reklama
reklama

Szokujący wzrost wysokości czynszów!

Gospodarka, Wiadomości, 31.12.2021 17:15, eł
Mieszkańcy nie mogli uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyli, ile będą płacić od początku stycznia.
Szokujący wzrost wysokości czynszów!

Andrychowianie spodziewali się podwyżek czynszu od 1 stycznia, domyślali się też, że będą one wyższe niż w poprzednich latach. Wszak wszyscy wiedzą o tym, jak bardzo poszły w górę koszty energii elektrycznej i cieplnej. Nikt jednak nie przypuszczał, że podwyżki będą aż tak drastyczne.

- Mieliśmy w tym roku już pięć podwyżek czynszu, w tym trzy związane z rosnącymi kosztami ogrzewania mieszkań. W sumie od stycznia do października opłaty wzrosły o prawie 54 złote - z około 570 do 624 złotych. Ale kiedy wczoraj zobaczyłam, ile będziemy płacić od początku nowego roku, to po prostu szczęka mi opadła. Za mieszkanie o powierzchni 57 metrów kwadratowych, w którym mieszkają dwie osoby, będziemy teraz płacić ponad 750 złotych! W ciągu miesiąca podwyżka wyniosła 126 złotych! – mówi właścicielka mieszkania w bloku przy ul. Żwirki i Wigury w Andrychowie, do którego energię cieplną dostarcza spółka AEC, czyli andrychowska elektrociepłownia.

Największy wzrost nastąpił tam w kosztach ciepła. Opłata za centralne ogrzewanie wzrosła bowiem z 3,60 do 4,32 zł za m² powierzchni lokalu. W sumie daje to miesięcznie ponad 40 zł podwyżki dla 57-metrowego mieszkania. Reszta to wzrost opłat za śmieci, gaz i podgrzanie wody, stawki eksploatacyjnej, odpisu na fundusz remontowy oraz podatku od nieruchomości.

Ogromną podwyżkę odnotowała też czteroosobowa rodzina z mieszkania komunalnego na osiedlu Olszyny, do którego energię cieplną również dostarcza elektrociepłownia. Od 1 stycznia jej czynsz wzrośnie z 530 do 602 zł. Inna rodzina z tego osiedla do tej pory płaciła 386 zł czynszu, a od stycznia będzie płacić 504 zł.

Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie wprowadza z początkiem nowego roku wzrostu opłat za centralne ogrzewanie w blokach, do których ciepło dostarczane jest ze spółdzielczych kotłowni. Ale mimo to wzrost czynszu w tych budynkach również będzie kolosalny. Właściciel mieszkania o powierzchni 62 m² przy ul. Lenartowicza, w którym mieszkają cztery osoby, nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczył rozliczenie opłat obowiązujących od stycznia. Jego czynsz będzie wyższy o blisko 200 zł od dotychczasowego i wyniesie 929 zł...reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Uriel, 06.01.2022 17:35

Chodziło mi o ten komentarz: "Jest to kolejna, KOMPLETNA KOMPROMITACJA WŁADZ MIASTA. W wypadku posiadania honoru jedynym sensownym wyjściem byłaby rezygnacja wójta Żaka ze stanowiska! Najpierw nie upilnował bankrutującej spółki, teraz od tego samego właściciela kupujemy węgiel, którym nie da się palić ???! A ci RADNI którzy nam zafundowali słuchając wójta Żaka jak głosować kolejny koszmar powinni ZRZEC SIĘ MANDATU podczas nadzwyczajnej sesji zdalnej JUTRO! Poza honorem potrzeba do tego też oczywiście trochę odwagi i bodaj szczypta zdolność do przyznawania się do własnych błędów i brania za nie odpowiedzialności. Jeszcze jedno; pomyślcie Andrychowianie jakie zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy powoduje palenie fatalnej jakości i mokrym węglem !!! I włóżcie te wszystkie EKO-opowieści wójtów o cudownej spalarni, autobusach na wodór między bajki. Tak im można wierzyć! Patrzcie na to co się dzieje za WASZE pieniądze, przestańcie słuchać bajek o tym jak to cudownie będzie kiedyś i działajcie DZISIAJ. Bo złym wynagrodzeniem, to zwłaszcza po ostatnich podwyżkach to pan Tomasz Żak nie może się usprawiedliwić."

