reklama
reklama

Wioski pominięte w planach inwestycyjnych gminy Andrychów. Czy nic tam nie zostanie zrobione?

Gospodarka, Wiadomości, 03.01.2022 16:30, eł

Radni dociekali, czy mogą liczyć na realizację zadań nieuwzględnionych w budżecie.

Wioski pominięte w planach inwestycyjnych gminy Andrychów. Czy nic tam nie zostanie zrobione?

Największe wydatki majątkowe zaplanowane w budżecie gminy Andrychów na rok 2022 dotyczą inwestycji realizowanych w samym mieście. Wioski zostały potraktowane iście po macoszemu. Przewidziano dla nich tylko skromne kwoty. A niektóre w ogóle nie są uwzględnione w zestawieniu tegorocznych wydatków...

Podczas ostatnich obrad samorządu gminy Andrychów radny Jakub Guzdek dociekał, czy można liczyć na jakiekolwiek przedsięwzięcia w Rzykach, pomimo tego, że nie są one wyszczególnione w budżecie. Pierwszy zastępca burmistrza Mirosław Wasztyl stwierdził, iż brak takiego zadania w zestawieniu nie oznacza bynajmniej, iż nie będzie ono realizowane. - Mam tu na myśli przebudowę drogi w osiedlu Młocki Górne. Jeżeli pierwszy kwartał w nowych realiach finansowych dla każdej gminy będzie zgodny z oczekiwaniami czy deklaracjami rządu, to sądzę, że środki na realizację zadań drogowych będziemy wprowadzać do budżetu w trakcie roku – odparł.

Padły też pytania o Sułkowice Bolęcinę, kolejną miejscowość pominiętą w wydatkach na inwestycje. - W Bolęcinie została nam jedna z bocznych dróg do zrobienia, odnoga ulicy Wspólnej. Tam się borykamy od wielu lat z uzyskaniem zgody od jednej mieszkanki. Natomiast największą inwestycją, która czeka na realizację i rozpoczęcie w tej kadencji, jest budowa strażnicy OSP w Sułkowicach Bolęcinie, szacowana na kwotę około dwóch milionów złotych. I to jest dla nas inwestycja priorytetowa – powiedział Mirosław Wasztyl.

Z kolei radna Józefa Kapela (będąca również sołtysem Sułkowic Łęgu) chciała wiedzieć, czy w 2022 roku zostanie wykonana modernizacji drogi zwanej Miarkówką w jej miejscowości. - Jest ona w fatalnym stanie, a ponieważ mieszka przy niej rodzina z dwójką niepełnosprawnych dzieci, bardzo leży mi na sercu, by była jak najszybciej zrobiona. Jest projekt dla tej inwestycji, jak również dla drugiej, równoległej, bocznej odnogi ulicy Centralnej. Jeżeli nie będzie pieniędzy na obydwie, to bardzo proszę przynajmniej o Miarkówkę – mówiła.

Mirosław Wasztyl stwierdził, że nie może jej tego obiecać. - Zgodnie z hierarchizacją zdań do realizacji w trakcie tej kadencji, przyjętą na zebraniach z radnymi, tak zwana Miarkówka plasuje się w hierarchii ważności na drugim miejscu. Pierwsze zadanie, które chcielibyśmy realizować, to przebudowa ulicy Turystycznej do ulicy Beskidzkiej. Tam dość długo trwało opracowanie dokumentacji projektowej, a jaki jest stan tej drogi, Państwo doskonale wiecie – stwierdził. Dodał, że jeśli jednak będzie taka wola mieszkańców i rady sołeckiej, można będzie zmienić hierarchię ważności.

Foto: Edyta Łepkowskareklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 04.01.2022 20:08

(^_^)

Zakolog, 04.01.2022 17:44

Rozumiem ?! Pozostaje mi jedynie strawestować słynne zdziwienie prezydenta Bronisława Komorowskiego - „Edyta to Ty”.

