reklama
reklama

Czy mieszkańcy bloków w Andrychowie zapłacą mniej za ciepło?

Gospodarka, Wiadomości, 06.01.2023 08:42, eł
Jest taka szansa. Ale nie dla wszystkich...
Czy mieszkańcy bloków w Andrychowie zapłacą mniej za ciepło?

Według przepisów, które weszły w życie jesienią minionego roku, wytwórcy ciepła do ogrzewania mieszkań i wody mogli starać się o wypłatę rekompensaty z tytułu wzrostu kosztów jego wytwarzania. Ma to pozwolić obniżyć wysokość opłat ponoszonych przez mieszańców. Czy andrychowianie mogą liczyć na niższe rachunki?

Niewykluczone, aczkolwiek nie odczują tego w wysokości zaliczek naliczanych w czynszu, a dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego, w rozliczeniach za zużycie ciepła. Przy czym na razie nie jest to jeszcze nic pewnego. – W ostatnich dniach listopada złożyliśmy stosowny wniosek do wojewody, za pośrednictwem gminy, i czekamy na jego rozpatrzenie. To wszystko trwa. Jeżeli jakiekolwiek dopłaty będą, to wiadomo, że będzie to rozliczenia z naszymi mieszkańcami – mówi Bogumiła Zacny-Sporysz, prezes Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak jednak podkreśla, niższe opłaty mają dotyczyć tylko okresu od 1 października do 30 kwietnia (czyli sezonu grzewczego).

Pani prezes zaznacza, że Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa mogła ubiegać się o przyznanie rekompensaty tylko dlatego, iż przed złożeniem wniosku (a termin na to był krótki) miała dokumenty potwierdzające zakup dużej ilości opału. - W lipcu dokonaliśmy zakupu trzech tysięcy ton miału węglowego. Gdybyśmy mieli tylko małą fakturę zakupową, w ogóle nie kwalifikowalibyśmy się, by taki wniosek złożyć. Ludzie dostawali dodatek węglowy do kosztów przeszłego zakupu, a w naszej sytuacji było odwrotnie. Musieliśmy udowodnić, że już ponieśliśmy wysokie koszty – twierdzi Bogumiła Zacny-Sporysz.

Jeśli wniosek spółdzielni zostanie rozpatrzony pozytywnie, na ogrzewaniu zaoszczędzą osoby mieszkające w blokach, do których ciepło dostarczane jest ze spółdzielczych kotłowni. Takich budynków mieszkalnych jest w Andrychowie 48. – Do 19 pozostałych kupujemy ciepło od spółki AEC – podkreśla Bogumiła Zacny-Sporysz. Jak twierdzi pani prezes, mieszkańcy tych budynków nie mogą liczyć na to, że i oni zapłacą mniej za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody. – Elektrociepłownia już teraz ma ciepło z rekompensatą. Sprzedaje je poniżej taryfy, a o pokrycie różnicy składa wniosek za pośrednictwem gminy do wojewody, a to są wszystko środki budżetowe – mówi. Nie udało nam się dodzwonić do prezesa spółki AEC Mirosława Nowaka, aby to potwierdził lub ewentualnie sprostował.


Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

annap, 17.01.2023 18:29

Tylko montaż podzielników ciepła pozwoli mieszkańcom na niższe rachunki za ciepło. Spółdzielnia zdziera z nas pieniądze. Na osiedlu Słonecznym w Andrychowie płacą 60-80zł miesięcznie za ciepło, bo każdy ma licznik i płaci za faktyczne zużycie. Wiem, bo mam tam rodzinę.

Gość,, , 11.01.2023 14:19

Kontrola już się wzięła za ciepłownie miejska w Łaskach i poczytajcie sobie ten dzisiejszy artykuł i jest on szokujący co z nami zrobili w związku z podwyżkami za ciepło. A rekompensata należy nam się ustawowo a nie żeby o tym decydował Nowak !!

