reklama
reklama

Grupa radnych chce przeprowadzenia w gminie Andrychów referendum

Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 13.02.2024 18:52, eł

Sprawa dotyczy budzącej wiele emocji inwestycji planowanej przy Białej Drodze w Andrychowie. Radni proponują, by referendum przeprowadzić 7 kwietnia, wraz z wyborami samorządowymi.

Grupa radnych chce przeprowadzenia w gminie Andrychów referendum

Plany budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Andrychowie budzą od początku spore emocje. Znalazły się nawet osoby, które napisały petycję przeciwko realizacji tej inwestycji i zbierały pod nią podpisy. Teraz kilkoro radnych chce, aby przeprowadzić referendum i dać możliwość wypowiedzenia się na ten temat wszystkim uprawnionym do głosowania mieszkańcom gminy.

Dzisiaj (13 lutego) grupa radnych złożyła w Urzędzie Miejskim w Andrychowie dwa wnioski. Jeden, podpisany przez siedem osób, to prośba o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której odbędzie się głosowanie nad projektem rezolucji w sprawie referendum. Zgodnie z przepisami, przewodniczący Rady Miejskiej zobowiązany jest w takiej sytuacji zwołać obrady w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

Drugi wniosek wprowadza projekt wspomnianej rezolucji. Podpisało go pięcioro radnych – Alicja Studniarz, Krzysztof Kubień, Jakub Guzdek, Wiesław Mikołajek oraz Tadeusz Biłko. Rezolucja jest apelem do burmistrza Andrychowa o przygotowanie i przeprowadzenie referendum, w czasie którego mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć, czy popierają plany budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów, czy też są im przeciwni. Radni proponują, by przeprowadzić je 7 kwietnia, wraz z wyborami samorządowymi. Ma to ograniczyć koszty i ułatwić organizację przedsięwzięcia.

Byłyby też inne plusy przeprowadzenia go razem z wyborami. Referendum lokalne jest ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 % uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Gdyby odbyło się w czasie wyborów samorządowych, większa byłaby szansa na uzyskanie wymaganej frekwencji. Często bowiem w referendach jest ona zbyt niska. Niestety, nie można przeprowadzić go w czasie wyborów.

Art. 8a. Ustawy o referendum lokalnym stanowi bowiem: „Referendum nie zarządza się na dzień, na który zarządzone zostały wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wybory do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, wybory do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego lub wybory wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”.

Aby referendum się udao, bardzo ważna jest skuteczna kampania referendalna. Świetnym przykładem na to jest przypadek referendum, które odbyło się w 2012 roku w gminie Bystra-Sidzina (powiat suski). Mieszkańcy mieli w nim zdecydować, jaki system kanalizacji zostanie zastosowany na ich terenie – ciśnieniowy czy grawitacyjny. Dzięki dobremu nagłośnieniu problemu będącego przedmiotem referendum, w głosowaniu wzięło udział ponad 40 % uprawnionych, dzięki czemu jego wyniki były ważne i wiążące dla władz gminy.reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 17.02.2024 20:12

A nie lękiem przed przegraną? Bo raczej tak to widzę.

Feel Free, 17.02.2024 19:35

@cath - odnośnie tuzów i radnych. Dlaczego nie startują na stanowisko wójta ? Tłumaczy to historia o Augiaszu i Heraklesie...

Feel Free, 17.02.2024 19:32

@cath - oczywiście, że radni są ważni. Ale realnie i codziennie, a nie w trakcie sesji, to większą władzę w naszym ustroju ma wójt. Który w dodatku (tak czysto teoretycznie rzecz jasna) może nawet radnych z opozycji przekupić lub zastraszyć. Historia RP zna takie przypadki.

cath, 17.02.2024 18:32

I swoją drogą dziwi mnie że żaden z tuzow andrychowskiego PiS nie postanowił wystartować przypuszczam że miałby wiek do e szanse.Pożyjemy zobaczymy

cath, 17.02.2024 18:30

Równie dobrze możemy dyskutować o budowie lotniska w Andrychowie.Mimo że mamy zmianę warunków zabudowy.Poza tym ważniejsza jest Rada Miejska-radni.

