reklama

Przez które miejscowości przejdą Orszaki Trzech Króli? [AKTUALIZACJA]

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 05.01.2022 17:00, eł

Zapowiadają się barwne obchody święta Objawienia Pańskiego.

Przez które miejscowości przejdą Orszaki Trzech Króli? [AKTUALIZACJA]

Rok temu święto Objawienia Pańskiego obchodzone było z mniejszym rozmachem niż we wcześniejszych latach. Ale tym razem znów można liczyć na barwne i radosne Orszaki Trzech Króli przemierzające 6 stycznia wiejskie i miejskie drogi.Przełom roku 2020 i 2021 był bardzo trudnym czasem dla nas wszystkich. Liczne obostrzenia sprawiały, że nie sposób było zapomnieć o szalejącej pandemii. Wydarzenia rozrywkowe i kulturalne zostały odwołane, a religijne odbywały się w mocno okrojonej formie. Dotyczyło to również obchodów święta Objawienia Pańskiego. Wprawdzie gdzieniegdzie pojawiły się Orszaki Trzech Króli, ale w wersji mini, czysto symboliczne. Mędrcy szli sami lub z bardzo skromną eskortą. W innych miejscach zdecydowano się na wprowadzenie challenge’u kolędowego, który polegał na śpiewaniu kolęd w domu i wysyłaniu apelu do innych osób.

Teraz jednak mają wrócić bardziej okazałe orszaki, podobne do tych z lat poprzednich. Jeden z nich odbędzie się w Wadowicach, gdzie tej formy świętowania nie było ani w tym roku, ani we wcześniejszym. Organizują go obie wadowickie parafie wraz z gminą Wadowice. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 mszą świętą w Bazylice Ofiarowania NMP. O 13.15 zebrani uformują orszak, który przemaszeruje przed kościół św. Piotra Apostoła. Tam o 13.45 uczniowie Szkoły Podstawowej w Stanisławiu Górnym wystawią jasełka, a następnie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Znacznie skromniejszą wersję orszaku zaplanowano w parafii św. Stanisława w Andrychowie. Przed mszą świętą o godz. 11.30 pochód przejdzie wokół kościoła. Mile widziane będą dzieci w królewskich przebraniach.

Z kolei w Sułkowicach Łęgu przed mszą świętą o godz. 10.45 odbędzie się pokłon Mędrców, a uczestnicy eucharystii otrzymają papierowe korony i będą mogli dołączyć do symbolicznego orszaku. Kto chce wziąć w nim udział, powinien przyjść do kościoła parafialnego najpóźniej o godz. 10.40.

Również w Rzykach odbędzie się Orszak Trzech Króli. Został on zaplanowany po nabożeństwie odprawianym o 9.30.

Dość późno, bo dopiero o 13.30, rozpocznie się przemarsz koronowanych głów przez Targanice. Chętni do udziału w nim powinni zebrać się wcześniej na placu przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ul. Nowa Wieś.

Takiej formy świętowania nie zabraknie też w Wieprzu. Tamtejszy orszak zostanie podzielony na trzy grupy. Pierwsza spotka się przy plebani, druga obok parafialnego boiska, a trzecia przy ostatniej stacji drogi krzyżowej. Początek przemarszu o 10.40.

W Lanckoronie orszak wyruszy o 13.30 sprzed kościółka przy cmentarzu, skąd przejdzie na Rynek. Tam gościnnie wystąpi kapela góralska. Uroczystość uświetni też Gminna Orkiestra Dęta. Organizatorzy zachęcają, by przebrać dzieci w stroje królów, aniołków, pasterzy lub innych jasełkowych postaci.

Orszak Trzech Króli w Zebrzydowicach zaplanowano po mszy rozpoczynającej się o 11.00. Wymaszeruje on sprzed kościoła św. Michała Archanioła i ze śpiewem na ustach skieruje się do Konwentu Bonifratrów, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli oddać cześć Bożemu Dzieciątku.

Barwny korowód przejdzie też sprzed kościoła w Bulowicach, po mszy odprawianej o 11.00. Wszyscy uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych koron, a dzieci o przyjście w strojach postaci jasełkowych. Uroczystość zakończy wspólne kolędowanie przy żywej szopce.

Na terenie powiatu suskiego orszaki przejdą przez Suchą Beskidzką, Maków Podhalański i Bystrą Podhalańską. W pierwszej z tych miejscowości świętowanie rozpocznie o 11.00 msza w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie zebrani dostaną korony i śpiewniki, po czym w ślad za Trzema Królami oraz miejscowymi zespołami wyruszą na dziedziniec suskiego zamku, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Podobnie będzie to wyglądało w Makowie Podhalańskim. Tam również uroczystość zacznie się nabożeństwem o 11.00, odprawionym w sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin. Następnie wierni uformują korowód i przemaszerują na Rynek.

W Bystrej Podhalańskiej, inaczej niż w większości miejscowości, orszak wyruszy sprzed Szkoły Podstawowej. Rozpoczęcie przemarszu zaplanowano na 10.30. Organizatorzy zachęcają, by uczestnicy przyszli w przebraniach królów. Ale koron nie muszą ze sobą przynosić – dostaną je na miejscu, razem ze śpiewnikami.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy