reklama
reklama

Sekretarz gminy zarabiała za dużo. Jej pensja nie mieściła się w "widełkach"

Gospodarka, Wiadomości, 28.02.2024 17:33, eł

Wójt tłumaczy, że to z powodu... śmierci osoby odpowiedzialnej za kadry.

Sekretarz gminy zarabiała za dużo. Jej pensja nie mieściła się w

Jesienią ubiegłego roku w Urzędzie Gminy Mucharz odbyła się kontrola przeprowadzona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie. Wyszło wtedy na jaw, że zatrudniona w kwietniu nowa sekretarz gminy dostawała pensję wyższą od maksymalnej dopuszczalnej, ustalonej w regulaminie wynagradzania pracowników. Pani wójt w dość kuriozalny sposób wytłumaczyła to „przeoczenie”.

Przez ponad trzy pierwsze miesiące ubiegłego roku gmina Mucharz pozbawiona była sekretarza. Po odejściu zajmującego to stanowisko do końca roku 2022 Pawła Paździory, wakat udało się zapełnić dopiero w połowie kwietnia.

Zatrudniona w wyniku konkursu Urszula Schmitz już na start dostała pensję dużo wyższą niż jej poprzednik. Jej wynagrodzenie zasadnicze ustalono na poziomie 7 400 zł brutto, podczas gdy w przypadku Pawła Paździory wynosiło ono tylko 5 000 zł. Do tej podstawy dochodzą jeszcze dodatki funkcyjny i stażowy. Ten pierwszy u pani Urszuli Schmitz to 1 200 zł, zaś drugi, uzależniony od ilości przepracowanych lat, na początku wynosił 19 % wynagrodzenia zasadniczego, a od czerwca wzrósł do 20 %.

Inspektorzy RIO podczas kontroli w urzędzie porównali jej zarobki z kwotami ujętymi w regulaminie wynagradzania pracowników i stwierdzili, że nie mieszczą się one w widełkach. Jej pensja zasadnicza jest wyższa o 200 zł od maksymalnej ustalonej dla osoby na stanowisku sekretarza. W związku z tym również jej dodatek stażowy był naliczany w zawyżonej wysokości. Inspektorzy obliczyli, że w sumie od kwietnia do października wypłacono pani sekretarz o 1 563,56 zł za dużo. I zwrócili się do wójt Renaty Galary z pisemną prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji.

Szefowa gminy Mucharz wytłumaczyła to w taki sposób: „Nieprawidłowość wynika z faktu, iż w okresie przyjęcia pani sekretarz do pracy zmarł pracownik urzędu odpowiedzialny za kadry. W związku z czym, w natłoku pracy, w trakcie ustalania wynagrodzenia przeoczono fakt, że wynagrodzenie zasadnicze przekracza maksymalne na tym stanowisku, obowiązujące w regulaminie wynagradzania”.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

maxymilian20, 29.02.2024 07:33

Wszelkie niesłusznie pobrane pieniądze do oddania !!!