/article/air-products-shuts-down-tees-valley-development-10987?fbclid=IwAR1J-lAhF9wvM_LeHnxPc24CMWyX-WBiPtCsQn5BaxmrxmoAKdqlJnA-BPU

FeelFree, 29.09.2022 22:20

"Mamy nadzieję, że to przyznanie się do porażki działa jak pobudka dla rządu, który nierozsądnie podsycał cały ten nietrafiony pomysł za pomocą szkodliwych dla środowiska dotacji i innego nieuzasadnionego wsparcia finansowego. Inwestycje powinny być ukierunkowane na technologie sortowania śmieci oraz inną infrastrukturę, która doprowadzi nas do gospodarki obiegu zamkniętego, a nie do marnowane środków na technologie utylizacji, które nawet gdyby działały, to i tak niszczyłyby cenne materiały, pogłębiając jednocześnie nadwyżkę mocy przerobowych w zakresie spalania odpadów."

FeelFree, 29.09.2022 22:18

@Redakcja mamNewsa - bardzo proszę o dokładne czytanie dokumentów przed napisaniem artykułu. Powielacie Państwo retorykę władz lokalnych pisząc o instalacji do zgazowywania odpadów. W przegłosowanym dzisiaj przez 10 radnych projekcie stoi jak byk o spalaniu śmieci. A odnośnie pomysłu zgazowywania śmieci to proszę przeczytać wolne tłumaczenie fragmentu artykułu z 2016 roku... i posłuchać w tej kwestii kogoś innego niż skompromitowanych kolejnymi inwestycjami władz miasta. Czy redakcja mamNewsa mogłaby w końcu porozmawiać w tym temacie z ekspertem, zamiast powielać slogany sprzedawców marzeń i władz lokalnych? Czy też obawiacie się konfrontacji zapewnień burmistrzów z wiedzą fachową?

tomekx, 29.09.2022 21:54

Brawo PIS.Paliwo najdroższe, gaz najdroższy, węgiel najdroższy, służba zdrowia praktycznie niedostępna,masło po 10 zł...,inflacja 16% a w sklepach 30%, kredyty na mieszkania po 100% w górę, czynsze o połowię w górę itp itd, Totalna drożyna i kufno.Dobrze że mikołajk jest na emeryturze górniczej

Jeremiasz, 29.09.2022 21:46

Modlić się, teraz? Pan Bóg nie będzie odpowiadał za czyjąś głupotę. Trzeba było używać mózgu kiedy był jeszcze na to czas, bo skoro wielu ludzi wiedziało że tak będzie, to dlaczego wy nie wiedzieliście? W końcu za to bierzecie pieniądze - aby interesować się, być na bieżąco i przewidywać co się może stać, po to zostaliście wybrani nieprawdaż, aby DBAĆ O INTERES MIESZKAŃCÓW? A wy zadłużyliście gminę, nabudowaliście obiekty które są drogie w utrzymaniu i nikomu nie potrzebne, a teraz nawet na ogrzewanie nie będzie, nawet na odśnieżanie wkrótce. Geniusze czekają tylko aż dobry wujek sypnie kasą bo sami nic nie potrafią.

Koniczynka, 29.09.2022 21:20

Kobielus niech się określi czego chce, bo raz głosuje za Żakiem, raz przeciwko, a gdy sam nie wie o co chodzi to wstrzymuje się od głosu. I niech nie ciśnie się do pierwszej ławki w Kościele, bo ludzie już zaczynają drwić z niego. A karetka pogotowia ratunkowego nadal stoi pod chmurką Kobielusie... Co zrobiłeś by to się zmieniło???

Koniczynka, 29.09.2022 21:18

Kobielus niech się określi czego chce, bo raz głosuje za Żakiem, raz przeciwko, a gdy sam wie i co chodzi to wstrzymuje się od głosu. I niech nie ciśnie się do pierwszej ławki w Kościele, bo ludzie już zaczynają drwić z Ciebie. A karetka pogotowia ratunkowego nadal stoi pod chmurką Kobielusie... Ci zrobiłeś by to się zmieniło???

Zakolog, 29.09.2022 19:38

Mirku drogi jestem pod wrażeniem dzisiejszego występu, był tak brawurowy, że wszystkie tłuki słuchały i prawie na pewno uwierzyły. Ale jak to w życiu, nic za darmo, po tym występie już wiem, że Ty też wiesz i bardzo jestem ciekaw, jak ten problem rozwiążecie, bo według mnie nie macie żadnych szans. Jak pójdziecie na rympał, to na 100% będzie zaskarżenie, a nadzór prawny Wojewody nawet się nie spoci przy wydawaniu decyzji. Aha nie szarżuj tak ze słowami „grabież energetyczna”, wypowiadasz się jako burmistrz w konstytucyjnym organie państwa i postulowanie wyjścia Polski z Unii Europejskiej oraz wypowiadanie traktatów unijnych, bez zgody MSZ jest karalne. Na potrzeby tłuków naprawdę wystarczy, jak powiesz, że to wina Kaczyńskiego i Morawieckiego.