Archanioł Uriel, 06.01.2022 17:32

And2 6 sty 2022 Witam, Ja myślę że powinniśmy działać 2 torowo, portal fajna rzecz! i FF ma rację, radni docieranie do radnych i jest bardzo potrzebne, ale to energię ludzi, popycha radnych do działania! dlatego taki Facebook też fajna sprawa, wiem że jest monitorowany, obserwowany, ale gmina Andrychów, raczej nie interesuje za bardzo Marka Zuckerberga, za to jest prosty w użyciu i dociera do zapewne 1000ow mieszkańców gminy! budowa całego portalu informacyjnego, to spore, przedsięwzięcie, A mi chodzi o proste komentarze, taki jak ten w przypadku zimnych kaloryferów: "Gdyby to zostało powiedziane na YouTube, z jakimiś dodatkowymi informacjami, No po prostu zostało wrzucone na Fejsa, dotarło by pewnie, poparte właściwą intencją i energię, do setek lub może i tysięcy mieszkańców gminy!Wątpię że Facebook zablokował by nas niegdyś prezydenta Trumpa a teraz, Konfederacjie!Dzięki Michał za miły komentarz :)FF, Możesz jaśniej z tym absolutorium? mogę szukać na Google ale skoro wiesz, to z radością przyjmuje twoje oświecenie :) a raczej Twoją oświetlające w tej materii wiedzę :) w sumie i tak poszukam ale Wyjaśnij dotrze do większej liczby osób!Jeśli o mnie chodzi, Urodziłem się w Andrychowie i póki co jeszcze mieszkam w Andrychowie, aczkolwiek burmistrz Żak jego Ekipa wielokrotnie sprawiały że miałem ochotę z tym wyjechać, Tym niemniej zawsze los tej pięknej gminy, bo jest piękna, świetnie położona, pomiędzy Bielskiem Katowicami Krakowem, w Beskidzie małym, dookoła góry lasy Piękne tereny, i wszystko to leży... Coś się dzieje bo coś robić muszą... A w jaki sposób to wszyscy wiemy... Do Rumcajsa, mnie interesuje wszystko, jak sama nazwa wskazuje Archanioł, działa wszędzie, ale nawet rzeczy małe, są ważne dla całości, chodzi o Warszawę, to chętnie wymieniłbym wójta Trzaskowskiego :) a póki co interesują mnie, jeszcze większe rzeczy jak na przykład wybory we Francji już w kwietniu i mam nadzieję że wygra prawica :) ciężko się w pełni porozumiewać za pomocą tego portalu, o niektórych rzeczach, burmiszcz, celowo przez sz cz, nie powinien łatwo wiedzieć :) W każdym razie fajnie że jest odzew i mam nadzieję że Święto Trzech Króli, przyniesie wam mnóstwo błogosławieństw i fajne dary :) złoto się zawsze przyda, bo nawet portal kosztuje, A mirra z kadzidłem, ponoć odpędza potwory :) "Absolutorium, ustawy o samorządzie gminnym, które stanowią, że gdy uchwała o nieudzieleniu absolutorium zostanie podjęta przed upływem 9 miesięcy od dnia wyboru lub później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, to przeprowadzenie referendum w sprawie odwołaniu wójta lub burmistrza jest niemożliwe. " Tyle widzę na razie...

FeelFree, 06.01.2022 02:59

@Archanioł Michał - "Wiesz, co powiedział Birkut Maćkowi w 68? Żadne kłamstwo się długo nie utrzyma."

Archanioł Michał, 06.01.2022 00:02

@FeelFree niestety nie ma innych kanałów. Nawet jeśli coś wskrzeszać czy postawić nowego to i tak trzeba zejść do kanału jako dodatku niestety. Myśl miałem, że kolega udostępni skrzynkę kontaktową dla rozbudowującego się Komitetu :).. @bot czy zapodasz teraz to o czym myślę :))?Podpowiem Wajda. Takie mam skojarzenie.

