reklama

Dramat pacjentki. Pilnie potrzebuje operacji, a szpitale odsyłają ją z kwitkiem

, MAGAZYN, Wiadomości, 28.12.2021 19:24, Edyta Łepkowska

Swą wędrówkę po lecznicach zaczęła w Wadowicach, ale w Krakowie też nie było lepiej.

Dramat pacjentki. Pilnie potrzebuje operacji, a szpitale odsyłają ją z kwitkiem

Zima to pora roku, kiedy bodaj najłatwiej o wszelkiego rodzaju złamania. Narażone są na to nawet osoby, które nie jeżdżą na nartach czy łyżwach. Wszak wystarczy nieuważny krok na oblodzonym chodniku, by upaść. Jak się jednak okazuje, bardzo trudno jest uzyskać w takiej sytuacji pomoc medyczną. Panią Annę* z Wieprza, która złamała rękę i pilnie potrzebuje operacji, nikt nie chce przyjąć na oddział...

W nocy z niedzieli na poniedziałek (27 grudnia po północy) pani Ania wracała z rodziną od sąsiadów. Było bardzo ślisko, toteż w którymś momencie kobieta poślizgnęła się, upadła i złamała rękę. Rodzice zawieźli ją do Wadowic na Szpitalny Oddział Ratunkowy. - Prześwietlenie wykonano jej tak, że tylko częściowo obejmowało łokieć, który najbardziej ją bolał. Na zdjęciu było natomiast przedramię i dłoń. Lekarka usztywniła jej rękę szyną, ale zrobiła to źle, jak się potem okazało. I odesłała ją do domu. Ze względu na obostrzenia covidowe, córka nie mogła nawet zostać w środku do czasu, aż po nią przyjedziemy. Musiała czekać na mrozie – denerwuje się ojciec młodej kobiety.

To był dopiero początek problemów. W poniedziałek rano pani Anna pojechała do poradni ortopedycznej w prywatnym centrum medycznym w Bielsku-Białej. Wyszło tam na jaw, że kobieta ma złamanie wyrostka łokciowego z przemieszczeniem, które wymaga operacji. Dostała skierowanie na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, z adnotacją „pilne”. - Jak stwierdził lekarz, zabieg trzeba wykonać jak najszybciej - w ciągu dwóch, najpóźniej trzech dni. Dzisiaj córka ponownie udała do szpitala w Wadowicach, ale nie została przyjęta na oddział. Usłyszała, że ma przyjechać w czwartek, a wtedy lekarz zadecyduje, czy i kiedy będzie miała operację. Dlaczego dopiero wtedy? Podobno aktualnie nie ma w szpitalu żadnego ortopedy, ponieważ wszyscy są na zwolnieniach lekarskich. Czyli każdy, kto się połamie, musi czekać aż szanowni lekarze wrócą do pracy – mówi rozgoryczony ojciec pani Anny.

W takiej sytuacji kobieta zaczęła szukać szpitala w Krakowie, który wykonałby zabieg jak najszybciej. Ona i jej rodzice zadzwonili do prawie wszystkich, jednak wszędzie usłyszeli, że nie ma możliwości wykonania tej operacji w ciągu kilku dni. W jednym dowiedzieli się, że najbliższy wolny termin to... czerwiec 2023 roku... W innym, że owszem, pani Anna może zostać zoperowana praktycznie od razu, ale będzie to kosztowało 10 tys. zł. W końcu kobieta znalazła szpital, w którym na operację w ramach NFZ znaleziono dla niej termin mniej odległy niż w innych lecznicach. Ale to i tak dopiero 17 stycznia...

Zadzwoniliśmy do Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach, aby dowiedzieć się, dlaczego pacjentka ze skierowaniem na pilną operację została odesłana z kwitkiem. Okazało się, że w placówce nie ma aktualnie nikogo z dyrekcji, więc możemy co najwyżej wysłać pytania e-mailem i czekać na odpowiedź. Tak też uczyniliśmy. Ale nieoficjalnie usłyszeliśmy, że faktycznie mogło dojść tam do sytuacji, iż w szpitalu tymczasowo nie ma lekarza ortopedy.

