reklama
reklama

Burzliwa sesja w Andrychowie. Ogrzewanie będzie tańsze, ale nie dla wszystkich

Gospodarka, Wiadomości, 13.02.2023 19:23, eł

Podjęto tylko jedną uchwałę, ale debata nad nią trwała bardzo długo.

Burzliwa sesja w Andrychowie. Ogrzewanie będzie tańsze, ale nie dla wszystkich

Przed dzisiejszą nadzwyczajna sesją andrychowskiego samorządu odbyło się posiedzenie komisji, które mocno się przeciągnęło, ponieważ temat uchwały sprawił radnym niemały kłopot. Mieli zadecydować o zmianach w budżecie, aby zwiększyć dochody i wydatki o kwotę uzyskaną z budżetu państwa, a przeznaczoną na wypłatę rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych oraz dodatków do ogrzewania dla tak zwanych podmiotów wrażliwych.

Z danych, które przedstawiła im skarbniczka gminy Dorota Żywioł wywnioskowali, że w mieście dzieje się ogromna niesprawiedliwość, ponieważ producenci ciepła dostarczanego do mieszkań mają otrzymać drastycznie różne kwoty. Jednym jest Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która ma dwie własne kotłownie i dostanie ponad 5 mln zł na dopłaty do ogrzewania, co pozwoli jej obniżyć koszty ponoszone przez mieszkańców 48 bloków. Drugim jest prywatna spółka Figiel, która wyprodukowane ciepło sprzedaje elektrociepłowni, by ta zajęła się jego dystrybucją. Ogrzewanie z tego źródła trafia do pozostałych budynków wielorodzinnych. Firma ta ma otrzymać zaledwie 380 tys. zł rekompensaty. Dlatego na sesję przyjechał prezes zarządu spółki AEC (czyli andrychowskiej elektrociepłowni) Mirosław Nowak, aby wyjaśnić wątpliwości radnych.

- Jak ustaliliśmy, są to środki, które rząd przeznaczył w głównej na ulżenie przedsiębiorcom produkującym ciepło, natomiast ja, po zadaniu pytań i wysłuchaniu odpowiedzi, mam bardzo duże wątpliwości związane z działalnością elektrociepłowni. Panie prezesie, dostaliśmy informację, że firma Figiel, która produkuje ciepło, dostaje rekompensatę w wysokości 380 tysięcy złotych. W jaki sposób te pieniądze wpłyną na obniżenie opłat dla tych mieszkańców - nieszczęśników, którzy są pod waszym władaniem? – zapytał go radny Krzysztof Kubień. Pytania na ten temat zadawali również Andrzej Powroźnik i Alicja Studniarz.

Jak się okazało, mieszkańcy bloków, do których ciepło dostarcza elektrociepłownia, nie mogą liczyć na jakąkolwiek ulgę. A to dlatego, że spółka Figiel otrzymała pieniądze na podstawie innych przepisów niż Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Ustawa o rekompensatach wprowadziła dwa progi, przy których wytwórcy ciepła będą mieć zrekompensowane koszty jego wytwarzania dla tak zwanych odbiorców wrażliwych. To 150 zł dla jednego gigadżula w przypadku produkcji z gazu i 103 zł przy produkcji z węgla. Fizycznie wygląda to w ten sposób, że jeśli cena wytworzenia energii cieplnej wynosi więcej, to ten, który ją sprzedaje, czyli w tym przypadku spółka AEC, wypłaca wytwórcy ciepła tylko tyle, ile mieści się w tym limicie. Nie dostaje on od nas ani grosza więcej. Mieszkańcy płacą według progu ustalonego przez ustawodawcę, a o zwrot różnicy wytwórca musi występować do odpowiedniego organu – tłumaczył Mirosław Nowak.

Wyjaśnił również, że ponad 5 mln zł, które ma otrzymać spółdzielnia mieszkaniowa, pochodzi z tak zwanej tarczy covidowej. – Niestety ustawodawca nie przewidział pieniędzy z tego źródła dla ciepłowni miejskich. Boleję nad tym, ale cóż mogę zrobić. Takie jest życie i musimy się adaptować do tego – dodał prezes. Alicja Studniarz stwierdziła, że w takiej sytuacji całkowicie bezsensowne było tworzenie spółki AEC…

Ostatecznie radni jednogłośnie przegłosowali zmiany w budżecie gminy.