FeelFree, 05.01.2022 23:09

@rumcajs - Bezwzględnie konieczne jest LOKALNE działanie, każde głosowanie RM to głosy konkretnych osób. Wystarczy dotrzeć do radnych i z nimi rozmawiać. To ich głosy, nierzadko niewielką przewagą pogrążają przyszłość gminy. Ale jedna osoba nie może rozmawiać ze wszystkimi radnymi... Proste ABSOLUTORIUM rozwiązuje problem wójta. Bez czekania do wyborów.

FeelFree, 05.01.2022 23:05

Wg mnie Fb nie ma sensu, z powodu kontroli, mechanizmów cenzury itp. Jeśli coś to chętnym osobom proponuję reaktywować portal andrychow.pl lub powołać nowy. W jego tworzeniu powinni wziąć udział radni z obecnej opozycji, to daje przeciwwagę do propagandy portalu wójta i stojącego rozkrokiem między interesami czytelników, władzy i swoim mamNewsa.

oshin22, 05.01.2022 21:45

rumcajs - Wwa jest ponad 300km stąd - a my TU musimy zrobić porządek z tym szkodnikiem z przyklejonym uśmiechem i TOTALNĄ olewką A-wa. Archaniołowie - ja się piszę na program/inicjatywę, której celem jest JAK NAJSZYBSZE - wywiezienie Żaka jak najdalej stąd (dla mnie może być i Sybir;) ) Myślę że FF też się przyłączy... zatem do dzieła - najpierw fanpage (chociaż nie mam FB ;-))

Archanioł Michał, 05.01.2022 21:25

@Archanioł Uriel braciszku ładnie to zebrałeś w całkiem niezłą całość. Pomysł z kanałem ciekawy. Chodziło mi coś podobnego po głowie. Czyli JESTEM. @rumcajs czasami nawet o absolutach tutaj się prawi i tak po to, by odnieść to do sytuacji lokalnej.

rumcajs, 05.01.2022 19:46

@Archanioł Uriel, Już widzę w Andrychowie burmistrza, który zaciska pasa, tak samo jak Rząd. Ty się przejmujesz płotkami takimi jak Żak, a przykład idzie z góry. Za bardzo lokalnie patrzysz moim zdaniem.