Dlaczego jednak w żadnej innej lecznicy nie zaproponowano pani Ani terminu operacji bliższego niż 17 stycznia? Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie stwierdziła: - Ocena, czy w danej sytuacji u pacjenta wymagana jest pilna kontynuacja leczenia na oddziale, należy wyłącznie do lekarza udzielającego świadczenia zdrowotnego. Jeśli pacjent uważa, że jego stan zdrowia wymaga przyspieszenia terminu wykonania zabiegu, może w tej sprawie zwrócić się do dyrektora szpitala. Jest to ustawowe prawo pacjenta. W przypadku sytuacji budzących wątpliwości, warto skonsultować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta, za pośrednictwem infolinii, pod numerem telefonu 800 190 590 lub z pełnomocnikiem Rzecznika Praw Pacjenta na terenie szpitala.

*imię pacjentki zmienione

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 30.12.2021 13:34

@oshin22 - no to aby dużo nie pisać w skrócie: też jestem pacjentem, moja rodzina również. Znam boleśnie realia polskiej ochrony zdrowia. Natomiast. Porozumienie Zielonogórskie - potrafią walczyć o SWÓJ interes. Tyle. Przykład jak zamknięta korporacja zawodowa potrafi "negocjować" z rządem, organizacja "biznesmenów" często lekarzy, ale już nie pracowników tychże POZ-etów. Co do warunków pracy i płacy, to niestety to nie działa tak prosto jak piszesz... pracując na etat lekarz jest normalnym pracownikiem zmuszonym do wykonywania poleceń służbowych m.in. dyrektora, który nie jest lekarzem; pod refleksję do czego to prowadzi. Słowa klucz pomocnicze to: szkolenie specjalizacyjne, umowa lojalnościowa. Różnica natomiast jest taka między poradami na NFZ, a prywatnymi, że w wypadku prywatnej porady mogę następnym razem skorzystać z pomocy innej osoby jeśli nie odpowiada mi cena, poświęcony czas, kompetencje, atmosfera w gabinecie, poziom komunikacji - kompetencje miękkie itd. Wizyta na NFZ: jestem zdany na jakość, która jest zwykle ostatnią sprawą o jaką dba dyrekcja zakładu. Nie ma dobrego wyjścia, każdy musi w tym chorym systemie wybierać najkorzystniejszą dla siebie drogę... i pacjent i lekarz, i często jest to zgniły kompromis. Smutne. I nie potrafię tego zmienić. Gdzie muszę płacę. Gdzie mogę to korzystam na NFZ, jak trzeba to wyciągnę legitymację ZHK jako ostatnią deskę dla mnie ratunku. A lekarz odchodzący z zakładu pracy zostawia tam swoich Pacjentów i współpracowników. Mając świadomość konsekwencji. W skrócie: w obecnym systemie i Pacjent i Pracownicy są zakładnikami zorganizowanego przez kolejne rządy polityków wybranych przez Naród... Ponownie: mamy to na co się godzimy i na co sami swoim zdaniem wyrażanym w wyborach i bierności przyzwalamy. Pozdrawiam.

oshin22, 29.12.2021 21:30

@Feelfree - znów bym musiał za dużo napisać ale podam 2 przykłady - do polemiki i przemyślenia. Lekarz ustala sobie SAM warunki pracy - jak nie to się zwolni/ da wypowiedzenie - na dodatek jeszcze grupowe. A pamiętasz Porozumienie Zielonogórskie - czy jakoś tak ? Walczyli o FORSE wycierając sobie gęby "dobrem pacjentów".... A kilkukrotnie ministrem zdrowia był ... lekarz... i nic się nie zmieniło - chociaż likwidację kolejek zapowiadali chyba wszyscy politycy. Szanuję uczciwych lekarzy nawet jak muszę za nich extra płacić. Nie chcę generalizować i przepraszam publicznie tych uczciwych i oddanych pacjentom. Ale mam coraz więcej negatywnych doświadczeń - nawet jak płacę to lekarz i tak nie szanuje mojego czasu ...

Archanioł Michał, 29.12.2021 19:23

@DobraZmiana systemowo to wygląda tak, że nas "trują" na potęgę. Jak świadomość wzrasta - spożycie bezpośrednie maleje zjechaliśmy z 16,9 do 11,2 to w ukrytym, przetworzonym wzrost z 21,5 do 33,3 (wszystko w kg ).

