reklama
reklama

Burmistrz Andrychowa zmienił zdanie. Chce przystąpić do programu dystrybucji węgla

Gospodarka, Wiadomości, 21.10.2022 13:40, eł

Ale dał mieszkańcom bardzo mało czasu na zgłoszenie chęci zakupu opału po preferencyjnej cenie.

Burmistrz Andrychowa zmienił zdanie. Chce przystąpić do programu dystrybucji węgla

Nieco ponad tydzień temu burmistrz Andrychowa Tomasz Żak mówił podczas sesji Rady Miejskiej, że gmina nie przystąpi do programu sprzedaży węgla mieszkańcom. Twierdził między innymi, że opał, który można w jego ramach kupić, jest złej jakości, a koszty jego dystrybucji będą wyższe niż cena samego węgla. Teraz jednak na stronie andrychowskiego Urzędu Miejskiego ukazała się informacja dla osób zainteresowanych zakupem tego opału.

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 12 października, powiedział, że nie widzi możliwości przystąpienia do programu dystrybucji. Jak stwierdził w odpowiedzi na pytania radnego Wiesława Mikołajka: - Ten węgiel się nie nadaje, bo jest zasiarczony. Jeżeli chodzi o cenę, to kosztuje on 2100 zł netto plus VAT, plus transport, plus praca ludzi i sprzętu, plus podatki. Wie pan, ile z tym wszystkim będzie kosztować tona? 4500 zł. Chce pan sprzedawać ten węgiel tutaj?

Na koniec jednak dodał, że jeśli będzie możliwość, by dystrybuować ten opał zgodnie z prawem i okaże się to opłacalne, gmina przystąpi do programu. Pisaliśmy o tym tutaj. Wtedy nie było jeszcze wiadomo, że cena węgla będzie niższa dzięki rządowym dopłatom do każdej tony. Od tego czasu trochę zmieniły się okoliczności.

W czwartek (20 października) sejm przyjął ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie. Dzięki nowym przepisom gminy, spółki lub związki gminne będą mogły kupować ten opał od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, aby następnie sprzedawać go mieszkańcom. Cena dla gospodarstw domowych ma być wyższa o koszty dystrybucji (między innymi transportu) i wynieść maksymalnie 2 tys. zł. Możliwość zakupu taniego opału będzie dostępna dla tych osób, które są uprawnione do otrzymania dodatku węglowego. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło nabyć po preferencyjnej cenie nie więcej niż 1,5 tony węgla w tym roku i drugie tyle po 1 stycznia.

Dzisiaj (21 października) na stronie Urzędu Miejskiego w Andrychowie ukazała się informacja o tym, by osoby zainteresowane zakupem opału po preferencyjnej cenie zgłaszały taką chęć w magistracie. Mogą to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel. 33 842 99 41 lub drogą elektroniczną, wysyłając wiadomość na adres: [email protected]. Trzeba w niej podać informacje o ilości i rodzaju węgla, który nadawca chciałby kupić.

Niestety, jest na to bardzo mało czasu. Zgłaszać chęć zakupu węgla można bowiem tylko do 25 października, a przecież po drodze są dwa dni wolne od pracy. Pozostaje zatem tylko poniedziałek i wtorek.

Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bot, 21.10.2022 22:14

https://www.tvp.info/60992061/posel-franciszek-sterczewski-pijany-na-rowerze-czuc-bylo-won-alkoholu-jechal-cala-szerokoscia-pasa-odmowil-badania-alkomatem

andrychowianin1, 21.10.2022 21:04

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnecki trafił w nocy na izbę wytrzeźwień przy Kolskiej. Ratownicy medyczni odnaleźli go, gdy leżał na ulicy, przy jednym z przystanków w Wilanowie. Miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

andrychowianin1, 21.10.2022 21:04

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnecki trafił w nocy na izbę wytrzeźwień przy Kolskiej. Ratownicy medyczni odnaleźli go, gdy leżał na ulicy, przy jednym z przystanków w Wilanowie. Miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

bot, 21.10.2022 18:46

https://niezalezna.pl/461733-szef-wszystkich-szefow-reklamowka-i-600-tys-euro-w-internecie-ozywienie-te-memy-trzeba-zobaczyc-zdjecia

ernest, 21.10.2022 15:17

Polacy obudźcie się kto jak nie pan Donald przecież on ma wtyki na zachodzie . kto załatwi nam dobry polski węgiel tylko z niemiec kto nam załatwi mnostwo gazu ruskiego tylko z niemiec przecież z niemiec jest wszystko lepsze odblokuje pieniadze z KPO ciocia Ursula i babcia Angela się nami zaopiekują tylko pan Donald musi wygrać wybory. Ludzie otwórzcie oczy

Zakolog, 21.10.2022 14:16

Nasz Tomuś jak nastolatka zmienia zdanie, po każdym komplemencie. A przecież to jest idealny biznes, można od Janusza wynająć plac, chyba najlepiej skomunikowane miejsce w Andrychowie, po wybudowaniu łącznika do Krakowskiej i już Januszowi wpadnie któryś tysiąc, bez konieczności prowadzenia skomplikowanych zabiegów budżetowych. Figlowi kolejne tysiące za obsługę techniczną i jak jacyś uprawnieni się nie zgłoszą, to na nich rozpisać i dorzucić Mirkowi. Ale jest jeden myk – Tomek niech cię ręka boża broni przed wysłaniem prezia Nowaka i jego członka nadzoru, po zakup węgla. W tamtym roku jak kupili, to tydzień w Andrychowie ciepła nie było. Jakoś musisz uprosić radnego Mikołajka, nawet jak trzeba dać umowę zlecenie i delegację i niech On odpowiada za ten zakup. Ten Twój menedżment jedyne co potrafi, to strzelić Tobie komplement i podpisać listę płac.

FeelFree, 21.10.2022 14:10

Łaskawiec...