Archanioł Uriel, 05.01.2022 17:01

Andrychów 5 sty 2022 Panie i panowie, cytując Jeremiasza: "Żak pisze z dużej Z dużej litery tylko z grzeczności dla mnie burmistrz jest zwykłym śmieciem bandytą!" No cóż, mocne słowa, być może zbyt mocne w debacie publicznej! Ponieważ mimo wszystko forum nawet lokalne, to debata publiczna! Ale patrząc na ilość wypowiedzi, tragicznie negatywnych, takie emocje i pogarda, wobec burmistrza, lub jak Niektórzy wolą wójta Żaka, nie biorą się znikąd! Jego postawa, a raczej brak postawy, brak kręgosłupa etycznego, zarządzanie na zasadzie Zbudujmy coś, bo coś trzeba robić by ludzie nie wywieźli nas na taczkach! przy okazji zrobimy to na przykład 2 razy drożej ???? a pieniądze, ta druga połowa, jakoś się rozpłynie... Andrychowscy rodacy, patrząc na nowy budżet gminy, dalszy upadek związane z elektrociepłownia Andrychów(niejaki Szlanta, który był odpowiedzialny za upadek EC i wielomilionowe długi sprzedaje ciepło elektrociepłowni gminnej w którą zainwestowano miliony złotych z publicznych pieniędzy, bo gminna elektrociepłownia nie ma pieca) , 6,5 mln zł z publicznych naszych pieniędzy które burmistrz Żak przeznacza na ratowanie swojej worek inwestycji sławnego osuwiska pod nazwą Strefa Ekonomiczna! 400 000 zł na niepotrzebne w tym momencie, nikomu plany budowy hali sportowej która nie powstanie do kolejnej kadencji! wszystko odbywa się kosztem małych miejscowości wokół Andrychowa, ale także samego Andrychowa! 6,5 mln zł No cóż fajne pieniądze na remont dróg , szkół, przychodni, boiska, szkolnego, zakup nowoczesnego wozu dla straży , karetki, dopłaty do rachunków! Może Zjednoczmy siły, by usunąć potwora! tak tu sobie piszemy komentujemy, ale nasza energia nie dociera do zbyt wielu ludzi! może warto zrobić jakiś fanpage na Facebooku, nowy Andrychów Ratujmy Andrychów, Pomarańczowa rewolucja w Andrychowie :) do tego kanał na YouTube ! wtedy, ktoś mógłby podsumowywać, sytuacje bieżąco! a setki ludzi mogłoby to oglądnąć, byłoby to o wiele ciekawsze i łatwiej dostępne niż komentarze na raczej Pro burmistrzowskie mamNewsa! W jedności siła, lub jak mówią Amerykanie: United we are Strong, divided we Fall! Feelfree, dwóch Archaniołów itd, wydaje się, że jest moc którą trzeba lepiej skanalizować :) Pomijając też fakt, że na tym forum nie da się prowadzić sensownej dyskusji, odnosząc się konkretnie do wybranych postów! Wszystko działa w jednym ciągu i jest pomieszane! To moja wypowiedź sprzed kilku miesięcy na temat Andrychowa Ale nic się nie zmieniło a zapowiada się że będzie jeszcze gorzej! kolejny Włodarz Andrychowa Nawet jeśli będzie niezwykle światłem mądrym i uczciwym człowiekiem, może nie udźwignąć ciężaru zadłużenia które bez wątpienia będzie na równi pochyłej pochyłej do nieskończoności w ciągu następnych ponad dwóch lat które dzielą nas od kolejnych wyborów samorządowych! A teraz jeszcze coś, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad pobłażliwością polskiego społeczeństwa na ewidentnie dziwne i podejrzane transakcję np w ramach przetargów gminnych. Weźmy taka gminę Andrychów, basen miał kosztować 7 mln, później 15, ostatecznie 30...dziwne nie? Autobusy Iveco 700tys za sztukę(14 sztuk), identyczne MAN 400tys https://www.otomoto.pl/oferta/man-tge-autobus-miejski-niskopodlogowy-41-os-mozliwosc-zakupu-pojazdu-na-raty-ID6DkasU.html Sama historia elektrociepłowni jest niesamowicie podejrzana. http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/andrychowska-elektrocieplownia-w-kryzysie/ W efekcie w 2017 roku mogła się pochwalić tytułem „Gazeli Biznesu”, przyznawanym od „Pulsu Biznesu”, za pierwsze miejsce w Małopolsce i 15 w kraju. W niecałe 2 lata 