reklama
reklama

„Doprowadziliście gminę do całkowitej ruiny!” - grzmiał radny

Gospodarka, Wiadomości, 28.02.2023 18:00, eł
Miał na myśli przede wszystkim stan dróg.
„Doprowadziliście gminę do całkowitej ruiny!” - grzmiał radny

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie Szymon Wnęczak, kierownik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa w andrychowskim magistracie przedstawił informację o inwestycjach przeprowadzonych w ubiegłym roku na terenie całej gminy. Jak już informowaliśmy (tutaj), pochłonęły one w sumie 24,3 mln zł. Poświęcone tej sprawie wystąpienie szefa wydziału nie wywołało entuzjazmu radnych.

Andrzej Powroźnik stwierdził, że w gminie Andrychów za mało inwestuje się w infrastrukturę drogową w wioskach Z rozrzewnieniem wspomniał czasy pierwszej kadencji burmistrza Tomasza Żaka, gdy włodarz wraz ze swymi zastępcami jeździł do poszczególnych miejscowości i razem z radnymi oraz sołtysami ustalał plan remontu dróg w wioskach.

- Wydaje mi się, że ten proces, gdy się coś planowało i robiło, zatracił się na rzecz wielkich inwestycji. Owszem, również potrzebnych, ja nie mówię, że nie. Ale w odpowiednim momencie, z innych środków, których my nie będziemy musieli dokładać – mówił.

Zachęcał, że zabierze Szymona Wnęczaka oraz burmistrzów w objazd po wiejskich drogach swoim „starym, wysłużonym” samochodem. - To jest tragedia. Mówiło się, że będzie robiona kanalizacja w Targanicach i miały powstać projekty przebudowy tych dróg, pod którymi pójdą rurociągi. Ale kanalizacji nie ma, a drogi się rozsypują – podkreślał.


Bardzo podobnie wypowiadał się radny Wiesław Mikołajek. - Mieszkańcy gminy oczekują inwestycji u siebie, w sołectwach. Prowadzona teraz rewitalizacja Pańskiej Góry nie jest dla nich priorytetem. To nie tamtędy mieszkańcy dojeżdżają do własnych posesji. Ja również zapraszam, jak radny Powroźnik – możemy razem objechać te wszystkie drogi, które są teraz w stanie agonalnym - grzmiał Wiesław Mikołajek, dodając z goryczą: - Doprowadziliście gminę do całkowitej ruiny!

Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski uznał, że radny powinien przeprosi za te słowa. - Mnie pan obraził. Ja nie żyję w ruinie – skonstatował.

Radny Mikołajek odparł: - Oczywiście, pan suchą stopą może przejść ten odcinek do Szkoły Podstawowej nr 4, w której pan pracuje. Natomiast reszta mieszkańców musi, niestety, kąpać się w tych kałużach, w tym błocie. Taka jest prawda!

Roman Babski nie pozostał mu dłużny. - Panie radny, niech się pan przejdzie nowymi chodnikami, które zarastają trawą i tymi ulicami, które zostały zrobione w tej kadencji w wioskach. I proszę szeroko otworzyć oczy, bo pan ma oczy szeroko zamknięte – powiedział, nawiązując do tytułu filmu Stanleya Kubricka z Tomem Cruisem i Nicole Kidman w rolach głównych.


Natomiast radny Stanisław Prus przekonywał, że ponieważ Andrychów jest wizytówką całej gminy, czasem trzeba poświęcić na inwestycje w nim więcej środków niż na sołectwa. - Ale potem przychodzi czas, że te pieniądze musimy wrócić na wieś – zapewniał. - Jakby nie patrzeć, w wioskach na pierwszym miejscu są drogi i oświetlenie. Inna infrastruktura też jest potrzebna, ale ludzie najbardziej biją się o drogi, bo ich ciągle nam przybywa. Te, które kiedyś były wyremontowane, już wymagają kolejnego remontu, a do tego przybywają nowe. Tam gdzie kiedyś były miedze, dziś są już drogi gminne, przy których ludzie się budują.

Andrzej Powroźnik zripostował, że wizytówką gminy Andrychów powinny być wszystkie miejscowości. - Z moich obserwacji wynika, że samo miasto może nią być tylko przez dwie godziny dziennie, by tylko między godziną dziewiątą a jedenastą można do niego wjechać swobodnie. Przez resztę czasu jest nieustający korek, który uniemożliwia dostanie się do Andrychowa – stwierdził. Jak dodał, miasto stanie się wizytówką dopiero wtedy, gdy będzie wysprzątane, przejezdne, z ładnymi chodnikami, ścieżkami rowerowymi oraz infrastrukturą dla niepełnosprawnych.

Nawiązał też do podjętej w 2019 roku tak zwanej uchwały krajobrazowej, która miała uporządkować reklamowy chaos w gminie, a tymczasem niczego nie zmieniła. - Miałem w ubiegłym roku spotkanie z panem wiceburmistrzem Wojtkiem Polakiem i był tam też kierownik, który powiedział mi, że nie da się wprowadzić w życie założeń tej uchwały, bo nie ma jakby jej drugiej części, nie możemy egzekwować kar. A przecież inne miasta to robią. Mamy zaklejone wszystkie możliwe miejsca wzdłuż dróg potężnymi billboardami, reklamami. To nie jest wizytówka gminy, to nie jest miasto, które pokazuje się z dobrej strony – denerwował się Andrzej Powroźnik.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Gość,, , 01.03.2023 17:44

Przecież połatali, szkoda tylko, że swoje kieszenie i napełnili pokaźną publiczną kasą, więc robota została porządnie wykonana . Krótko ujmując, "gospodarni","operatywni".

Rybka, 01.03.2023 08:58

Lepiej zajmijmy się faktycznie blokami socjalnymi na Batorego w Andrychowie radni są wygodni komu rozdali te nowe mieszkania o nowym Standardzie przecież tam sama melina i nie tylko a ile siedzi rodzin i jedzie na 500 + a ile było złożonych wniosków o mieszkanie pokoik nawet i dlaczego to zostało schowane pod dywan a mieszkania dali osobom którzy nie powinni raz mieszkać w takim bloku a dwa już napewno nie sami i do tego już dwa nowe bloki zrobione pytanie czy znowu dostaną ofiary losu o standardzie Ograniczonym w myśleniu między innymi czy w końcu dostaną też mieszkańcy Andrychowa co lata temu wnioskowali z prośbą o przydział takiego lokum żak był wygodny nowe bloki ofiarował dowolnie każdemu nie myśląc o rozumie bezpieczeństwa a w tym aktualnym bloku na Batorego no niestety brak tego przecież mamy w Andrychowie różne instytucje np MOPS i inne które mogły by kontrolować takie osoby codziennie i nie tylko żak i twoi radni rozdawajcie dalej takie bloki takim osobom z pewnymi brakami do samodzielnego funkcjonowania i śiejcie zniesmaczenie obrazu [email protected]

Polityk, 28.02.2023 19:24

No ale co tacy zdziwieni nasi apostołowie kasa była a że woleli się obdarować dostojnie pulą zgromadzoną funduszy a po obiedzie przyszła musztarda i luki to czym chcą teraz łatać swoje braki)))))))))