Archanioł Michał, 29.12.2021 19:10

@Zakolog bardzo podoba mi sie ten fragment "nie żryj cukru" nie tylko dlatego, że jest dosadny ale przede wszystkim - uderza w SEDNO. W latach 2008 -2017 spożycie cukru na statystyczną głowę wzrosło o 0,5 kg miesięcznie; w danych bezwzględnych odpowiednio 38,4 - 44.5. Masakra !!

cath, 29.12.2021 17:29

@ Dobra Zmiana Napisałeś ze zmarła na zawał a to nieprawda.Z tego co wiem jeśli ktoś jest kierowany po badaniu Echo na kardiochirurgię to na bank nie ma zawału serca.Są inne przyczyny ale nie zawał.Ktoś cię w błąd wprowadził a ty ho powielasz .

DobraZmiana , 29.12.2021 16:27

Cath. Chłopie zarzucasz mi nieprawdę a rozmawiałem z matką Pani Ani Panią Mariolą więc przestan gadać ze nie prawda. Dziewczyna zmarła w karetce w drodze do Katowic gdzie po 8godzinach oczekiwania na test który też jechał z Katowic bo była niedziela i w Rybniku nie pracowało laboratorium. Pani Ania na test oczekiwała w korytarzu jak worek kartofli nie była pod nic podłączona a Pani lekarz czy też pielęgniarka mami Pani Ani oznajmiła ze muszą trzymać się procedur. Pozdrawiam

FeelFree, 29.12.2021 16:18

@DobraZmiana - bardzo przepraszam, jeśli któryś z wpisów Cię uraził, lub było coś niestosownego w materiałach, do których podałem linki. A najbardziej przepraszam, że nie zrozumiałem intencji Twoich wpisów... mea culpa. Myślałem, że chcesz pogadać, a Ty miałeś po prostu ochotę naubliżać po prostu pewnym grupom zawodowym publicznie. Rozumiem. Chociaż nie popieram, bo to nie poprawia sytuacji, tylko ją pogarsza. P.S. Nie chodziło o cyniczne laurki, ale o minimum szacunku do drugiego człowieka, niezależnie z resztą od wykonywanego zawodu, każdy jest potrzebny w społeczeństwie. A przede wszystkim chodziło o to aby nie obwiniać kogoś za "grzechy" innych, i nie stosować odpowiedzialności zbiorowej. No ale jest wolność słowa, więc pisz proszę co tam uważasz za stosowne. To w końcu przecież Twoje zdanie, Twój sposób myślenia i widzenia świata. Warto się z nim zapoznać. Pozdrawiam.

cath, 29.12.2021 15:34

@DobraZmiana Znowu nieprawdę piszesz.Z tego co wiem pojechała na kardiochirurgię do Katowic slbo jechała jak kto woli tam raczej zawału się nie leczy.Gdyby był zawał to chyba w Rybniku maja kardiologię inwazyjna bo tam od wielu lat leczy się zawaly.Zreszta lekarze i pielęgniarki to tez śmiertelnicy i kowid zabija ich tak samo jak innych poza tym mogą zakazać innych chorych stad środki ostrożności.Żaden oddział nie wpuści na cześć czysta kogoś z podejrzeniem kowida obojętnie czy szczepiony czy nie.Nie szczepiąc decydujesz sam ze będziesz traktowany znacznie bardziej ostrożnie niż szczepiony .Masz wybór

Zakolog, 29.12.2021 14:43

@DobraZmiana - Skoro czekała 8 godzin z ostrym zawałem, to nie był to zawał. Owszem lekarz jest od leczenia i dlatego przy każdej okazji, czy to osobiście, czy też przez telefon mówi swoim pacjentom: nie żryj cukru, mierz ciśnienie, odchudź się z tych nawisów tłuszczowych, uprawiaj jakąkolwiek formę sportu, zaszczep się – i co ludzie go słuchają, stosują się, nie mają to w dupie. Gdzie tu widzisz winę lekarza ?