90 milionów długu ? https://gazetakrakowska.pl/andrychow-gmina-walczy-o-prad-i-cieplo-dlugi-pograzyly-elektrocieplownie/ar/c1-14394517 https://infokropka.pl/wiadomosci/kolejne-koszty-zwiazane-z-andrychowska-elektrocieplownia/ Ratowanie elektrociepłowni pochłonęło już kilka milionów pieniędzy gminy... Wg tego artykułu powyżej 7,5 miliona z naszych podatników pieniędzy. Przypomnę, że gmina miała 5% strategicznego udziału w elektrociepłowni, obowiązkiem magistratu, było trzymać rękę na pulsie i nie dopuścić do sytuacji. Zastanawiając się ile publicznych pieniędzy w Polsce, jest "przejmowana" przez różnych włodarzy i grupy wpływu, wydaje mi się, że dużo … Trzeba sobie dodatkowo uświadomić to, co ci ludzie doskonale wiedzą, że każda "przekręcona zlotowka" z publicznych pieniędzy nie jest niczyja! Publiczny nie znaczy niczyja!! Znaczy NAS WSZYSTKICH...to są pieniądze z których są budowane i opłacane szkoły, przedszkola, szpitale, drogi, place zabaw dla dzieci, leki itd! Każda złotówka braku w systemie, to czyjeś cierpienie bądź śmierć!! Braki pieniędzy na dobre drogi, lekarstwa, dofinansowania do kolonii, obsługę medyczna, żywność dla ubogich, wyposażenie typu karetki, wozy strażackie, sprzęt medyczny. W tym kontekście, możemy spojrzeć na urzędników państwowych, wybieralnych czy też mianowanych, którzy świadomie sprzeniewierzają środki publiczne jak na świadomych morderców, są to bowiem, ludzie świadomi, często bardzo inteligentni i wyksztalceni! Jak wycenić ludzkie życie? Ludzkie cierpienie? wychowanie jednego dziecka do 18 roku zycia, to okolo 300 tys zlotych, https://www.zadluzenia.com/ile-kosztuje-utrzymanie-dziecka/ , koszt transplantacji serca to 150 tys https://zdrowie.trojmiasto.pl/Marcin-Gruchala-Transplantacja-to-leczenie-ostatniej-szansy-n120862.html , Koszt nowoczesnej karetki okolo 500tys PLN https://m.trojmiasto.pl/zdrowie/Nowe-karetki-za-950-tys-dla-pogotowia-w-Gdyni-n99158.html , koszt zakupu nowoczesnego wozu strażackiego około 900 tyś złotych https://ozimek.pl/184-przewodnik/1037-aktualnosci/30792-zakup-wozu-strazackiego-dla-osp-szczedrzyk-na-finiszu.html Cena sztucznego serca to okolo 500 tys zlotych https://dziennikzachodni.pl/pierwszy-w-polsce-przeszczep-calkowicie-sztucznego-serca-pan-mieczyslaw-czuje-sie-dobrze/ar/13386408 Wiecie, ze w Chinach za korupcje, ustawione przetargi itd jest kara smierci? Za 460 tys USD ukradzione z pieniedzy, na szpitale, szkoly, drogi itd ...smierc, za smierc… https://pl.sputniknews.com/swiat/201604182573708-Chiny-lapowka-kara-smierci/ …….. 460 tys USD to okolo 2 mln zlotych. Biorac pod uwage, ze Polska ma blisko 2x wieksze PKB na mieszkanca niz Chiny, w Polsce byloby to okolo 4 mln… ciekawe ilu burmistrzow, wojewodow, urzednikow panstwowych czekała by kara śmierci po Chinsku(nawet wielokrotna)...niezaleznie od opcji politycznej? Kara na warunki europejskie może zbyt drakońska, ale dozywocie? 25 lat więzienia? Jeżeli ktos, jest winny oszustwa na publicznych funduszach, jest dla mnie, zlym czlowiekiem, podoba mi sie np. pewna definicja ministra Ziobry i pisu, pt. zbrodnia Vatowska, dla czego ? Poniewaz kradziez 10 mln z ;publicznych pieniedzy, to zabijanie...pozniej nie ma kasy na lekarzy, szpitale, sprzet ratujacy zycie, leki, drogi bez dziur itd… wiecie ilu ludzi mozna uratowac za 10 mln, poprawic ich byt ? Moim zdaniem dziesiatki lub setki… Trzeba rozszerzyć pojęcie zbrodni VAT na wszystkie publiczne pieniądze, podatki, przetargi itd. Społeczny morderca od 4 mln złotych 25 lat? Zbrodniarz od 10 mln ? Powtórzę jeszcze raz, to co inteligentny człowiek i tak rozumie: PUBLICZNY NIE ZNACZY NICZYJ, ZNACZY: WSPOLNE DOBRO NAS WSZYSTKICH!

