reklama
reklama

Radny dopytywał się o zimne grzejniki w andrychowskich mieszkaniach

Gospodarka, Wiadomości, 30.12.2021 19:10, eł

Dociekał, dlaczego zakupiony węgiel miał kiepskie parametry i co się z nim stało.

Radny dopytywał się o zimne grzejniki w andrychowskich mieszkaniach

Jak doskonale pamiętają mieszkańcy bloków ogrzewanych przez andrychowską elektrociepłownię, 12 grudnia rano obudzili się w chłodnych mieszkaniach. Kaloryfery były zimne, z kranów płynęła niemalże lodowata woda. Prezes spółki AEC Mirosław Nowak przekazał nam wówczas, że spowodowały to problemy z jakością węgla, który… nie chciał się palić.

O sytuację, do której wtedy doszło, zapytał 29 grudnia podczas sesji Rady Miejskiej w Andrychowie radny Wiesław Mikołajek. - Czy prezes świadomie, wiedząc o tym, że węgiel jest gorszej kaloryczności, wyraził zgodę na jego zakup? A jeśli miał to być węgiel o dobrych parametrach, czy spółka została oszukana przez sprzedawcę? Ile ton tego produktu zostało zakupionych? Jakie działania podjęto w celu sprawdzenia jakości zakupionego węgla? To znaczy, czy pobrano jego próbki i wysłano do laboratorium, aby określić jego wartość energetyczną? Co obecnie dzieje się z tym zakupionym produktem? Czy będzie on spalony i czy w ogóle się do tego nadaje, czy po prostu jest w nim tyle kamienia, że można go użyć tylko jako kliniec na drogę? - dociekał.

Wytłumaczył również, dlaczego nazwał ów opał produktem. - Węgiel wywożony na powierzchnię nie jest składowany na hałdzie, tylko przechodzi cały ciąg technologiczny, począwszy od przeróbki, oczyszczenia z różnych metali, zanieczyszczeń, aż do ostatniego etapu, czyli przesiewania na sitach. W ten sposób powstają produkty o różnej wartości energetycznej – powiedział.

- Dziękujemy za ten wykład. Fajnie by było, gdyby Pan był uprawniony do rady nadzorczej, bo przydałby się taki fachowiec u nas w elektrociepłowni – z przekąsem odparł burmistrz Tomasz Żak, do którego skierowane były pytania Wiesława Mikołajka. - Jedyne, co mi wiadomo to to, że węgiel dostarcza PGG (Polska Grupa Górnicza), czyli spółka państwowa, więc myślę, że towar powinien trzymać te parametry. Jeżeli ich nie spełniał, jest to problem dostawcy, a nie odbiorcy. Nie kupujemy ekogroszku w workach, bo palimy dziennie kilkadziesiąt ton węgla, żeby mieszkańcy mieli ciepło w mieszkaniach, a zakłady miały parę – odparł. Jak dodał, z awarią szybko udało się uporać i od tej pory wszystko już funkcjonuje jak należy.

Wiesław Mikołajek dociekał, czy naprawdę dostawcą węgla jest Polska Grupa Górnicza i poprosił o udzielenie odpowiedzi wiceburmistrza Mirosława Wasztyla. Ten sprostował: - Spółka AEC nie kontraktuje i nie zamawia bezpośrednio węgla, a jedynie kupuje ciepło wytwarzane z paliwa węglowego. A paliwo węglowe do produkcji ciepła zakupuje podmiot trzeci. Węgiel, o którym Pan radny mówił, pochodził z Polskiej Grupy Energetycznej, a nie Polskiej Grupy Górniczej.

Jak wyjaśnił, został on wymieszany z węglem lepszej jakości. - Faktycznie, dostarczone zostały dwa, trzy samochody opału o gorszej kaloryczności i większej wilgotności, niezgodnego z parametrami, które zamówił podmiot trzeci – spółka Figiel, aktualnie eksploatująca kocioł węglowy. My nie rozliczamy się z zamówionego węgla, tylko odbieramy ciepło i kontraktujemy konkretną ilość gigadżuli. Oczywiście, jeżeli z powodu mniej kalorycznego węgla ilość ciepła nie będzie w ciągu miesiąca zbilansowana, również nasza należność dla produkującej je spółki będzie odpowiednio mniejsza - tłumaczył Mirosław Wasztyl.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 31.12.2021 21:35

@Zakolog pozwolisz , że zachowam Twoją strukturę wywodu. "ta nasza neverending story, posiada znacznie więcej wątków, zakrętów i zawirowań. Pan Żak opowiada nam zupełnie inną historię, niż pan Wasztyl, która z kolei znacząco różni się od historii pana Nowaka. Wyłapanie z tych narracji jakiegoś logicznie spójnego wzoru jest niezmiernie trudne. No bo :) : jeśli Mirek, Zdzisiek i Mirek spotkali się i w niedomówieniach odkryli, że Mirek gra idiotę, Zdzisiek ojca narodu, a drugi Mirek fachowca co się zna , ale nie powie. Z tego mętliku informacji wyciągnąć jakąś spójność. Oby w przyszłym roku było łatwiej koledzy :) A czytelnikom zdróweczka i dbania o siebie, nie ma zdrowia bez tego gestu miłości.

FeelFree, 31.12.2021 13:04

Moim zdaniem wójt Tomasz Żak wraz ze swoimi radnymi wpakował Gminę Andrychów w duże kłopoty. Sprawa AEC w całości powinna być zbadania przez następujące organy utrzymywane z naszych podatków: prokuratura, Wydział Policji do walki z Przestępczością Gospodarczą, CBA i parę innych, w tym już wymienionych przez internautów. Oświadczam, że nie mam zamiaru nic w tej sprawie osobiście robić. Jestem głęboko przekonany, że Radni, Redakcja mamNewsa, urzędnicy "magistratu" oraz inne osoby reprezentujące za nasze pieniądze nasz wspólny interes dokonały już dawno temu odpowiednich zgłoszeń. Można spać spokojnie i zająć się ciekawszymi sprawami niż AEC i kantowany węgiel. Przecież jeśli wójt Tomasz Żak, Mirosław Wasztyl, Mirosław Nowak oraz ich radni są w porządku to przecież włos z głowy im nie spadnie. Brawo radny Wiesław Mikołajek za odważny udział w tej sprawie! Proszę tylko partię zmienić xD i zostać w Radzie Miasta na następną kadencję. I proszę nie dać się nabrać na komplementy i teksty jakby to Pan się jako fachowiec przydał w AEC. Błagam, niech się Pan NIE SPRZEDA jak inni! Sen ze spokojnym sumieniem jest o wiele więcej warty niż wszystkie znaczone nieuczciwością i krzywdą ludzką srebrniki.

Zakolog, 31.12.2021 13:00

Pani redaktor Edyto, ta nasza neverending story, posiada znacznie więcej wątków, zakrętów i zawirowań. Pan Żak opowiada nam zupełnie inną historię, niż pan Wasztyl, która z kolei znacząco różni się od historii pana Nowaka. Wyłapanie z tych narracji jakiegoś logicznie spójnego wzoru jest niezmiernie trudne. Jeśli pan Żak mówi nam, że „...palimy dziennie kilkadziesiąt ton węgla....” to może oznaczać, iż On wraz z kolegami ze spółki „Figiel”, te tony pali. Pali je po to, „...żeby mieszkańcy mieli ciepło w mieszkaniach, a zakłady miały parę”. Powstałe ciepło z tego palenia pana Żaka i spółki „Figiel” kupuje w imieniu AEC pan Nowak, kupuje je za pieniądze pożyczone przez pana burmistrza Żaka. Według oświadczenia prezesa Nowaka złożonego na sesji w dniu 7 października 2021 roku „ do cyklu produkcyjnego, który prowadzimy musimy niestety dokładać. Spółka nic nie zarabia a wręcz traci na dostarczanym cieple”, czyli upraszczając pan Nowak kupuje ciepło, powstałe ze spalania kilkudziesięciu ton węgla, do którego musi dopłacać – na szczęście dzięki roztropności pana burmistrza Żaka otrzymał pożyczkę i ma z czego dopłacać. Jedyny problem to z czego spłaci tą pożyczkę, skoro nie zarabia ?

FeelFree, 31.12.2021 12:56

@andryman - wielu zawiesi działalność, część przeniesie za granicę, część zlikwiduje. Długi będą raczej spłacać nasze dzieci. I to jest dramat. Natomiast należy od tego wszystkiego oddzielić co w Andrychowie wyczyniają radni i wójtowie... bo to akurat z PiS-em nie ma nic wspólnego.

andryman321, 31.12.2021 11:38

Braknie nam życia żeby spłacić długi rządzących Pisowskich nieudacznikow. Poprzednicy nie byli o wiele lepsi ale przynajmniej nie zasłużyli nas w tej skali. Obawiam się że za kilka miesięcy ruszy kolejną fala emigracji zarobkowej. Wielu przedsiębiorców na skutek Nowego Wału zawiesi działalność...

Zibi33, 31.12.2021 10:16

To dramat banda darmozjadów.

oshin22, 30.12.2021 23:54

Żak na bruk !!!

oshin22, 30.12.2021 23:48

Jedna spółka "produkuje" coś dla drugiej dostarczonym węglam przez trzecią. Węgiel od właściwie nie wiadomo kogo zmieszany i bylejakim nie wiadomo skąd... A i jeszcze ciepło plynie rurami, których właścicielem jest ... ??? Czy ktoś nad tym wszystkim panuje ? Bo mi tu pachnie jakimś mega przekrętem. Panie Ż - nie rada nadzorcza tylko NIK potrzebny.

skornica, 30.12.2021 22:26

Pisiory wstrętne pakujcie się bo w 2022r.ludzie was wypier...na zbity pysk za te podwyżki. ***** ***

mega, 30.12.2021 21:47

jak cukru w cukrze

jaskinek, 30.12.2021 21:25

Zawartość węgla w węglu:)

Turboplazmotron, 30.12.2021 21:02

Czyli burmistrz nie ma pojęcia o czym mówi, dobrze że vice przyszedł z odsieczą.

Turboplazmotron, 30.12.2021 21:02

Czyli burmistrz nie ma pojęcia o czym mówi, dobrze że vice przyszedł z odsieczą.