Feel Free, 17.02.2024 18:14

@cath - co sądzisz na temat budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów na naszej działce przy Białej Drodze? P.S. Nie znam Pani Szypuły; nie mam natomiast wątpliwości, że Żak bardzo szkodzi gminie, znam go zbyt długo i zbyt dobrze, i widzę co robi, a co mówi, że robi lub będzie robił. Jedyna osoba, którą znam na tyle, aby na nią bez wątpliwości głosować w wyborach na burmistrza to Pani Alicja Studniarz, ale nie startuje. W tych wyborach będziemy mieć -jak się okazało- dylemat wybierania mniejszego zła. Jeśli potrafisz merytorycznymi argumentami pomóc w decyzji to chętnie poczytam. Pozdrawiam.

cath, 17.02.2024 15:48

Może się mylę ale odnoszę wrażenie że na temacie spalarni probujecie wypromować kandydatkę na burmistrza.Temat tak realny jak zobaczenie Izery na na Krakowskiej .Kaczynski straszy uchodźcami wy spalarnia.

Jožin Z Bažin, 17.02.2024 14:02

@obserwator2012 - witamy w klubie dotkniętych usuwaniem komentarzy

obserwator2012, 16.02.2024 14:20

Dziękuję Szanownej Redakcji za usunięcie mojego komentarza ,nie ładnie się bawicie polecam fraszkę "Dzieci i żaby". Pozdrawiam będę mijał z daleka.

bot, 15.02.2024 01:44

https://dorzeczy.pl/kraj/549471/pytanie-tv-republika-o-reparacje-tusk-koniec-konferencji.html

bot, 15.02.2024 01:39

https://www.rp.pl/biznes/art38491541-polska-zada-od-niemiec-uprzatniecia-35-tys-ton-odpadow-porzuconych-w-naszym-kraju

tomekх, 15.02.2024 01:36

Zdradzę wam przyszłość ! nie ma CPK nie ma elektrowni atomowych itd. ale za to mamy setki tysięcy imigrantów i spalarnie śmieci w Andrychowie OOOOOOO HAAAAA HAAAAA HAAA (śmiech przez łzy). Niech żyje Donald Tusk i przystawki.

leon, 15.02.2024 01:32

Kochani. Referendum nie będzie. Spalarnia będzie - taka jak zaplanował Pan Burmistrz. Co do dużych billbardów o jakich wy możecie pomarzyć - no ciepło ciepło ale strzelajcie dalej gdzie staną. Co do wydatków na kampanię – każdy kto wie kto będzie rządził dalej wie na kogo postawić. Żeby Wam nie sprawić potem przykrości już teraz dobrze żebyście wiedzieli że będzie na dodatek wsparcie autorytetów – aktorów i innych znanych osób. No i to wy to lepiej martwice się że te wasze marne wydatki skontroluje dodatkowo ktoś inny niż Pan JJ. To trzymajcie się amatorzy! Baj baj

leon, 15.02.2024 01:32

Skoro inni się powtarzają niech także mi wolno......

andrychowianka2, 15.02.2024 01:05

Wybory- jedyna możliwość odsunięcia od władzy p. Żaka i Wasztyla i ich maszynek do głosowania - radnych, a co za tym idzie koncepcji budowy tego syfu.

andrychowianka2, 15.02.2024 01:04

Najważniejsze zdania dla mnie napisali aga33 i matek. "Nie tylko pani Szypuła się nikt normalny nie zafundowalby swoim dzieciom i wnukom rozwoju miasta poprzez budowę spalarni jakby ją nie nazwać. To mogą robić tylko ludzie którzy na tej budowie zarobią krocie i tacy którzy nie czują żadnego związku z naszym miastem bo za 5 lat jakby taka spalarnia powstała będą już daleko"

andrychowianka2, 15.02.2024 01:02

Pani Szypuła nie była przez 13 lat burmistrzem tej gminy tylko burmistrz Żak. Ona była pracownikiem biura. Wygląda jakby to ona miała rozwiązywać z pozycji zwykłego pracownika problemy przez 13 lat a pan Żak i jego dwor byli od grania pensji i nagród. Litości. Można zrozumieć że ktoś dostał kosza od p. Szypuły i mu się w walentynki przypomniało ale jest granica śmieszności. To na boku.