FeelFree, 02.01.2022 20:55

@obserwator2012 – chciałbym aby istniało jedno proste i łatwe wyjaśnienie na to o czym piszesz. Nie znam go. Każdy człowiek jest inny, nie znamy historii każdego życia. Ale może być trudno sobie z tym poradzić. Z tym co można odczuwać jak dziejącą się na naszych oczach niesprawiedliwość. I co może rodzić w nas bezradność. Najkrótszy cytat jaki mógłby pomóc, brzmi mniej więcej: „Nie znam sposobu jak zmienić świat i innych, ale wiem, że mogę walczyć ze swoimi skłonnościami do złego.” Może ktoś mądrzejszy nam pomoże? Po przeczytaniu tego co napisałeś to mi przychodzi kilka rzeczy do głowy. Jedna; że to wtedy widzimy tak wyraźnie tą belkę w cudzym oku, a nie widzimy belek w swoim, lub dostrzegamy tylko małe źdźbła? Taka odwrotność tego co ja nazywam dylematem marnotrawnego i dobrego syna. A więc to poczucie niesprawiedliwości, które może się pojawić, gdy wybaczane jest wiele złego komuś, a nie jest nagradzana wierność i dobro kogoś innego. I brak zrozumienie o co chodzi w Bożym planie. Dwa; jeśli trzymać się Biblii to w wielu miejscach jest tam napisane co robić gdy ktoś czyni zło… pytanie czy to przeczytaliśmy, zrozumieliśmy i stosujemy w życiu. Np. tutaj: Pwt 34,1-12; Ps 66,1-3.5.8.16-17; 2 Kor 5,19; Mt 18,15-20 . Biblia nie zachęca nas do bierności, gdy ktoś czyni zło. Tylko do odpowiedniego działania. Ani nie do wykorzystywania dziejącego się zła do usprawiedliwiania swoich postaw, słów i czynów. Trywializacja, banalizacja otaczającego nas zła to zguba dla nas samych. To oczywiście jest chrześcijański punktu widzenia, są i inne. A prawie nikt nie czyta zbyt długich postów... Z resztą odpowiedzi na Twoje i wielu ludzi dylematy są w tym cytowanym wierszu, tylko my możemy mieć trudność w ich dostrzeganiu i wcielaniu w życie. O wiele prostsze i przyjemniejsze jest szukanie wad w innych, zamiast w sobie i robienie coś z nimi…Taka jest cena wolnej woli, która bez używania miłości i odpowiedzialności jest tylko samowolą i wstępem do zła. Nie wszyscy chcą przyjąć światło do swojego serca. Tak już jest. Od zawsze. Ważne żeby odróżnić tych, którzy chcą, ale nie potrafią lub mają jakąś trudność bo można im pomóc, od tych którzy nie chcą i koniec. Nic lepszego niż dawanie przykładu swoim życiem nie znam. Słowa tylko uczą, to dużo. Ale ważniejsze są czyny. I ważne jaki obierzemy sobie w życiu wzorzec... bo jak nauczymy się rysować prostą linię, gdy za wzorzec, autorytet przyjmiemy wyjątkowo krzywy kawałek drewna? No i nikt z nas nie jest idealny, ale tym bardziej cieszmy się za każdym razem gdy w nas samych jest Boże Narodzenia. Pozdrawiam. Tak chyba myślę, w skrócie, ale chętnie poznałbym zdanie innych… P.S. Jako wniesienie innego punktu widzenia napiszę, że istnieje też wiele danych świadczących, że nigdy w dziejach ludzkości nie było na świecie tak DOBRZE jak teraz! Nigdy tak wiele osób nie żyło w dobrobycie, z zapewnieniem opieki zdrowotnej, dostępu do wody, pożywienia edukacji, o luksusach nie mówiąc. Więc pewnie też wielu z nas nie docenia zwyczajnie tego co mamy. Zapominamy zbyt łatwo jak było jeszcze 30 lat temu. Udajemy, że nie widzimy jak mają, nawet teraz inni. Nie chcemy pamiętać naszej historii, wojen, przemocy całych ludów, barbarzyństw średniowiecza, bezeceństw kolonializmu itd. To niezbyt przyjemnie dostrzegać na czym zbudowaliśmy dzisiejszą cywilizację. A jest się naprawdę czego wstydzić... a mamy te same geny... więc nie traćmy czujności.

obserwator2012, 02.01.2022 13:45

FeelFree @ w zupełności masz rację,ale ja nie mogę sobie poradzić z taką kwestią: zawsze kiedy widzę w kościele znanych mi oszustów złodziei, ojców bijących swoje żony i dzieci,udających biednych bogaczy, wyśmiewców i szyderców, szefów wyzyskujących swoich pracowników jest Boże Narodzenie.szkoda,ze następne będzie za rok,czy przez ten skorzystają z łask danych przez Boga- nie !

