reklama
reklama

Kiedy powstanie nowa hala w Andrychowie? Niemiłe zaskoczenie

Gospodarka, Wiadomości, 04.01.2022 18:45, eł

Powstaje jej projekt, ale sama realizacja inwestycji jest na razie nierealna.

Kiedy powstanie nowa hala w Andrychowie? Niemiłe zaskoczenie

Obecne władze gminy Andrychów wydadzą w sumie ponad 400 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej hali sportowo-widowiskowej, której nie zamierzają bynajmniej budować. A w każdym razie nie w czasie tej kadencji. Realizację tego przedsięwzięcia planują zostawić swoim następcom.

Jak już pisaliśmy w artykule „Powiew grozy i duchy byłych burmistrzów”, gmina Andrychów może mieć w przyszłości problemy ze spłatą zobowiązań. Dlatego Skład Orzekający Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie w opinii do wieloletniej prognozy finansowej zalecił samorządowi podjęcie „daleko idących działań oszczędnościowych, szczególnie w zakresie wydatków bieżących, co zapewni zachowanie przewidzianych prawem wskaźników zadłużenia”. W związku z tym, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 29 grudnia, radny Andrzej Powroźnik zapytał, czy zasadne jest rezerwowanie w tegorocznym budżecie ponad 250 tys. zł na opracowanie projektu hali sportowo-widowiskowej w Andrychowie, skoro koszty budowy takiego obiektu będą bardzo wysokie, a realizacja inwestycji może się okazać niewykonalna. Jeśli zaś do niej dojdzie, gmina będzie miała bardzo okrojone środki na remonty dróg.

- Nie ma żadnej możliwości, nie ma nawet takiego pomysłu, żeby w tej kadencji rozpocząć realizację budowy hali widowiskowo-sportowej, mimo że ona jest oczekiwana przez wiele środowisk sportowych. To jest zupełnie nierealne. To będzie realne jedynie w sytuacji, gdy uda się pozyskać się przynajmniej 70-80 procent dofinansowania z budżetu centralnego, ewentualnie ze środków unijnych. Czy będzie taka możliwość? Nie wiem, ponieważ nie wiemy jeszcze, jakie priorytety znajdą się w perspektywie unijnej na następne lata – powiedział pierwszy zastępca burmistrza Andrychowa Mirosław Wasztyl.

Jak dodał, pierwotnie projektowanie hali miało ruszyć w roku 2020, ale z powodu trudnej sytuacji związanej z pandemią trzeba było zrezygnować z niektórych przedsięwzięć, w tym właśnie z tego. Teraz jednak umowa na opracowanie projektu jest już podpisana i zadanie zostanie zrealizowanie, choć pochłonie sporą kwotę – w sumie ponad 400 tys. zł. – Ale to jest ważne. Tam, gdzie nie mamy projektów i realizujemy zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, życie weryfikuje ten tok postępowania. Są to bardzo trudne, skomplikowane realizacje, tak że lepiej jest iść normalną procedurą – zaznaczył wiceburmistrz.

Radny Krzysztof Kubień nie omieszkał przypomnieć, że w 2018 roku, jeszcze przed wyborami, burmistrz Tomasz Żak zapewniał, iż hala na pewno powstanie w tej kadencji. - Ma Pan rację, że takie słowa padły, natomiast w możliwości weryfikacji swojego stanowiska, wyartykułowanej w sposób uczciwy i merytoryczny, nie widzę niczego uwłaczającego, a wręcz traktuję to jako cechę pozytywną – przyznał Mirosław Wasztyl, dodając: - Jeżeli nic nie zmieni się w sytuacji finansowej i ryzyko podejmowania tak kosztownych inwestycji, szczególnie z własnych środków, będzie duże, hala widowiskowo-sportowa w tej kadencji nie powstanie. Powstanie natomiast projekt z pozwoleniem na budowę i wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami, który umożliwiłby ewentualnie w przyszłej kadencji pochylenie się nad tym zadaniem.

Wówczas radny Wiesław Mikołajek stwierdził, że nie ma sensu wydawania ponad 250 tys. zł w tym roku i kolejnych pieniędzy w następnym, by tworzyć projekt czegoś, co być może nigdy nie zostanie zrealizowane. Chciał złożyć wniosek o przesunięcie w budżecie zarezerwowanych na ten cel środków i przeznaczenie ich na rozbudowę remizy OSP w Sułkowicach Bolęcinie. – Wydaje mi się, że będzie to słuszna decyzja, a Pan burmistrz wyjdzie z sytuacji z twarzą – powiedział. Jego wniosek nie został jednak przyjęty. Nie było nawet możliwości, by go rozpatrywać, bowiem prace projektowe już się rozpoczęły, a gmina uiściła już pewną część płatności za ich przeprowadzenie i jest związana umową z wykonawcą.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 05.01.2022 12:26

@Zibi33 Niestety, oj niestety masz rację.

FeelFree, 05.01.2022 11:49

https://sucha24.pl/artykul/sucha-beskidzka-z-budzetem/767411

Zibi33, 05.01.2022 09:12

Właściwie można się z tego śmiać i przypominać sobie filmy mistrza Bareji , aczkolwiek to tak do końca nie jest śmieszne , cwaniaki i gangsterska w samorządach jeszcze większa niż na wiejskiej w Warszawie.

Burakz wiejskiej , 05.01.2022 08:11

bareja wiecznie żywy

Skalpel, 04.01.2022 23:26

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/nowa-hala-sa-trzy-lokalizacje-czy-tu-powstanie-

FeelFree, 04.01.2022 22:54

@Turboplazmotron, @Radni - firma której Urząd Miasta Andrychowa zlecił wykonanie koncepcji nazywa się Biuro Architektoniczno Budowlane "PRO-ARCH-2". Firma wykonywała też projekt basenu krytego w Andrychowie. Natomiast przetarg na wykonanie projektu dla zadania inwestycyjnego „Budowa hali sportowo - widowiskowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Andrychowie” wygrała firma: Aleksander Mirek Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt z Krakowa, wartość 631 tysięcy. Ma być przygotowany do końca 2022 roku. Odmawiam podania informacji kto się pod tym podpisał, proszę się zwrócić na piśmie jeśli macie wątpliwości. Pozdrawiam. Megatron :-(

FeelFree, 04.01.2022 21:42

@Radni Rady Miejskiej Andrychowa - tym razem bezpośrednia podpowiedź, a w zasadzie prośba: Proszę się zwrócić na piśmie do wójta Tomasza Żaka z pytaniem jak nazywa się firma, której zlecono opracowanie dokumentacji projektowej hali sportowo-widowiskowej, oraz kto oraz na czyje polecenie podpisał z nią umowę i w jakim trybie wybrano tą firmę. Z poważaniem. Optimus Prime ;-)

Turboplazmotron, 04.01.2022 19:21

W związku z "Nie było nawet możliwości, by go rozpatrywać, bowiem prace projektowe już się rozpoczęły, a gmina uiściła już pewną część płatności za ich przeprowadzenie i jest związana umową z wykonawcą." Mam pytanie jak nazywa się owa firma i Kto podpisał z nią umowę przed zatwierdzeniem budżetu przez Radnych?

FeelFree, 04.01.2022 19:12

Z nowego cyklu: "Bezpłatne porady dla radnych" polecam pozycję: "CZY RADNY JEST BEZRADNY? Krótki przewodnik po tym, co radny może, a co musi". Bezpłatny PDF do ściągnięcia w sieci. Czas start.