kukuruźnik, 15.02.2024 00:01

Zadenniejestdobry - jakiś kompleksik? ludzie chcą referendum o spalarni a ty o pani Ewelinie? Zawiedziona miłość jakaś przy Walentynkach, czy co? Widać przynajmniej że ona i ludzie od niej chcą żeby się można wypowiedzieć. Referendum to dobry pomysł.

Zakolog, 14.02.2024 19:43

@Zadenniejestdobry - no co Ty, taki fajny fotel za 57 tysi samej nagrody miałby się zmarnować, a tego fotelika za nic nierobienie i 14 tysi nagrody też trochę szkoda. A jeszcze jest krzesełko dyrektorskie za 13 tysia

Zadenniejestdobry, 14.02.2024 19:28

Referendum hymm ??? Może dacie na piśmie i się podpiszecie że jeżeli już ta wasza kandydatka p.Ewelina S wygra wybory nie obsadzi na stołkach gminy swojego męża lub kogo kolwiek z rodziny czy też ze swojego pokazowego stowarzyszenia . Następne pytanie gdzie była wcześniej pani Ewelina jak pracowała u posła czemu nie udzielała się nie pomagała mieszkańca nie rozdawała Paczków czy też nie robiła szlachetnych paczek lub zajmowała się problemami kursowania komunikacji czy też dziurawymi ulicami w tedy mogła zdziałać więcej niż teraz . Nagle po stracie posady zaczeła widzieć drogi dziurawe wcześniej nimi nie jeździła ? Myślę że pan poseł też widział w jakim stanie mamy drogi i widział stan do jakiego gmina została sprowadzona nikt z tym nic nie robił .

Feel Free, 14.02.2024 17:26

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/szef-od-ochrony-srodowiska-nie-unika-okreslenia-spalarnia-w-odniesieniu-do-planowanej-inwestycji

Feel Free, 14.02.2024 17:24

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/andrychowska-instalacja-jest-na-liscie-39-spalarni-na-ktore-przyznano-dotacje

Feel Free, 14.02.2024 16:59

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kolejny-spor-o-spalarnie-protest-wisi-w-powietrzu,403478.html

Feel Free, 14.02.2024 16:59

@Janik - co mówił, czego nie mówił, w czym zmienił zdanie oraz dlaczego nic teraz nie mówi Żak na temat biznesu na śmieciach w Andrychowie, przy którym się uparł mimo sprzeciwu Mieszkańców, to możesz poczytać w licznych artykułach i komentarzach w sieci. Pierwszy z brzegu przykład wyżej.

Koniczynka, 14.02.2024 16:11

Janik ty jesteś głupi czy głupiego tylko udajesz??? Pamiętaj spalarnia czy jak to zwał to SMRÓD KORKI EPIDEMIA SZCZURÓW I MILIONY TON ŚMIECI MIESIĘCZNIE ZWORZONYCH DO ANDRYCHOWA... Przy urnie pamiętajcie że emerytom należy dać czerwoną kartkę z Żydkiem Biłko Sarlejem Prusem na czele. Trzech z nich popiera spalarnie!!!

Janik, 14.02.2024 15:02

Ogólnie to jak można pisać takie rzeczy, przecież to nie spalarnia! widać, że zaczyna się kampania i festiwal ściemy ze strony opozycji, która nie ma żadnego pomysłu...masakra

Janik, 14.02.2024 14:33

A skąd te informacje? To fake i robienie popłochu.. kłamstwo, nieprawda i tyle w temacie.

aga33, 14.02.2024 11:21

Nie tylko pani Szypuła się nikt normalny nie zafundowalby swoim dzieciom i wnukom rozwoju miasta poprzez budowę spalarni jakby ją nie nazwać. To mogą robić tylko ludzie którzy na tej budowie zarobią krocie i tacy którzy nie czują żadnego związku z naszym miastem bo za 5 lat jakby taka spalarnia powstała będą już daleko