Gość,, , 08.01.2023 14:35

Pierwszy raz w historii spółdzielni jest teraz taka sytuacja, że część lokatorów tej same spółdzielni ma naliczone większe stawki za ogrzewanie i czy to jest w ogóle zgodne z prawem?? Tego należy się trzymać a nie tego gdzie i co kupuje jakas tam spółka, chyba to nikogo nie interesuje.

beskidmaly, 08.01.2023 13:32

Archanioł a teraz trochę łopatologii dla ciebie. AEC nie kupuje gazu w celu wytworzenia ciepła do ogrzewania mieszkań. Kupuje ciepło i tylko przesyła go do odbiorców . Kupuje tylko niewielkie ilości do podgrzewania wody w niektórych blokach szczególnie na Górnicy.

Gość,, , 08.01.2023 12:05

Bylo dzwonione z zapytaniem dlaczego za ciepło od spółki mamy naliczone większe opłaty to była krótka odpowiedź,,, dzwonić do spółdzielni.

FeelFree, 07.01.2023 20:01

https://aleo.com/pl/firma/figiel-sp-z-oo-katowice

FeelFree, 07.01.2023 20:00

https://www.cba.gov.pl/

Archanioł Michał, 07.01.2023 18:12

Oto drugi z aktorów zajścia https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/70915

Archanioł Michał, 07.01.2023 18:07

@Zakolog najsampierw mała łopatologia dla czytających :) Mirek kupuje gaz w cenie z września -października 2021, kasuje jak za ....2023 ;) bo MOŻE , ba zdzisiek potrzebuje, by lać asfalt na Pańskiej. Cholera znowu mi nie wyszło ;). Tak. W mojej opinii to bardzo sprawnie przeprowadzona akcja. Autorzy znają się na rzeczy. Opisywani wielokrotnie: https://tvn24.pl/polska/tw-ernest-miliarder-donosil-sb-ra63258-3711582

Zakolog, 07.01.2023 10:54

@Archanioł Michał - Kiedy wspólnie, przestrzegaliśmy mieszkańców przed wyimaginowanym „kryzysem ciepłowniczym”, czytelnicy mieli z naszych przestróg gruby polew. Nikt nie wierzył, że Tomek zwany burmistrzem będzie robił dobrze Januszowi na koszt gminnej wspólnoty ! Dziś jest płacz, zgrzytanie i obwinianie Spółdzielni o brak działań na rzecz swoich lokatorów. Nawet teraz nikt nie uderzy się we własne piersi, tylko będzie ogólne szukanie winy w Nowaku, pani Prezes i gdzie tylko się da. Ludzkość od zawsze funkcjonuje na zasadzie wąskiej mniejszości lekko żyjącej z szerokiej większości, dlatego drodzy mieszkańcy możecie sobie nawet popłakać i wzmagać się moralnie, ale płacić będziecie i to jeszcze nawet nie jest początek tego płacenia. Tak już ten świat jest zorganizowany !

Gość,, , 07.01.2023 00:03

Mnie się wtedy woda po ścianach lala, taka wilgoc była w całym mieszkaniu, do tego stopnia doprowadziła spółka moje mieszkanie a teraz dodatkowo mam jeszcze większą stawkę naliczoną za ogrzewanie, już dosyć tego!!

Gość,, , 06.01.2023 23:54

Spółdzielnia nas wepchnela do tej spółki to teraz niech nas z tamtąd wyciąga!!

abcabca, 06.01.2023 22:03

sorry - we czwartek prezes Mirosław Nowak znalazł czas na pojawienie się na lenartowicza gdzie mu nowinki robiły zdjęcia (już przed wyborczy lansik?????) a wy nie mogliście się z nim skontaktować.

abcabca, 06.01.2023 22:02

Jazda z marznięciem ludzi jakiś czas temu a teraz to. Ludzie tam gdzie maą ciepło od spółki jaką rządzi płacą więcej niż inniczł ponkowie spółdzielni i jeszcze nie będą mieli rekompensat??? Tego nie da się znieść. Żadna gadka szmatka dla radyjka i nowinek nie pomoże. Prezes Mirosław Nowak natychmiast do zwolnienia!!!!!!!!!

abcabca, 06.01.2023 22:01

Dość tego! Prezes Mirosław Nowak zaraz do zwolnienia. Niech wraca do naprawy telewizorów jeśli ktoś będzie chciał mu je powierzyć! Dość tego dopłacania następnych i następnych milionów do tej spółki po to żeby było jak jest!!!! Nie mogliście się z nim skontaktować? W piątek fotografował się na lenartowicza w godzinach pracy spółki a fotografowały go nowiny – sprawdzicie na ich stronie internetowej. Na to ma czas!!!!

Archanioł Michał, 06.01.2023 20:59

@Zakolog te trzy banie zwrotu by budżet się spiął to oczywiście od Mirka , znaczy się płacących 7,9 zł. ?

Archanioł Michał, 06.01.2023 18:45

Cena gazu na giełdzie w Amsterdamie jak z września 2021 https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas. Nie wiem jak kupuje naprawiacz , ale wspominał, że jest to dla niego odnośnik.

Gość,, , 06.01.2023 16:54

Zgadzam się z Tobą w 100% kaczor, a gdzie był w momencie naliczeń większych opłat zarząd spółdzielni, przecież to spółdzielnia przysyła nam naliczenia i to spółdzielnia robi naliczenia za cały czynsz a, że część lokatorów podłączyli pod jakąś spółkę, i która działa jak im lepiej to absolutnie nie powinien być nasz problem a tu jak widać robią z nami jak chcą a przy tym spółdzielnie to nie interesuje i na to przystała. A Nowak ma się cacy, kasa leci. A ty człowieku nie miej na chleb a płać tak wygórowane kwoty , to jakaś paranoja. A rekompensaty sie nam należą!!

kaczor, 06.01.2023 16:02

"Ustawa odnośnie rekompensat jest jedna i skoro spółdzielni się należy to chyba oczywiste, że wszyscy mieszkańcy muszą z niej skorzystać a i też odnośnie tej różnicy w płaceniu za ogrzewanie należy się tym zająć bo naliczenia mamy zawyżone i, że nikt z władz jak do tej pory tego nie kontroluje? To najwyższy czas kontrola i jeszcze raz kontrola powinna wkroczyć a Nowak do zwolnienia!" - Gość,, życie pokazuje że Pan Mirosław Nowak ma się w swoim prezesowaniu raczej bardzo dobrze. Niestety dla nas moim skromnym zdaniem . Po co Żak go trzyma na stołku to chyba wie tylko pan Żak

FeelFree, 06.01.2023 14:49

https://aleo.com/pl/firma/figiel-sp-z-oo-katowice

Gość,, , 06.01.2023 14:11

Do nick1, popieram Twoje wyrazy. Do natychmiastowego zwolnienia Nowak.

Gość,, , 06.01.2023 13:59

Ustawa odnośnie rekompensat jest jedna i skoro spółdzielni się należy to chyba oczywiste, że wszyscy mieszkańcy muszą z niej skorzystać a i też odnośnie tej różnicy w płaceniu za ogrzewanie należy się tym zająć bo naliczenia mamy zawyżone i, że nikt z władz jak do tej pory tego nie kontroluje? To najwyższy czas kontrola i jeszcze raz kontrola powinna wkroczyć a Nowak do zwolnienia!

Gość,, , 06.01.2023 13:15

To nic innego jak tym musi zająć się kontrola bo jasno z tego wynika, że to są jakieś przekręty i dlaczego ktoś jest na tym stanowisku jako naprawiacz telewizorów a nie ktoś uczciwy i kompetentny do zarządzania spółka, do której idą miliony? Skoro należymy do jednej spółdzielni to mamy płacić te samą kwotę za ogrzewanie czy ciepła wodę i tyle w temacie. Nikt nie będzie nabijał komuś kasy do kieszeni i nie dajmy się!!

sąsiad, 06.01.2023 12:23

Przez pewien czas w Wadowicach mówiono że Mirosław Nowak będzie prezesem spółki podlegającej naszej gminie. Mówcie co chciecie o Kalińskim ale w porę zorientował się kim jest ten tak bardzo ambitny człowiek. Komentarz będzie prosty - ulga dla Wadowiczan, wyrazy współczucia dla Andrychowian. Wy jesteście w stanie policzyć miliony przekazane przez podatników na spółkę zarządzaną przez tego człowieka??? Mieszkańcy są w stanie podliczyć różnicę w rachunkach na swoją niekorzyść ??? I mała rada - pilnujcie żebyście nie poszli na dno przez takie rządy. Pilnijcie żeby spółdzielnia nie zgodziła się podlegać czy połączyć się ze spółką rządzoną przez takiego prezesa. Bo już widać że może czekać was nie dramat ale armagedon. Sorry ale przy waszych to nasze kadry zarządzające są naprawdę ok.

nick1, 06.01.2023 12:01

Nie odbiera telefonów??? Wczoraj prezes Nowak fotografował się na osiedlu w towarzystwie wiceburmistrzów. Popatrzcie na portal nowinek. Na to ma czas w ciągu dnia (jasno było więc to pewno przed 16stą) a nie odbiera telefonów???? Nie powinien być w pracy? DO NATYCHMIASTOWEGO ZWOLNIENIA Nowak jest. Dość tłumaczenia się za to co ten człowiek robi jako prezes tak ważnej spółki. Niech wraca do naprawy telewizorów albo niech mu w powiecie dadzą robotę - niech oni się z męczą z jego umiejętnościami.

nick1, 06.01.2023 12:00

przykro mi to mówić bo z Nowakiem łączono wielkie nadzieje na rozbicie rządów pisu w powiecie. Ale ani tego nie osiągnął a ciągnie ekipę pana Burmistrza w dół. Po miliony z kasy miasta czyli podatników potrafi przyjść raz, drugi, trzeci czwarty i tak dalej a ludzie płacą coraz więcej i coraz więcej? Jeśli w spółdzielni jest taniej i jeszcze mogą być rekompensaty to coś to nie gra i tego na rząd nie da się przerzucić. COŚ TU NIE GRA OD DAWNA. Najpierw ludzie marzli a teraz to.

robol, 06.01.2023 11:44

mieszkańcom bloków ASM gratulujemy władz spółdzielni jakie nie zgodziły się przejść pod tę drugą elektrociepłownię jak chciał pan Tomek i inni tacy politycy i biznesmeni " od siedmiu boleści " jak chodzi o dbałość o mieszkańców (bo o siebie zadbać potrafią). Nigdy nie zgódźcie się na połączenie ze spółką jaka ma związek z tym miastem bo skończycie jak mieszkańcy i drobni przedsiębiorcy jacy muszą brać ciepło od spółki rządzonej przez prezesa i polityka Mirosława Nowaka - specjalistę od naprawy telewizorów jaki zrobił "karierę"

robol, 06.01.2023 11:38

ci co mają od spółdzielni ciepło 6,70 i jeszcze mogą liczyć na rekomensaty a ci co od spółki zarządzanej przez Mirosława Nowaka bo tam go dał Żak, zapłacą 7,90 od mkw i na nic nie mogą liczyć bo to już podobno jest z rekompensatą??? To jakieś jaja. Jeśli to prawda to prezes Mirosław Nowak do natychmiastowego zwolnienia a do spółki powinna wejść kontrola miasta i urzędów wyżej. Prezesa Nowaka to niech dadzą na prezesa przewozów prywatnych na naszym terenie bo tu już i tak niczego nie da się spiep..... . Miliony za milionami idą na tę spółkę miasta a ludzie płacą jak za woły!!! co się dzieje z tą kasą??? Gdzie "rozchodzi się"??? Czemu to tak wygląda ??? Nie wiem może to nawet na prokuraturę nadaje się żeby sprawdziła?????

obserwator2012, 06.01.2023 10:57

Od 1lutego mają pieniądze rozdawać przy każdej fontannie w Andrychowie warunek jeden mam pracę i nie pobieram 500 +.

madzia, 06.01.2023 10:33

Drążcie temat. Sprawdziłam co już pisaliście. Mieszkańcy co mają ciepło od spółdzielni już płacą mniej a jeszcze mogą liczyć a rekompensaty. Ci co mają ciepło od spółki miasta płacą więcej i na nic nie mogą już liczyć??? I co to za prezes ten pan Miroslaw Nowak??? Co jest grane? Przecież w tych blokach jakie ciepło maja od spółki miasta nie mieszkają sami bogacze? Co ma to wszystko zwierzchnik pana Nowaka czyli pan Burmistrz Żak??? Niech ktoś to jakoś wytłumaczy. Tylko inaczej niż że wszystkiemu winien PiS albo PO bo to sprawa lokalna, pokazuje jaka jest różnica miedzy tym jak działa spółdzielnia (taniej i jeszcze może rekompensaty) i spółka miasta (drożej i na nic już nie można liczyć)