reklama
reklama

Dobiega końca udręka mieszkańców osiedla w Rzykach?

MAGAZYN, Wiadomości, 12.02.2023 18:00, eł

Ogromne spadki napięcia niszczą im urządzenia elektryczne i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Dobiega końca udręka mieszkańców osiedla w Rzykach?

Mieszkańcy osiedla Kierczaki w Rzykach mają od lat ogromny problem z dużymi spadkami napięcia w sieci energetycznej. Przez większość czasu jest ono zbyt niskie, co sprawia, że na przykład naładowanie telefonu komórkowego zajmuje całą noc. Spadki napięcia powodują przygasanie i migotanie światła, prowadzą do uszkodzenia niektórych urządzeń elektrycznych oraz wybijania bezpieczników.

Problem dotyczy całego osiedla, czyli około 15 domów. Sfrustrowani mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali sprawę do Tauronu, ale nie doczekali się żadnej konkretnej reakcji. Obiecywano im rozbudowę sieci energetycznej, co miało się wiązać z powstaniem transformatora na terenie osiedla, jednak nigdy do tego nie doszło. Powstał natomiast nadajnik sieci Play, który pobiera sporo prądu, co sprawia, że napięcie w domach jest jeszcze niższe niż wcześniej...

Około półtora miesiąca temu jedna z rodzin zgłosiła potrzebę przeprowadzenia monitoringu spadków napięcia. - Złożyliśmy wniosek w tej sprawie, ale do tej pory nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. Tauron miał czas do dwóch tygodni od momentu zgłoszenia na zamontowanie rejestratora napięcia i zasygnalizowanie, jakie były spadki. A tu cisza. Nikt już nawet nie odbiera od nas telefonów… – denerwuje się nasz czytelnik. – A problemy z napięciem mamy odkąd budowaliśmy dom, czyli od dziesięciu lat. Gdy na początku zgłaszaliśmy spadki, to zalecono nam, żeby zwiększyć sobie potrzeby prądu na 32 kilowaty, co miało doprowadzić do szybszej rozbudowy sieci energetycznej. Tak więc zrobiłem, ale mimo to nic się w kwestii rozbudowy nie wydarzyło. A od tamtej pory w osiedlu przybyło kilka domów.


Ewa Groń, rzeczniczka prasowa spółki Tauron Dystrybucja zapewnia, że firmie znane są problemy mieszkańców osiedla Kierczaki w Rzykach. - W wyniku przeprowadzonych wcześniej pomiarów oraz ze względu na wpływające wnioski o przyłączenie do sieci nowych budynków na tym terenie, podjęliśmy decyzję o budowie nowej stacji transformatorowej. Stacja pozwoli na przyłączanie do sieci nowych klientów oraz poprawi parametry dostarczanej energii – wyjaśnia.

Jak podkreśla, zakończył się już proces projektowania nowej stacji, obejmujący między innymi pozyskanie zgód formalno-prawnych. – Przy inwestycjach w infrastrukturę energetyczną ten etap zawsze trwa najdłużej. Teraz mamy już gotową dokumentację projektową z prawomocną decyzją pozwolenia na budowę i obecnie przygotowywane jest postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy inwestycji – informuje Ewa Groń. Jak dodaje, stacja powinna być gotowa w trzecim kwartale roku 2023.


Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

mieszkanka Rzyk, 13.02.2023 09:12

Ten problem jest nie tylko na os. Kierczaki ale także na os. Szafarze, os. Leśniczówka i pewnie jeszcze jakieś się znajdzie. Spadki napięcia są tak duże, że piekarnik nie chce się włączyć, a żarówki przygasają lub całkiem gasną. Korespondencja z TAURON przyniosła taki efekt, że mam złożyć wniosek o montaż rejestratora spadku napięć i wnieść opłatę 250 zł. Dlaczego ja mam płacić, skoro wina słabego napięcia leży po stronie TAURON????

88888, 12.02.2023 18:27

Ja też mieszkam w Rzykach tylko na innym osiedlu i mamy ten sam problem a Tauron nic nie chce z tym zrobić