Ashley, 14.02.2024 10:43

Drodzy czytelnicy i komentujący, odnosząc się do tematu referendum i budowy w spalarni to tylko wybór Eweliny Szypuły na nowego burmistrza Andrychowa gwarantuje, że nic takiego nie powstanie. To jest młoda i inteligentna osoba. Tutaj mieszka, tu wychowuje swoje dzieci i ma przed sobą kawał życia i na pewno nie zechce spędzać oparach i korkach związanych z budową i tego syfu.

Koniczynka, 14.02.2024 10:08

Kategoryczne STOP!!!! Spalarnia, korki, smród, epidemia szczurów i miliony ton śmieci miesięcznie do Andrychowa....

edi, 14.02.2024 10:02

Jak chodzi o sedno. W tylu miejscach na skutek protestów tych super spalarni nie budują to jeżeli zdarza się okazja że ma przemysł śmieciowy przychylnego burmistrza i jego radnych to korzysta. Prosta zasada biznesu. Nie byłbym zdziwiony gdyby mocno wsparli ich w kampanii. 2. Te rezolucję uwala pod byle pretekstem.

edi, 14.02.2024 10:02

Jak chodzi o sedno. W tylu miejscach na skutek protestów tych super spalarni nie budują to jeżeli zdarza się okazja że ma przemysł śmieciowy przychylnego burmistrza i jego radnych to korzysta. Prosta zasada biznesu. Nie byłbym zdziwiony gdyby mocno wsparli ich w kampanii. 2. Te rezolucję uwala pod byle pretekstem.

edi, 14.02.2024 09:59

Cath - ok startujesz od Tomasza "Brodaty" do starostwa powiatu, Grzesiek wydał polecenie to je realizujesz ale kiedyś byłeś w miarę obiektywnym człowiekiem. To nie siedzenie na siłowni - żeby nie robić antyreklamy siłowniki, ale polityka cię zmieniła. Dramat

cath, 14.02.2024 09:41

@zakolog Gdyby PiS budował spalarnie to by jej nie było,tylko kasy by też nie było jak Izery,promu,itd……

matek81, 14.02.2024 09:35

Wybory- jedyna możliwość odsunięcia od władzy p. Żaka i Wasztyla i ich maszynek do głosowania - radnych, a co za tym idzie koncepcji budowy tego syfu. Mnie nie przeraża sama spalarnia, ale cała otoczka - dowóz odpadów( smród korki itd) To nie będzie problem tylko mieszkańców Andrychowa ale wszystkich wokoło Będzie gmina utkana długami i śmieciami.

Zakolog, 14.02.2024 08:40

@tomekх - Pozwól, że trochę oszlifuje Twój cynizm. Gdyby PiS budował spalarnię, to ten interes byłby w całości własnością i w zarządzie Gminy. A to oznacza, że wszystkie koszty, w tym zdrowotne, ale i wszystkie zyski przypadłyby mieszkańcom Andrychowa. Natomiast jak spalarnie wybuduje obecny Burmistrz, to tylko koszty będą bonusem dla mieszkańców, zyski popłyną w siną dal.

Bento, 14.02.2024 03:12

https://www.facebook.com/profile.php?id=100076372357109

Bento, 14.02.2024 03:06

wybór Żaka na wójta gwarantuje w 100% budowę spalarni śmieci w Andrychowie, proponuję dobrze przemyśleć wybór wójta i radnych, a najpierw poczytać coś o Kraśniku na przykład...

tomekх, 14.02.2024 02:58

Powiem tak: jakby w Andrychowie rządził PiS i chciałby wybudować spalarnie to byłby to SKANDAL ! Ale w Andrychowie nie rządzi PiS więc budowa spalarni jest w porządku !

nick1, 14.02.2024 02:40

Przykro kochaniutcy ale będzie jak napisał Leon. Ten pomysł referendum się uwali i to z hukiem a spalarnia powstanie bo tak chce burmistrz i nie tylko on. Z tego co słyszałem rozmowy o dokupieniu po wyborach gruntu pod inwestycje idą dobrze. Pociąg dawno ruszył a jeśli ktoś obawia się o zdrowie czy wartość domu to niech sprzedaje teraz i wyjeżdża z gminy. Ktoś kogoś trzyma na siłę???????