DobraZmiana , 29.12.2021 14:02

Ty sie6chyba człowieku nie słyszysz...... Ja też poświęcam codziennie zycie w pracy i co mają mi laurki słać. Lekarz jest od leczenia a nie powiedz to mamie zmarłej Ani z Rybnika która czekała na jebany test 8godzin na korytarzu z ostrym zawałem serca e te wspaniałe pielęgniarki i lekarze nawet nie próbowały jej pomóc bo kuwaaaa trędowata tacy bohaterowie. Więc proszę Cię nie pierdillll głupot

FeelFree, 29.12.2021 13:25

@DobraZmiana - w związku z tym, że trudno naubliżać bezosobowemu wirusowi to wulgaryzmu wypowiadasz publicznie pod adresem personelu leczącego? który; NIE odpowiada za mutacje w materiale genetycznym wirusów, NIE odpowiada za organizację systemu ochrony zdrowia, NIE odpowiada za decyzje dotyczące sytemu kształcenia w zawodach medycznych, NIE odpowiada za wprowadzanie procedur przez Ministerstwo Zdrowia, NIE odpowiada za wyceny procedur, NIE ustala sobie wynagrodzenia, NIE ustala wysokości środków PKB przeznaczanych na zdrowie, nie ustala sobie treści umowy o pracę? Wulgaryzmy wypowiadasz pod adresem osób, które codziennie ratują ludzkie zdrowia i życie, kosztem zdrowia i czasu własnego życia oraz swoich rodzin, ponieważ politycy doprowadzili do sytuacji, w której większość personelu pracuje za dwóch, trzech, czterech lub pięciu pracowników w innych krajach UE. Pielęgniarka w Polsce żyje 20 lat krócej niż w innych krajach UE. Prosiłem o przeczytanie linków. Aby uniknąć takich wpisów jak Twój. Błagam: pomyśl zanim zbiorowo naubliżasz ludziom, którzy wybrali pomaganie innym ludziom jako zawód i sens swojego życia... Życzę Ci dużo zdrowia i obyś nigdy nie musiał korzystać z pomocy tych wszystkich tak "szanowanych" przez Ciebie werbalnie osób.

DobraZmiana , 29.12.2021 12:36

Nie 57923 osoby zmarły tylko w grudniu 2020r. Na inne choroby bez covid-19. Dane są bezpośrednie z ministerstwa zdrowia. Oddziały zwykle nie działają normalnie i przestań pierdolic powiedz to ludziom co zmarli pod izba przyjęć bo czekali na jebany test ja nie neguje virusa bo jest tylko wreszcie trzeba ludzi leczyć normalnie nie w domu nie jebana teleporada tylko kontakt z pacjentem jeszcze przed pandemia taka teleporada była karana ten system nie działa ale konowały powołują się na procedury i dzięki tym procedurą jest tyle zgonów.

cath, 29.12.2021 12:21

Czyli 11 % to zgony covidowe dużo to czy mało?Za najwyżej 8 mcy bo wirus był od marca.Zreszta ciekawe skąd masz te dane bo z danych GUS wynika iż w 2020 roku zmarło 477 tys osób.Pandemia była przyczyna 41,5 tys z czego 9 % to zgony wyłącznie Covid-19 i Smiertelnosc w 2020 roku była najwyższa od 1951 roku.

cath, 29.12.2021 12:00

@Dobra zmiana To zacznijmy od najbliższego szpitala 60 miejsc covidowych , niecałe 30 dla pacjentów z ujemnym wynikiem testu.Tak jeśli chodzi o lozka niezabiegowe .Zabiegowe oddziały działają normalnie czyli chirurgia, ginekologia, położnictwo ,noworodki no i dziecięcy.I tak w całym kraju .Duża cześć klinik działa ale raczej są to przyjęcia pilne mniej planowych lub w ogóle bo musza być lozka covidowe.

FeelFree, 29.12.2021 11:41

https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/state/docs/2019_chp_poland_polish.pdf

FeelFree, 29.12.2021 11:41

https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/79487,Sluzba-zdrowia-w-PRL.html

FeelFree, 29.12.2021 11:40

Proponuję takie dwa linki w temacie dyskusji...

DobraZmiana , 29.12.2021 11:00

A tak dla informacji ja nie opieram się na TV i internecie tylko na twardych potwierdzonych liczbach i danych. Taka ciekawostka ze w całym 2020r. Na covid-19 zmarło 7171 osób a na wszystkie inne choroby 57923.