O tym, która część mieszkańców bloków w Andrychowie może liczyć na niższe opłaty za ogrzewanie, pisaliśmy wcześniej tutaj.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 15.02.2023 22:26

Z Twojej informacji wynika, iż ASM wynegocjował od Nowaka lekki upust w stosunku do jego taryfy. Pytanie brzmi komu jeszcze Nowak udzielał upustów i w jakiej wielkości ? Bo, że za te upusty Nowaka płaci Gmina poprzez coroczne „pożyczki” wysokości 1,2 miliona, zatwierdzane przez tą wybitną 11-stkę, to chyba już nikt wątpliwości nie ma. Może mieszkańcy byliby ciekawi, kogo tak uporczywie dotują ?

Gość,, , 15.02.2023 22:07

Zalalog, ja mam stawkę za mkw ogrzewania 7.90zl , tyle nam nalicza spółdzielnia mieszkaniowa jako swoim lokatorom a ogrzewa nas spólka. Tak, ma być skorygowana przez państwowa dotacje i ma wynieść nie więcej niż 40% i to będzie ustawa ogólnopolska.

Zakolog, 15.02.2023 19:59

@Gość - Andrychowska Spółdzielnia podała cenę za mkw 6,70 zł, co daje w naszym przykładzie 422 złote za miesiąc dla 63 metrowego mieszkania (oczywiście ta kwota płatna cały rok). Ale ta rynkowa stawka zostanie skorygowana przez państwową dotację do poziomu 259 złotych. Czy zarząd spółdzielni będzie wracał tę różnicę trudno powiedzieć, ale na pewno będzie ona uwzględniona w saldzie czynszowym. Aby porównać ceny ASM do podawanych przez Ciebie cen AEC należałoby znać umowę, czy kwota o 100% wyższa, uiszczana jest tylko w okresie grzewczym, czy przez cały rok. Na pewno AEC nie otrzyma rekompensaty, a według taryfy AEC jeden GJ kosztuje 211,71 złotych, co już na wejściu daje podwójną wartość rządowej ceny 103 złote, do tego AEC dolicza cenę nośnika 26,76 za metr sześcienny i jeszcze opłatę abonamentową. Te wszystkie dane mam nadzieję są zawarte w umowie między AEC a jego odbiorcami i odbiorcy świadomie podpisali te umowy. Przypomnę tylko, iż wcześniej mieli umowy z ECA i nikt ich nie zmuszał do podpisywania umów z AEC – ich wybór. Niech dalej dają wiarę Burmistrzowi, a następną zimę nawet OPS im nie pomoże.

Gość,, , 15.02.2023 14:02

Zakolog, skoro ewidentnie z wyliczeń wskazuje kwota ogrzania mieszkania 259,55zl o powierzchni 63mkw a na dzień dzisiejszy płacimy 100% wyższa kwotę to jasno wynika z tego, że coś tu jest na rzeczy, czyli (smród).

Zakolog, 14.02.2023 22:46

@FeelFree - melduję, że przeczytane, oczywiście mam kilka uwag, a raczej rozszerzeń, ale to na jutro, niech inni zdążą się zapoznać.

FeelFree, 14.02.2023 21:48

https://journals.pan.pl/Content/91718/mainfile.pdf

FeelFree, 14.02.2023 21:48

@Gość - nie widzę sensu podawać krótszej odpowiedzi na zadane pytanie niż ta w linku; bo krótsza nie spowoduje zmiany w czytającym, dłuższa zaś zniechęci (ta powyższa i tak zniechęci większość czytających do czytania). Ta jest w sam raz do spowodowanie poprzestawiania (choćby czasowego) mebli w głowie i zachęci do dalszych rearanżacji wnętrza. To tylko moje prywatna opinia. Zobaczymy jakie będą wyniki wyborów. I co Zakolog powie na esej ? Może zrobi streszczenie, które potrafi przemówić do duszy andrychowskiego tłumu ?

