reklama
reklama

O tym, czy w gminie Andrychów będzie referendum, zadecyduje już nowa Rada Miejska

Polityka, Wiadomości, 28.02.2024 20:00, eł

Przed wyborami odbędzie się tylko jedna sesja samorządu.

O tym, czy w gminie Andrychów będzie referendum, zadecyduje już nowa Rada Miejska

Kontrowersyjny pomysł budowy w Andrychowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów zaowocował tym, że grupa radnych przygotowała projekt rezolucji w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego. Mieszkańcy mieliby w jego trakcie możliwość wypowiedzenia się, czy popierają powstanie takiej instalacji w mieście, czy są temu przeciwni. Ale radnym, którzy dążą do zorganizowania referendum, bynajmniej nie ułatwia się sprawy.

Jak już pisaliśmy, grupka opozycyjnych radnych złożyła w Urzędzie Miejskim w Andrychowie treść rezolucji z autopoprawką, w której zaapelowali do burmistrza, aby wraz z biurem prawnym magistratu przygotował projekt uchwały w sprawie referendum i skierował go na najbliższe obrady andrychowskiego samorządu. Miały się one pierwotnie odbyć 29 lutego.

Napisała też do przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego wniosek o zwołanie wcześniej sesji nadzwyczajnej, na której odbyłoby się głosowanie nad rezolucją. On jednak zdecydowanie tego odmówił, argumentując, że ten dokument „nie stanowi ważnego interesu gminy” i można poczekać z nim do najbliższych planowanych obrad.

W kilka dni później radni dowiedzieli się, że zaplanowana na 29 lutego sesja odbędzie się dopiero w następnym miesiącu, a konkretnie 14 marca. Radna Alicja Studniarz napisała w tej sprawie do Romana Babskiego, licząc na to, że przewodniczący zmieni jeszcze zdanie i powróci do lutowego terminu obrad (pisaliśmy o tym tutaj).

Tak się jednak nie stało. Wszystko wskazuje na to, że sesja odbędzie się w połowie marca. Potwierdzają to również radni, z którymi rozmawialiśmy. I będą to już ostatnie obrady Rady Miejskiej w Andrychowie przed wyborami samorządowymi, które są zaplanowane na 7 kwietnia.

A zatem, jeśli rezolucja zostanie wtedy przegłosowana, to uchwała w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w gminie Andrychów trafi już pod obrady nowego samorządu andrychowskiej gminy.


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Łowca Dziewic, 29.02.2024 19:28

Dla burmistrza rzetelne media to takie które mu słodzą == radio Andrychów + nowiny które są sponsorowane z naszych podatków, a obraz w nich stronniczy niczym TVPIS w czasach świetności

Archanioł Michał, 29.02.2024 18:59

@Karola156 wiesz jaką ocenę uzyskała ta instalacja od cenionych przez żaka fachowców z NFOŚ ? Jest ona KIEPSKIEJ JAKOŚCI. Całkiem prawdopodobne, że piroliza w tej instalacji zamienia się w palenisko zwane "KOPCIUCHEM".

Feel Free, 29.02.2024 17:46

@Karola156 - masz rację. Nie będzie żadnej spalarni. Ani innej instalacji do termicznego przetwarzania odpadów. Wójt Żak niedługo to wszystko nam dokładnie wyjaśni. Jak nie on, to kto inny. Z resztą wystarczy czytać mamNewsa. Portal jest stronniczy ? Od jakiegoś czasu jest wyważony w prezentacji treści politycznych. Więc bardzo to ciekawa, ale nieprawdziwa teza (żeby nie rzec "fejk nius")... przecież każdy tu może - jak widać niżej - pisać komentarze. I pojedynczy zwolennicy i liczni przeciwnicy działań Żaka. Publikowane są zarówno reklamy Żaka, jak i komunikaty oficjalne, ale też sprostowania, nawet listy czytelników, reklamy wszystkich kandydatów. Niezbyt trafiony zarzut moim zdaniem. P.S. Najbardziej to pewnie obiektywne są "Nowiny Andrychowskie/Radio Andrychów" gdzie nawet nie ma opcji komentarza... sama prawda najprawdziwsza ;-) P.S. Odpowiadając na pytanie: jesteśmy bardzo odporni na fake news-y, zwłaszcza te siane przez propagandystów Żaka i spółki.