FeelFree, 04.01.2022 12:18

@Zakolog, @Cenzorzy z mamNewsa - nie mam nic przeciwko usunięciu mojego wpisu. Widać w imię dobra wyższego zostało to zrobione, albo i dla mojej ochrony; albo jedno i drugie. Nie akceptowałbym jedynie usuwania postów na życzenie naszych włodarzy, bo to byłby koniec demokracji w Gminie Andrychów. Czas pokaże jak jest i czyją stronę Redakcja mamNewsa trzyma: Czytelników, swoją czy władz lokalnych (to byłaby HAŃBA!!!). Ufam, że CZYTELNIKÓW... głównie mieszkańców Gminy Andrychów. Niech więc tak zostanie. Chciałem tylko zwrócić uwagę komentującym, że takie zjawiska zachodzą. Czyli: a. ktoś czyta komentarze, b. wyciąga jakieś wnioski, podejmuje działania. Z mojego punktu widzenia to dobrze. Podsumowując: dziękuję Redakcji za usunięcie komentarza, jest to dla mnie cenna informacja co do jej zawartości, dziękuję Zakologowi za wstawiennictwo za towarzyszem gminnej niedoli. P.S. Nie uważam się za dobrego komentatora, ten powinien pisać krótko, zwięźle, do rzeczy, zrozumiale, a przede wszystkim osiągać tym pisaniem EFEKT. Więc zamiast rozwlekać wypowiedzi, lepiej zapędy, które @Zakologu nazywasz literackimi spożytkować w innym miejscu i w efektywniejszy sposób. A zamiast krytykować innych, skupić się bardziej w pracy nad swoim wadami. Co też mam zamiar robić. Należy się więc spodziewać wpisów rzadziej i krótszych. I tak czas wszystko wyjaśni w odpowiedni sposób. W tej Gminie, oliwa też w końcu wypłynie na wierzch.

Zakolog, 04.01.2022 11:10

Szanowni Cenzorzy z mamNewsa, bardzo proszę o nieusuwanie wpisów kolegi FeelFree. Przypominam Państwu, że FeelFree jest tym dobrym komentatorem, za złego na tym forum robię ja ! Przekładając powyższą relację na grunt Rady Miejskiej, moim odpowiednikiem jest radny Kubień – obaj lubimy od czasu do czasu rzucić grubym słowem, natomiast FeelFree jest emanacją radnej Studniarz – wypracowana kindersztuba, dyskretna elegancja, pełna kontrola emocji przez ośrodki korowe ich umysłów. Słowem racjonalizm, sceptycyzm serwowany precyzyjnym i wyrafinowanym językiem.

FeelFree, 03.01.2022 22:54

@Turboplazmotron - dziękuję. Przy okazji sprawdzam, czy to tylko moje posty są usuwane. Tak, że, no... Oczywiście, że tak: STRACH. Ale, czy idąc za tym strachem, to czy radni nie boją się: utraty zaufania swoich wyborców, oraz wszystkich wyborców? czy nie boją się pytań prokuratury, NIK-u, CBA, orangów kontrolnych wojewody? oceny swojej działalności przez obecne i następne pokolenia? wyrzutów sumienia? doniesień medialnych o swoich poczynaniach i ich następstwach ?

Turboplazmotron, 03.01.2022 22:38

@FeelFree. Strach wiele tlumaczy. Strach przed utratą paru złotych, strach przed wyłamaniem się z grupy, strach że nie pojadą na wycieczkę, strach o swoich bliskich, strach przed wykluczeniem, strach przed zemstą itp. Miedzy innymi dlatego przeznaczyli 6,5 miliona na naprawę 50 metrów drogi w tzw strefie a nie na naprawę drogi w Sułkowicach Łęgu. Bierni, mierni, ale wierni.