FeelFree, 01.01.2022 22:38

"Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei "więźniom", tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie."

FeelFree, 01.01.2022 22:37

Dobrze się czyta to co piszecie... chociaż to w całości smutne. Najbardziej mógłbym się podpisać po tym co pisze Archanioł Michał - w końcu to anioł od szukania wewnętrznego światła w każdym z nas i ten od miłosierdzia Bożego; nick zobowiązuje do czegoś i myślę, że nie jest przypadkowy. @Jeremiasz - dla opisania tego przywołanego zjawiska powszechnego wśród gatunku Homo sapiens link. Tyle, że zwyciężyć można to tylko prawdą, a nie innym kłamstwem... I nie pogardą, bo ta uderza w nas samych... Oby nie stawać się potworem walcząc z potworami, wskazówka z przeszłości od mądrych i miłujących mądrość. Co do emocji: tak wskazówki, ale niebezpieczeństwo się pojawia gdy przestają być wskazówkami, a zaczynają panować nad nami, a nie my nad nimi... konieczna UWAŻNOŚĆ. Korzystając z okazji życzę Wszystkim w Nowym Roku, aby codziennie w każdym z nas zgodnie ze wskazówkami Matki Teresy wydarzało się Boże Narodzenie. Amen

FeelFree, 01.01.2022 22:36

https://lifearchitect.pl/encyklopedia/dwulicowosc/

rumcajs, 01.01.2022 22:25

@andryman321 Byłem świadkiem podobnej rozmowy i argument na rosnącą inflację był: "Ale dali 200 zł więcej do emerytury" także świadomość jest bardzo niska, o czym świadczy wysokie poparcie dla PO i PiS, które w zasadzie niczym się nie różnią w kwestii gospodarki.

andryman321, 01.01.2022 21:39

Za miesiąc wyborcy PIS będą się zastanawiali dlaczego bochenek chleba kosztuje 10zl. Przypominam że o ile odbiorcy indywidualni gazu oczekują 50% podwyzek pozostale podmioty muszą się liczyć z kilkuset procentowymi podwyzkami. Na kogo finalnie zostaną przerzucone te koszty?

Archanioł Michał, 01.01.2022 17:58

@Zakolog uwielbiam andrychowską futurologię w Kolegi wykonaniu. Ten dociekliwy RF przed rozprawą zadaje naszemu włodarzowi istotne i sondujące pytanie: " Sam Pan Burmistrz przyzna, że zamiast uganiać się za hejterami mógłby Pan poświecić ten czas Gminie ?"

Archanioł Michał, 01.01.2022 17:51

@Jeremiasz zostały jeszcze emocje. Cenię je sobie bardzo. Są mi wskazówką.

Zakolog, 01.01.2022 17:18

@Archanioł Michał, @Jeremiasz - Z tego wpisu nie da się zrobić sprawy karnej, zbyt szeroki kontekst znaczeniowy – a szkoda ;-) Wyobrażacie sobie te reportaże sądowe naszej redaktor Edyty, te lajfy z ostatniej chwili redaktora Dawida i relacje na gorąco z uczestnikami procesu. Przecież w następnym kroku radna Ewa wniosłaby pod obrady Rady Miasta uchwałę lex mamNews, a wtedy redaktor Marek z Nowin, znany i szanowany obrońca wolności słowa, musiałby protestować na rynku w obronie pluralizmu medialnego w Andrychowie. Ambasada Kęt w Andrychowie słałaby noty protestacyjne w obawie przed pozbawieniem redaktora Marka andrychowskich dochodów. To byłby hit ! Medialny samograj, nawet redaktorzy z Radio Andrychów wystąpiliby o akredytację przy Sądzie Rejonowym w Wadowicach, aby rzetelnie relacjonować przebieg zdarzeń. PS co nie oznacza, że Tomuś nie złoży wniosku o ściganie, a prokurator nie rozpocznie dochodzenia. Zawsze to lepiej nastraszyć niż nie straszyć.