Gość,, , 14.02.2023 20:00

Najgłupszych to już z nas zrobili bo cicho siedzimy i słono płacimy a urzędasy mają się świetnie. Wyliczą naliczą, posiedzą i zyski zliczą....,w inny sposób nie można tego określić. Jeżeli ktoś nie potrafi zarządzać to dlaczego zajmuje stołek i siedzi na nim bez nadzoru?

FeelFree, 14.02.2023 18:47

résumé: jedyny kto zarabia na sprzedaży ciepła w Andrychowie to spółka "Figiel". Czyje decyzje zapewniają Januszowi Szlancie zyski w dobie kryzysu, wojny i zadłużenia gminy ? Kto to wie, może wyrazić swoje zdanie podczas najbliższych wyborów do władz gminy Andrychów. Albo nic nie róbcie Andrychowianie... bo radni, wójt i Janusze są zadowoleni z obecnej sytuacji. BIERNOŚĆ jest taka kusząca. Nic nie robić i narzekać, jakie to fajne, co nie ?

Zakolog, 14.02.2023 18:03

I jeszcze jedno, tak dla zobrazowania – przyjmuje się, że w przypadku mieszkania o powierzchni 63mkw zużycie ciepła wynosi 30 GJ rocznie, co daje 2,5 GJ miesięcznie. Czyli miesięczny koszt ogrzania tego mieszkania wynosi 259,55 złotego – wszystko powyżej to nowakówka, opłata od głupoty radnych wyliczona dla tych jedenastu najgłupszych.

Zakolog, 14.02.2023 17:25

Radna Studniarz i Archanioł Michał mają rację ! Nie chce mi się specjalnie analizować ustawy, ale wygląda na to, iż to coś o nazwie Figiel nie jest przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu art.4 ust.1 ustawy Prawo energetyczne, czyli cały ten system kompensujący, tego podmiotu nie dotyczy. Gdyby zamiast słynnego kotła od Figla prezes Nowak włączył tą słynną turbinę gazową to wtedy maksymalna cena dla odbiorców byłaby 150 złotych za GJ. A gdyby nie kupował ciepła od Figla, tylko sam go wytwarzał z węgla, ostateczna cena wynosiłaby 103,82 złote. I tu dochodzimy do sedna wypowiedzi radnej Alicji i Archanioła, w moim ujęciu językowym – na chuj nam była ta cała AEC ! Janusz ma kocioł i musi zarabiać ! Nawet jak trzeba olać polskie państwo i jego pomoc swoim obywatelom, to Tomuś oleje tą pomoc i da zarobić.

Gość,, , 14.02.2023 16:41

A tu prezesik spółki nam powie,,, no cóż takie jest życie, czyste kpiny!!!

Gość,, , 14.02.2023 16:29

A co myślisz, że u mnie jest lepiej, tak samo jest zimno, w nocy grzejniki całkiem zimne a w dzień letnie. Rachunki za wszystko włącznie z ogrzewaniem nalicza mi spółdzielnia i będę płacić tyle co pozostali lokatorzy (co już więcej place o 1,20 za metr), to w takim razie Ja utrzymuje spółdzielnie i spółkę jednocześnie. To jakaś paranoja a ponadto węgiel potaniał, płacimy jak za woły za ogrzewanie przez cały rok, na dodatek będzie czy już jest ustawa odnośnie tego bajzlu a tu jak widać spółdzielnia lokatorow zostawiła samych sobie bo należymy pod spółkę. Przecież to się już w głowie nie mieści i trzeba sobie samemu naliczać opłaty skoro spółdzielnia ma lokatorow w tyle lub trzeba będzie zahaczyć o wyższa instytucje i zmierza ku temu.

Archanioł Michał, 14.02.2023 16:19

Wszystkim przypomnę, że aktualna cena gazu jest na poziomie WRZESIEŃ 2021, natomiast pozwolenia na CO2 na najwyższych z dotychczasowych https://tradingeconomics.com/commodity/carbon . Dobrze zobaczyć wykres w cyklu 5-cio letnim. kliknij 5Y pod wykresem. Janusz ma kocioł węglowy i musi zarabiać !