Jarosław Kaczyński, 14.02.2024 02:22

To jest wola mieszkańców gminy co chcą wybrać, politycy powinni im dać wolną rękę

Jarosław Kaczyński, 14.02.2024 02:19

Referendum to forma demokracji, przy każdych większych wyborach jak parlamentarne czy samorządowe powinno być z urzędu bez głosowania rady brane pod głosowanie , każdy kto jest przeciw referendum jest przeciw demokracji

andrychowianin1, 14.02.2024 00:29

PIS się obudził ale za późno.

zużyty zdzisek, 13.02.2024 23:44

No to Leon. O to właśnie chodziło. W końcu piesek łańcuchowy zdziska powiedzia to o co chodzi. Cytuję: "Kochani. Referendum nie będzie. Spalarnia będzie - taka jak zaplanował Pan Burmistrz." dziękuję bardzo bo wykonałeś kawał dobrej roboty dla opozycji. Tutaj chodzi o spalarnię śmieci a nie jakieś kosmiczne technologie wymyślane przez tłustego kota z Oświęcimia. Co do aktorów to na pewno przybędą Brat Pit rozliczyć ekipę oraz Jan Peszek, który nie bardzo już kuma bazę. oraz dwie aktorki andrychowskiej burleski Ewa i Dorotka.

leon, 13.02.2024 23:28

Kochani. Referendum nie będzie. Spalarnia będzie - taka jak zaplanował Pan Burmistrz. Co do dużych billbardów o jakich wy możecie pomarzyć - no ciepło ciepło ale strzelajcie dalej gdzie staną. Co do wydatków na kampanię – każdy kto wie kto będzie rządził dalej wie na kogo postawić. Żeby Wam nie sprawić potem przykrości już teraz dobrze żebyście wiedzieli że będzie na dodatek wsparcie autorytetów – aktorów i innych znanych osób. No i to wy to lepiej martwice się że te wasze marne wydatki skontroluje dodatkowo ktoś inny niż Pan JJ. To trzymajcie się amatorzy! Baj baj

kredytyzaZaka, 13.02.2024 22:54

"Zwyczajnie kiedyś wreszcie wypada spytać Mieszkańców o zdanie" - A jeśli dajmy na to przykładowo masz zakolog przychylnego wojta który bez zmrużenia oka sklamie także w tej sprawie, poddanych mu radnych i a tle kasę od zwolenników "spalarni" na billboardy z Twoim uśmiechem to myślisz że warto pytać kogokolwiek? Oczywiście to hipotetyczna sytuacja - żeby nikt nie poczuł się urażony zaznaczę.

Zakolog, 13.02.2024 22:18

@tomekх - Można, ale w tym przypadku tylko wyrokiem sądu, a jeśli dobrze rozumiem intencję grupy radnych, to nie rozchodzi się o wiążący wymiar referendum, tylko o demokratyczny akt społeczny. Zwyczajnie kiedyś wreszcie wypada spytać Mieszkańców o zdanie. Szczególnie, że przed andrychowianami długa podróż, odmierzana spłatami kredytów i odsetek.

edi, 13.02.2024 22:09

no to obstawiamy: 1..2...3... w jaki sposób ukartrupią rezolucję i referendum w czym czynny udział weźmie Marcin Sprze - dawczyk? 1..2...3... ile wielkich banerów zasponsoruje biznes śmieciowy swojemu kandydatatowi bo w nie w kilkunastu ale kilkudziesięciu miastach im odmówiono a mieszkają daleko od Andrychowa więc to dla nich idealna lokalizacja - ani smrodu ani niebezpieczeństw dla zdrowia ani żadnej uciążliwości na drogach do domu?

