reklama
reklama

Coś drgnie w kwestii remontu pałacu Bobrowskich?

Gospodarka, Wiadomości, 27.02.2023 18:00, eł

Burmistrz Andrychowa i jego zastępca jadą do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Coś drgnie w kwestii remontu pałacu Bobrowskich?

Gdyby rok temu wszystko potoczyło się zgodnie z założeniami, pałac Bobrowskich w Andrychowie, potocznie zwany zamkiem, już jesienią tego roku wyglądałby jak nowy. Tak się jednak nie stanie. Nadal będzie straszył odpadającymi tynkami i brzydkimi zaciekami na ścianach. Jednak władze gminy Andrychów nie zamierzają pozostawić go w takim stanie.

W kwietniu ubiegłego roku doszło do rozwiązania umowy z konsorcjum firm, które miało za zadanie przeprowadzić rewitalizację pałacu Bobrowskich. Wiązało się to również z rezygnacją z przyznanej na realizację inwestycji wielomilionowej dotacji. Władze gminy podjęły taką decyzję, ponieważ jasne stało się wówczas, że nie ma szans na zakończenie przedsięwzięcia i rozliczenie dofinansowania w terminie, czyli do końca września 2023 roku.

- W momencie, kiedy przystępowaliśmy do opracowania i realizacji projektu, było to w czasach, gdy panowały zupełnie inne warunki. Mówię tutaj o sytuacji gospodarczej, a także związanej z zatrudnieniem, ponieważ firmy ucierpiały z uwagi na to, że część pracowników z Ukrainy wyjechała. Mówię tutaj o sytuacji na rynku materiałów, gdzie w tej chwili problemem nie jest nawet cena, chociaż ona drastycznie poszła w górę, ale ich brak – tłumaczył wówczas wiceburmistrz Andrychowa Wojciech Polak.

Drugą niebagatelną przeszkodą były przeciągające się uzgodnienia z małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Nie pomogły w tym perturbacje z zapełnieniem tego stanowiska. W ciągu kilku miesięcy przewinęło się przez nie kilka osób. Najpierw została z niego odwołana Monika Bogdanowska, następnie obsadzono na nim Dominikę Długosz, która po zaledwie jednym dniu... złożyła rezygnację. A przynajmniej tak głosiła oficjalna wersja, choć do mediów przeciekła wiadomość, że nie rozstała się z tą funkcją z własnej woli.

Powodem szybkiego odwołania nowej konserwator miały być jej niepoprawne politycznie wpisy w mediach społecznościowych. Po tym zdarzeniu obowiązki konserwatora pełniła przez jakiś czas Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, aż w końcu na początku lutego ubiegłego roku wojewoda małopolski powołał na to stanowisko Piotra Turkiewicza.

Choć od tamtej pory sytuacja w Małopolskim Urzędzie Ochrony Zabytków jest już stabilna, nie wpłynęło to na przyspieszenie uzgodnień konserwatorskich w sprawie remontu pałacu Bobrowskich. Ale możliwe, że w końcu coś w tej sprawie drgnie.

We wtorek (28 lutego) burmistrz Andrychowa Tomasz Żak wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Polakiem wybiera się do wojewódzkiego konserwatora zabytków z całą dokumentacją dotyczącą inwestycji.

- Chcemy mu przybliżyć nasz temat i poznać możliwości uzyskania pozytywnej decyzji i pozwolenia na budowę, abyśmy mogli aplikować do Polskiego Programu Odnowy Zabytków, który ma być uruchomiony. Tam ma być przeznaczone na dofinansowanie dotacyjne 3,5 miliarda złotych w ciągu trzech lat. Chcielibyśmy mieć całą dokumentację już zamkniętą, przygotowaną, żeby taki wniosek móc złożyć – mówił Tomasz Żak w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie.

Warto dodać, że pałac Bobrowskich wraz z pozostałościami parku i stawem jest jednym z zaledwie czterech wpisanych do rejestru zabytków obiektów w Andrychowie. Trzy pozostałe to układ urbanistyczny miasta, kościół pod wezwaniem św. Macieja oraz cmentarz żydowski.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Polityk, 28.02.2023 13:41

Lepiej niech żak Drgnie w blok socjialny na Batorego z tego co mi wiadomo to jeszcze odziwo funkcjonuje z nierobami podobno mają niskie dochody a to ciekawe bo na alkohol mają i papieroski i nie tylko żak niech zostawi ruinę bobrowskich bo to i tak ż................. wskie było jedno pierdzięlnięcie drzwiami i poleci jak domino a Wojtuś będzie zrozpaczony bo przecież to z dziada na pradziada więc z tad te szybkie rewolucje )))))))))))))))