Rybka, 14.02.2023 13:32

Dobre płacić płacimy za ogrzewanie przynajmniej ja co miesiąc ale jeszcze lepsze jest to że za te pieniądze co płacę nie mam tak grzane i ciepło a o komforcie już nie wspomnę że brak poprostu u mnie w mieszkaniu jest tak zimno jak w ganku bez izolacji to se tylko wyobrazić a zaczęło się całe szambo od awarii Nowaka ja myślę że dopiero teraz idą wały i to grube brak odpowiedniego ciepła czyli naszym kosztem a za resztę kaski spłaca swoje przepite brudy komina :)))))))))

Gość,, , 14.02.2023 13:02

To już przechodzi ludzkie pojęcia!!! Lokatorzy w innych regionach walczą o swoje i nie dają się bo ten kto jest na stanowisku ma się znać na pracy, która wykonuje i, za którą pobiera niemała kasę.

Gość,, , 14.02.2023 12:47

Jeżeli jest odgórna ustawa to mamy święte prawo żebyśmy wszyscy z niej skorzystali i nie dajmy się wykiwać i żeby jakiś prezesik spółki robił tak jak jemu lepiej bo to nie od niego zależy a odgórna jest ustawa. Jesteśmy lokatorami tej samej spółdzielni to płacenie za ogrzewanie mamy mieć takie samo bo to spółdzielnia dysponuje i utrzymuje się z naszych pieniędzy czyli lokatorów. To my wszyscy utrzymujemy pracowników spółdzielni i opłaty uiszczamy do spółdzielni, do której należymy i niech prezes spółdzielni zarządza tak żeby nikt z jej lokatorów nie był obciążony wyższymi opłatami. Trzeba w końcu działać bo tego nie da się już dłużej zdzierżyć!!! Prezeska spółdzielni niech dopłaci spółce bo dysponuje naszymi pieniędzmi skoro nas wepchala do tej spółki.

Rybka, 14.02.2023 12:16

A czyja to wina tego niezadowolenia i wypocin przecież to ludzie z Andrychowa na nich głosowali chcieli tych radnych to są a najlepsze że oni są ci sami każdego roku taki Ż............wski krąg(≧▽≦)

Zakolog, 14.02.2023 11:12

Zapraszanie tego żakosłupka na sesję Rady Gminy i wysłuchiwanie jego eksperckich porad jest czystym intelektualnym masochizmem. O ile Staszek, Ewka et al. znajdują ukojenie w tej frykcyjnej narracji prezesa Nowaka, to pozostałym uczestnikom tej orgii jego pierdolenie musi sprawiać nieznośny ból. Nie ma ustawy o rekompensatach, tylko jak już, jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. I w związku z tą ustawą, nie ma progów, rekompensat, natomiast jest średnia cena wytwarzania ciepła dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, ochotniczych straży pożarnych, kościołów, podmiotów prowadzących działalność kulturalną i parę jeszcze innych. W których średnia cena za jeden GJ nie może dla w/w odbiorców przekroczyć odpowiednio 150,95 złote dla ciepła wytwarzanego w źródłach opalanych gazem lub olejem i 103,82 złotych z pozostałych źródeł ciepła, pozostałych czyli grzejników elektrycznych również. Niestety dla niektórych podmiotów upoważnionych ustawa wprowadziła obowiązek składania oświadczeń i jeśli Twoja wspólnota tego obowiązku nie dopełniła, to podziękuj urzędnikom i radnym, że ciebie nie poinformowali i płać prezesowi Nowakowi ile żąda, ponieważ nieznajomość prawa szkodzi !

ranyjulek, 14.02.2023 11:10

Teraz poczekajcie aż wybuduje się w mieście spalarnię śmieci z ciepłownią, obieca razem z Romanem, Cześkiem, Ewką i innymi góry złota a wszystko co zostanie to gigantyczny dług Andrychowa, opinia że Andrychów to wielka spalarnia dla Małopolski i Śląska (ile w dół poleci wartość naszch domów ?) i rachunki – hmmm po 30 zł od mkw z „superciepłowni”??? Bo jakoś tak wyjdzie że zyskają prezesi, rada nadzorcza, biznes i z nim powiązani (wiadomo kto ????) a zwykli ludzie – "ołał" ich. Taki mamy w Andrychowie „klimat”

znanywmiescie, 14.02.2023 11:09

kakaowcy2012???? Macie rację. Priorytetem jest wydanie trzystu kawałków na próbę nieudolnej reklamy miasta.