tomekх, 13.02.2024 22:04

Przecież teraz w Tuskustanie można uroczyście odwłać referendum. Po drugie gdzieś spalarnia musi powstać a w Niemczech nie może.

martinez, 13.02.2024 21:38

prawdę mówiąc nie zdziwiłbym się gdyby wśród wspieraych kampanię burmistzra Żaka główne skrzypce graliby ci którzy prą do budowy tzw. spalarni w Andrychowie (to zresztą legalne - nie ma zakazu żeby tacy ludzie nie mogli popierać kandydata). Tyle samorządów z tego zrezygnowało ze względu na sprzeciw mieszkańców a nasz burmistrz i jego ekipa popiera taką budowę. Dla Tomasza Żaka to jak dziś wyczytałem gdyby wygrał to i tak byłaby ze względu na prawo ostatnia kadencja. Co co by mu zależało? Nawet w Andrychowie nie musiałby się za bardzo pokazywać po 7 kwietnia jak się uprze poza wręczankami i takimi tam. A pensja by leciała....

martinez, 13.02.2024 21:37

prawdę mówiąc nie zdziwiłbym się gdyby wśród wspieraych kampanię burmistzra Żaka główne skrzypce graliby ci którzy prą do budowy tzw. spalarni w Andrychowie (to zresztą legalne - nie ma zakazu żeby tacy ludzie nie mogli popierać kandydata). Tyle samorządów z tego zrezygnowało ze względu na sprzeciw mieszkańców a nasz burmistrzi jego ekipa popiera taką budowę. Dla Tomasza Żaka to jak dziś wyczytałem gdyby wygrał to i tak byłaby ze względu na prawo ostatnia kadencja. Co co by mu zależało? Nawet w Andrychowie nie musiałby się za bardzo pokazywać po 7 kwietnia jak się uprze poza wręczankami i takimi tam. A pensja by leciała....

maniek, 13.02.2024 21:20

"Andrychów dla mieszkańców gminy a nie dla biznesu śmieciowego" - sto procent racji!

maniek, 13.02.2024 21:19

Wielki biznes śmiecowy który stać żeby swoim podwładnym i sobie posłusznym nie jeden podświetlany biilboard w centrum naszego i nie tylko naszego miasta zasponsorować uprzejmie prosimy o znalezienie lokalizacji dla swoich pomysłów poza naszą gminą. Ona i tak zadłużona jak fiks a mieszkańcy coraz biedniejsi więc nie stać ich na to że Andrychów został utkany z obcych śmieci a wartość ich domów poszybowała w dół. Poza tym stan naszej służby zdrowia jest tak koszmarny (pn. brak opieki całodobowej) że mieszkańcom nie trzeba dodatkowych kłopotów zdrowotnych od wdychania pieron wie czego.

mareczek, 13.02.2024 21:05

Andrychów dla mieszkańców gminy a nie dla biznesu śmieciowego!!!!!!!!

mareczek, 13.02.2024 21:05

i bardzo dobrze. Bo podobno ci którym nie wyszło z budową w Bielsku, Sanoku i KIlKUNASTU innych miejscach chcą koniecznie wybudować spalarnię w Andrychowie. Mają sponsorować wielkie billboardy w centrum miasta przy moście i na jednej z kamienic temu który obiecał im że przepchnie inwestycję choćby nie wiem jaki sprzeciw mieszkańców.

Zakolog, 13.02.2024 20:59

7 kwietnia to może nie, bo będzie się odbywała uroczystość detronizacji Króla Andrychowa, ale za to tydzień wcześniej czemu nie! Taki ostatni demokratyczny akt woli Tomasza I Zadłużyciela.

Bento, 13.02.2024 20:58

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/tomasz-zak,839.html

Bento, 13.02.2024 20:58

@tomekx - jak widać pozostały Ci już jeno "żałosne" epitety...

Burakz wiejskiej , 13.02.2024 20:35

po co referendum staszerk prus chciał obok domu

tomekx, 13.02.2024 20:22

Coraz bardziej żałosna jest ta pisowska opozycja w Andrychowie