FeelFree, 03.01.2022 21:51

@Turboplazmotron - jak sądzisz ? z jakich powodów radni Andrychowa zapomnieli, że to Rada Miejska rządzi ? I z jakiego powodu Radni Andrychowa pytają wójta czy ich wyborcom raczy zrobić remont kawałka drogi ? Zamiast uchwalić co ma być zrobione i zobowiązać wójta do wykonania tego i rozliczyć go z tego czy to zrealizował ? także podczas absolutorium ? Dlaczego Radni przeznaczyli masę naszych wspólnych pieniędzy na AEC, strefę itd. a teraz się dziwią, że nie będą wykonane drogi, remonty ??? Pozdrawiam

FeelFree, 03.01.2022 21:35

@Radni Andrychowa: "Zadaniami rady są między innymi: • uchwalanie statutu gminy, • ustalanie wynagrodzenia wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności, • uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu, • przyjmowanie i rozpatrywanie raportu o stanie gminy oraz udzielanie lub nieudzielanie wójtowi wotum zaufania, • uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, • rozpatrywanie skarg na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych, wniosków oraz petycji składanych przez obywateli, • kontrola działań wójta gminy."

Turboplazmotron, 03.01.2022 21:05

Drodzy Radni zapomnieliście z różnych powodów, że ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że to rada jest organem stanowiącym, że to rada rządzi. Weźcie się wreszcie do roboty w tym nowym roku.

Zakolog, 03.01.2022 19:52

W ramach dokształcania naszych radnych, przedstawiam prawny wymiar przyjmowania budżetu gminy. Uprawnionym do wprowadzenia na sesję Rady Gminy projektu budżetu jest tylko i wyłącznie burmistrz. Nie zastępca burmistrza, nie jakiś kierownik wydziału, czy też inny urzędnik samorządowy, tylko burmistrz. To co opowiada zastępca burmistrza nie ma żadnego znaczenia, nawet gdyby przed sesją przedstawił upoważnienie burmistrza do zabierania głosu w jego imieniu. Wszystkie pytania siłą rzeczy są kierowane do burmistrza i z punktu widzenia praktycznego burmistrz może posiłkować się wiedzą i doświadczeniem swoich urzędników, ale odpowiedzi, aby miały one skutek prawny musi udzielać lub co najmniej autoryzować burmistrz. Jeśli na sesji budżetowej na zadane pytania, odpowiedzi, jak w przypadku pytania radnej Studniarz udziela urzędnik, któremu przewodniczący udzielił głosu, a tylko On mógł to zrobić, to wartość tej odpowiedzi jest jedynie opinią tegoż urzędnika i nie posiada żadnej wartości prawnej. Dlatego drodzy radni, zabraliście głos na sesji, co już jest w waszym przypadku sporym osiągnięciem, ale dla waszych wyborców z tego zupełnie nic nie wynika. Głosowaliście za budżetem, którego wycinek mamNewsa już któryś raz upublicznia i to ten wariant inwestycyjny będzie realizowany. Jakbyście byli wstanie odczytać cały dokument budżetu, to wiedzielibyście, iż nawet jak rząd dofinansuje ten budżet, to jest ono już w nim ujęte i te wasze drogi w tym roku nie będą robione !

syzyf, 03.01.2022 19:49

tak będzie PiS położył łapę na podatkach dla gmin i ich dochodach ,jeszcze lex Czarnek płaćcie za szkoły i pensje nauczycielom a my rządzimy ,zapytajcie kolegów radnych z PiS skąd brać kasę byle nie z podatków od mieszkańców

awi70, 03.01.2022 19:44

Na tym odcinku kierowcy potrafią przekroczyć 100 km na godzinę!!

awi70, 03.01.2022 19:42

Bardzo prosimy o dokończenie chodnika w Rzykach między Sulkowicami a Rzykami, tylko to można by dokończyć. Mieszańcy z Szafarze i Leśniczówka mogli by bezpiecznie dojść do przystankow autobusowych gwarantując bezpieczeństwo pieszych.