reklama
reklama

Przedwyborcze zawirowania w Andrychowie. Obrad nie będzie, bo...

Polityka, Wiadomości, 18.02.2024 13:16, eł

Lutowa sesja Rady Miejskiej się nie odbędzie. Nie będzie czasu na podjęcie w terminie istotnej uchwały, ani przegłosowanie jeszcze ważniejszej rezolucji.

Przedwyborcze zawirowania w Andrychowie. Obrad nie będzie, bo...

Jak już pisaliśmy, przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski nie zgodził się zwołać sesji nadzwyczajnej andrychowskiego samorządu, na której miało się odbyć głosowanie nad rezolucją w sprawie referendum lokalnego. Zapewnił jednak, że projekt tego dokumentu zostanie wprowadzony do porządku najbliższych planowanych obrad. Teraz okazuje się, że w lutym w ogóle nie będzie sesji Rady Miejskiej, choć co innego przewodniczący zapowiadał wcześniej...

Grupa opozycyjnych radnych opracowała i złożyła w andrychowskim magistracie projekt rezolucji, która jest apelem do burmistrza o przygotowanie przygotowanie i przeprowadzenie referendum, w czasie którego mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć, czy popierają plany budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Andrychowie, czy też są im przeciwni.

Jednocześnie samorządowcy złożyli wniosek o przeprowadzenie sesji nadzwyczajnej poświęconej tej sprawie. Było to 13 lutego. W dwa dni później wnieśli jeszcze autopoprawkę do projektu rezolucji, w której apelują do burmistrza, aby wraz z biurem prawnym magistratu przygotował projekt uchwały w sprawie referendum i skierował go na najbliższe obrady Rady Miejskiej w Andrychowie, zaplanowane na 29 lutego.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski odmówił jednak zwołania sesji nadzwyczajnej. Uzasadnił to w ten sposób, że przedstawiony przez radnych projekt rezolucji „nie stanowi ważnego interesu gminy” i można poczekać z nim do najbliższych planowanych obrad.

Natomiast w piątek (16 lutego) radni otrzymali wiadomość, iż sesji w lutym w ogóle nie będzie, pomimo że była zapowiadana. Ma się odbyć dopiero 14 marca, co jest o tyle dziwne, że Rada Miejska ma na niej głosować nad projektem uchwały o przedłużeniu tak zwanej „nocnej prohibicji”.

Zakaz sprzedaży alkoholu między 23.00 a 6.00 obowiązuje w gminie Andrychów od 16 marca i został wprowadzony na 12 miesięcy. W ubiegłym roku uchwała w tej sprawie weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, a w trzy tygodnie od jej podjęcia. Logiczne zatem wydaje się, że aby zachować ciągłość „nocnej prohibicji”, decyzję w tej sprawie należy podjąć nie później niż poprzednio (a w ubiegłym roku uchwała przegłosowana została 23 lutego), albo z niewielkim tylko poślizgiem.

Przesunięcie lutowej sesji na marzec oznacza też spore opóźnienie w głosowaniu nad wspomnianą wyżej rezolucją.

Poniżej prezentujemy treść pisma, która radna Alicja Studniarz wystosowała do przewodniczącego Romana Babskiego, a także autopoprawki do projektu rezolucji.reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maja, 20.02.2024 20:30

Zadłużenie miasta na kolejne grube miliony jak najbardziej „nie stanowi ważnego interesu gminy" za to stanowi bardzo ważny interes ludzi z tą inwestycją związanych ....

Slonejezioro, 20.02.2024 13:48

Protesty i ewentualne referendum w sprawie spalarni dadzą rezultat. Mieszkańcy osiedla Żwirki i Wigury oraz ul.Tkackiej pokazali poprzez protesty i działania ,że można powstrzymać nielegalne działania Burmistrza Żaka , który dwukrotnie wyraził zgodę na składowanie odpadów niebezpiecznych przy ulicy Tkackiej. Odpady zostały usunięte. Można? Trzeba tylko się organizować i działać a nie tylko narzekać. A swoją drogą to zainteresowanie Żaka różnymi odpadami jest ciekawe.

LAMA, 19.02.2024 18:13

witam a co z sytuacją z obiektem nad basenem dziwna cisza jakieś machloje ?

#KONKRETY, 18.02.2024 18:27

Tylko wybór kogokolwiek innego niż "Tomasz Pięćdziesiąt Obietnic" to szansa na zmiany w Andrychowie

Zakolog, 18.02.2024 17:23

A teraz rozumiem Romana, przecież gdyby musiał zrealizować § 2 rezolucji, to by Romkowi stoperanu nie wystarczyło. Już wolał złamać prawo i zaprzepaścić interes Mieszkańców, niż stanąć przed Tomkiem i powiedzieć o referendum.

Obserwator, 18.02.2024 17:03

Jeszcze jest komitet KWW Nadzieja andrychów który pomijacie i też mają kandydata na burmistrza

#KONKRETY, 18.02.2024 16:00

Nie będzie referendum. Nie będzie sesji. Będzie spalarnia. I co mi zrobicie? Głosujcie na mnie, jestem taki sprytny Romek, kolega Tomka i Mirka. Ha, ha, ha...

Ashley, 18.02.2024 15:18

Oj łowca dziewic jaki ty jesteś powierzchowny i czytasz bez zrozumienia. Sięgnij do wcześniejszych artykułów redakcji, to wyczytasz, że złożone było z autopoprawką A to że nie zamieszczono tej autopoprawki to może tylko jakieś przeoczenie.

Bento, 18.02.2024 15:13

Pewnie, że nie można zrobić referendum w dniu wyborów, ale można w każdym innym. A jak widać taktyka przed wyborami jest taka, aby nie mówić o niewygodnych tematach. Strach przed tematem spalarni jest widać spory. Nawet mówić i pisać o tym nie wolno. Zwłaszcza radnym. W tym celu można nie zwołać sesji nadzwyczajnej, co jest sprzeczne wg mnie z prawem. A nawet odwołać planowaną sesję - co jest wbrew interesowi Mieszkańców. Przewodniczący RM działa antydemokratycznie, w nosie ma wolę ludu, innych radnych, robi po prostu co mu Żak rozkazuje. Liczy się dla niego tylko interes grupy trzymającej obecnie władzę w Andrychowie. Nazwa organizacji "KWW Nasza Gmina Andrychów", przywódca Tomasz Żak.

Łowca Dziewic, 18.02.2024 14:50

Tak się znają Kubienie, Szypuły na prawie, a nie wiedzą że referendum nie można zrobić w dniu wyborów.

django, 18.02.2024 14:50

romanie babski - ty dziadu