DobraZmiana , 29.12.2021 10:35

A tak dla informacji ja nie opieram się na TV i internecie tylko na twardych potwierdzonych liczbach i danych. Taka ciekawostka ze w całym 2020r. Na covid-19 zmarło 7171 osób a na wszystkie inne choroby 57923.

DobraZmiana , 29.12.2021 10:22

A tak dla informacji ja nie opieram się na TV i internecie tylko na twardych potwierdzonych liczbach i danych. Taka ciekawostka ze w całym 2020r. Na covid-19 zmarło 7171 osób a na wszystkie inne choroby 57923.

DobraZmiana , 29.12.2021 10:13

W Polsce mamy ponad 600 lozek na 100tys mieszkańców. Obecnie pacjentów z covid zajęte lozka 21283 plus respiratory 2006 lozek tylko nie wiadome czy respiratory są wliczone w zaletę lozka covidowe czy nie. Więc sam odpowiedź sobie na pytanie gdzie w prawie 38mln. kraju mamy 22tys lozek.

cath, 29.12.2021 10:07

@DobraZmiana Masz błędne informacje -fake newsy .Zwykle oddziały są przepełnione a na pewno nie puste ale skąd ty to masz wiedzieć z fb czy yt czy tzw uczciwych portali ?

cath, 29.12.2021 09:44

@DobraZmiana Masz błędne informacje -fake newsy .Zwykle oddziały są przepełnione a na pewno nie puste ale skąd ty to masz wiedzieć z fb czy yt czy tzw uczciwych portali ?

DobraZmiana , 29.12.2021 09:31

Andrychowianin tys jest chyba pierdolniety z tymi lozkami. Owszem oddziały covidowe są może przepełnione ale zwykle oddziały świeca pustkami bo się kuwaaaa boją albo nie przyjmują więc przestań pierdolicccccc bo przez takich ludzi jak ty nigdy ta pandemia się nie skończy.

oshin22, 29.12.2021 09:01

cath - zgoda nie ma czegoś takiego --> dlatego napisałem "(nie)służba". Jest biznes i tylko biznes - niestety dla nas

cath, 29.12.2021 08:33

Oshin22 Od 1989 nie ma służby zdrowia jest ochrona zdrowia .Hasło służba pojawia się gdy zaczynaja się problemy-politycy się nim posługują .Ostatnio wydano monetę z hasłem służba zdrowia i okazało się ze czegoś takiego nie ma.I poczytaj o koincydencji to tez takie nowe hasło.No chyba ze przyjmuje się wyłącznie prywatnie

oshin22, 29.12.2021 07:59

Ach jeden z moich ulubionych tematów - biznesmeni w kitlach ;-) Proponuję sprawdzić czy ortopedzi na "zwolnieniach lekarskich" nie udzielali czasem "świadczenia zdrowotnego" (nobel za nazwę) w innej przychodni już 100% prywatnej... Powtarzam jak mantrę - zakaz praktyk prywatnych oraz zniesienie limitów przy odpowiedniej kontroli jakości owych świadczeń - pomoże uzdrowić chorą (nie) służbę zdrowia. (moim zdaniem)

cath, 29.12.2021 07:45

@DobraZmiana Nie ma co ci tlumaczyc nie zrozumiesz.W Wadowicach są dwie ortopedie obecnie ta lepsza polprywatna i ta dla ludzi z ulicy i nieco niższym standardzie obsługi.

andrychowianin1, 29.12.2021 06:45

Tak dużo ludzi umiera ponieważ wszystkie łóżka szpitalne są pozajmowane przez antyszczepionkowców i ludzie z innymi schorzeniami nie mają szans na przyjęcie do szpitala

DobraZmiana , 28.12.2021 22:01

Teraz wszyscy cividianie odpowiedzcie sobie na pytanie dlaczego tak dużo ludzi umiera w Polsce.?............ To było tylko złamanie ale inne choroby kończą się tragicznie i przyczyną covid-19. Jak nie zaczniemy się temu sprzeciwiać to właśnie tak będzie wyglądała pomoc ambulatoryjna.