reklama
reklama

Była znakomitą nauczycielką. Jutro jej ostatnie pożegnanie

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 21.10.2022 12:35, eł

Zmarła w trakcie spaceru.

Była znakomitą nauczycielką. Jutro jej ostatnie pożegnanie

Maria Ryś z Jordanowa znana była w swoim mieście głównie jako ciepła, wyrozumiała kobieta, pełna życzliwości dla innych. Była jednak nie tylko osobą o wspaniałym charakterze, ale również wybitną nauczycielką. Zmarła niecały miesiąc przed swymi 80. urodzinami w Toporzysku. To jej zaginięcie postawiło ostatnio na nogi policjantów i strażaków z okolic Jordanowa. Kobieta wyszła na spacer 18 października i już do nie wróciła do domu.

Jordanowianka urodziła się 14 listopada 1942 roku. Przez pierwszych 10 lat po studiach pracowała w szkole podstawowej we Wróblowicach, a następnie działała jako wizytator przedmiotowo-metodyczny Wydziału Oświaty i Kultury w Krakowie. Z początkiem września 1974 roku rozpoczęła pracę w Zespole Szkół Specjalnych przy Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci (obecnie jest to Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe) w Rabce-Zdroju. Z tą placówką była związana już do końca swej kariery zawodowej. W latach 1991-2005 pełniła funkcję zastępcy dyrektora szkoły.

Z dużym powodzeniem uczyła matematyki, którą potrafiła zainteresować nawet uczniów, którzy nie mogli pochwalić się umysłem ścisłym. Mało tego, znana była z wręcz wybitnych efektów nauczania wśród dzieci mało zdolnych i zaniedbanych.

W dużym stopniu przyczyniła się też do doskonalenia zawodowego nauczycieli placówek sanatoryjnych. Osiągała to poprzez lekcje otwarte oraz zajęcia w formie wewnętrznego samokształcenia i warsztatów metodycznych. Ponadto była opiekunką praktyk dla studentów uczelni kształcących nauczycieli. Swoimi doświadczeniami dzieliła się również w artykułach, które publikowała na łamach prasy pedagogicznej.

Za swe osiągnięcia otrzymała niejedną nagrodę. W 1984 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, nadawanym osobom, które wsławiły się czynami przekraczającymi zakres ich zwykłych obowiązków, przynoszącymi znaczną korzyść państwu lub jego mieszkańcom.

Pogrzeb Marii Ryś odbędzie się w sobotę, 22 października w Jordanowie. Wprowadzenie zwłok zmarłej do tamtejszego kościoła parafialnego zaplanowano na 10.30. Zaraz potem rozpocznie się modlitwa różańcowa. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione o 11.00.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy