reklama
reklama

Burmistrz po raz kolejny zapowiada powstanie strzelnicy. Wcześniej nic z tego nie wyszło

Gospodarka, Wiadomości, 01.03.2024 12:25, eł
Cała sprawa jest dość kontrowersyjna.
Burmistrz po raz kolejny zapowiada powstanie strzelnicy. Wcześniej nic z tego nie wyszło

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach, która odbyła się 28 lutego, radni podjęli uchwałę w sprawie sprzedaży 3-hektarowej działki nad Skawą, na której niegdyś znajdowało się wysypisko śmieci. Za 1 % wartości tego gruntu kupi go Stowarzyszenie Klub Sportowy Amator z Wrocławia, które ma tam wybudować strzelnicę.

Dlaczego gmina tak tanio sprzedaje ten teren? Otóż pod warstwą ziemi nadal znajdują się zwożone tam niegdyś odpady, które sięgają na 5 metrów w głąb. W Urzędzie Miejskim obliczono, że sama rekultywacja wysypiska śmieci (nie wliczając w to ich wywozu) będzie kosztowała około 120 mln zł. A bez tego nie można w tym miejscu niczego budować. Dlatego, choć w 2022 roku burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński zapowiadał powstanie na tym terenie ogólnodostępnej strzelnicy, nic z tego nie wyszło. Został wprawdzie wyłoniony wykonawca projektu, jednak umowę z nim rozwiązano, gdy okazało się, że inwestycja nie będzie mogła powstać. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jednak Stowarzyszenie KS Amator z Wrocławia jest pewne, iż będzie mogło wybudować strzelnicę na obszarze byłego wysypiska. Zwróciło się do Urzędu Miejskiego w Wadowicach z propozycją, iż zakupi tę działkę na taki właśnie cel. Sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ trudno jest przeoczyć fakt, że skoro gmina nie mogła utworzyć w tym miejscu strzelnicy, to i stowarzyszenie powinno mieć podobne trudności. Radny Mateusz Klinowski podejrzewa, że ktoś zrobi świetny interes, kupując 3 hektary gruntu za bezcen, o czym pisaliśmy tutaj.

Niemniej istnieje przepis, zabezpieczający gminę na wypadek, gdyby nabywca działki chciał ją wykorzystać w inny sposób niż pod budowę strzelnicy. To art. 68 ust. 2 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, który mówi: „Jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu”.

Teraz burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński znów z dumą zapowiada, że w mieście powstanie strzelnica. - Wybudują i poprowadzą ją dla nas fachowcy z najwyższej półki, z KS Amator, bardziej znanego jako Braterstwo.eu. To największa strzelecka organizacja pożytku publicznego w Polsce, zrzeszająca ponad 70 tysięcy członków – podkreśla włodarz.

Jak zapewnia, będzie to strzelnica otwarta (taka miała być również ta, z realizacji której się wycofał), z 15 stanowiskami strzeleckimi o torach na 25 i 50 metrów, a docelowo nawet do 100 metrów. - Podobną KS Amator wybudował w gminie Żmigród pod Wrocławiem i, co ciekawe, również na terenie starego wysypiska. Tak więc służby mundurowe, ale i sportowcy uprawiający strzelectwo z naszego regionu w końcu będą mieli gdzie się szkolić. A mieszkańcy naszej gminy będą mogli korzystać tam z niekomercyjnych zajęć, treningów i szkoleń oraz wielu wydarzeń, takich jak pikniki rodzinne oraz zawody strzeleckie. Nasza strzelnica przyciągnie do Wadowic również tysiące miłośników strzelectwa, bo takich obiektów w Polsce jest jak na lekarstwo – twierdzi Bartosz Kaliński.


Foto: Facebook/Bartosz Kaliński - zdjęcie otwartej strzelnicy KS Amatorreklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Kamrat, 01.03.2024 13:55

Skąd wy złodzieje przeklęte bierzcie te ceny 120 milionów wybjdo byście budowali komuś dom jednorodzinny mały to by pewnie kosztował 500 milionów złodziejskie zarazy oszuści i kłamcy ????????????