Karola156, 29.02.2024 16:20

A Wy nie widzicie jady podatni jesteście na fejk niusy? Już tyle razy było mówione, że to nie żądaną spalarnia i tam nie będzie np. Dymu, ale wy jak cielęta dalej swoje i wchodzicie w pisowską propagandę. Szkoda gadać. A portal też nie lepszy, stronniczy jak widać na każdym kroku. Na Facebooku to i posty ukrywa, a wy dalej w ciemno w to idziecie.

Wiesiek St., 29.02.2024 13:55

Zakolog . Przecież oni mogą powiedzieć że to moje konto . My jesteśmy w śród ludzi . Załatwiamy i interweniujemy jesteśmy na ulicach , placach parkach unoczach . W urzędach i instytucjach . Działamy , nie gadamy . Zapraszamy . Telefon nasz dostępny . Nie unikamy kontaktu . Pozdrawiam

Archanioł Michał, 29.02.2024 10:02

@ Zakolog, 28.02.2024 20:29 obyś się mylił.

Zakolog, 29.02.2024 09:31

@Wiesiek St. - zdecyduj się wreszcie, kandydujesz czy współpracujesz, bo jak na razie, tylko na fejsie u Blondyny komentujesz. Jak na prawicową emulację Polaka Patrioty, to obecnie jedynie Zdzisławowi rowek szorujesz.

Feel Free, 28.02.2024 23:49

Ja cały czas współpracuję. Ale też komentuję. W przeciwieństwie do wójta Żaka nie pobieram za to pensji, tylko wspólnie z wszystkimi Mieszkańcami Gminy Andrychów go zatrudniam i wynagradzam. Co właśnie daje mi dokładnie takie samo prawo do nadzorowania jego pracy i komentowania, jak każdego Obywatela. I mam jeden głos w wyborach. Nie mam pojęcia na kogo go oddam. Wiem, że nie oddam go na Żaka.

Wiesiek St., 28.02.2024 23:18

Zamiast komentować , może by tak trzeba współpracować ? ????

Feel Free, 28.02.2024 22:19

Burmistrz, który się boi poznać zdanie Mieszkańców ? Czy też ma je po prostu w nosie ? Bo realizuje swój plan, a nie potrzeby i oczekiwania Obywateli. A więc czyje ? A Romek... cóż Romek, robi co mu każe Żak, jeszcze przez chwilkę... byle do wyborów

cath, 28.02.2024 22:09

A ja myślę że zostanie po staremu…

Obserwator, 28.02.2024 21:35

Miejmy tylko nadzieję że nowa rada miejska zostanie odmłodzona z kompetentnymi ludźmi. Czas podziękować Biłce, Sarlejowi, Zofii Moskwik, Żydkowi i innym którzy większość swojego życia przeżyli w PRLU

Zakolog, 28.02.2024 21:29

Nawet się nie obawiam, tylko jestem pewien, że po przegłosowaniu sprytnie skonstruowanych uchwał na tej ostatniej sesji, idea referendum w sprawie spalarni będzie już bezprzedmiotowa. Jedenastu wspaniałych plus Maciuś Ratownik załatwią sprawę na amen. A Tomek z wrażenia swojego sukcesu zapomni zarejestrować się na kandydata i zakończy posługę na tym wiekopomnym dziele!

Łowca Dziewic, 28.02.2024 21:17

W nowej radzie miejskiej burmistrzem będzie Wiesław Stwora to żadnego referendum nie będzie potrzeba