tomasznasz, 14.02.2023 10:59

Milionów przekazanych przez radnych od Żaka na tę spółkę nie podaruję przy karcie wyborczej. Ale nie wiecie jak się cieszę że mieszkam w prywatnym domu i jestem daleko od ekipy Żaka. W opowiadaniu bajek mistrzowie świata. Ale w realnym życiu – im nawet w oceanie zabrakło by wody i jak sądzę gadali by że to wina rządu, ONZ, marsjan i cyklistów.

tomasznasz, 14.02.2023 10:58

Pomijam dopłaty bo jakoś Mirosławowi Nowakowi nie wierzę w to co mówi. Nie wierzyłem kiedy gadał że nie da się naprawić telewizora ( inni dali radę ) nie wierzę jak go Żak dał na stołek prezesa. Jeśli ci co mają ciepło o spółdzielni mają WYJŚCIOWO cenę 6,70 a ci od co dostają od miasta mają wyjściowo 12 złotych to trzeba mieć ludzi za idiotów żeby sądzić że uwierzą że to ma coś wspólnego z Kaczyńskim, Tuskiem etc. Pytam jak ta kobieta niżej: gdzie ten sukces o jakim trąbiono jak tworzono spółkę na czele której z woli Żaka stoi Nowak?????

kaowcy2012, 14.02.2023 10:54

"300 tyś zł na TVN-owski ściek w Andrychowie z budżetu miasta." Bo w życiu trzeba mie priorytety.

madzia, 14.02.2023 10:11

Kurcze. Utworzenie spółki miejskiej miało być sukcesem. Teraz okazuje się że i tak Ace bierze ciepło od spółki prywatnej a ten "sukces" tylko dystrybucją zajmuje sie??? To po co miasto przekazuje kolejne i kolejne miliony do niej? To na czym sukces polega??? Proszę tylko bez ironii w stylu że cały sukces polega na tym że Pan Mirosław Nowak ma stołek i pensje prezesa. Sprawa jest bardzo poważna. Mieszkańcy spółdzielni jacy mają ciepło od ciepłowni spółdzielni mają 6,70 za mkw i jeszcze dopłaty a mieszkańcy biorący ciepło od "sukcesu" po 12 złotych i jeszcze bez dopłat. Pomijając dopłaty skąd różnica, na co idą miliony z gminy???

obserwator2012, 14.02.2023 04:04

Myliłem się pisząc,że wam już nie płacą -płacą, bo skąd by się wzięły te komentarze

znanywmiescie, 14.02.2023 01:25

300 tyś zł na TVN-owski ściek w Andrychowie z budżetu miasta.

Archanioł Michał, 13.02.2023 23:31

Co to oznacza? Mieszkańcy płacą i płaczą, a zyski kasuje kasjer.

Archanioł Michał, 13.02.2023 23:20

"Alicja Studniarz stwierdziła, że w takiej sytuacji całkowicie bezsensowne było tworzenie spółki AEC… " szanowna Pani i inni czytający SENS tworzenia tejże spółki zamyka się w stwierdzeniu kolegi @Zakologa "uspołeczniamy straty, personalizujemy ZYSKI" .

Koniczynka, 13.02.2023 22:46

Nowak z elektrociepłowni już dostał miliony złotych od Żaka i jego radnych. Pytanie brzmi kiedy Nowak odda te miliony złotych i z jakim procentem???

obserwator2012, 13.02.2023 22:37

A gdzie te nasze omnibusy i wyrocznie, chyba się Titanicowi woda wlewa przez kominy, bo zamilknęli, szukając nowej flagi w piwnicy. Ci co Wam płacili szybko o was zapomnieli,my nie.

Skalpel, 13.02.2023 22:31

Sorry , taki mamy zarząd AEC. Proponuję porównać roczne koszty ogrzewania i cieplej wody w mieszkaniach z własnym kondensacyjnym kotłem gazowym z kosztami AEC. Ktoś tu kogoś ru..a

andrychowianin1, 13.02.2023 21:45

Kolejna pisowska ustawa pisana na kolanie