Archanioł Michał, 01.01.2022 17:04

@Jeremiasz szef ciągle mi powtarza, że zupełnie nie rozumie siebie z czasów kiedy takiego innowierca jak ja na misję wysłał. Bba nadal dzierżę placówkę :). Co do roztropności to właśnie o niej pisałem. Jak rozumiem każdy ma swój poziom.

Jeremiasz, 01.01.2022 14:07

Archanioł Michał odmówiłem szacunku człowiekowi który jawnie traktuje ludzi jak bydło a kolega mi tu o emocjach...Nie szanuję, gardzę bandytami. Życzę więcej wiary i roztropności aniżeli emocji.

Skalpel, 01.01.2022 11:25

@maxymilian20 Od stycznia śmieci i podatek od nieruchomości też idą w górę. Osoby żyjące z naszych podatków podniosły sobie wynagrodzenia średnio o 60 procent, więc takich wzrostów kosztów życia trzeba się spodziewać.

maxymilian20, 01.01.2022 09:26

To są szokujące podwyżki?.To trzeba zamieszkać w domu gdzie ogrzewanie poszło o 500 zł miesięcznie,prąd o 100 zł,śmieci płaci się tyle samo ,ale tylko raz w miesiącu wywożone

bot, 01.01.2022 00:33

https://www.wnp.pl/parlamentarny/sejm-2015/okw-12-krakow-i-chrzanow,13/kw-platforma-obywatelska-rp,5/tomasz-zak,1900.html

Archanioł Michał, 01.01.2022 00:27

@Jeremiasz będę śledził ten spór prawny o PRAWDĘ.

tomekx, 31.12.2021 22:34

Brawo pisowcy jeszcze bardziej poznęcajcie się nad swoimi wyborcami

Jeremiasz, 31.12.2021 22:32

Archanioł Michał : Jeśli nie stać nas na mówienie prawdy, to nie stać nas na nic. Jeśli ludzie nie przejmują się stosowaniem podwójnych standardów i czynieniem z tego powodu szkody innym, to dlaczego ja miałbym się przejmować pisaniem prawdy?

Archanioł Michał, 31.12.2021 21:45

@Jeremiasz poleciałeś . Podobno opcja zmian komentarza została połączona z osobistą prośbą. Moja emocja jest podobna, ale TEGO BYM NIE NAPISAŁ

Jeremiasz, 31.12.2021 21:13

Parę tygodni temu był artykuł że policja na prośbę Żaka ma sprawdzać maseczki w miejscach jak np. galerie, sklepy itd. a za ich brak ma wlepiać mandaty. Wchodzę dziś rano do urzędu miasta i co widzę? 90% pracowników przebywa i porusza się bez maseczek... Tych ludzi spotykam w kościele a Żak zaprasza na mszę... Obłuda, hipokryzja i kłamstwo. Świnie, same świnie. Żak z dużej litery pisze tylko z grzeczności, bo dla mnie burmistrz jest zwykłym śmieciem i bandytą.

Zakolog, 31.12.2021 20:17

@tomekx - czy Ty również masz to przykre wrażenie, że pisowski rząd zwolnił dochody pracownicze oraz emerytalne z podatku do 30,000, a prezes Mirek już położył na tych pieniądzach łapę, ponadto 11-stu radnych na wniosek burmistrza już zagospodarowało część tych pieniędzy i to nie tylko, aby poprawić funkcjonowanie miasta, ale przede wszystkim dla zwiększenia sobie i burmistrzowi osobistych dochodów ?

bot, 31.12.2021 18:59

https://european-union.europa.eu/index_pl